Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 18. aprilie 2012, 18:00

Ryobi Arctica 6000 CF - da, sau ba?

:salut:,cum am amintit si in alt subiect, mi-am comandat o mulineta Ryobi Arctica 6000 CF, greutate doar 400 grame, deoarece multi au laudato ca ar fi super buna la spinning somn. Sunt putin deceptionat de axul mulinetei, deoarece se vede clar ca e cam subtirel, iar dupa o incercare de schimb de tamburi, am constatat la magazinul de unde am cumparato, ca potriveste chiar si tamburul de la marimea 4000 pe axul de 6000.

Greutatea mulinetei, cintarita pe un cintar el de bucatarie: 425 grame
index.php?page=Attachment&attachmentID=180
Grosimea axului: 4,47 mm ...oare e suficient? :gandesc: Larry, poti te rog sa masori si tu axul de la Arctica 8000?
index.php?page=Attachment&attachmentID=181
Frina este buna, insa de la pozitia maxim strinsa pina la o pozitie ceva mai slaba, pt a permite tragerea firului de pe tambur, este nevoie de circa 9 jumatati de destringere! La o mulineta mai bunicica de la Daiwa, frina de la maxim la minim are nevoie de doar 3 jumatati de destringere, adica se poate mai rapid regla.

Minierul e enorm! Dar poate ma obisnuiesc cu el... sau poate chiar e mai bine asa mare!?

Hmm, mai am timp 2 saptamini sa ma gindesc bine, sa o pescuiesc la spining din barca sau sa o dau inapoi la magazin!?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 18. aprilie 2012, 18:22

probabil ca un raspuns da sau ba iti pot da doar cei care au folosit-o sau cei care i-au vazut pe cei apropiati lor folosind-o .
Te-as intreba in schimb altceva: de ce ai cumparat-o?
Ai avut in vedere anumite calitati sau cerinte pe care aceasta mulineta le indeplinea sau pur si simplu ai luat-o pentru ca altii au zis ca e buna fara sa si argumenteze?
Dupa parerea mea grosimea axului o iei in calcul doar in raport cu materialul din care e facut. In plus degeaba e axul foarte rezistent daca alte parti ale mulinetei nu sunt. de curand unui prieten i s-a rupt galetul la o mulineta considerata cu pretentii pe piata de profil din statele unite si nu numai.
imi permit sa te mai intreb 2 lucruri: ai vazut vreodata o mulineta explodata in dril ? dar una cu piciorul rupt de la talpa?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 18. aprilie 2012, 18:45

imi permit sa te mai intreb 2 lucruri: ai vazut vreodata o mulineta explodata in dril ? dar una cu piciorul rupt de la talpa?

Nu.

Te-as intreba in schimb altceva: de ce ai cumparat-o?

Am cautat o mulineta usoara, rezistenta, la un pret cit de cit acceptabil.

Ryobi Arctica 6000 CF - 425 grame - 120,- euro (recomandata de Jan Guitar multor pescari)
Penn Atlantis 5000 - 400 grame - 240,- euro ( :doarecapu: )
Penn Atlantis 7000 - 500 grame - 260,-euro ( :necajit: )

Spro Blue Arc 755 - 600 grame - 80,-euro (foarte rezistenta, solida, dar si grea, exact ce nu am vrut)
Daiwa, Shimano normal sau Stella, ori prea grele, ori prea scumpe.

Dupa parerea mea grosimea axului o iei in calcul doar in raport cu materialul din care e facut.

:bravo: Fiind de aceeasi parere, intreb si eu pe aici, poate reuseste cineva sa ma lamureasca.

Plus de asta, poate mai are cineva nevoie de informatiile astea, adica cineva care ar vrea sa cumpere asa ceva.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 18. aprilie 2012, 19:03

Nu intamplator te-am intrebat de mulineta explodata sau cu piciorul rupt in timpul drilului. Nici nu iti doresc sa vezi dar pot sa-ti spun ca cei care au patit sau vazut ceva de genul asta (inclusiv subsemnatul la care se aplica ambele variante ) au jurat ca alte mulinete decat unele cu corp din metal nu vor mai folosi la somn. Desi mai grele decat cele din grafit sau alte materiale compozite , sunt mult mai robuste si mai rezistente la exploatari in conditii dure. Sa nu uitam ca toate firmele care se respecta , au mulinetele varf de gama din metal sau aliaje metalice (Van Stall, Seebas , Shimano Stela, Twin power, Daiwa Steez, Penn Atlantis ,D.A.M Quick M , FD sau Master, etc. ).
In plus am patit cu mulinete luate din obor sa se barbereasca la propriu dintii de pe rotile dintate de la angrenaj si sa mearga mulineta inapoi mai repede ca inainte :zid:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (18. aprilie 2012, 19:17)


Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 18. aprilie 2012, 19:05

Zoran, de ce nu incerci un Spheros 8000PG, 555gr pe la 130 euro la voi. Stradic-ul meu 6000FB are 592gr cu 120m de PP de 60 livre pe el.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 18. aprilie 2012, 19:19

.... mulineta explodata sau cu piciorul rupt in timpul drilului. ... :zid:


Fara suparare, hai sa fim seriosi! Erau din plastic si firul de 100Kg? Am vazut somni de 30-40kg scosi cu mulinete de 2500-3000 si fir de 15 livre. :ochi:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 18. aprilie 2012, 19:26

Zoran, te-ai gandit vreodata ca poti cumpara de pe ebay ? un Penn Atlantis il poti lua la licitatie la un pret putin peste 100 de euro de exemplu (vorbesc de mulineta noua nu second hand luata de la magazin de pe ebay nu de la persoane fizice ). In plus, pentru ca locuiesti in Germania, nu se pune problema ca vanzatorul sa nu trimita in tara ta (cum e uneori cazul pentru romani) si transportul pe posta e cel mult 6 euro. Eu zic sa te mai gandesti la ce variante ai disponibile. :ochi:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 18. aprilie 2012, 19:39









Fara suparare, hai sa fim seriosi! Erau din plastic si firul de 100Kg? Am vazut somni de 30-40kg scosi cu mulinete de 2500-3000 si fir de 15 livre. :ochi:




Nu e cu suparare. Nu erau din plastic ci din ceva compozit pe baza de carbon. nu era o marca cu pretentii. firul era textil de 22 de kg forta.La cea explodata scena s-a petrecut pe Dunare, la stationar, in zona de prag cu curent puternic , intr-o dupamasa de august dupa ce lanseta statuse la soare toata ziua . Pestele trebuia extras dintre niste pomi scufundati si talia lui a fost considerabila. Lanseta avea 3m si putere de aruncare 250-500 gr. cu varful ca degetul mic de gros.



La cea cu piciorul rupt scena s-a petrecut in conditii similare doar ca toamna si dimineata devreme cand temperatura era aproape de zero grade celsius.
Cea cu dintii barberiti a capotat tot vara , ca si prima,in acelasi tip de loc prag cu pomi scufundati , si tot pe la miezul zilei.



Cert e ca dupa toate astea am zis ca din targ sau magazine cu lucruri ieftine eu nu mai cumpar scule, mulinete nemetalice la somn si/ sau crap pe Dunare nu mai folosesc si ca orice ar fi , si daca batul se rupe in 2 sau mai multe bucati (ca si dintrastea am patit) firul si mulineta trebuie sa reziste.



ps. una e sa scoti un somn ca cel de care vorbeai, iarna , din barca deasupra unei gropi , si alta e sa scoti acelasi somn vara, pe ape tulburi si vijelioase , de pe mal si dintre pomi. :ochi:

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (18. aprilie 2012, 20:06)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 20. aprilie 2012, 06:44

Larry, poti te rog sa masori si tu axul de la Arctica 8000?


Scuze, a fost necesar să aduc un șubler de la muncă...........are 5 mm în diametru și este o mulinetă OK, eu am pescuit mai mult cu Applause 6000 clasă inferioară și sunt mulțumit de ea . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 20. aprilie 2012, 07:41

Intre timp am aflat ca urmatoarele mulinete au urmatoarele axe:

Shimano 5000 TwinPower SW-A - 4,4 mm
Penn Atlantis 5000 - 4,75 mm
Penn Atlantis 7000 - 5 mm
Quantum Cabo 40 - 4,3 mm
Arctica 5000 - 4,5 mm
Ryobi Apllause 8000 - 5 mm
Spro Blue Arc 755 - 5 mm

Avind insa in vedere ca materialele folosite sunt diferite si ca suprafata secţiunii transversale creste la patrat cu raza (pi x r²), conteaza fiecare mm pt a merge la sigur.

Voi incerca aceasta mulineta sa o pescuiesc anul acesta, sa o testez la maxim la ce poate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 20. aprilie 2012, 09:27

Nu cred că este necesar să-ți faci griji din pricina axului, din câte știu la Ryobi punctul slab este galetul, rezistență medie la fire textile . :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 1. mai 2012, 23:11

Am făcut probă la Ryobi Arctica 8000 în dril, se comportă super, frâna lucrează bestial.......bună alegere . :pauza:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 2. mai 2012, 06:29

Salut Larry,
in dril? Bravo, dar precis ai si o poza, sau chiar doua, pt noi, nu? Please!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 22. iunie 2012, 11:59

Zorane, cand ai luat mulineta la voi se da si cu un tambur de rezerva sau fara?

intreb pentru ca pe aici (lasand la o parte faptul ca arata diferit si au anumite chestii care difera intre cele produse pentru Germania si cele produse pentru Italia) nu am primit nici un tambur de rezerva si vad ca e o problema destul de mare gasirea unui tambur de rezerva, care m-ar ajuta intr-o oarecare masura ...

pentru utilizatorii din Romania care au mulineta asta ... au primit si tambur de rezerva? ... daca nu, atunci l-ati luat de undeva sau ati ramas cu un singur tambur?

:noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 22. iunie 2012, 12:41

Da, cu tambur de rezerva identic cu cel de pe mulineta.
Aici in catalog, la pagina 5: http://www.bluecreator.biz/cat,wft2012
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 2. iulie 2012, 11:38

duminica spre seara am observat o chestie. nu stiu daca in timpul drilului sau pur si simplu cand am lasat-o pe pietre dar un rahat de piesa de pe Ryobi-ul meu s-a dus naibii ... mai bine zis e vorba de capacul care acopera manivela, pe partea opusa a ei ... ceva se vede in poza de jos (nu e mulineta mea, e o poza gasita aiurea pe net)



din cate am vazut are un sistem de prindere de 2 bani si acum fara capacul ala un rulment este complet expus iar cum eu nu am grija unde pun sculele in timp ce sunt la pescuit chiar nu stiu ce sa pun acolo pentru a evita intrarea nisipului in locasul respectiv ... :zid: ... am niste nervi de nu mai pot, cum poata sa faca mulinete carora le zboara piesele aiurea :nervos:

ps : aviz detinatorilor cu problema asta ... sa nu se trezeasca ca la un moment dat incepe sa se blocheze mulineta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

17

luni, 2. iulie 2012, 13:54

eu am pescuit mai mult cu Applause 6000 clasă inferioară și sunt mulțumit de ea . :pescuit:


Eu tot Applause am, tot de 6000 si abia astept sa vina un mustacios care "sa distruga" ...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 3. iulie 2012, 11:26

stie cineva de unde se pot cmoanda piese de schimb pentru mulinetele Ryobi, m-am tot zbatut sa gasesc ceva pe aici dar inca nu i-am dat de capat ... chiar nu pot lasa mulineta fara piesa aia pentru ca direct se vede un rulment si avand in vedere locurile unde pescuiesc mai mult de 2-3 partide nu va rezista pana sa se blocheze complet cu nisip ...

ZOran, pe la voi nu se comercializeaza piese de schimb pentru Ryobi?

e vorba de capacul care acopera surubul cu care este fixata manivela si se gaseste pe partea opusa acesteia ... e capacul ala metalizat ce se vede in poza in partea de jos in mijloc ...

multam ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 3. iulie 2012, 11:40

Sa intreb la magazinul din Rastatt sau sa dez-surubez unul de la o mulineta din regal? (gluma!)
Ce marime de mulineta zici ca ai?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 3. iulie 2012, 11:47

Sa intreb la magazinul din Rastatt sau sa dez-surubez unul de la o mulineta din regal? (gluma!)
Ce marime de mulineta zici ca ai?


hehehehe ... m-am gandit si eu sa merg sa desurubez de la vreuna din magazin dar totusi nu pot face asta ca ulterior un alt cumparator va injura si va fi exact in situatia mea ...

marimea e de 6000 si piesa e aia descrisa mai sus ... nu prea stiu exact nici cum arata piesa aia doar din exterior, deci nu stiu ce sistem de prindere are pe mulineta dar nu cred ca e prin surub, pare mai degraba ca s-ar fixa prin rotatie si un "umar" intra intr-un anumit locas. am incercat sa mesteresc ceva aseara pe acasa dar nu am materiale pentru asa ceva plus ca as prefera sa am piesa ei originala pentru ca nu sunt deloc atent cu sculele si daca piesa originala a picat sunt convins ca ceea ce as face eu s-ar duce naibii inca din masina :rizi: ... plus ca eu as fi nevoit sa o pun acolo prin lipire si datorita materialului din zona respectiva lipiciul nu stiu daca ar face priza suficient de buna incat sa reziste ...

multam Zoran ... astept atunci sa imi zici daca ai reusit sa gasesti ceva ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare