Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

MITA

Biban

  • Autorul acestui subiect este »MITA«

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 16. aprilie 2015, 07:20

La clonc cu montura...elastica Bungy

Am gasit acest produs ...tehnica, zic ei, voi ce parere aveti...ideea ar fi ca somnul aspira cu putere momeala...deci elasticul se lungeste, si cand se contracta inapoi, il inteapa...
Parerea mea ar fi ca e total valabil, pe apa statatoare, dar cum zicea si ZOran pe undeva, in apele curgatoare(gen dunare,rin), somnul, nu doar aspira cu putere, el se si napusteste asupra momelii, cu o combinatie de atac-aspiratie, din cauza curentului, voic e ziceti, DUPA ce vedeti vide-oul..
Big Waller Bungy Octopus Rig 100gr
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

2

joi, 16. aprilie 2015, 07:43

De ce nu ar fi si ....la saltarea teaserului sa nu rupi ramele , se mai atenueaza din smuncituri cu elasticul. Varianta ca elasticul sa autointepe somnul cred ca e ....vis...doar sa se scobeasca in dintisori.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 16. aprilie 2015, 07:50

Monturile este indicat să fie cât mai simplificate cu putinţă. Cred că se şi filosofează mult, nici o trăsătură nu seamănă cu alta, uneori atacă năprasnic alteori mai încet sau pur şi simplu ia momeala la molfăit şi te trezeşti cu cârligul gol fără să-ţi dai seama - ăştia or făcut şcoală cu hoţii de buzunare.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 16. aprilie 2015, 10:08

...Parerea mea ar fi ca e total valabil, pe apa statatoare, dar cum zicea si ZOran pe undeva, in apele curgatoare(gen dunare,rin), somnul, nu doar aspira cu putere, el se si napusteste asupra momelii, cu o combinatie de atac-aspiratie, din cauza curentului...


MITA, nu confunda atacul in perioada de hranire cu "atacul" la clonc.

Atac hranire
Cind pleaca dupa hrana in lac, are timp sa studieze pestisorul momeala ce atarna lesinat, si nu de rareori s-a intamplat sa traga finut sau sa fure momeala.
In rau stie ca curentul lucreaza contra absorbtiei lui, acolo se si napusteste dupa momeala.

La clonc
Chiar si pe rau cu curent de apa, deriva este ca si cind nu ar fi curent! Este ca si pe lac... somnul urca, pluteste cu aceasi viteza cu momeala, si are timp berechet sa o studieze, sa o miroase, sa o atinga, sa o guste doar cu varful buzelor, sa rupa jos doar o rama sau sa scuipe afara.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

MITA

Biban

  • Autorul acestui subiect este »MITA«

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 16. aprilie 2015, 11:15

MITA, nu confunda atacul in perioada de hranire cu "atacul" la clonc.

Atac hranire
Cind pleaca dupa hrana in lac, are timp sa studieze pestisorul momeala ce atarna lesinat, si nu de rareori s-a intamplat sa traga finut sau sa fure momeala.
In rau stie ca curentul lucreaza contra absorbtiei lui, acolo se si napusteste dupa momeala.

La clonc
Chiar si pe rau cu curent de apa, deriva este ca si cind nu ar fi curent! Este ca si pe lac... somnul urca, pluteste cu aceasi viteza cu momeala, si are timp berechet sa o studieze, sa o miroase, sa o atinga, sa o guste doar cu varful buzelor, sa rupa jos doar o rama sau sa scuipe afara.
Bine punctat, Zoran, ! Pe zi ce trece invat tot mai multe despre pescuitul la somn...intr-o zi cand ma intreaba cineva...o sa ma laud ca am avut profesor bun! :noroc:
In concluzie, ar putea sa functioneze treaba cu elasticul?..ma rog cred ca la somni mai mici, caci ce mai maricei de peste 15 KG...au oasele tari in gura..si nu cred ca e de ajuns "reculul" elasticului sa se infiga carligul singur in oasele din gura?
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

6

joi, 16. aprilie 2015, 18:04

Elasticul are rolul de a atenua din socul absorbtiei.Imi aduc aminte, toamna târziu la clonc cu Informer.La mine la pestisor viu atac violent....tzeapa cu mana in gol, pestisorul lipsa :doarecapu: La el la buchet de rame acelasi lucru, a scos montura curata.Din absorbtie ne-a golit montura.Practic montura nu s-a miscat din loc....plumbul mare a retinut-o pe loc. :idee:
Eu cred ca daca aveam ceva mai "elastic", nu erau 2 gherle.Si da, o sa folosesc elastic sau ceva asemanator :bravo:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 17. aprilie 2015, 10:51

...Eu cred ca daca aveam ceva mai "elastic", nu erau 2 gherle.Si da, o sa folosesc elastic sau ceva asemanator


Crezi? :gandesc:
Sunt curios daca vor mai fi sau nu rateuri cind vei folosi elastic de "bugigai" ... sorry, elastic de bungy :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

MITA

Biban

  • Autorul acestui subiect este »MITA«

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 17. aprilie 2015, 15:26


Crezi? :gandesc:
Sunt curios daca vor mai fi sau nu rateuri cind vei folosi elastic de "bugigai" ... sorry, elastic de bungy :rizi:
:rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

9

vineri, 17. aprilie 2015, 18:32

@Zoran
Tanga vs. bikini Kanal D | Kanal D :craciun: Mai bine sa faca elasticul: plici-plici... :rizi:
:noroc:

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

clonc, montura, monturi