Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 18. aprilie 2012, 12:39

Cârlig sau ancoră la shaduri ?

Voi ce folosiți ?



Eu prefer ancora din cel puțin două motive, mobilitate mai bună a shadului și siguranță mai mare în timpul drilului.
Cârligele le folosesc în zone cu multe agățători sau testarea unui loc nou de pescuit. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 18. aprilie 2012, 13:03

prefer carligul. in primul rind pentru ca jiggingul presupune permanent contact cu fundul apei care la rindul lui are prostul obicei de a se imprieteni cu atat mai usor cu guma cu cat aceasta e decorata cu mai multe ace .
In cazul somnului experianta la pescuitul stationar mi-a demonstrat ca (contrar aparentelor) am avut mai putine rateuri pescuind cu carlig simplu decat pescuind cu ancore.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 18. aprilie 2012, 14:55

prefer carligul. in primul rind pentru ca jiggingul presupune permanent contact cu fundul apei care la rindul lui are prostul obicei de a se imprieteni cu atat mai usor cu guma cu cat aceasta e decorata cu mai multe ace .



Jiggingul presupune permanent contact cu fundul apei .....corect, de aceea eu folosesc în general jiguri de la 60g în sus, dar pentru capturarea unui somn capital trebuie să fim pregătiți de sacrificii . :inchinare:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 28. noiembrie 2012, 09:46

eu pana acu am folosit doar carlige simple (in foarte scurta perioada de incercari), nu am incercat inca sa folosesc triple dar poate in anumite conditii nu ar fi o varianta chiar atat de rea. in cazul in care cunosti cat de cat locul as spune ca se poate pune chiar si o tripla in ideea de siguranta in cazul unui dril cu vreun somn mai "nervos" ...

oare te ajuta inclusiv la intepare o tripla?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 28. noiembrie 2012, 10:45

Folosesc carlig din motivele expuse mai sus. Ancora creaza probleme la jigging.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 28. noiembrie 2012, 16:10

Eu le-am pus pe amandoua.Experimentez :zambet:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 28. noiembrie 2012, 17:25

Prefer carligele .In cazul unor shaduri lungi cand vreau sa am un cap usor ,deci implicit un jig mai scurt -in general , mai agatz de carlig o ancora care o infing in shad. Insa nu-mi face placere acest ansamblu. :doaaamne:

8

joi, 29. noiembrie 2012, 00:52

Carlig simplu.
Am fost tentat si eu sa folosesc ancora suplimentara atunci cand aveam rateuri si singurul "avantaj" era ca incepeam sa prind si strapazani ...

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 5. martie 2019, 07:40

Aţi folosit cârlige offset la spinning la somn?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.