Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 5. aprilie 2015, 14:19

Lanseta spinning salau

Salut.Am nevoie de ceva sfaturi, vreau sa achizitionez o lanseta de spinning dedicata salaului.Lanseta va pescui numai la jiguri si gume deci trebuie sa simta destul de bine ce se intampla acolo jos pe fundul apei :zambet:
Noua achizitie vine sa inlocuiasca un AVID de 2 oz ce a "decedat" intr-o partida trecuta, o lanseta cu care simteam destul de ok si puteam sa pescuiesc destul de bine si cu jiguri de 15 grame si cu unele de 40g.Caut o lanseta ceva mai puternica ceva de genul 2 oz(ar putea fi si de 1 1/2 oz daca e ceva mai puternica decat ceea ce declara producatorul), lungime intre 2 metri si 2,4metri si parca as prefera sa fie dintr-o bucata insa sunt dispus sa cumpar si ceva din doua bucati daca imi place si ma conving ca e destul de senzitiva. Lanseta trebuie sa fie fast sau extra fast.In mod clar lanseta va prinde si somni pana in 15 kg pentru ca se pare ca pe apele unde pescuiesc populatia somnilor e mult mai mare decat a salailor.Poate sa fie de productie europeana, americana sau japoneza :zambet: buget maxim sa zicem pe la 400 si ceva de euro cu toate ca nu sunt dispus INCA sa dau atatia bani pe o lanseta, ideea e ca poate o gasesc la mana doua la un pret relativ ok pe undeva.Nu am nimic cu Saint Croix numai ca datorita gustului amar ce il simt si acum in gura dupa ce s-a rupt AVID-ul mi-am propus ca sa incerc altceva data viitoare, deci lasam deoparte Saint Croix deocamdata :rizi:
Lanseta trebuie sa fie capabila sa lanseze REAL si jiguri de 50, 60 de grame pentru ca sunt unele situatii unde voi avea nevoie si de gramaje de genul.Ar fi super sa pot pescui si cu jiguri de 15, 20 de grame si sa simt destul de bine, mai jos de 15 grame pe apele ce le pescuiesc nu am nevoie.Lanseta nu o vreau custom, o vreau de serie si as prefera sa coste cat mai putin dar nu cred ca e posibil :rizi: mersi anticipat.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 5. aprilie 2015, 14:47

Daca vrei sa dai mai putin decat zici, ia un Berkley d-asta: Clasamentul lansetelor pentru spinning
Exista si pana-n 50g.
Si eu am inlocuit un St.Croix cu aceasta lanseta (la recomandarea lui ovidiuU) si ma felicit c-am facut-o..
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 5. aprilie 2015, 14:53

Daca vrei sa dai mai putin decat zici, ia un Berkley-ul d-asta: Clasamentul lansetelor pentru spinning
Exista si pana-n 50g.
Si eu am inlocuit un St.Croix cu aceasta lanseta (la recomandarea lui ovidiuU) si ma felicit c-am facut-o..


Reusesti sa simti ceva cu un jig de 15 grame +guma? e destul de senzitiva la gramaje mici? :noroc:

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 5. aprilie 2015, 15:04

Ultra MBX 7,3 3/8- 1. 1/2,in RO sunt multe custom facute de spinning

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 5. aprilie 2015, 15:09

Reusesti sa simti ceva cu un jig de 15 grame +guma? e destul de senzitiva la gramaje mici?

Am dat fara probleme si cu mai putin de 15g, cred ca vreo 12-13g... i-adevarat cu Sunline de 10lb da` la 15g nu cred sa ai probleme nici cu ceva mai gros.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 5. aprilie 2015, 17:24

Anul trecut in vara ceream si eu recomandari pentru lanseta salau .Printre recomandari era si Berkley . De saptamana trecuta am intrat in posesia unui Berkley Pulse 15-50 2,40 m nou modelul vechi. Azi am dat-o la apa (Timis) jumatate de ora. La 10g + guma + PP 15LB se simte binisor ... nu lanseaza foarte bine .
Am pus un 45g --ZBOARA !! . Nu prea e de rauri mici ...

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 5. aprilie 2015, 17:44

Si eu m-am invartit ceva vreme oe langa aceasta lanseta. Dar in definitiv m-am oprit la Savage Gear Bushwacker.. Poti da un ochi la a mea data viitoare :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 5. aprilie 2015, 20:54

Vrei senzitivitate ...mergi pe un K2 . Nimeni nu garanteaza ca nu va pusca dar ala este bat de salau pe ape mari . ..Merg si modele de MHX (astea doar custom le poti face ) care te "scot" mai decent cu banii.Atentie ca duc mai mult decat scrie ...eu am unul de 1 oz dar pot da cu 40 g! Inainte de a lua Pulse-ul pune mana pe el si vezi daca-ti place.Un bat bun de Dunare ,insa eu nu as putea pescui cu el . La 400 euro chiar sunt bete! Intra si Megabassul in discutie ,chiar si Legend Elite (cu toate ca e St.Croix nu pocnesc!) ...

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 5. aprilie 2015, 21:18

Am fost in situatia ta .La mine cu un SCV, dar m am apucat de cautari, cerintele mele de la lanseta fiind foarte asemanatoare cu ale tale.Foarte greu gasesti ceva de a gata cu specificatiile tale, si crede ma ca am cautat cateva luni bune.Eu ti as recomanda blancul M1 de la Phenix, ala de 2 oz, si 7.6 chicioare.Eu i am taiat 3,5 cm din varf, si l am facut my dream rod.Da niste tepe extra mega tari, este un bat cu care nu o sa mai pierzi salai.Asa eram si eu la inceput, bete tari..bla bla,sa stii ca betele care stiu sa flexeze bine aduc pestii in barca.Desi e un IM, este ani lumina peste senzitivitatea SCV ului.Ti l recomand cu cea mai mare caldura, dai cu el easy cu bila de 10, si duce sj 56+guma
Daca mi as lua ceva gata facut, as lua un Daiwa Tournament AGS de 2.40, actiune 28-84, foarte misto batul, dar un pic cam scumput.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 5. aprilie 2015, 22:25

Off topic:
Cred ca pana la urma tine foarte mult si de ce iti "pica bine la mana".
Dau iar exemplu` cu tiganusu` ala pe langa care treceam in fiecare dimineata cu bratu` de lansete "de firma" si care seara, intorcandu-ma fara nici un peste, ma intreba: "va vand un peste?... ca-i bun si alunu` meu...". :zambet:
Pescuitu` la salau cu un bat ceva mai slab ca performante ii ca si cand pui un sofer cu experienta pe masini adevarate sa conduca o Dacia 1300 din 1975... n-o sa se simta prea bine cu ea da` o sa ajunga la destinatie. ;)
Revenind, cred ca toate lansetele care ti-au fost recomandate isi fac treaba, ramane sa vezi ce PREFERI tu si ce-ti pica bine... si daca n-ai multi colegi cu multe bete, tre` sa "te risti". :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

dalezian

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 13. iunie 2014

Locație: Constanta/Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 6. aprilie 2015, 00:33

Am fost in situatia ta .La mine cu un SCV, dar m am apucat de cautari, cerintele mele de la lanseta fiind foarte asemanatoare cu ale tale.Foarte greu gasesti ceva de a gata cu specificatiile tale, si crede ma ca am cautat cateva luni bune.Eu ti as recomanda blancul M1 de la Phenix, ala de 2 oz, si 7.6 chicioare.Eu i am taiat 3,5 cm din varf, si l am facut my dream rod.Da niste tepe extra mega tari, este un bat cu care nu o sa mai pierzi salai.Asa eram si eu la inceput, bete tari..bla bla,sa stii ca betele care stiu sa flexeze bine aduc pestii in barca.Desi e un IM, este ani lumina peste senzitivitatea SCV ului.Ti l recomand cu cea mai mare caldura, dai cu el easy cu bila de 10, si duce sj 56+guma
Daca mi as lua ceva gata facut, as lua un Daiwa Tournament AGS de 2.40, actiune 28-84, foarte misto batul, dar un pic cam scumput.
Si eu recomand M1. Am varianta de 7'8" pana in 3/4 oz. Este un bat foarte rapid, dar grafitul mai moale il face sa si flexeze cat trebuie. Ca senzitivitate este mult peste Avidul de 2 oz (il am si pe asta si inca un Avid medium). Ca rezerva de putere, nu m-as da in laturi de la somni de 15 kg. Nu l-am vazut pe cel de 2 oz, dar nu am dubii ca n-ar fi ce trebuie pentru salau cu bile grele. Gigi Semlecan are si el varianta pana in 3/8 oz si este foarte incantat. Se pare ca M1 este o serie foarte buna de bete, la preturi de Avid.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 6. aprilie 2015, 03:23

Daca vrei ceva strict senzitiv, este k2. E ranga! Cat despre m1 care e la ani lumina... Nu as stii ce sa zic dar mi-e greu sa cred, as zice ca e o afirmatie putin exagerata, desi nu am pipait un m1 dar nu vad cum ar putea fi. Daca ai unde vedea incearca si un xzoga black mamba. Este foarte misto, garantat, arunca un ochi peste modelul asta, se incadreaza exact la ce vrei tu si nu costa nici foarte mult.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 6. aprilie 2015, 07:05

Pana la urma este exact cum a zis Informer, problema este ca este destul de greu si costisitor sa ajungi la batul care iti place, si este pe mana ta.Dorintele se mai si schimba, ce iti place anul asta, nu o sa ti mai placa la anul.
Eu am renuntat sa mai caut "senzitivitatea"suprema in bete, si m am orientat mai mult catre un bat cu care sa mi faca placere sa pescuiesc.De ex am un Kistler Z Bone LE, bat extrem de senzitiv, dar nu pot sa zic ca este "The one".Parerea mea este ca nu senzitivitateatrebuie sa primeze la cautarea unui bat.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 6. aprilie 2015, 07:10

Plus ca senzitivitatea este o chestie destul de discutabila si poate fi influentata de foarte multe lucruri, cum ar fi grosimea firului, greutatea bilei, tipul de mulineta (spin vs cast).

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 6. aprilie 2015, 07:19

Am un Shimano Catana de 2,7m, 50-100g fir de 0,15, din primele serii, cele de acum sunt mai elastice, şi pescuiesc pe Timiş cu jig începând de la 12g, simt albia sau orice atingere. Pentru mine este super, probabil că dacă aş fi avut în mână şi alte lansete l-aş fi schimbat dar cred că-i bine să te şi limitezi că altfel :doarecapu: .
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 6. aprilie 2015, 07:54

Nu e problema de simtit atingerea albiei, ci de simtit daca guma bate in regula, daca dai invers la salau, adica cu coborare odata cu curentul (eratica)si sa vezi atunci daca mai simti dataturile, etc, atunci incepi sa ti dai seama de investitia in bat.

Răspunsuri: 18

Membru din: 13. octombrie 2014

Locație: izbiceni,Olt

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 6. aprilie 2015, 08:39

Si eu am inlocuit avidul de 2 oz dupa ce s-a rupt varful cu un M1 MX-78H-B tot de 2 oz care dupa mine este peste avid singurul inconvenient este ca este dintr-o bucata si este greu de transportat.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 6. aprilie 2015, 10:47

Clar ca fiecare isi alege batul pe mana lui !
Imi permit insa sa dau un sfat prietenesc pentru toata lumea, insa in special pentru cei care acum incep sa investeasca in bete ...NU puneti mana pe bete "de top" ca e belea! NU e de bine! :rizi: O sa dormiti rau noaptea si posibil sa va lasati de fumat (asta e de bine!) ca sa strangeti bani pentru ele! Pestele probabil se prinde cu orice ( personal nu cred in astea...) ,chiar si cu alunul din colt , insa placerea pescuitului ... Deci fratilor NU faceti teste ca le faceti pe banii vostrii :rizi: eu v-am spus ,acuma de voi depinde! :prieteni:
Mane,spor la cautat! :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 6. aprilie 2015, 10:49

Plus ca senzitivitatea este o chestie destul de discutabila si poate fi influentata de foarte multe lucruri, cum ar fi grosimea firului, greutatea bilei, tipul de mulineta (spin vs cast).

Corect daca vorbim de ansamblu bat-mulineta-fir -etc. Strict legat de lanseta ...unele sunt mai senzitive ca altele :bravo:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 6. aprilie 2015, 10:54

Plus ca senzitivitatea este o chestie destul de discutabila si poate fi influentata de foarte multe lucruri, cum ar fi grosimea firului, greutatea bilei, tipul de mulineta (spin vs cast).

Corect daca vorbim de ansamblu bat-mulineta-fir -etc. Strict legat de lanseta ...unele sunt mai senzitive ca altele :bravo:

Asta este clar,eu vorbeam de majoritatea betelor mai scumpe.Am vrut sa zic ca un grafit IM,daca este inelat corect,plus influente gen fir,mulineta,etc,poate fi mai senzitiv decat un grafit HM folosit incorect :noroc:

Subiecte asemănătoare