Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 11. aprilie 2015, 23:04

DA, m-ati convins, faceam o greseala, thanx guys ! :noroc: ..cand o sa am banbii necesari, o sa ma orientez la un Kolibri 260 sau 280 ( 1850 lei respectiv 2050 lei), ce parere aveti?, are placa motor(de care atasez si sonda viitorului sonar? langa motor, nu? ), si podina rigida gonflabila.
»MITA« a atasat urmatoarele fisiere:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 12. aprilie 2015, 06:38

DA, m-ati convins, faceam o greseala, thanx guys ! :noroc: ..cand o sa am banbii necesari, o sa ma orientez la un Kolibri 260 sau 280 ( 1850 lei respectiv 2050 lei), ce parere aveti?, are placa motor(de care atasez si sonda viitorului sonar? langa motor, nu? ), si podina rigida gonflabila.

Iti recomand sa alegi varianta cat mai mare de barca. Eu am o barca de 3 m si uneori parca mai am nevoie de spatiu.
cu barcuta pe Siret - YouTube
la Racaciuni pe canal (la iarba) - YouTube

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 12. aprilie 2015, 08:08

Eu iti recomand (dupa experiente traite de mine si multi ,,pretini" ) sa treci de faza ,,colace" pe Dunare , incepi direct cu o fibra usoara de 3,5-4m ,sau daca-ti poti mari putin bugetul un aluminiu moketat sa nu zangane , gasesti la sh !

Ai sa vezi ca pana nu ajungi la un 4-5m cu 40-50 cp o sa tanjesti continu ! :noroc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

24

duminică, 12. aprilie 2015, 12:35

DA, m-ati convins, faceam o greseala, thanx guys ! :noroc: ..cand o sa am banbii necesari, o sa ma orientez la un Kolibri 260 sau 280 ( 1850 lei respectiv 2050 lei), ce parere aveti?, are placa motor(de care atasez si sonda viitorului sonar? langa motor, nu? ), si podina rigida gonflabila.


te indrepti vertiginos catre aceleasi greselipe care le-am cam facut majoritatea.
studiaza mult mai aprofundat problema barcii si nu alege in functie de buget, alegerea se face in functie de necesitate si siguranta apoi construiesti bugetul pentru asa ceva altfel.........vei pierde in timp mult mai multi bani pana vei gasi ceea ce iti doresti cu adevarat si ceea ce intruneste nevoile de spatiu, calitate si siguranta la pescuit (mai ales pe Dunare!!!)

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 12. aprilie 2015, 14:14

da... Spre exemplu la mine s-a incheiat combinatia cu ideea barcii de fibra. cand in buget mai trebuia sa bag si un peridoc care dubleaza valoarea ... si o masina care sa poa sa traga un peridoc la drum lung :))... asa ca am ramas la gonflabile
Born to fish, forced to work...

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 12. aprilie 2015, 19:08

Inca se mai poate transporta pe autovehicul o barca ce nu depaseste gabaritul masinii ,ca greutate depinde de masina si suport !

Si bineinteles pt 2 iesiri a cate 2-3 zile ...ai dreptate se poate declina optiunea ! depinde cat e fiecare dispus sa riste ! :apl:

Ex si eu ma dadeam cu o ,,barca"!!
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 12. aprilie 2015, 21:48

la iarna, probabil o sa iau un kilibri+motor 2.5 cai si un sonar 4xchirp, pt viitorul sezon...caci acum, se apropie deschiderea..si trebuie bani pt toata vara la Dunare ...ca eu nu stau 2-3 zile...stau cam toata vara pe la Bazias...bun, la cine merg eu, are barca de 6m tabla si motor 5cp...dar vreau ceva mic, pt care nu necesita permis navigatie...sa pot iesi singur la clonc, etc, cu barca lui ies doar sa plantez si sa momesc, la vasle.. :(
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 12. aprilie 2015, 22:26

Pana in 5 cai inclusiv nu ai nevoie de permis. cu 2.5 cai te cam tarai pe dunare, din cate stiu si cu 5 dar asta e...
Born to fish, forced to work...

29

joi, 5. mai 2016, 22:54

Salutare. Mă puteți ajuta cu un sfat? Vreau sa-mi achiziționez primul sonar pe care vreau sa-l folosesc pe Șiret și pe barajul Ciuslea. Begetul ar fi de 200-250€. Îl voi monta pe o gonflabila Bark de 2,5m.Ce-mi mai trebuie pe lângă sonar? (Model baterie, suport sonda). Sonda se pune în spatele bărci la nivelul apei sau sub apa? Nu am motor la barca și nici nu vreau. Multumesc.

30

vineri, 6. mai 2016, 05:18

Minim dotare si buna, este un Lowrance Elite 4x HDI = 4x CHIRP = 4x HOOK.
Baterie gasesti pe la noi, eu am 14 A 12 V, capsulata cu gel, merge de la 7A 12 V in sus , tinand cont de conditiile tale, inteleg ca stai prin zona Ciuslea, deci daca iti iei de 7A ajungi sa o incarci dupa o zi plina de pescuit, daca nu , mai cresti amperajul. Pe mine, 14 A, ma tine cateva zile bune dar am posibilitatea sa o mai incarc de la motorul de barca.
Suport sonda sonar, poti sa-ti confectionezi singur sau sunt pe net ( acum cateva zile s-a discutat despre asta ) in jur de 100 ron . Sonda sa fie bagata imediat sub apa, de obicei se monteaza pe oglinda barcii , perpendicular pe apa ( sau unde vrei ). Sa fii atent sa ramana sub apa si când te pozitionezi tu pe balonul barcii ( sa nu iasa din apa daca te asezi diametral opus ei pe balon, asta tinand cont ca nu ai motor, deci nu prea ai greutate pe spate ).
Ne vedem pe apa . :prieteni:

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 6. mai 2016, 20:16

Hai ca incet incet ne adunam de o ciorba si pe Ciuslea :ochi:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »marius35« (6. mai 2016, 20:21)


32

vineri, 6. mai 2016, 20:23

Ne gasim acolo ...vedem ce o sa iasa...pune si fa rost si tu de sonar, macar 4x.

33

vineri, 6. mai 2016, 22:59

Mulțumesc de raspunsuri. Sunt din București și fac max 2 ieșiri la Siret sau Ciuslea pe an, mai mult nu am timp. Și m-am hotărât sa investesc puțin în echipament pt ca de 2 ani nu prea am mai avut capturi pe aceste locatii. Îmi place fff mult locația și cred ca un sonar bunicel mă va ajuta s-al localizeze mai repede.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 7. mai 2016, 21:40

Gasesti second 5XHDI la 1000-1500 lei cu sonda si baterie cu tot . Am o cunostiinta care are la vanzare asa ceva pe rapitori. Ecranul mai mare ajuta...Sonarul este inca in garantie !
Poate te intereseaza...

yakari

Oblete

Răspunsuri: 6

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: chiajna

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 7. mai 2016, 23:47

Am cupmarat un Elite 5 TI totalscan. Primul sonar.Sper sa m a dascurc cu el. nu am dat inca la clonc dar nu se stie niciodata.

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 10. mai 2016, 02:40

DA, m-ati convins, faceam o greseala, thanx guys ! :noroc: ..cand o sa am banbii necesari, o sa ma orientez la un Kolibri 260 sau 280 ( 1850 lei respectiv 2050 lei), ce parere aveti?, are placa motor(de care atasez si sonda viitorului sonar? langa motor, nu? ), si podina rigida gonflabila.


Salut!
Am eu o barca Kolibri de 260,exact ca si cea din poza.Sunt foarte multumit de ea,daca ai grija de ea o poti avea o viata.O folosesc doar la plantat si pe viitor la un drill din barca,este ce trebuie!

yakari

Oblete

Răspunsuri: 6

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: chiajna

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 10. mai 2016, 23:48

Am avut si eu o barcă pneumatică dar am renunțat repede la ea. Ocupă mult loc în mașină, vibra tare pe apa . Acum pot pleca cu barca cu 5 oameni în mașină și bagaje câte dorim ca avem spatiu. A costat ceva ( am luat totul nou) dar după App 3 ani sunt foarte mulțumit de investiție.

Subiecte asemănătoare