Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

luni, 13. aprilie 2015, 23:25

Da, e ok, dar aici adaugi, inmatriculare, ITP , impozit, diverse reparatii si accesorizari si masina destul de bunicica sa poata sa o traga pe unde vrei sa te bagi cu ea la pescuit. Nu e chiar buget redus.

22

marți, 14. aprilie 2015, 00:28

Eu cand ies la stationar ies pe cel putin 3 nopti si iau cu mine cam asa:
Cort:


Este vorba despre un CampFeurer Typhoon 2,5Man pelicula apa 10.000mm
dimensiuni 300 cm x 290 cm x H 150 cm
dimensiuni transport 184 cm x 22 cm x (H) 20 cm...cam nasol 184cm si 14kg :nunteleg:
Groundsheet PVC(calitate destul de buna,in comparatie cu groundsheetul unor corturi de top) ,veranda mare,cuie solide,folie transparenta pe usa,partea din fata se poate demonta si ramane shelter,cusaturile par destul de solide.
Destul de solid si incapator,incap 3 paturi :zambet:
Se monteaza destul de repede!
Seamana mult cu nash mk...
lam luat nou ,de pe e-bay ,din germania la pretul de 170euro(gasesti corturi bunicele pana in 200 euro pe ebay)
Folosesc un pat UniCat New Age Rack destul de bun,calitate super,6 picioare telescopice,saltea destul de groasa,cadru din aluminiu
Sac de dormit ,am unul simplu,pe care il pot face si patura...am avut fox flatliter si l-am dat,acum imi pare rau :doaaamne:


Monturile si accesorile le tin intr-o geanta UniCat RigWallet 2

Aragaz mic de camping

Masuta plianta,scaun,harlet,topor, etc etc!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 14. aprilie 2015, 05:28

Zorane, ala ("Ruck-Zuck") nu-i cort, ala-i o tentativa nereusita de umbrela ancorata, te apara cel mult de o roua usoara... :rizi: .
...)


Da, dar e suf ca sa te apere de roua si vant. Eu il am pe al meu de 4 ani si l-am folosit de multe ori. Cum am spus, se monteaza foarte repede, e usor, gasesc varianta optima ptr 1 innoptare.

-aragaz,tigai,ceaune

De ex de din astea ma lipsesc complet. un incalzitor micut ptr cafea sau incalzit conserve e suficient. Cit mai putine alte activitati, cu atata mai mult timp de pescuit. Nah, mie cel putin imi place sa pescuiesc, daca s-ar putea si 24 din 24, fara sa ma ocup de bucatarii, dormit sau vizitat locuri turistice in zona... din pacate dormitul este o necesitate :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 14. aprilie 2015, 05:44

Am si eu rulota in care am si boiler pentru apa calda dar nu poti sa intri cu rulota printre copaci pe malul dunarii iar cand ploua trebui sa mai stai 1-zile sa se usuce pamantul.Locurile bune sunt de obicei inaccesibile.
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 14. aprilie 2015, 07:17

La bazias...este cazare la 70 lei camera de 4 persoane(deci 17 lei/caciula), sau de 2 pers,apa calda, satelit, bucatarie proprie ( in constructie noua, si aproape de locurile de pescuit, deci nu in SAT)...eu asa mai merg, ca doar cat poti sta in masina sau cort, daca stai mai multe zile, bun mai stau si in masina etc, dar mai tre sa bagi un dush, sa dormi o noapte calumea, etc. Nu dau detalii ca nu stiu daca e voie, dar cine este interesat anul asta poate, sami dea mesaj privat si va spun unde,etc.


Da, stiu pensiunea apus ... dar eram la Bazias la intalnire cu forumistii :bravo:
Born to fish, forced to work...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 14. aprilie 2015, 10:31

La bazias...este cazare la 70 lei camera de 4 persoane(deci 17 lei/caciula), sau de 2 pers,apa calda, satelit, bucatarie proprie ( in constructie noua, si aproape de locurile de pescuit, deci nu in SAT)...eu asa mai merg, ca doar cat poti sta in masina sau cort, daca stai mai multe zile, bun mai stau si in masina etc, dar mai tre sa bagi un dush, sa dormi o noapte calumea, etc. Nu dau detalii ca nu stiu daca e voie, dar cine este interesat anul asta poate, sami dea mesaj privat si va spun unde,etc.
Da, stiu pensiunea apus ... dar eram la Bazias la intalnire cu forumistii :bravo:
ziceam ceva de constructie noua :P si satelit..si bucatarie... :bucuros2: nu e Apus...ca aia e veche, mai scumpa si nu prea are din cele precizate ..mai mergi un kilometru de la Apus(inspre directia divici), in curba, te uiti in sus pe deal(poti urca cu masina 50m), langa antena cu camerele de la politia frontiera...si apropo daca vedeti o umbrela verde, tot acolo, la apa,si un opel corsa negru TM 84 MIT, sa va opriti CACI EU SUNT :salut: ,cred ca toata vara o sa fiu acolo, incepand cu 20 mai!
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 21. aprilie 2015, 14:08

Ma tot uit dupa niste corturi care sa se incadreze in 1000 lei si am ramas cam la

Cort JRC Contact 2
5000 mm coloana de apa rezistenta material
Dimensiuni 270x310x135cm

si

Chub RS-Plus Max Bivvy
tot 5000 mm coloana de apa rezistenta material
Dimensiuni 230x280x135cm

La ambele scrie groundsheet detasabil. stie cineva daca asta inseamna ca se prinde groundsheet-ul cu fermoar sau doar sta pe jos sub cort
Nu am pat "de crapar" si am impresia ca intre ground sheetul acela si panza corpului poate intra de la apa la pureci, capuse etc
Si care dintre astea 2 mi le-ati recomanda :noroc:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 21. aprilie 2015, 14:19

La al meu, daca-mi amintesc bine, grounsheet-u` se prinde de rest cu "scai".
Personal NU folosesc acel groundsheet ca sa nu ma descalt cand intru in cort dupa cate ceva, cu cizmele mai murdare... dar intr-adevar, folosesc pat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 21. aprilie 2015, 18:12

Salut. Ai dreptate Informer cu barele alea,ca si dupa 25 ani tot m-a mai gandesc un pic care cum vine dar cu toate astea reusesc sa-l montez in maxim 10 min si e cort nu jucarie.Ce sa fac daca nu vrea sa se strice ,s-al arunc? Anul trecut am dormit numai in barca cind am fost doar pentru pescuit.Se doarme super 2 persoane dar e cam incomod ca trebuie sa umfli seara salteua iar dimineata sa o desumfli ca te incurca.Acum expermentez 2 paturi gen targa gare se string la peretele barcii in 20s si nu incomodeaza in timpul pescuitului.Astept sa se mai incalzeasca afara sa trag un pui de som si abia apoi pot sa spun daca inovatia e viabila sau nu.Cind plec cu sotia la pescuit trebuie sa car atatea bagaje ca desi folosesc un papuc abia reusesc sa le inghesui pe toate,dar asta e ce nu face omul pentru un colt de natura salbatec. :doarecapu:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 21. aprilie 2015, 18:21

Pentru grupul meu de pescuit, confortul are o importanta mare atunci cand iesirea se desfasoara pe parcursul a mai multor zile. Avem corturi cumparati de la Senzor sau Chequa,si saci de dormit Senzor pentru anotimpurile reci, sau no name pentru cele calde, paturi tip "camping", saltele, perne, lazi frigorifice (de la 60 litri pana la 120 litri) care la plecare sunt pline cu gheata astfel incat chiar si in regim de maxim vara avem unde sa ne tinel alimentele, lichidele etc, avem meste din plastic tip "terasa", scaune, ceaune din tuci (de la 5 litri pana la 30 litri), cratita din tuci si muuuulte altele. De fiecare data caram dupa noi orice ar avea o sansa cat de mica sa ne fie de folos. Pentru o iesire de o saptamana in 3 persoane umplem o Dacia papuc carosata si o buna parte din Peugeotul meu Partner :gandesc:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 21. aprilie 2015, 19:30

stiu cum este!
acum 2 ani am plecat in delta si la 4 pescari ptr o saptamana am umplut o Laguna 635 cu bagaje de nu a mai putut fi glisata cu motor de 60 cp plus ceva bagaje in barca cu care am fost noi........
Groaznic cu bagajele astea!

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 21. aprilie 2015, 19:55

Salut.Cristi tie iti comvine ca in 20 min esti la locul de pescuit la pranz daca vrei dai o fuga acasa sa iei masa si tot asa da noi astie care stam mai departe de apa cautam tot felul de solutii.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 21. aprilie 2015, 20:21

cel mai fain e sai ai un prieten la Dunare cu cabana(un fel de pensiune)...sa mergi cand vrei sa stai cat vrei, ca la tine acasa..locurile bune de pescuit sunt la 50 metrii..deci campez cu betzele in apa toata varaaa....pff luna viitoare la ora asta o sa fiu deja acolo, nadind din barca :D..da ce greu trece..ca numar zilele :((((
Apropo ce zic eu aici e la vreo 500-800 metrii de platoul unde se va tine concursul de clonc in August..( nu in bazias in sat..mai e pana acolo, si nu vorbesc de cabana veche, Apus de soare)deci daca vreti careva sa dormiti in pat, apa calda dush,bucatarie etc..e doar la 70 lei camera(de 2 sau 4 persoane, deci 35 sau 18 lei de caciula pe noapte!!)..ah am uitat de 3600 Watts de muzica sa va zic..deci poate facem un chef acolo la final de concurs.. :pauza:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 21. aprilie 2015, 20:39

cel mai fain e sai ai un prieten la Dunare cu cabana(un fel de pensiune)...sa mergi cand vrei sa stai cat vrei, ca la tine acasa..locurile bune de pescuit sunt la 50 metrii..deci campez cu betzele in apa toata varaaa....pff luna viitoare la ora asta o sa fiu deja acolo, nadind din barca :D..da ce greu trece..ca numar zilele :((((
Apropo ce zic eu aici e la vreo 500-800 metrii de platoul unde se va tine concursul de clonc in August..( nu in bazias in sat..mai e pana acolo, si nu vorbesc de cabana veche, Apus de soare)deci daca vreti careva sa dormiti in pat, apa calda dush,bucatarie etc..e doar la 70 lei camera(de 2 sau 4 persoane, deci 35 sau 18 lei de caciula pe noapte!!)..ah am uitat de 3600 Watts de muzica sa va zic..deci poate facem un chef acolo la final de concurs.. :pauza:


Aproape ca m-ai convins sa particip si eu la ieseala de la Bazias. 20 lei de persoana/noapte cazarea este mocangeala curata. Aveam o "scarba" deosebita pentru bagaj camping + barca + motor + 1-2 insotitori + peste 1000Km dus - intors. Daca Dorin spune DA, atunci se va mai inscrie un echipaj (eu + Dorin).

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 21. aprilie 2015, 20:45

Daca Dorin spune DA, atunci se va mai inscrie un echipaj (eu + Dorin).

:apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 21. aprilie 2015, 20:49

pai pt suma asta..(ca pretu mentionat e pe camera!! nu pe persoana /pe noapte)nare rost sa te cari cu corturi si paturi si tot...te urci in masina si intr-un minut esti la cabana, si inapoi pe platou...acolo va puteti face mancare seara, party,ca la voi acasa...o sa mai vb cu Zoran si restul care participa, mai incolo...poate bagam un mega party acolo la final, nu ne costa nimic in plus decat ce platim pt camera, si ar fi pacat sa nu profitam de aia 3600 Watts de muzica ! :bravo: ...
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

37

marți, 21. aprilie 2015, 20:57

Noaptea , la cort, pe platou, la un foc, la terasa cu gratar cu mici, berica, dansuri, e mai interesant decat in orice cabana !

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 21. aprilie 2015, 20:58

Pai Zoran, asta este din . meu de vdr singura sansa sa participam la acel concurs. Cei peste 1000Km sunt dificili de parcurs cu tot echipamentul necesar pentru cazare + bucatareala + pescuit pentru atatea zile + 2 persoane care ne vor insoti (nu nevestele). La naiba... doar peridocul are 7m lungime...
Eu, pentru mine as spune DA. Dorin este cel care are dreptul de VETO de data asta :ochi:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 21. aprilie 2015, 21:40

Oricum e vb de cazare corturi echipament chestii aici .... dar ... tare presimt ca pe viitor o sa iasa ceva tare fain... anual ... aici la Bazias ... de o sa se auda peste mari si tari :buaaaah: in revistele de specialitate si in cartile de istorie :noroc:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 21. aprilie 2015, 21:50

Am foarte multe iesiri cu cortul pe balta la activ.Chiar daca din sufsufragerie de la mine se vad locurile de salai, si poti sa vii sa iei pranzul acasa si dupa sa te reintorci, tot nu se compara cu un foc noaptea in fata cortului.Eu in ultimii ani am inceput sa renunt la foarte multe "accesorii"de camping care mi umpleau toata barca, si sa merg pe varianta simplista.Am un cort de la Coleman, de 2 pers, dar e f mic si trece neobservat, are o singura bara.Saltea, sac de dormit, lanterna de cap, cremene, un mic arzator, si asta i tot.Tot calabalacul are sub 10 kg.Am un prieten care si a construit un cort pe barca, mi se pare cea mai misto treaba, il ridici in 5 min, superb.

Masa de pranz, tot pe barca imi place sa o iau :))
Asta i toata trusa mea de supravietuire

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

cazare, cort, pescuit