Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 16. aprilie 2015, 07:40

Modificare poziţie inel feeder

Am un feeder de 4,4m, acţiune până la 240g şi problema mare este că inelul de plecare este prea apropiat de mulinetă. Aş vrea să pun o mulinetă mai mare dar unghiul dintre fir şi blanc este prea mare cu implicaţii negative aswupra lungimi lanseului şi la recuperare. Distanţa între vîrful tamburului şi inel este de 48cm iar între inelul de plecare şi următorul inel este de 51cm, distanţa între inele scăzând cu aproximativ 6cm.

Aş putea să mut inelul de plecare mai sus fără să influenţez negativ acţiunea blancului?

Cu câţi centimetri aş putea să-l mut?

Mulineta pe care vreau să o pun este un Ocuma LB 65 şi este puţin mai mare decât cea din poză.
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Balzer 1.jpg (131,16 kB - 14 ori coborit - ultima oara: 20. aprilie 2015, 23:06)
  • Balzer 2.jpg (100 kB - 13 ori coborit - ultima oara: 20. aprilie 2015, 23:06)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

2

joi, 16. aprilie 2015, 07:47

O idee ...ai putea sa cauti si un inel mai mare in diametru sa vezi cam cum iti pica. In poza imi pare cam micut .

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 16. aprilie 2015, 07:52

Da, este undeva la 30mm diametru.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 16. aprilie 2015, 09:29

Problema asta e comuna la multe feedere.

Cred ca ar merge schimbate primele doua inele cu doua inele Fuji seria KW, de exemplu un BKWAG 30 si 20 si cel de 30 distantat cu vreo 5 cm de mulineta.

Tipul asta:


ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 20. aprilie 2015, 13:02

Alimiere mandrină - inele

Am o problemă la un băț de spinning dintr-o bucată de 2m. Are mandrina răsucită cu aprox 10grade față de inele, se poate remedia sau nu-i nici o problemă dacă rămâne așa?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.