Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

MITA

Biban

  • Autorul acestui subiect este »MITA«

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 5. aprilie 2015, 16:03

Montura pt Dunare de pe mal cu pluta grund

1. OK deci am cumparat carlige 4/0, mai cumpar ancore VMC 8650 2/0, ok pluta de grund 20 grame( UniCat u-pose Rassel),( Pescuiesc DOAR la Dunare DE PE MAL, nu am barca etc), si vreau o montura in care sa pot pune si pestisor mai micutz asa ca palma si ghem de rame de ploaie.., am mai cumparat , suport pentru plumb/antitangle de somn de la spro waller ( domnul Zoran are in magazinul sau sub numele de Seaboom 5cm), care il bag pe firul principal cu un opritor langa vartejul 2/0 energo black spider? bun pana aici? va rog sa ma indrumati :nunteleg: .Ca marime pt ce doresc e ok combinatia de carlig - ancora ca marime?

De vartejul acela vine legata montura cu o lungime de aproximativ 1.5m ?pt dunare curent Mediu, de pe mal. ? plumbii am luat de 130 si 150 gr care se prind de agrafa tubului antitangle de care spuneam mai sus.
OK acum, pe 1 lanseta YAD Springhill Big Fish 3.3m, 100-300, la care sper sa atasez curand o mulineta Penn Slammer 760 as vrea sa imi pun fir textil de la domnul Zoran din Shop : powerline Galben, 0.50 sau 0.65 ? vreo 150 metrii?
Pe celalalt batz de somn, Ron Thomson Hardcore 80-150 3m, intentionez pun un fir mono SPRO tec Catfish 0.60mm, 27.6 kg.

2. Pt forfac ce folosesc la fiecare batz in parte, textil de 1 mm KOOS RIG-IT e ok, nu se incurca 1.5 metrii de textil? sau sa pun mono de 1( de pe mal repet la dunare, lansez,nu plantez)

Sper sa ma puteti ajuta domnule ZOran, si/sau alti pescari cu sfaturile dumneavoastra !
3. E prima montura care o realizezde acest fel...deci folosesc montura aceasta de pe mal la dunare lansare manuala? sau clasica simpla cu plumb jos si carlig+forfac pe acelasi vartej prins cu plumbul, pt rame si coropisnita si sau peste mic? Care ar fi diferenta in utilizarea lor?
:pescuit: Ar suna stupid sa zic ca motivul pt care ma atras pescuitul la somn a fost video-ul domnului zoran cu pluta la grund in care arata procedeul de realizare etc., nui asa?? ...eh am ziso!

4. OK ,ultima dilema si intrebare, PLUMBUL, de pe firul principal,l-am pus cu un seaboom(antitangle de somn), ca deh cred k rolul lui e de..antitangle,sa nu se incurce montura pe dupa plumb, la lansare etc?
Plumbul prins direct pe el : (unde altii ziceau ca ala se desface daca se agatza, probabil credeau ca e ca acela de la crap, va zic eu ca nu se rupe si nu se desface Sea-boomul never ever, mai degraba rupi montura, dar cred k nici nu se agatza asa usor plumbul, fiind cat de cat protejat de suport(POZA 1)

POZA 2 :prins de seaboom cu 2 cm nylon intre ele..ca deh sa se rupa...dar atunci nu mai vad rolul la suport prea mult,
de unde vine POZA 3: prins direct pe fir cu nylon, fara seaboom?? dar poate se incurca la cadere in apa cu montura pluta de grund, ancora carlig si rame/caras ??
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »MITA« (5. aprilie 2015, 16:14)


MITA

Biban

  • Autorul acestui subiect este »MITA«

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 5. aprilie 2015, 17:09

Deci asa ceva tre sa iasa...
»MITA« a adaugat urmatoarele poze:
  • pluta-de-grund-.jpg
  • phpThumb_generated_thumbnail.jpeg
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 6. aprilie 2015, 06:51

În curent cu peştişor şi plută de grund îţi trebuie plumb de minim 300g, altfel o ia la vale.

Sunt foarte multe informaţii pe forum doar că trebuie să ai răbdare şi să citeşti atent, trebuie să corelezi informaţiile şi apoi vezi ce-ţi mai rămâne de întrebat. Spun să corelezi informaţiile pentru că altfel poţi să faci greşeli şi aici îţi dau un exemplu: un coleg de pe forum a pierdut o lansetă pentru că a strîns frâna mulinetei la maxim (la staţionar), greşeala a fost că nu a adaptat suporţii la echipament (lucru discutat pe forum) a avut trăsătură puternică şi dusă a fost.

Oricum se închide pescuitul şi ai timp până în mai să te pui la punct.

Încă ceva, nu cumpăra prea multe până nu te pui la punct cu anumite lucruri. S-ar putea să cumperi multe lucruri care nu-ţi vor fi de folos, îţi spun din proprie experienţă, eu m-am oprit cam la timp.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (6. aprilie 2015, 07:07)


MITA

Biban

  • Autorul acestui subiect este »MITA«

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 6. aprilie 2015, 12:13

Multumesc de sfaturi :)...dar cand ziceam prima mea montura, ma refeream la pluta grund la somn. Pescuiesc de 23 ani ( de la 7 ani), la Dunare sunt cel putin 2 LUNI sau mai bine pe an cu betzele in apa,deci nu pescar de duminica pescar Hardcore, defapt doar ce m-am intors de 3 zile, dupa 8 zile de pescuit pe frig , vant si ploaie, astept deschiderea in 24 mai :P, pot sa spun ca sunt foarte experimentat, la crap si caras...dar cum spuneam nu am pescuit la somn deloc, sunt incepator total in acest stil...
Intrebarea principala era la punctul 4, unde am atasat si poze, legata de seaboom , rolul sau si atasare plumb...greutatea e alta poveste.
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 6. aprilie 2015, 13:42

Seaboomul are rolul de a nu lasa forfahul sa se incurce cu linia principala. Cele de la Black Cat sunt detasabile si foarte bune (cu cat mai lungi cu atat mai bine).
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

MITA

Biban

  • Autorul acestui subiect este »MITA«

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 6. aprilie 2015, 20:10

toate de genu sunt detasabile, deci nu le bagi pe fir, e ca o balama sa zic asa , bagi firu in el din lateral si il inchizi inauntru prin rasucire. asta e de la SPRO, am mai luat azi si plute SPro Big waller 20g si 40g, si ancore ST66 Energo...dar PFFF..CAT MAI E PANA IN 24 MAI !!!!!!!!!!!!! :zid:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "