Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 23. martie 2015, 15:21

Si daca sunt adusi pe locul de pescuit dintr-o balta privata ?

Hai sa nu mai cautam scuze... Daca-i cumperi, vanzatorul trebuie sa-ti dea bon fiscal. De la balta privata de asemenea trebuie sa ti se dea bon fiscal => dovedesti provenienta pestilor momeala. Nu ai bon fiscal => esti pasibil de amenda. Cere-i unui vanzator de momeli din piata bon fiscal si daca pleci nebatut => te-ai mai nascut inca o data :rizi:

22

luni, 23. martie 2015, 15:24

Nu Eugene, nu caut scuze.... dar eu in prohibitie mai merg la pescuit la balta privata si prind carasei si ii pun in cada , acasa ii pastrez vii ptr cand ies la pescuit dupa prohibitie. Despre asta vorbesc.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 23. martie 2015, 15:25

Si daca sunt adusi pe locul de pescuit dintr-o balta privata ?


Hmm, cred ca este specificat in regulament ca nu ai voie sa aduci pesti din alta apa, din cauza bolilor ce se pot transmite. Parca asa imi aduc aminte din ceea ce am citit.

Sunt o multime de specii care se pot pastra de la dimensiunea unui "alevin" si care pot fi folositi drept momeala.


Dar chestia asta chiar e interesanta si as vrea sa stiu si eu, ce pot folosi ca pestisor momeala indiferent de dimensiune. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 23. martie 2015, 16:03

Ti-am raspuns in topicul nou creat :ochi:

25

luni, 23. martie 2015, 19:03

Ai gresit te-au prins, platesti... alta data ai grija nu gresesti ...

Pe ape publice trebuie respectat legea care scrie clar negru pe alb dimensiunile minime si speciile interzise... in rest orice comentariu e fara rost si nu sunt decat cautari de scuze. Probabil postarea pare una seaca dar, in primul rand NOI trebuie sa respectam legea apoi sa asteptam de la altii ... orice abatere, oricat de mica este, tot braconaj se numeste.

Subiecte asemănătoare