Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 3. iulie 2012, 12:11

Tati, esti român => improvizatia nu ar trebui sa fie o problema. Cauta solutia castigatoare inarmat cu mult calm. :relax:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 6. iulie 2012, 11:07

Tati, esti român => improvizatia nu ar trebui sa fie o problema. Cauta solutia castigatoare inarmat cu mult calm. :relax:


ai dreptate Eugene, dar as fi preferat sa evit improvizatiile pentru ca nu prea ma incanta ideea asta plus ca nu sunt catusi de putin "grijuliu" cu sculele de pescuit si sunt convins ca ceea ce voi face se va duce naibii dupa nici 2 partide de pescuit ...

Zoran, ai reusit sa ajungi pe la magazinul ala de pescuit sa intrebi de piesa aia?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

23

vineri, 6. iulie 2012, 12:58

Nu cred că este necesar să-ți faci griji din pricina axului, din câte știu la Ryobi punctul slab este galetul, rezistență medie la fire textile . :gandesc:


.... apropo de galet...stie cineva de unde se poate comanda galet pentru un applause de 6000 ?
Odata am gasit la energo dar de atunci a trecut multa vreme si nu am luat mai multe, cand era :doaaamne:

gio

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 23. august 2012

Locație: RO

Profesia: COO

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 29. august 2012, 14:25

am un carnelian 20000.intrebare,din constructie are pick-up care nu sare,sau este un defect prezent la mulineta mea?
multumesc.
nu am deschis un alt topic,in acesta fiind tot o ryobi.
ADEVARATA MARETIE ESTE AIDOMA APEI.APA ESTE ACEEA CARE SCALDA TOATE LUCRURILE.EA ALEGE LOCURILE CELE MAI JOASE,DISPRETUITE DE OAMENI.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 29. august 2012, 16:38

La o mulinetă de 20000 nu cred că este o problemă........dacă sare în lansare când încarci lanseta la maxim atunci să-ți faci probleme . Dă pick-up cu mâna și este OK, protejezi și mulineta . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

gio

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 23. august 2012

Locație: RO

Profesia: COO

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 29. august 2012, 17:09

La o mulinetă de 20000 nu cred că este o problemă........dacă sare în lansare când încarci lanseta la maxim atunci să-ți faci probleme . Dă pick-up cu mâna și este OK, protejezi și mulineta . :pescuit:
LARRY,multumesc.am indraznit un rationament asemanator,insa atunci cand nu cunosc,intreb.
ADEVARATA MARETIE ESTE AIDOMA APEI.APA ESTE ACEEA CARE SCALDA TOATE LUCRURILE.EA ALEGE LOCURILE CELE MAI JOASE,DISPRETUITE DE OAMENI.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 29. august 2012, 17:15

LARRY,multumesc.am indraznit un rationament asemanator,insa atunci cand nu cunosc,intreb.

Cu plăcere :prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 30. august 2012, 08:36

am un carnelian 20000.intrebare,din constructie are pick-up care nu sare,sau este un defect prezent la mulineta mea?
multumesc.
Nu are nici un defect, aşa sunt concepute şi dacă ai observat, rămâne în poziţia în care îl deschizi. Trebuie închis cu mâna. Ai pescuit cu ea, cum merge?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

gio

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 23. august 2012

Locație: RO

Profesia: COO

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 30. august 2012, 10:42








Nu are nici un defect, aşa sunt concepute şi dacă ai observat, rămâne în poziţia în care îl deschizi. Trebuie închis cu mâna. Ai pescuit cu ea, cum merge?
ovidiu,multumesc.da,am pescuit cu ea.sunt multumit.am citit o recenzie in care era desfintata,ba mai mult era cotata ca fiind cea mai proasta mulineta testata de acel domn,in viata lui.am mai citit ca este fabricata in china.erau descrise,toate defectele si exemplificat cu fotografii.sper ca eu sa fiu un norocos.are si un pret mare,pret care imi permitea achizitionarea unui multiplicator de top.vom vedea.
ADEVARATA MARETIE ESTE AIDOMA APEI.APA ESTE ACEEA CARE SCALDA TOATE LUCRURILE.EA ALEGE LOCURILE CELE MAI JOASE,DISPRETUITE DE OAMENI.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 30. august 2012, 10:56

Gio, poţi să-mi trimiţi şi mie, pe MP, adresa unde ai citi recenzia?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 31. august 2012, 10:27

Astazi, dupa mai bine de o luna de cand a venit :doarecapu: am reusit sa merg pana la posta si am ridicat coletul de la Zoran cu piesa aia pentru Arctica (pe care am luat-o de aici pana la urma). Deschizand pachetul am vazut ca piesa sub nici o forma nu se potriveste la modelul meu, deci cele doua modele de Arctica (ce se comercializeaza in Germania si Italia – nu stiu Romania sau alte parti) sunt diferite nu doar la design. Deci, pe langa faptul ca arata altfel diferentele se pare ca sunt si in zona galetului dar si la manivela. Manivela modelului comercializat in Germania se pare ca se prinde prin infiletare cu piesa aia care are si rol de design in timp ce la modelul pentru Italia manivela este prinsa cu un surub mai gros care ulterior vine acoperit cu o piesa mica de plastic care are doar rol estetic (tocmai asta e piesa care eu am pierdut-o). La galet diferentele sunt evidente ...chiar as fi curios daca mai sunt si altele ...

modelul pentru Germania:



modelul pentru Italia:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 31. august 2012, 10:46

Pai e clara treaba...

Una e facut de Rioby sub brandul Ryobi (cea din Germania), iar cealalta e facuta de Ryobi dar branduita pentru importatorul lor oficial din Italia, adica Tubertini :). Banuiesc ca e cam aceeasi chestie cum face Cabelas. Ia una bucata Daiwa Capricorn, mai baga un rulment si scoate un Cabelas Prodigy sau ia un Daiwa Exceler, mai baga un rulment si scoate un alt Prodigy. In principiu e cam aceeasi chestie inauntru, difera doar anumite chestii pe la exterior.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 2. septembrie 2012, 13:58

Salut.La Ryobi Artica 6000 frana mi se strange singura pana la limita in timpul drillului, adica odata cu tamburul cand pestele i-a fir se strange singura si frana :zid: .Pentru posesorii acestei mulinete controlati bine baieti sa nu aveti aceasta problema din cauza careia eu am pierdut doi somni aseara.O sa ma duc la magazin pentru ca e in garantie si o sa vorbesc si cu cel ce repara mulinete acolo sunt curios sa vad ce imi zice ca poate avea.Sper ca doar a mea sa aiba defectul asta, va doresc ca ale voastre sa fie okkkkk :zambet:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 7. septembrie 2012, 08:48

nasoala treaba mane ... ai reusit sa o rezolvi cu garantia?

aseara m-am enervat si eu vreo jumate de ora incercand sa curat galetul de la ea. se auzea si inainte ceva mizerie la galet dar de la ultima partida care a fost facuta pe un rau care era de fapt noroi a intrat si mai multa mizerie de fasaia in ultimul hal.

m-am chinui sa desfac galetul si nu am reusit sub nici o forma ... galetul arata asa:



daca are cineva idee cum se desface mi-ar fi de ajutor. adica e clar ca se desface surubul ala (care in poza nu se vede, e exact pe partea opusa) dupa care cam toate componentele ar trebui trase afara, atat ca la mine nu merg scoase :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

35

vineri, 7. septembrie 2012, 12:38

Salut baieti.Acum vin de la magazin Anem si nu mi-au dat-o, mi-au zis sa ma duc saptamana viitoare pentru ca nu a venit de la reparat :nervos: .O sa fac spinning weekendul acesta cu un shimano de 10000 care cred ca o sa-mi provoace febra musculara :zambet: , dar asta e.Cand o sa-mi dea mulineta inapoi o sa ma uit si eu la cum se desface galetul, acum nu stiu ce sa-ti zic. :ciao:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 28. aprilie 2013, 22:10

Continui povestea.........mi-au reparat mulineta pentru ca era in garantie, am probat-o acasa inainte sa ies la peste si la prima vedere era totul ok.Am facut cateva partide in ultimele luni insa am pescuit foarte putin cu mulineta respectiva pana azi cand m-am decis sa fac o iesire scurta sa lansez de cateva ori si hop apare si surpriza :doarecapu: dupa trei lansari observ ca mi se strange din nou frana :doarecapu: .Pentru mine asta e finalul, am avut parte de o mulineta defecta dar sunt si putin nervos pentru ca daca a fost la reparat nu cred ca cei ce fac asistenta de la Tubertini nu au vazut vreo eventuala problema.Asta e, astazi m-am jurat ca nu ii mai dau nici o sansa mulinetei astia :nervos: .

37

duminică, 28. aprilie 2013, 22:41

Asta e, astazi m-am jurat ca nu ii mai dau nici o sansa mulinetei astia :nervos: .


daca tot o arunci sau o scoti pe bara, nu imi faci mie cadou mulineta respectiva?!! :zambet:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 29. aprilie 2013, 06:09

Ce parere aveti despre modelul acesta de arctica,marimea 2000??
Pentru un pescuit mediu,woblere,jiguri pina in 15 grame,la salau avat,in principal??
Exceptind desigur turatia cam mica pentru avat..
Este fiabila??Merge bine frina??

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 29. aprilie 2013, 08:33

[.....]Asta e, astazi m-am jurat ca nu ii mai dau nici o sansa mulinetei astia :nervos: .


Mane, daca totusi te mai decizi sa incerci ceva cu mulineta aia ti-as zice sa incerci sa iti comanzi piesa aia care iti tine tamburul si care este de fapt frana. personal consider ca piesa aia e defecta si de acolo apar toate problemele.

in cazul in care nu ... il citez pe Adiwolf ... decat sa o arunci mai bine i-o dai lui si poate reuseste sa o scoata la capat ...

Gigi ... nu stiu nimic despre mulineta aia, pe piata de aici arctica-ul arata altfel ... Zoran parca are una ca a ta dar nu stiu de cate ori a reusit sa o foloseasca, si parca si LARRY avea una daca retin bine ...

ps: de banii care costa o arctica aici, oricand as prefera un Stradic sau Tehnium de la Shimano ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 29. aprilie 2013, 10:20

Techniumul nu mai este mulineta care a fost cindva..Au aparut insa, spro goldarc si grandarc,si nici ryiobi nu sta rau...De la shimano,de la twinpower in sus,e calitate..la c14 si alte sciencefiction-uri,nu ma bag..alea or fi bune dar pe la clase light,ultralight..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare