Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 21. februarie 2012, 20:16

Categoria grea la scule este ok la pescuitul de somn, sau ajung și scule de crap, știucă sau chiar șalău?

:salut: ,
aici am de multe ori discuții aprinse cu multi pescari, și nu-nțeleg de ce unii risca cu scule ușoare și nu vor să meargă la sigur? Somnii cresc până... mor, toată viata lor! Dimensiuni de peste 2 metrii și 70 de kg nu mai sunt rare, și totuși, multi pescuiesc la somn de parca dau la șalău.

Ati avut deja astfel de întâlniri de grad înalt, de n-ați schițat nimica și în 2 secunde v-a rupt totul?
Eu am avut deja, și nu doar la montura de crap cu boilies de scoici, ci chiar și la linie de somn.

Am fost la Dunăre și am dat cu caras de 0,5 kg. Gigi l-a contrat și la un moment dat era sa-l tragă în apa, după care a rupt firul textil de 0,60 mm. Ala ne-a arătat :poza:

Duță a dat o data tot la Dunăre la lanseta de crap și fir textil de 0,30 mm la somn, cu buchet de rame. La adus până la mal, iar aici n-a mai putut sa-l tina. Se zbătea și se răsucea ca un crocodil, și finalul a fost ruptura de fir. Somnul l-am văzut, avea vreo 1,8 metrii. Asta ne-a făcut :limba:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

duminică, 26. februarie 2012, 09:07

Eram pe Sulina, in dreptul Gorgovei , in barca. Sub mine, un gropan de 24 metri, eu dadeam la buchet mare de lipitori de pamant. Lansetele, avand in vedere ca abia le instalam, erau neasigurate, doar cu varful in sus, mulineta pe fundul barcii, la pupa. Eu, la 30 - 50 cm. de ele. In conditii normale, ce s-ar fi putut intampla? Totusi, dracusorul cand isi baga codita lui nazdravana......
Am raspuns la telefonul mobil si discutam cu omul meu de la servici, cand , intr-o secunda, s-a indoit varful lansetei spre apa, apoi s-a ridicat mulineta din barca precum un fulg, si directia clara, gropanul de 24 metri! N-am apucat decat sa spun....Baaaaa, lanseta! Si n-am mai zarit decat cotorul pentru putin timp, apoi s-a pierdut pentru totdeauna. De atunci, un prieten mi-aduce aminte mereu ca el se chinuie sa scoata cu lanseta pestii din apa, iar eu ii indes in apa.....asta e!
Respect!

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 1. martie 2012, 10:08

categoria grea

Salut ,eu folosesc la spining de la mal o lanseta DreamFish 2 Spin 2,70m actiune 90-250 si o mulineta pentru lanseuri lungi shimano aero technium 10000 de mare capacitate (am avut somni care in primele 60-90 secunde au luat peste 100 metri de fir ),si am fost luat in bascalie de anumiti colegi pescari ca pescuiesc cu ghioage . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 1. martie 2012, 10:16

Larry, lanseta si mulineta sunt mai mult decit ok!

Cu ce fir pescuiesti?
Foloseste fir de cel putin 0,35 mm cu tractiune 40 kg (adica 85 lbs) si atunci poti mai cu tupeu sa-i frinezi cind pleaca.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 1. martie 2012, 10:43

folosesc WFT KG Strong de 39kg 0,32mm ,dar in zona care pescuiesc sunt niste bunici de peste 2,6 m si multe rautati in apa .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 5. martie 2012, 04:05

Nu stiu altii cum sunt, n-am prins somn mare, dar daca ma loveste, prefer sa spun ca l-am scos cu macaraua, decat ca l-am pierdut eroic cu finete!!! :pescuit:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 5. martie 2012, 05:06

:bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 5. martie 2012, 07:04

Nu este vorba de macara, cînd ai în lanseta un peste de doi metri și un par cu acțiune de 250 grame devine un pai în măna pescarului.
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 5. martie 2012, 10:51

Eu cred ca daca mergi la munte iarna cand este zapada mare, cum a fost anul asta, mergi cu 4x4, daca nu ai, mai astepti, am vazut cum risti sa ramai blocat si asa, nu orice SUV este si off road, asa si la pescuit, decat sa iti rupa cateva bete pana sa te hotarasti sa iei ceea ce trebuie, mai bine o faci din prima, sau mai ai putina rabdare, asta ca sa nu arunci niste bani, chiar si la calitate medie, pe mai multe scule, cand poti cu totalul sa-ti iei un set de calitate superioara si rezistenta maxima!! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

10

luni, 5. martie 2012, 19:10

:pescuit: La noi, cand te convingi de rezistenta unei vergi, dupa doi-trei ani de uzura, n-o mai gasesti in magazin, si-atunci sa vezi cautari si alergatura.... :zid:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 18. aprilie 2012, 20:25

depinde foarte mult de locul si conditiile de pescuit.
De exemplu pe balta ai mai multe sanse sa prinzi somn cu un echipament de crap cand somnii sunt la distanta de mal decat cu un echipament dedicat de somn cu care poti sa scoti si dopul lacului la nevoie dar nu poti lansa pina unde sta somnul. In mod similar nu poti pescui cu finete la pluta pe sub maluri pline de vegetatie cu un bat prea lung sau prea greu pe care nu-l poti manevra cum trebuie (imaginativa cam vum pescuiesti la pluta cu un bat de 2,4m si actiune 500-1000 grame cu o mulineta de juma de kil minim.).Tot la fel nu pot arunca un vobler de 6 cm si 6 grame cu bat care arunca juma de kil si cu fir de remorcat dacia.
asa ca de multe ori pentru un dram de adrenalina preferam sa ne asumam unele riscuri de a pierde un peste mai imbracat decat sa nu avem nici o trasatura sau nici un atac.

Subiecte asemănătoare