Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

41

vineri, 10. aprilie 2015, 18:18

[…..]
Multumesc frumos baieti de sfaturi, cu cat ma documentez mai tare cu atat sunt mai indecis :rizi: :rizi:


Pana la urma a inceput sa se contureze ceva?


Exact cum am scris mai sus, sunt indecis tare :rizi: intre timp am fost si la magazinul local si am pus mana pe ceva lansete.Mi-a propus vanzatorul sa mai astept pana pe 30 mai cand isi muta sediul magazinul si cu ocazia asta o sa fie reducere puternica in ziua aia :gandesc: pana atunci mai adun informatii :zambet:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 10. aprilie 2015, 22:03

Mane,eu ti-as recomanda ce folosesc eu...un Lew"s de 1/2 oz-2oz extra-fast dar e de casting....asa ca in final o sa ajungi sa comanzi un blank si sa iti faci unul de spinning dupa gustul tau...

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 11. aprilie 2015, 08:17

Falcon Cara T7 de cast, extra-fast l-am probat impreuna cu un coleg de forum si am ajuns ia concluzia ca este peste Legend ca sensibilitate

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 8. septembrie 2015, 14:04

In primul rand va multumesc frumos pentru sfaturi, din pacate pe aici nu am posibilitatea sa pun personal mana pe multe lansete recomandate de voi si pana la urma dupa multe cautari m-am hotarat sa o cumpar pe asta:

ce are caracteristicile astea:

E modelul cel mai puternic de Gloomis NRX pentru SW, in Italia e foarte laudata de cei ce practica spinningul marin(s-au scos pesti de 15, 20 de kg cu "fulgul"asta).Acum mi-a ajuns acasa si prima impresie e super, este exact ce imi doream insa ramane sa vad cum se comporta la pescuit, sper sa fie indeajuns de senzitiva pentru gusturile mele.Ziceam eu ceva de buget maxim atunci cand am deschis subiectul asta :rizi: pana la urma am dat 420 euro cu transport cu tot....ma cam "rupe" la portofel pescuitul asta :rizi:
Deocamdata o sa o pescuiesc cu un Rarenium Ci4 de 4000 FA sa vad cum se impaca si daca cumva nu se "impaca" bine atunci poate mai deschid alt subiect :zambet:

PS: @ Anem cred eu ca o sa iti placa :zambet:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

45

marți, 8. septembrie 2015, 14:07

Iti va fi greu sa gasesti, sunt aproape convins ca pana la urma tot la NRX-ul ala ajungi


Sper sa nu ajung la NRX pentru ca sare de 400 de euro :rizi:


m-am hotarat sa o cumpar pe asta:


:rizi: :rizi: :rizi:

[.....]
PS: @ Anem cred eu ca o sa iti placa :zambet:


Hahahahaha … deci ti-a ajuns - surprinzator de rapid – sa o stapanesti sanatos. Astept sa o dau si eu la apa sa vad exact despre ce e vorba. De placut nici nu intra in discutie ca doar am pus mana pe ea in magazin … ramane testul pe apa. Sper doar sa nu mi se lipeasca de mana :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 8. septembrie 2015, 14:23

[..]
Hahahahaha … deci ti-a ajuns - surprinzator de rapid – sa o stapanesti sanatos. Astept sa o dau si eu la apa sa vad exact despre ce e vorba. De placut nici nu intra in discutie ca doar am pus mana pe ea in magazin … ramane testul pe apa. Sper doar sa nu mi se lipeasca de mana :rizi:


Mersi, o probam in weekend :noroc:

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 8. septembrie 2015, 15:21

Sa o folosesti cu placere Mane.. sa o stapanesti sanatos si la cat mai multe driluri cu ea.. Trebuie sa fac si eu 2 lanseuri cu ea sa vad diferenta intre Nrx-ul tau si Nfc-ul meu :zambet: ... :noroc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 8. septembrie 2015, 20:18

Sa o folosesti cu placere Mane.. sa o stapanesti sanatos si la cat mai multe driluri cu ea.. Trebuie sa fac si eu 2 lanseuri cu ea sa vad diferenta intre Nrx-ul tau si Nfc-ul meu :zambet: ... :noroc:


Mersi Bogdane, sigur o sa facem niste teste cand o sa vii pe la noi :noroc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 8. septembrie 2015, 21:23

Fir intins Mane cu noua achizitie pe care ti-o cam invidiez :zambet: Alegere mai buna nu prea puteai face pentru jigging astfel ca o sa o stapanesti intr-adevar cu placere :ochi: . Un bat de 15-30 livre forta duce fara probleme peste de 20 + la capitolul kilograme atat timp cat il folosesti corespunzator (fara unnghiuri negative in dril si fara lovituri accidentale ori supraincarcare in lanseu avand in vedere ca e totusi un HM si deci mai casant ) . Sa nu uiti ca de jigul agatat de fund se trage cu firul in mana si nu din bat si ca teapa pe sub pomi nu se da din fundul gradinii daca vrei sa n-ai surprize . A si inca ceva, cand il pescui sa nu uiti ca e unealta de prins peate totusi si nu tre' sa te lasi sedus sa numeri firele de nisip de pe fund (cum cica ar mai pati unii peste ocean :rizi: ).

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 9. septembrie 2015, 06:30

Sa l stapanesti sanatos!Este un super bat,sunt sigur ca subiectul viitor despre mulineta o sa inceapa cu Ste.. :zambet:

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 9. septembrie 2015, 17:53

Mersi baieti :noroc:
Sa nu uiti ca de jigul agatat de fund se trage cu firul in mana si nu din bat


Recunosc ca mi-am format prostul obicei ca atunci cand ma agat sa fortez destul de mult din lanseta in incercarea de a ma dezgata.Pana acum nu am avut surprize.. :gandesc:


Sa l stapanesti sanatos!Este un super bat,sunt sigur ca subiectul viitor despre mulineta o sa inceapa cu Ste..

:rizi: :rizi:

Alex-BAV

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 30. iulie 2015

Locație: Arges

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 10. septembrie 2015, 13:20

Sa l stapanesti sanatos!Este un super bat,sunt sigur ca subiectul viitor despre mulineta o sa inceapa cu Ste.. :zambet:
.....sau poate cu Hip... :zambet: :zambet:

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

53

duminică, 13. septembrie 2015, 12:45


Asteptam si impresii de la Mane despre noua lui jucarie de jig :bucuros:


Lanseta da senzatia ca e foarte sensibila pe varf, e mai subtire ca IMX-ul lui Anem ce e dat pana in 28 de grame.In partida de ieri am pescuit putin si cu IMX-ul sa incerc sa fac o oarecare diferenta si mie unul mi s-a parut ca simte putin de tot mai bine NRX-ul(parere personala, poate lui Emil i s-a parut contrariul).Cu toate ca e extra fast nu e asa rigida ca IMX, asta lucreaza cumva altfel.E conceputa pentru apa sarata si nu pentru bass, cred ca in dril o imi placa tare :buaaaah: Sincer mi-a cam fost frica sa trag de ea in agatatura :rizi:
Ca sensibilitate e BETON, am pescuit insa numai cu jiguri de 10 si 15 grame insa cred ca pot pescui in anumite conditii si cu jig putin mai jos de 10 grame numai ca nu am in trusa :rizi: Data viitoare voi pescui si cu jiguri de 40, 50 de grame sa vad cum se comporta.
Ca defecte....inelele Recoil fac putin zgomot, Emil imi zicea ca nu aude dar se aud destul de bine la "inceput".De ce zic la "inceput", pentru ca am observat ca dupa 10, 20 de minute te obisnuiesti cu sunetul firului ce trece prin inele.Apropo, se aude mai tare cand recuperezi fir si mai putin in lansare.O sa revin cu ale pareri dupa alte cateva partide in care sa o testez bine, sper sa filmez si ceva dril sa vedem cum se comporta in sarcina. :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

54

duminică, 13. septembrie 2015, 15:56

Ca tot am fost bagat in discutie, imi dau si eu cu parerea despre lanseta lui Mane, dupa ce ieri am dat si eu vreo 20 de minute cu ea la soft-uri.

Chestii misto la lanseta:
- lanseta dpmdv isi merita fiecare banut
- nu o simti in mana
- pare fragila dar sunt convins ca nu e asa
- simte FOARTE FOARTE bine
- este placuta in pescuit
- sta bine in mana
- pe mine nu m-a deranjat nici un zgomot la inele

As mai preciza ca lanseta nu este pe cat de rigida s-ar astepta unii sa fie (printre care si eu) si deci are o revenire putin mai lenta decat a IMX-ului cu care pescuiesc eu (este lanseta cea mai OK de soft-uri cu care am putut-o compara). Sunt convins ca lanseta se descurca mai mult decat OK inclusiv la voblere ... am lansat doar de vreo 2 ori niste lipless-uri in apa.

Cam atat pe moment ca nu mai am timp ... eventual mai revin maine poimaine cu alte chestii.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare