Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

marți, 21. aprilie 2015, 21:59

Felicitari, Octavian!
Frumoase fotografii, iar pentru punctul de vedere, JOS PALARIA ! :noroc:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 21. aprilie 2015, 22:00

Asta i cortul, Coleman Bedrock 2
Am si un Nomad mai mare, dar se monteaza destul de greu, il prefer mai mult pe cel mic

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 22. aprilie 2015, 16:31

In locurile unde ma duc eu la somn nu poti ajunge cu masina asa ca tot ce imi trebuie intra intr-un rucsac,adica un hamac cu plasa de tantari peste care pun o prelata,tine si de ploaie si de soare,un sac de dormit cu husa de compresie care sa-l faca sa ocupe cat mai putin loc,un mini set de vesela camping,o lanterna tip felinar+o frontala de la petzl si o mini lanterna tip breloc pentru orice eventualitate,un multifunctional de la gerber+o maceta sau un toporas cu coada lunga pentru curatat locul,lansetele si mulinetele si suportii in husa si cam atat.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 22. aprilie 2015, 17:47

In locurile unde ma duc eu la somn nu poti ajunge cu masina asa ca tot ce imi trebuie intra intr-un rucsac,adica un hamac cu plasa de tantari peste care pun o prelata,tine si de ploaie si de soare,un sac de dormit cu husa de compresie care sa-l faca sa ocupe cat mai putin loc,un mini set de vesela camping,o lanterna tip felinar+o frontala de la petzl si o mini lanterna tip breloc pentru orice eventualitate,un multifunctional de la gerber+o maceta sau un toporas cu coada lunga pentru curatat locul,lansetele si mulinetele si suportii in husa si cam atat.

rucsac, hamac, plasa de tantari,maceta...si nu poti ajunge cu masina...hmm...tu pescuiesti in JUNGLA? am ghicit nui asa? :limba:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 22. aprilie 2015, 17:54


Am un prieten care si a construit un cort pe barca, mi se pare cea mai misto treaba, il ridici in 5 min, superb.
Cam asa ceva, nu Octave? :rizi: :rizi: :rizi:
»ziuamarinei« a atasat urmatoarele fisiere:
  • DSCN7364.JPG (125,24 kB - 74 ori coborit - ultima oara: 7. mai 2020, 06:37)

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 22. aprilie 2015, 18:01

Nu pescuiesc in jungla ,dar daca vrei somni si liniste ,nu manelisti si gratare astfel de locuri trebuie sa cauti,ce putin la mine in zona.Unde ajunge masina de obicei ajunge si cercopitecul, boxele bubuie,gratarele sfaraie,berile sunt fara numar si gata linistea si relaxarea unei partide de pescuit.

47

miercuri, 22. aprilie 2015, 18:01

In locurile unde ma duc eu la somn nu poti ajunge cu masina asa ca tot ce imi trebuie intra intr-un rucsac,adica un hamac cu plasa de tantari peste care pun o prelata,tine si de ploaie si de soare,un sac de dormit cu husa de compresie care sa-l faca sa ocupe cat mai putin loc,un mini set de vesela camping,o lanterna tip felinar+o frontala de la petzl si o mini lanterna tip breloc pentru orice eventualitate,un multifunctional de la gerber+o maceta sau un toporas cu coada lunga pentru curatat locul,lansetele si mulinetele si suportii in husa si cam atat.

rucsac, hamac, plasa de tantari,maceta...si nu poti ajunge cu masina...hmm...tu pescuiesti in JUNGLA? am ghicit nui asa? :limba:

Nu toata lumea are locuri ca la Bazias. Acolo poti sa-ti faci suporti pe masina ptr ca poti arunca lanseta din masina. Daca te duci cu carosata, poti avea toata casa cu tine...nu-ti mai trebuie nimic. Pe unde pescuiesti tu , de pe sosea ai 1 m pana la apa...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

48

miercuri, 22. aprilie 2015, 18:30

stiu...baieti....era o gluma :bucuros2: :bucuros2:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 22. aprilie 2015, 18:44


Am un prieten care si a construit un cort pe barca, mi se pare cea mai misto treaba, il ridici in 5 min, superb.
Cam asa ceva, nu Octave? :rizi: :rizi: :rizi:

Exact asa.Cred ca mi fac si eu asa ceva pana la urma :zambet:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 22. aprilie 2015, 19:43


Am un prieten care si a construit un cort pe barca, mi se pare cea mai misto treaba, il ridici in 5 min, superb.
Cam asa ceva, nu Octave? :rizi: :rizi: :rizi:

Exact asa.Cred ca mi fac si eu asa ceva pana la urma :zambet:

pana te hotarasti tu, sunt eu la rand
abia astept sa fie gata

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 22. aprilie 2015, 19:46

Vorbeam de cort sa mi fac,nu de barca :))

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

52

miercuri, 22. aprilie 2015, 19:49

dk eu imi fac barca............cred ca toata lumea isi face :limba:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 22. aprilie 2015, 19:51

Salut. Eu am de 1an .super treaba dai la peste direct din dormitor.Pritenul cu care am fost anul trecut dupa prima experienta a zis ca e faina traba dar dupa 3 zile de stat numai pe apa cand a ajuns acasa si a vrut sa faca baie avea impresia ca se cam clatina cada.

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 22. aprilie 2015, 20:07

Pentru mine solutia cu sotf topul pe barca functioneaza.


In decursul anilor am folosit vreo doua corturi iglu de provenienta china dar nu vreti sa stiti cum e sa demarezi noaptea din sacul de dormit, in tiuitul senzorilor, trecand direct prin plasa de tantari. :rizi: Pe parcursul timpului coloana mea a dat vreo doua semnale de rablageala si am zis adio dormitului la sol, asa ca am optat pentru un cort de la Senzor un Navigator XXL cu tot cu winterskin (winterskin care face toti banii, creeaza un strat de aer izolator intre cele doua corturi asigura o veranda in care pot incapea lejer doua scaune se poate gati sau orice alta activitate pe vreme rea). Pe langa cort a mai trebuit un pat, un scaun trainic, un sac de dormit bun si o masuta plianta. Cortul il am si acum in garaj dar nu l-am mai folosit de doi ani. E cam incomod totusi de carat, dar na, acum si confort si dormit in pat cineva trebuie sa le care. In urma multor partide de pescuit cu cazare exclusiva la cort recomand celor care vor sa achizitioneze asa ceva ca si cort sa nu se zgarcesca la bani si sa achizitioneze si winterskinul care asigura mai mult de 50% din confortul si utilitatea acestor corturi.
Pe parcursul timpului am asortat la cort si un pavilion de 3x3 metri cu plasa de tantari care e perfect pentru dormit pe vreme buna si recomandat in perioada tantarilor, care sunt asa de agresivi uneori de zici ca pleaca cu micul de pe masa.
Nu uitam lazile frig incarcate cu bidoane de 5 litri inghetate si izolate suplimentar cu hartie de ziar , sa nu bem cald.
Pentru gatit am un aragaz de voiaj sau un foc sub cerul liber daca e voie si sunt lemne. In rest mai e necesar o sursa de lumina felinar sau ceva pe leduri ca nu consuma mult, vesela si ceva cu lama ascutita maceta sau o secure si in rest voie buna si fire intinse.
A si neaparat pastrama si carnati pusi la barca la zvantat. :buaaaah:
In prezent cazarea si pescuiala la bordul barcii, 24 din 24 pescuit, barca in permanenta la ponton si armata cu tot ceea ce e necesar pescuitului timpul liber e greu de gasit si viata e prea scurta. Cred ca pot sa ma laud, sunt gata de atac in maxim 20 de min.
:ciao:


PS Cu ocazia asta am fost in garaj si m-am crucit cate am adunat pt campat in natura cred ca trebuie sa fac o selectie temeinica.
»ziuamarinei« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_20130503_184822.jpg (133,16 kB - 74 ori coborit - ultima oara: 14. septembrie 2020, 19:39)
  • photo 3.JPG (236,27 kB - 64 ori coborit - ultima oara: 7. mai 2020, 06:39)
  • 2013-08-08 12.32.38.jpg (115,27 kB - 66 ori coborit - ultima oara: 14. septembrie 2020, 19:39)
  • DSCN4002.JPG (118,55 kB - 66 ori coborit - ultima oara: 14. septembrie 2020, 19:34)
  • DSCN7169.JPG (97,45 kB - 62 ori coborit - ultima oara: 14. septembrie 2020, 19:39)

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 22. aprilie 2015, 20:12

Si un mic aragaz cu butelii pentru gatit in pupa si gata si cu bucataria :bucuros2: .
Iar pe timp de noapte avem si lumini de ambient , ce naiba suntem oameni civilizati nu?
Am constatat ca am rezolvatul si cu camparea in Delta .

By by
»ziuamarinei« a atasat urmatoarele fisiere :
  • DSCN7385.JPG (109,68 kB - 61 ori coborit - ultima oara: 14. septembrie 2020, 19:34)
  • DSCN7536.JPG (105,43 kB - 61 ori coborit - ultima oara: 14. septembrie 2020, 19:35)

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

56

miercuri, 22. aprilie 2015, 20:16

Salut. Eu am de 1an .super treaba dai la peste direct din dormitor.Pritenul cu care am fost anul trecut dupa prima experienta a zis ca e faina traba dar dupa 3 zile de stat numai pe apa cand a ajuns acasa si a vrut sa faca baie avea impresia ca se cam clatina cada.
Dupa zece zile fara mal singura mea problema a fost aglomeratia din oras. :doarecapu:
Se invata organismul si cu statul pe apa. E greu cu revenirea pe uscat :ochi: .

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

57

miercuri, 22. aprilie 2015, 20:49

Salut.Si cu cazarea asta pe apa am mai rezolvat o problema,in ultima vreme au venit tot felul de controale de la rezervatia insula mica a brailei care pretind taxa de campare+taxa masina+taxa de persoana pentru intrarea in rezervatie.Erau rangeri care chipurile pazeau rezervatia.Mai rau era ca taxa trebuia platita la braila si nu putea fi platita direct la ei.De cand cu cazarea pe barca nu au mai avut ce zice .Regula e doar pentru cei ce campeaza in rezervatie.

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 22. aprilie 2015, 21:03

Pe Cernovca dupa ce am platit si aerul pe care-l respiram, vine seara unul imbracat in verde zici ca era de la munte si ne-a anuntat ca el e padurarul si ca trebuie sa ne taie si el o chitanta pt campare. Am inebunit cand am auzit. Da am tacut si am platit. Anul trecut pe Rosu au venit de la Rezevatie, ca ce facem cu camparea? Care campare ca noi numai pescuim nu campam.
In zona de frontiera Ostovul de la varsarea Prutului nu ai voie sa campezi pe timp de noapte decat cu acceptul sefului de sector. Acum sa-i vad, ca eu stau la peste.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

joi, 23. aprilie 2015, 05:53

In zona de frontiera Ostovul de la varsarea Prutului nu ai voie sa campezi pe timp de noapte decat cu acceptul sefului de sector. Acum sa-i vad, ca eu stau la peste.


Cred ca tot mai mult vor veni astfel de restrictii, si cindva nu vom putea campa decit in locuri special amenajate ptr asa ceva.
Ce inseamna "campare" de fapt? Daca ramai cu masina peste noapte si lansetele in apa, e admis? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

60

joi, 23. aprilie 2015, 07:11

:salut: Nu .........numai daca vrea SEFU :rizi: