Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 2. aprilie 2015, 14:22

Achizitie primului sonar

Salutare la toata lumea!
Dupa cateva zile bune de citit fel si fel de informatii legate de achizitia unui sonar crezand ca ma voi lamuri am reusit doar sa reduc lista de variante pe masura bugetului.
Ca si utilizare: va fi pentru detectare cat mai precisa as vrea a substratului/structurilor (pentru alegerea locului de plantat/nadit/lansat la crap, positionarea unor monturi cu pluta pentru somn).
O sa il Montez pe (va rog sa nu radeti ca mie imi place la nebunie si abia luni o iau in primire, SH din pacate) o barca gonflabila IBOAT 160 de la imperial fishing.
la ce m-am gandit eu din ce am tot citit pe considerentele ca au dual beam, sunt mici ca si barca e minuscula, ma incadrez in 600 ron nou sau SH.
Lowrance X-4 Pro
Lowrance Elite 3X
Lowrance Elite 4X
Garmin echo 150
Mentionez ca in afara de balti vreau sa il folosesc si la Dunare pe langa maluri sau prin golfuri unde curentul e slab.
Mentionez ca nu am mai folosit sonar deci va rog fiti cat mai expliciti incazul unei recomandari ca oricum la prima iesire cred ca o sa fiu ca si Columb.
Deja ma rod intrebari de genu: cum imi dau seama de pe ecran daca substratul e tare/malos sau plin de vegetatie asta daca pot avea pretentii de asa ceva la bani astia; cum imi dau seama daca e vorba de o cioata/colac/agatatura, din nou asta daca pot avea pretentii de asa ceva la bani astia; si ale din capitolul.
Sunt convins ca primul raspuns o sa fie "ai sa inveti sa il citesti in timp" dar totusi cateva sugestii ,"trucuri" sunt bine venite.
Acum daca nu v-am plictisit deja va rog din nou ajutati-ma sa aleg ceva dintre astea sau de ce nu altceva de max 600 ron.
Multumiri anticipate!!!

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 2. aprilie 2015, 20:39

Stiu ca ar trebui sa am rabdare.... dar chiar nici o parere?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 2. aprilie 2015, 21:34

Stiu ca ar trebui sa am rabdare.... dar chiar nici o parere

Sonarele despre care amintesti sunt invechite tehnologic... si asta zice unu` care foloseste inca un telefon SE K750. :)
Problema pe care am vazut-o deja la destule persoane, incluzandu-ma si pe mine, este ca achizitioneaza sonare doar ca sa le vanda in scurt timp pt. ca vor ceva mai bun... si asta se traduce in a pierde bani aiurea.
Parerea mea este sa mai stai putin fara sonar, sa mai pui ceva bani deoparte si sa-ti iei macar un Elite HDI cu diagonala mica.
Altfel, da... poti sa vezi substratul si ai o oarecare informatie vaga daca-i solid sau malos, poti sa gasesti o structura fara sa stii daca-i bolovan sau copac... in general ii o scula utila.
Da` cum ziceam, mai bine strange bani de unu` care are macar DI.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 2. aprilie 2015, 21:58

Multumesc de raspuns !

Sa inteleg ca ma trimiti spre ceva de genul:
Lowrance Elite-3x DSI

[size=small]Lowrance Elite-4x DSI
[/size]
Lowrance Elite-4X HDI

Lowrance Elite-4x CHIRP
Data fiind dimensiunea barcii cread ca ar trebui sa fie suficiente ca marime. Corect? nu voi avea fata la mai mult de 60 Cm de ecran nici sa vreau :ochi: .
Ok in ideea in care crestem bugetul pe la 1000 (banii ii am dar parca e mult, dat fiind ca nici in mana nu am tinut un sonar) m-as incadra cred.
Problema acum e ce aleg dintre astea? Va rog nu spuneti " pai mai pune cava si macar ai scula" ca ma impusc. Am reusit sa aud live ceva de genu la un mag de profil: "Pai ori cu 500 in plus ori cu ei in minus tot acolo esti ... deci iti recomand ala de 1400 de ron!"
Deci inca o data de 1000 ron dintre cele de mai sus sau altceva .... ce sa fie?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 3. aprilie 2015, 04:41

Ca si utilizare: va fi pentru detectare cat mai precisa as vrea a substratului/structurilor (pentru alegerea locului de plantat/nadit/lansat la crap, positionarea unor monturi cu pluta pentru somn).


:salut: , daca citesc fraza de mai sus, nici nu incape indoiala ca ai nevoie de un Down Scan.
Un sonar normal, 2D, care pe fundul apei iti vede fire de iarba, de ex, de 50 cm inalte, iti va arata o movila de culori nedefinita, ca o patura. Nu vei sti daca este un banc de pesti, un pom cazut, o portiune cu iarba deasa, unde sta stiuca ascunsa, sau fire rare de iarba, unde poti planta linistit la crap.
Cu Down Scan (sau Down Imaging se numeste la Humminbird) vei distinge exact despre ce este vorba.

Modelele ce le-ai insirat tu, cu terminatia DSI, au doar Down Scan. Modelele HDI sau CHIRP au 2 sonare intr-unul, adica 2D ptr pescuitul la clonc, si DS ptr distingerea exacta a structurilor.

Daca mai gasesti undeva un Elite 4x HDI la un pret bun, cumpara-l, daca nu orienteaza-te spre un Elite 4x CHIRP.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »valyxman«

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 3. aprilie 2015, 09:50

Un pret de 210 euro pentru un HDI sau CIRIP poate fi considetat un pret bun?
Pentru ape mici de 2-3 metri se preteaza (o balta privat unde merg in prohibitive care are pe langa stulf apa mai mica dar plina de zone cu radacini submerse de stuf mort) ? ma intreb daca nu scade prea mult aria cecului citi pe substrat. Intreb pentru ca nu imi dau seama si nici nu am gasit care sunt unghiurile de citire pentru:
CIRIP -455/800 kHz (DownScan Imaging™), Low, Med, High (CHIRP), 50 kHz/83kHz/200kHz
si
HDI -83/200 kHz + 455/800 kHz
:gandesc:
Daca ziceti ca se preteaza decizia ar fi ca si luata :zambet: urmand doar sa mai cer lamuriri la momentul oportun legat de prinderea de uriasa barca si eventual nelamuriri in interpretarea ecranului.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 3. aprilie 2015, 09:56

La o parte din intrebari ti-am raspuns in MP.
N-are nici o legatura marimea ecranului cu marimea barcii... are numa` cu marimea buzunarului... :rizi: .
Cu cat un ecran e mai mare ai posibilitatea sa vezi mai multe deodata pe el (83/200kHz, map, DI/SI etc.)... nu doar ca poti sa-l asezi mai departe... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 9. aprilie 2015, 20:15

Eu cred ca sunt la fel de habarnist cand e vorba de sonare ca multi altii la inceput, dar cred ca acest video, e suficient pentru a intelege ce inseamna DSI, si ce diferenta uriasa, fata de un sonar clasic. La zoran in shop vad la 295.9 Eu, cred ca acest sonar e perfect pentru clonc, si orice alt fel de pescuit.
Intrebarea mea este, pentru cine a folosit, daca este asa de fotografic, si arata detaliat tot, CUM SE VAD PESTII pe el? ( pe cele clasice se vad sub forme de semilune)

Lowrance DSI DownScan Imaging™ with Barry Stokes - YouTube
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 9. aprilie 2015, 20:28

Sonarele exclusiv cu down imaging sau/si side imaging se folosesc in special pt. vizionarea configuratiei substratului, structurilor, in general a obiectelor STATICE, nu a pestilor.
Tocmai de aia un sonar ce foloseste DOAR acest tip de scanare NU poate fi folosit la clonc.
Pestii, functie de marime, se vad ca niste pete mai mari sau mai mici... cam ca un peste in sectiune... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 9. aprilie 2015, 20:42

Sonarele exclusiv cu down imaging sau/si side imaging se folosesc in special pt. vizionarea configuratiei substratului, structurilor, in general a obiectelor STATICE, nu a pestilor.
Tocmai de aia un sonar ce foloseste DOAR acest tip de scanare NU poate fi folosit la clonc.
Pestii, functie de marime, se vad ca niste pete mai mari sau mai mici... cam ca un peste in sectiune... :).
deci in concluzie, dupa cum zici tu Lowrance Mark-5x DSI nu e bun la clonc, si e mai bun clasiculLowrance Mark-5x Pro ?
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 9. aprilie 2015, 20:46

deci in concluzie, dupa cum zici tu Lowrance Mark-5x DSI nu e bun la clonc, si e mai bun clasiculLowrance Mark-5x Pro ?

Da, asa zic io... cu singura observatie ca exista si altele mult mai bune decat "clasicul Lowrance Mark-5x Pro"... :) .
Da` daca asta-i bugetul pt. clonc, e OK pt. inceput.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 9. aprilie 2015, 20:48

Lowrance Elite-4X HDI

Lowrance Elite-4x CHIRP

Le are o cunostinta la pret bun, sunt noi in ambalajul original.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 9. aprilie 2015, 21:58

intrebam, am zis ca sunt incepator, si nu am folosit sonar niciodata...dar intentionez pe viitor..dupa ce imi iau barca BIC 245 mai intai, etc..., alta intrebare, cum influenteaza WATII( puterea sonarului), performanta acestuia, ca am citit spusese zoran, sa aibe 2500 watts standard, de aceea m-am orientat spre cel mai mic pret care sa intruneasca cerintele, de care zicea zoran, wattz, frecventa, etc. ?

ahaaa, deci Lowrance Elite 4x CHIRp iti arata doua imagini, si classica 2 D, si DSI, le vezi in acelasi timp, le compari, clar vezi si structuri si pestii mai bine, prin comparatie intre ele...gata m-am prins! mersi baieti, am mai ionvatat ceva :D, si e si mai ieftin ca si si Mark 5 DSI, de care spuneam initial! :noroc:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »MITA« (9. aprilie 2015, 22:04)


Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 9. aprilie 2015, 22:36

Mai cerceteza inainte sa iti iei barca mentionata. E o barca nasola rau . Mai bine iti iei o gonflabila decatt bic ul ala

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 10. aprilie 2015, 00:27

hmm de ce spui asta? ca e nasoala, din cate vad e ne scufundabila, deformabila, fund dublu, usoara, destul de mare, care ar fi avantajele unei gonflabile asupra la BIC 245 ?, intreb ca nu stiu,,,.
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 10. aprilie 2015, 04:08

Bic e cea mai nasoala chestie inventata, numai barca nu e. Ia apa la cele mai mici valuri, nu este confortabila, nu este de Dunare, nu poti da 2 din ea, nu as lua-o nici gratis. Raspunsul este NU pe linie, o gonflabila la acelasi pret sau mai scumpa isi face treaba cu brio.

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 10. aprilie 2015, 13:23

BIC-ul chiar trompeta nu e.... are un prieten un bic 252 fabricata in 1982 si e functionala si in stare buna. Insa nu e barca de Dunare si nu e ok nici cand bate vantul foarte tare. Ca stabiliate e ok, spatiu in ea ca ca si la o gonflabila de 2.50. Insa daca ar fi sa aleg tot o gonflabila as lua. Sau si mai bine... un Rib. Acum am un rib de 2.50 si mi se pare excelent. Singura problema e transportul, il duc pe remorca la apa... insa si cu Bic-ul ar fi la fel. Merge si pe capota insa sa o ridici singur pe masina iti cam rupi spatele.

18

sâmbătă, 11. aprilie 2015, 19:09

Costi,
cu tot respectul dar BIC-ul ala tot trompeta ramane :rizi:
orice barca gonflabila este mai buna decat BIC-ul ala la aproape toate capitolele mai putin treaba cu intepatul
este groaznica ca barca pt pescuit!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 11. aprilie 2015, 19:28

Am avut barca BIC cumparata in 2006 si pe care m-am straduit sa o folosesc aproape un an dupa care am vandut-o la 1/4 din pret si am fost fericit ca nu am pierdut absolut toti banii investiti. Este o PORCARIE. Dai un ban pe care trebuie sa fi convins ca nu-l mai ai (adica l-ai pierdut).

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 11. aprilie 2015, 20:41

Cu toate ca deja e deviat de la subiectul topicului ...cu ,,bicul "asta se iese pe apa ? seamana mai mult a acoperis de dacie papuc ! cred ca sunt turnate din dopurile de la sticlele de vin stranse din restaurante ! ar trebuii comercializate obligatoriu la packet cu piscine !
Fara sa fac o ideie fixa din a va speria , dar faceti urmatorul experiment va rog inainte de a va da pe dunare cu nuca !
MERGETI LANGA ZIDUL DE LA BAZA UNUI BLOC CU 10 ETAJE ,CAM LA 50 CM ,SI PRIVITI IN SUS !!!!!!!!!!! ACOLO SUNTEM NOI DIN CAND IN CAND IN BARCA LA SUPRAFATA APEI !!!!!!!!!!!!!!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare