Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 25. martie 2015, 10:10

Daiwa Ninja Spinning

Maine-poimaine se face un an jumate de cand mi s-a aprins de lanseta asta, mai exact - NJ 742 HXH FSOS AF. De atunci aproape de fiecare data cand intru intr-un magazin de pescuit intreb daca o au si nu reusesc sub nici o forma sa dau de ea … nici macar de vreun model din seria Ninja pentru a imi face o idee.

De nevoie la un moment dat mi-am cumparat o alta lanseta care insa nu a fost ceea ce speram sa fie si dupa ce am avut parte de destul de multe rateuri cauzate de lanseta in cauza am zis sa re-incep sa studiez putin si sa vad daca nu reusesc sa dau de o lanseta care sa ma satisfaca.

Din descrierile gasite, se pare ca Ninja asta este un par de lanseta, o chestie foarte rigida si care simte relativ OK … multi spun ca duce inclusiv 80 de grame fara probleme si ca are o putere mult peste asteptarile pe care le-ai avea de la o lanseta de genul. Din cauza asta nu scot din calcul nici varianta NJ 702 HFS AF. Pe mine ma intereseaza o lanseta exagerat de rigida dar care totusi sa fie pescuibila cu naluci de pe la vreo 12-14 grame in sus dar sa arunce inclusiv 45-50 de grame … ma intereseaza strict pentru anumite zone cu curenti destul de puternici, locuri in care trebuie sa simt orice atingere, locuri in care te poti trezi cu burta pe fir si unde ai nevoie de o lanseta rigida pentru a intepa cum trebuie. Cu lanseta cu care pescuiesc momentan in locurile respective de multe ori sunt nevoit sa fac si doi pasi in spate pentru a intepa cum trebuie.

Are cineva lanseta asta? A avut careva ocazia sa puna mana pe ea? imi poate spunea cineva o parere? … sau e asemeni unui “ninja” si o poti vedea doar pe net :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 25. martie 2015, 10:56

Mai mult pe net...aici din toata seria Ninja au adus doar Super Lightul...2,29 metri, actiune 3-12 grame. Ce pot sa spun? Finisaje super OK, ultra usoara si, fata de alte lansete UL, chiar rezonanta si rapida, pentru cat era de fina in varf. La altele asemanatoare, al doilea tronson balangane in toate partile.

Daca se pastreaza caracteristicile bune la toata seria...asta nu mai pot sa stiu.

Arunca o privire la gama Rocksweeper Nano de la Abu Garcia, poate e ceea ce ai nevoie.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 26. martie 2015, 11:05

merci Nemo ... componentele am vazut ca sunt OK, eram curios cum se prezinta blank-ul dar din cate vad destul de putina lume le foloseste. o sa incerc sa vad ce e cu Rocksweeper-ul de care pomeneai.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 26. martie 2015, 21:58

Din pacate, pe masura ce dispar magazinele mici iar cele care mai exista isi restrang oferta la chestiile care pot fi vandute repede, o sa avem din ce in ce mai putin sansa sa putem pipai/incerca ceva scule bune inainte de cumparare. Singurele locuri unde mai poti sa incerci, si sa faci comparatii suny targurile de articole de pescuit, dar cine are timp sa calatoareasca uneori sute de kilometri?

Vis-a-vis de Rocksweeper Nano, uite un test pe "sec":

TEST ABU GARCIA ROCKSWEEPER NANO 902 MH (Page 1) / Cannes / Freestyle-fishing.com


Alta lanseta care ar corespunde cu ceea ce cauti e Yakutsu Kamikaze 2,5 m, 15-70 gr sau Yakutsu Tavarua 2,6m, 50-100 gr, dar asta e o firma franceza, ar trebui sa vii pina aici sa le vezi. Sunt concepute pentru pescuit marin si exo light, rezista cam la orice rapitor de apa dulce. :ochi:

Gasesti filmulete pe youtube cu ele.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 27. martie 2015, 09:51

Din pacate, pe masura ce dispar magazinele mici iar cele care mai exista isi restrang oferta la chestiile care pot fi vandute repede, o sa avem din ce in ce mai putin sansa sa putem pipai/incerca ceva scule bune inainte de cumparare. Singurele locuri unde mai poti sa incerci, si sa faci comparatii suny targurile de articole de pescuit, dar cine are timp sa calatoareasca uneori sute de kilometri?

Vis-a-vis de Rocksweeper Nano, uite un test pe "sec":

TEST ABU GARCIA ROCKSWEEPER NANO 902 MH (Page 1) / Cannes / Freestyle-fishing.com


Alta lanseta care ar corespunde cu ceea ce cauti e Yakutsu Kamikaze 2,5 m, 15-70 gr sau Yakutsu Tavarua 2,6m, 50-100 gr, dar asta e o firma franceza, ar trebui sa vii pina aici sa le vezi. Sunt concepute pentru pescuit marin si exo light, rezista cam la orice rapitor de apa dulce. :ochi:

Gasesti filmulete pe youtube cu ele.


Merci Nemo de informatii … ideea e ca nu vreau o lanseta cu care sa pot scoate orice din apa :rizi: … imi doream o lanseta rigida care sa duca asa cum trebuie niste jiguri de 40-50 de grame si care sa fie evident cat mai ieftina posibil avand in vedere ca as folosi-o doar in anumite conditii si locuri. Ninja-ul ala initial parea ceea ce trebuie dar se pare ca e imposibil sa pun mana pe ea. pestii care i-as prinde cu ea in mod normal ar fi ceva avati si somnici ce rareori sar de 10-12kg in greutate. O sa arunc un ochi la Abu-ul de care pomeneai.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 27. martie 2015, 10:18

Pai Rocksweeperul nu se poate numi o lanseta chiar ieftina... :zambet:
Yakutsu e mai accesibila, dar se gaseste din pacate doar pe piata locala...daca ai de gand sa petreci vreun concediu pe aici... :ochi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 31. martie 2015, 10:27

Tot cuget si tot cuget … si oricum nu reusesc sa ma decid. Din pacate lanseta din seria Ninja care ma interesa pe mine am vazut ca s-a scos din productie … dar intre timp reincep sa arunc un ochi la o alta lanseta pe care mi s-a casunat cu vreo 2 ani in urma. Un Falcon Bucoo pana in 1Oz dat pana in 25lbs :ochi: … o lanseta care din cate am inteles e foarte puternica pentru clasa in care este bagata.

Nemo, nu stiu de ce mi frica sa iau anumite lansete … sa le zicem europene … datorita faptului ca mare parte din ele pe hartie sunt date a fi mai puternice decat sunt in realitate. Daca as avea posibilitatea sa pun mana pe elea r mai fi o idee.

Cert este ca vreau ceva foarte rigid pentru a pescui in curenti puternici unde orice “ciupitura” pe fir trebuie sa o simt asa cum trebuie …

Sunt deschis si la alte idei ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 31. martie 2015, 12:33

Eu am un Falcon Cara T7 3/4 - 1. 1/2 de cast, este lucrata foarte bine, tare pe varf si senzitiva sau Ultra MBX 7,3 3/8- 1. 1/2 o alta lanseta pe care o detin si se incadreza in ce doresti tu

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 31. martie 2015, 12:48

Eu am un Falcon Cara T7 3/4 - 1. 1/2 de cast, este lucrata foarte bine, tare pe varf si senzitiva sau Ultra MBX 7,3 3/8- 1. 1/2 o alta lanseta pe care o detin si se incadreza in ce doresti tu


Merci Toby de interventie … in cele din urma scrie cineva care detine un Falcon. :bucuros2:

Din pacate din cate vad Cara T7 in varianta de spinning nu urca pana la puterile pe care le-as prefera. Prefer sa iau lanseta de fabrica si nu sa o fac custom (mai ales ca va fi destul de putin folosita) … motiv pentru care pica si MBX-ul.

Ai avut cumva posibilitatea de a tine vreun Bucoo in mana? Daca are aceeasi prestanta ca si Cara T7 atunci alegerea ar fi clara.

Poti descrie te rog putin mai amanuntit Cara T7 … ziceai ca este tare pe varf si simti bine cu ea. Cum e cu greutatile pe care le poate lansa? Respecta ce e scris pe hartie sau este mai puternica? … merci.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 31. martie 2015, 13:13

Anem, eu nu am o retinere cu lansetele europene, eu am cu toate lansetele...majoritatea sunt un vis pe hartie si un cosmar in mana. :rizi: :rizi:

Mai in gluma, mai in serios, decat o lanseta cumparata dupa descrieri ( am facut asta odata si imi cam pare rau), uite o propunere practica - du-te in primul Decathlon si incearca lansetele lor, gama Axion si Illicium. Decathlonul face sau lucruri foarte proaste sau foarte bune. Iar lansetele lor nu mi-au placut deoarece sunt prea rapide pentru stilul meu. :rizi:
Dar poate sunt ceea ce ai tu nevoie. In plus, poti sa le incerci, sunt accesibile ca si pret si au doi ani garantie.


toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 31. martie 2015, 13:18

Bucoo nu am vazut si Cara T7 am pescuit-o putin timp avand in vedere ca sunt la inceput cu castul. Cu un Shimano Calais, mulineta pt. gramaje mari, face un combo excelent. Am folosit-o cu gramaje de 32 plus guma si se incarca foarte bine, pare ca plaja este data corect. Cu gramaje mici nu am incercat, acolo folosesc un Legend :prieteni:

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 1. aprilie 2015, 20:31

Saptamana viitoare imi vine o Sakura Shinjin Neo de 2,58 15-50g. O voi folosi cu jiguri de la 10g pana la cat poate duce. Voi reveni după ce o scot la apă cu feedback.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 13. aprilie 2015, 11:59

Mai in gluma, mai in serios, decat o lanseta cumparata dupa descrieri ( am facut asta odata si imi cam pare rau), uite o propunere practica - du-te in primul Decathlon si incearca lansetele lor, gama Axion si Illicium. Decathlonul face sau lucruri foarte proaste sau foarte bune. Iar lansetele lor nu mi-au placut deoarece sunt prea rapide pentru stilul meu. :rizi:
Dar poate sunt ceea ce ai tu nevoie. In plus, poti sa le incerci, sunt accesibile ca si pret si au doi ani garantie.



Am “batait” Nemo majoritatea lansetelor din Decathlon si cu exceptia uneia (care nu o mai retin dar era ceva de UL/L) pot spune ca nu mi-au prea placut :zambet: … intre timpa m rezolvat treaba :zambet:

Bucoo nu am vazut si Cara T7 am pescuit-o putin timp avand in vedere ca sunt la inceput cu castul. Cu un Shimano Calais, mulineta pt. gramaje mari, face un combo excelent. Am folosit-o cu gramaje de 32 plus guma si se incarca foarte bine, pare ca plaja este data corect. Cu gramaje mici nu am incercat, acolo folosesc un Legend :prieteni:


Am citit prin mai multe locuri chestii interesante de Cara T7 dar vairanta de spinning din pacate nu urca pana unde as vrea eu. Cum am scris si mai sus, intre timp problema a fost rezolvata si sper ca saptamana asta sa imi ajunga un Bucoo pana in 1Oz … daca e cineva curio spot reveni cu detalii dupa prima pescuiala ce nu stiu cand va avea loc.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 15. februarie 2016, 22:21

Saptamana viitoare imi vine o Sakura Shinjin Neo de 2,58 15-50g. O voi folosi cu jiguri de la 10g pana la cat poate duce. Voi reveni după ce o scot la apă cu feedba
Nu ai mai postat impresii despre lanseta . este pe lista surta de achizitie , dar nu am reusit sa vad una ! Daca are cineva o parere despre ea ar fi binevenita !

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 16. februarie 2016, 10:12

Nu am postat impresii pentru ca nu am ajuns incă sa o pescuiesc, doar cateva lanseuri și un șalău prins. Am pierdut vremea cu pescuitul UL in ultimul timp. Am folosit cateva voblere pentru știucă si simți bătaia lor de îți clănțăne dinții

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Kemo Sabe« (16. februarie 2016, 10:24)


Subiecte asemănătoare