Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 6. aprilie 2015, 11:49

Mane,

arunca o privire si pe

Gamakatsu Destrada Versatile Fine Tip Sensor

S83H 2,50m - 15-60g



Fir intins!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 6. aprilie 2015, 15:24

Chestia cu senzitivitatea asta chiar ca e relativa.Astfel..
Indiferent de blank un fir cu devarat subtire, rotund,care ia apa greu va transmite mult mai fidel informatia care vine pe el.Problema este ca, astfel de fire sant mai slabutze la ciupituri si socuri.
Insa daca le pui pe un IM mai elastic, neajunsul de mai sus este inlaturat si lanseta desi este facuta pe un IM, devine brusc ''mai senzitiva''..In secundar, nici mulineta nu mai trebuie sa fie ''blindata'' ca sa reziste..ansamblul devine mai usor,pescuitul mai placut, mai eficient..

O lanseta dura(HM) ,cere fire rezistente si in drill devine putin mai dificil de manevrat.Faptul ca genul de fire care merg pe o astfel de lanseta sant fire dure care insa iau apa, este compensat de senztivitatea unuiHM.Sant lansete care sant foarte bune in agataturi, butuci,bolovani, praguri..

Lanseta care sa fie amandoua la un loc, eu nu stiu sa fie dar mi-as dori..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 6. aprilie 2015, 18:31

Mane, daca vrei o lanseta relativ rigida si pana in 2 oz va fi prea puternica pentru anumite aplicatii pentru care vei vrea sa o folosesti. Una ceva mai progresiva ar putea fi asta:

GOLDEN MEAN DEMON DANCER 7'4"

... dar nu stiu in ce masura te va ajuta prin anumite locuri unde ai vazut si tu ca fara o lanseta destul de rigida nu vei reusi sa controlezi prea bine pestele. Adica nu va raspunde suficient de rapid burtii pe care o vei avea pe fir si risti sa ratezi "primul contact" cu fundul si deci implicit ramai agatat.

Cum Kistler incerci sa eviti, Falcoanele nu te incanta si St.Croix-uri parca nu ai mai vrea la care adaugam si faptul ca vrei sa pui mana pe lanseta inainte de a o cumpara cred ca esti destul de limitat ca si optiuni. Din pacate prin Italia iti va fi greu (daca nu aproape imposibil) sa pui mana pe MHX-uri sau T.Russel-uri iar din Loomis-uri lansetele care s-ar potrivi sunt destul de putine. Iti va fi greu sa gasesti, sunt aproape convins ca pana la urma tot la NRX-ul ala ajungi :rizi:

Ai grija cu Pulse-ul, s-ar putea sa ramai usor dezamagit de el ... consider ca e prea puternic pentru ce vrei tu sa faci cu el.

ps: ceva rigid, ex-fast sau fast si dat pana in 2oz nu se impaca prea bine cu jigurile de 15 grame si cu textile de 20lbs :ochi: ... ca sa nu pomenesc ca poate vei vrea sa arunci si voblere de 15 grame pe care nu vei putea sa le joci datorita senzatiei de "par" pe care ti-o va da lanseta. Avid-ul pana in 2Oz pe care il aveai era relativ moale si mergea perfect la voblere.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 6. aprilie 2015, 19:15

Iti va fi greu sa gasesti, sunt aproape convins ca pana la urma tot la NRX-ul ala ajungi

Sper sa nu ajung la NRX pentru ca sare de 400 de euro :rizi:

Avid-ul pana in 2Oz pe care il aveai era relativ moale si mergea perfect la voblere.

Caut ceva exclusiv pentru pescuitul la jig, nu caut lanseta universala.


Multumesc frumos baieti de sfaturi, cu cat ma documentez mai tare cu atat sunt mai indecis :rizi: :rizi:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 6. aprilie 2015, 19:20

Eu am uitat sa zic ca dupa lungi si costisitoare cautari,intr adevar am gasit ce cautam,dar dup cateva luni am trecut pe cast :rizi: .Let the new serch begin!

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 6. aprilie 2015, 19:25

Eu am uitat sa zic ca dupa lungi si costisitoare cautari,intr adevar am gasit ce cautam,dar dup cateva luni am trecut pe cast :rizi: .Let the new serch begin!

Tare :rizi: eu sper sa raman la spinning :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 6. aprilie 2015, 19:28

Mane,de ce nu treci pe Legend in loc de Avid ? Este mai senzitiv si nici nu am prea auzit sa pocneasca? :rizi: Tot de 2 oz. Stai in 400 euro .Parere personala...Plus ca poti sa-l intrebi pe Larry ca el are/a avut un Legnd de 2 oz.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 6. aprilie 2015, 19:29


Avid-ul pana in 2Oz pe care il aveai era relativ moale si mergea perfect la voblere.

Caut ceva exclusiv pentru pescuitul la jig, nu caut lanseta universala.


Ai dreptate Mane, dar cand vom fi pe Po si vei dori sa arunci un vobler in apa fara a cara cu tine tot snopul de lansete vei ramane cam dezamagit de felul in care vei pescui voblerele ...

Multumesc frumos baieti de sfaturi, cu cat ma documentez mai tare cu atat sunt mai indecis :rizi: :rizi:


asta e o regula pe forumuri ... cate maini atatea preferinte :ochi:

Eu am uitat sa zic ca dupa lungi si costisitoare cautari,intr adevar am gasit ce cautam,dar dup cateva luni am trecut pe cast :rizi: .Let the new serch begin!


Da Octaviane, pe cast ar fi mai multe optiuni pentru tipul de lanseta pe care il cauta Mane ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 6. aprilie 2015, 20:19

Citat de la »mane81«

Citat de la »anem«

Asa este, si parca sunt si mai bine gandite.Eu mi am , uat o Daiwa Powermesh pana in 35g, am luat o mai mult la misto, dar m am indragostit la propriu de ea, super bat de bila.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 6. aprilie 2015, 20:29

Da, powermesh e o lanseta foarte misto, am avut-o si eu la vanzare. La banii aia ofera mult! Insist totusi daca ai unde vedea un xzoga black mamba. Are toate criteriile cerute de tine, plus ca arata si bine :)

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 6. aprilie 2015, 20:49

Insist totusi daca ai unde vedea un xzoga black mamba. Are toate criteriile cerute de tine, plus ca arata si bine :)

Cred ca pe tine te mananca sa iti cumperi lanseta asta :rizi:
Crede-ma, imi face mult cu ochiul.Din pacate nu am cum sa pun mana pe ea inainte sa o cumpar.Dar nu ar fi asta o problema, daca m-as convinge ca e ce trebuie pentru mine atunci o comand online si gata. :gandesc:
De cand am in mana Takadum g66 m-am indragostit de lanseta si parca mi-as dori alta de la Xzoga :ochi: din pura curiozitate cum era Mastery-ul ala?

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 6. aprilie 2015, 20:53

Imi fac si mie cu ochiul Xzoga.Mi as cam face un G75

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 6. aprilie 2015, 20:59

da, da, da :bucuros2:
X-zoga este ce iti trebuie!
iti propun sa scoti zeck-ul la vanzare ca sa mai aduni bani :prieteni:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 6. aprilie 2015, 21:02

Zeckul e un bat foarte smeker, nu cred ca o sa l dau prea curand, dar ti am promis ca esti primul pe care l sun daca il dau :zambet:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 6. aprilie 2015, 21:05

Insist totusi daca ai unde vedea un xzoga black mamba. Are toate criteriile cerute de tine, plus ca arata si bine :)

Cred ca pe tine te mananca sa iti cumperi lanseta asta :rizi:
Crede-ma, imi face mult cu ochiul.Din pacate nu am cum sa pun mana pe ea inainte sa o cumpar.Dar nu ar fi asta o problema, daca m-as convinge ca e ce trebuie pentru mine atunci o comand online si gata. :gandesc:
De cand am in mana Takadum g66 m-am indragostit de lanseta si parca mi-as dori alta de la Xzoga :ochi: din pura curiozitate cum era Mastery-ul ala?


Nu ma mananca dar m-a mancat intr-o vreme, apoi m-am luat cu alti pitici si am ajuns la un custom care sare de 400 oricum, deh pescar nesanatos pe niste ape fara salau. De asta spun sa pui mana pe ea inainte. Eu o stiu, dupa parerea mea este EXACT ce trebuie! Dar fiecare are alte preferinte. Mastery... nu era chiar ce trebuie, avea senzitivitate, dar nu pentru salau zic eu, cam balanganea. In plus are niste inele nasoale rau, pe deasupra a mai si pocnit, e drept am abuzat-o un pic dar... senzatia mea a fost ca nu era chiar de pocnit. In plus Zoran a mai scris pe undeva ca de pe mal au mai fost cazuri cand au pocnit, cica era recomandata pentru barca. Pentru somn era numai buna, dar in nici un caz pentru salau. Tare pacat ca Xzoga astea nu le prea gasesti cam pe nicaieri sa le probezi, au o strategie tare ciudata, in plus si serviciul clienti lasa de dorit.... mult!

36

luni, 6. aprilie 2015, 21:41

...... e drept am abuzat-o un pic dar... senzatia mea a fost ca..........

a fost viol, categoric !
prietene ala a fost viol in cel mai pur stil, nu abuz :rizi:

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 6. aprilie 2015, 21:54

Mai e un baiat de la Valcea aici pe forum ce le "violeaza" :rizi:. In viata mea nu cred sa am tupeu sa trag asa de o lanseta atunci cand ma agat.Cu toate ca am fost mai precatut si nu l-am "violat" AVID-ul tot l-am rupt :rizi:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 6. aprilie 2015, 23:12

Tare pacat ca Xzoga astea nu le prea gasesti cam pe nicaieri sa le probezi, au o strategie tare ciudata, in plus si serviciul clienti lasa de dorit.... mult!
Asta cam asa-i. Si mie mi-au lasat impresia ca nu prea vor sa vanda si de comunicat nic atat :nunteleg:

@Mane, mai gandeste treaba cu St Croix-ul , SC V-ul e cam ce vrei. Mai ai si varianta unui Loomis IMX din seria Mag Bass si despre M1 de la Phenix si de la mine de bine (desi doar l-am pipait nu si pescuit). :bravo:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 7. aprilie 2015, 12:21

Mai e un baiat de la Valcea aici pe forum ce le "violeaza" :rizi:. In viata mea nu cred sa am tupeu sa trag asa de o lanseta atunci cand ma agat.Cu toate ca am fost mai precatut si nu l-am "violat" AVID-ul tot l-am rupt :rizi:



Curaj Mane! Asa il verifici si vezi daca mai e in forma sau nu batul :rizi: .. Decat sa imi plezneasca in dril si sa raman cu buza umflata mai bne sa plezneasca in agatatura..
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

40

vineri, 10. aprilie 2015, 17:35

[…..]
Multumesc frumos baieti de sfaturi, cu cat ma documentez mai tare cu atat sunt mai indecis :rizi: :rizi:


Pana la urma a inceput sa se contureze ceva?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare