Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 20. martie 2015, 13:08

Controalele de pescuit din Romania!

Salutare dragi prieteni vreau sa va spun povestea mea deoarece nu sunt multumit ce am patit si eu nu cred ca e corect si nu am cui ma plange , deci eu am 22 de ani am permisu vizat an de an din 1999 ieri am fost la pescuit intr-un loc braconat din greu un loc de iernat pentru pesti eram dor 3 oameni care pescuiam normal la pluta restu in jur de 15 persoane braconau din greu cu parasute si grebla cineva a sunat la 112 si ce sa vezi dupa circa o ora a aparut un echipaj al politiei , toti braconieru au luat-o la fuga fara sa prinda unul , asta nu-i nimic m-au prins pe mine aveam in juvelnic circa 20 de obleti pintre care se afla un morunas de care nu stiam din neatentie nu m-am uitat ce am prins si l-am bagat in juvelnic , echipajul controland la sange pescarii sportivii si la dimensiunea pestilor au dat de mine ca am fost mai fraier si m-iau masurat morunasu care avea circa 8 cm si mi-a dat o draga de amenda de 300 de roni , vreau sa zic este corect ? este cinstit ? este onest ? celor care fac mult rau pestilor nu au ce le face si mie care dau bani pe nada , pe scule si alte accesorii sa mi se intample asa ceva cat ca pestele era viu tinut in juvelnic de 2 metri ... nu se mai poate sunt dejamait complet ... nu e cinstit ...

Scuzati categoria de forum daca nu am postat unde trebuie ...
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Fredoom« (20. martie 2015, 13:14)


  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 20. martie 2015, 13:18

re

Eu zic ca e corect....asa trebuie procedat la un control....verificarea dimensiunilor pestilor este foarte importanta...din pacate nu se face...cert este ca ai avut ghinion.
Ce m-as bucura si eu ca in zona unde pescuiesc sa se verifice dimensiunea la salau....daca un pescar prinde sa zicem 5 kg salau cu dimensiunea intre 10 si 20 cm face mai mult rau decat un braconier pe ziua respectiva cel putin.
:pescuit:

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 20. martie 2015, 13:23

hai frate ca s-au prins somi de peste 20 de kg la grebla si crapi ce sa mai zic toate natiile de pesti si nu nu erau pescari saraci erau cu masini de mii de euro si la ia inchid ochii cunosc OM CARE A FOST PRINS CU PESTE IN MASINA SI LA_U INCADRAD DE LA 6000 la 14000 de roni pentru pescuit cu plasi monofilament si datorita pilelor ( era cadru in armata ) a platit doar banii pentru judecata 80 de roni ... eu nu cred ca e corect cea ce mi sa intamplat eu care eliberez pestele si nu am nici macar amenda pentru trecere neregulamentara a soselei ... sunt foarte frunstat ...

++++ ca se prind peste 100 de kg de peste pe zii de braconieri din acel loc
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Fredoom« (20. martie 2015, 13:30)


ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 20. martie 2015, 13:31

În tot contextul pe care l-ai povestit nu prea-i digerabil. Îi bine să se facă controale dar cred că trebuie şi discernământ şi ce-i mai grav, un morunaş sau să greblezi sau ce mai făceau pe acolo?
Îmi pare rău pentru ce ai păţit.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 20. martie 2015, 13:35

Ovidiu erau 15 care dadeau peste mine in stanga si in dreapta mea la grebla si la parasuta si controlele vin linistite fara nici un efort " ii vede pe aia ca o iau la fuga si taie ancora de pe fir " stii proverbu ala hotu neprins e negustor cinstit , fara nici umpic de toleranta ma ia pe mine pentru un morunas .... stiu ca e corect asta cu masurarea dar nici chiar asa ...

Este un podar acolo ca nu e pod peste raul Mures care ii incurajeaza sa dea cu el in frunte spunand ca el nu ii trece pe cei de la control pe partea lor e masacru fratilor .... si ce e mai sfidator ca braconieri iti rad in nas uite frate ca eu am prins fara sa dau bani pe unelte de pescuit si tu esti fraier ... oricum cred ca braconieri nu au pasiune pentru pescuit .. si sunt acolo doar pentru a face bani sau mai stiu eu ce de foame .. :apl: bravo :nu:
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Fredoom« (20. martie 2015, 13:46)


ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 20. martie 2015, 13:45

Nu ai dreptate deloc... La control daca ai peste sub dimensiune, tot in neregula/braco ...
Ce faceau ceilalti, udrea,ponta, baselu.. Masini de mii de euro, 3triple pe fir si nu 1sportiva... Nu conteaza. Conteaza ca tu aveai peste sub dimensiunea legala.
Multi pescuim in zone cu braconaj de toate felurile, dar stiu care sunt dimensiunile limita ale pestilor. Asa ca mai bine inveti pestii, si retii doar ce este peste dml (dimensiunea minima legala)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 20. martie 2015, 13:48

Ovidiu asa e ameda e achitata de 150 de roni am platit-o , nu e vorba de asta eu ce vream sa spun mai mult cu acest topic este faptul ca CELOR CU PILE SAU BRACONIERILOR NU LI SE FACE NIMIC DAR MIE CARE MA CONSIIDER UN OM SIMPLU DA AM FACUT CEVA CE NU ESTE LEGAL , DA ASTA E DAR NU , NU NICI MACAR SA NU SE STROFOACE SA II PRINDA PE AIA SI MAINE SA VINA IARA SI SA IMI BAGE >>> IN GURA CA LE ZIC SA NU DEA PESTE MINE
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

8

vineri, 20. martie 2015, 19:39

@fredoom

ce draqu faceai cu un peste de 8cm retinut?!!
te vaiti ca ai dat bani pe scule, nade, momeli, etc si retii un peste de 8cm?!! :doaaamne:
nu te supara, dar este jenant !

9

vineri, 20. martie 2015, 19:49

vidiu asa e ameda e achitata de 150 de roni am platit-o
Inseamna ca ai constientizat ca ai gresit :idee: .Foarte bine ca ai platit pt greseala, sunt sanse mici(cred) s-o mai repeti :bravo:
De restul braconierilor, nu-i problema ta, de fapt, a cam zis ovidiu.u totul. :apl:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 21. martie 2015, 18:48

Ii tot dati cu ale voastre, fredoom nu a spus ca nu a gresit, este indignat de atitudinea celor de la control si are mare dreptate. Si sa stiti ca puteau doar sa-i atraga atentia si sa-l puna sa elibereze pestele, mai ales ca nu avea decat unul. Sunt care se corecteaza si din vorba buna nu numa din amenzi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 22. martie 2015, 21:20

ca sa vezi!!!!!!

Fain super fain ...... O problema adevarata,dupa spusele unora,este faptul ca ai avut ceva obleti de 8 cm in juvelnic nu ca nu se mai poate pescui din cauza ,,hingherilor,,!!!!!! Ca sa vezi unde dai si unde crapa! :doaaamne: :doaaamne:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 23. martie 2015, 08:04

Am si eu o intrebare:daca sunt gasit la pescuit de echipa de control si am in galeata/juvelnic albitura sub dimensiunea legala pe care o prind cu o varga ,destinatia pestisorilor fiind momeala vie pentru rapitori la care pescuiesc la stationar in acelasi timp{pescuitul cu momeala vie este permis},atunci sunt sau nu sunt pasibil de sanctiune ?
...cogito ergo sum.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 23. martie 2015, 10:04

Având în vcedere că scopul protejării peştilor sub dimensiunile impuse este perpetuarea speciei, cred că eşti pasibil de sancţiune.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 23. martie 2015, 10:06

Salut Junior,
daca as fi eu controlor, si as gasi la un pescar 7-8 obletei in giuvelnic cu destinatie peste momeala, din care jumatate ar fi subdimensionati, nu m-ar deranja. Daca ar avea insa 50 de buc cu destinatie peste momeala, printre care se afla destule bucati sub dimensiunea legala, l-as avertiza fara amenda si l-as pune sa elibereze imediat pesti subdimensionati. La a 2-a abatere, amenda. Dar asta doar ptr ca ma cunosc ca pe o persoana destul de intelegatoare, si in foarte multe situatii, tolerant.
Nici un morunas sub dimensiune nu m-ar deranja, doar daca ar fi o specie protejata, cum ar fi tiparul sau unele salmonide. Daca exista chitanta de cumparare de la crescatorie sau magazine, din nou as accepta ca sunt cu destinatie peste momeala.
Daca pescarul ar avea insa 10-15 salai sub dimensiune, sub pretextul peste momeala ptr stiuca sau somn, nu as accepta…
Dar nu as recurge la amenda imediata, ci asa cum am scris mai sus, mai intai doar avertisment.

INSA, nu toti controlorii sunt tolerant, multi sunt foarte aspri.

Dupa cum vezi sunt situatii si situatii, ptr ca nu este clar definit prin lege cit de legal este sa se foloseasca pesti sub dimensiunea minim admisa ca pesti momeala! Aici nu as cauta sa aflu raspunsurile de la ANPA... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 23. martie 2015, 10:31

Vedeti ...asta e problema noastra a romanilor , ne intereseaza mai mult de altii decat de ce facem noi...
Sigur ca e neplacut sa fii amendat pentru un peste in conditiile in care langa tine altii braconau mai "serios" ,insa daca nu aveai morunasul acela (atentie ca pana acum vreo doi-trei ani era specie protejata in Romania ,dar cati dintre pescari stiu asta...) nu plateai nimic si ...gata! Eu sunt mai ciudat probabil ,dar legea trebuie aplicata asa cum este ea!Parca am mai zis asta ... Nu ne place? Se pot face ,teoretic, demersuri pentru modificarea ei . Sau putem sa emigram ca tot e la moda subiectul sub aspectul razboiului din zona.
In rest cred ca ar trebui sa ne uitam dimineata in oglinda,cu atentie, si apoi sa mergem unde vrem sau putem.

Zoran eu daca as fi in control si tu,sau oricine altcineva, ai avea un salau sau alt peste sub dimensiuni as aplica legea pentru apa,zona, momentul respectiv ! Clar. Daca acum ,nu stiu, 5-6 ani (ma cam lasa memoria...) colegul cu morunasul era prins cu el in straita ,sa vezi atunci amenda! Nu inseamna ca eu sunt omul si legea! Nu! Insa ...daca am gresit platesc.

Asta este parerea mea si daca cineva vrea sa ma injure este liber sa o faca. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 23. martie 2015, 10:35

Zamfi, raspunsul meu era ptr asa zisii pesti momeala din giuvelnic... :noroc:
Daca pescarul are obletei in toate cele 4 monturi, si spune ca salaii din giuvelnic sunt pesti momeala, nu as accepta...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 23. martie 2015, 12:26

Salut.Inteleg sa prinzi citiva pestisori pentru momeala dar sa umpli juvelnicu cu pestisori ca sa vada prieteni ce mare pescar esti tu este peste puterea mea de intelegere.Am vazut pescari care prindeu somotei cit degetul si la remarca mea(ce faci domnule dai la icre)raspunde :are cap are coada e peste. eu la asemenea oameni(nu poti sa le spui pescari)le-asi interzice sa puna mina pe undita nu o simpla amenda :pauza: ca iar incep sa ma enervez.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 23. martie 2015, 13:49

Nah, am recitit regulamentul, si ptr mine este foarte clar, ca nu ai voie sa pescuisti pestele sub dimensiuni legale. Deci, daca il prinzi, trebuie eliberat imediat…


Citat

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ 23/2008
privind pescuitul şi acvacultura
(completata si modificata de Legea 317/2009)

CAPITOLUL IX
Răspunderi şi sancţiuni
Art. 58. – Următoarele fapte constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 300 lei la 600 lei:

d) pescuitul recreativ/sportiv al resurselor acvatice vii sub dimensiunile legale.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 23. martie 2015, 15:04

Daca este un peste sub dimensiunea acceptata de lege si esti gasit cu el in juvernic, galeata etc => amenda. Daca folosesti drept momeala un peste sub dimensiunea legala => amenda. Sunt o multime de specii care se pot pastra de la dimensiunea unui "alevin" si care pot fi folositi drept momeala.

20

luni, 23. martie 2015, 15:13

Si daca sunt adusi pe locul de pescuit dintr-o balta privata ?

Subiecte asemănătoare