Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 16. aprilie 2012, 17:53

Fir textil pentru spining la somn!?

Si iata ca am ajuns mai repede decit credeam si la acest subiect:

Fire textile pt spining la somn! Ce folosotiti sau de ce nu folositi? Grosime, tractiune,... tot ce are legatura in general cu spiningul si cu firele textile.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 16. aprilie 2012, 17:53

Larry,
am numarat eu bine? Ai 5 mulinete pe care le folosesti la spining la somn? Woau!

Ce diametre de fire folosesti pe mulinetele de spining?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 16. aprilie 2012, 23:13

Larry,
am numarat eu bine? Ai 5 mulinete pe care le folosesti la spining la somn? Woau!

Putin of...Ce diametre de fire folosesti pe mulinetele de spining?


Cam așa ceva.....5......
nr.3

fir KG 0,25mm și DreamFish 0,30mm/36kg


nr.4

fir KG 0,32 mm și( 0,39 mm CAMPIOANA somn 260 cm 24/09/2011)

nr.5

fir Sufix Performance Braid 0,36mm 27,2kg și Super Braid 0,25mm 17,5kg
:relax:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 17. aprilie 2012, 06:31

Larry, Larry,....
esti pe drumul cel bun, ceea ce s-a si adeverit cu cei 260 cm! Observ ca nu ai fir sub 0,25 mm. De ce? Ce intimplari, imprejurari te-au pus sa folosesti asa fire groase, de 0,25 - 0,40 mm la spining? Vreo trauma, sau mai multe?
Nu raspunde aici te rog, voi deschide un subiect nou.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 17. aprilie 2012, 09:54

Dupa mai multe evenimente nu tocmai placute am decis sa folosesc fire sufficient de groase pentru somn. Cu firele de 15lb pur si simplu nu aveam ce face la somn si cu exceptia unui somn ce se invartea undeva in jurul a 5-6 kg nu am reusit sa scot nimic altceva.

Firul ce il folosesc pe combo-ul de baza e un PowerPro de 65lb al carui diametru nu il stiu iar in afara de asta pe celelalte 2 combo-uri cu care nu prea pescuiesc am un PowerPro de 40lb si ceva FireLine de vreo 20-30lb dar nu mai retin exact.

Ca inaintas folosesc un FC de 1mm grosime pe primul fir si FC de 0,7 pe cel de 40lb ... cu celalalt combo inca nu am apucat sa pescuiesc la somn decat de cateva ori la stiuca si aveam ceva FC de 0,7 pe post de struna.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 17. aprilie 2012, 10:19

esti pe drumul cel bun, ceea ce s-a si adeverit cu cei 260 cm! Observ ca nu ai fir sub 0,25 mm. De ce? Ce intimplari, imprejurari te-au pus sa folosesti asa fire groase, de 0,25 - 0,40 mm la spining? Vreo trauma, sau mai multe?


Sper că vorbim de spining la somn.......
De ce?....singurul pescar de la care am învățat și învăț tehnici noi la acest stil de pescuit este Jean-Claude Tanzilli, super pescar și un mare om de la care poți învăța multe secrete, pe care de la alți pescari nu)))))))))))))))))))))))))))))))))))) :soc:

Dacă vorbim de spining în general să ști că folosesc fire destul de fine,de la 0,08mm..........

este preferatul meu...... multe partide de spectacol am avut parte cu acest fir, chiar am avut onoarea anul trecut să fiu felicitat și să-mi strângă mâna cel mai mare spiningar din județ :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

7

marți, 17. aprilie 2012, 11:46

Am pescuit la inceput cu Power Pro de 15lb si a fost suficient pentru somnii prinsi intrucat nici unul nu a depasit 10kg, dar am achizitionat anul trecut tot Power pro de 30lb si de anul acesta o sa incerc sa caut somni mai mari.
Cred ca acest 30lb este suficient pentru ceea ce pot sa prind in zona mea, dar................ramane de vazut

8

marți, 17. aprilie 2012, 12:41

Cred ca am pe la posta un Sufix de 40lb.Va trebui sa merg sa-l ridic.Cu fire mai subtiri m-am fript.Nu pescuiesc din barca si nici de pe mal.Undeva intre.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 17. aprilie 2012, 18:27

deocamdata Tuffline de 30 lbs e suficient. cu mai gros nu prea mai pot arunca voblere usoare suficient de bine si de precis iar, cu mai subtire cresc prea mult riscurile de rupere. Bine mai e si chestiunea ca nu pot pune fir mai gros decat duce batul .
Aici se tine cont si de faptul ca somnii de pe apele pe care pescuiesc rar trec de 30 de kg (si nici de astia inca n-am vazut ci doar am auzit).

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 27. aprilie 2012, 08:17

Salut,
Continuam sa cautam raspunsurile la materiale de incredere la pescuitul somnului la spinning.
Eu sunt de parere ca, din barca, pe un loc deschis, se poate folosi la spinning fir de 0,25 mm cu o tractiune de 25 de kg. De pe mal sau in locuri unde in apa sunt o droie de radacini, copaci sau altele, neaparat fir de 0,35 mm (cel putin!) si tractiune de 35 de kg.

Folosirea de artificiale "usoare", care automat necesita fire subtiri, nu are ce cauta la sinningul la somn. Compromise putem face intotdeauna, insa undeva sunt si limite! De ex putem reduce firul de la 0,35 la 0,30, cumparind un fir de calitate superioara (care este insa mai scump), mulinetele folosite sa fie cu tambur mare, adica 7000 si 8000 (dar astea sunt mai scumpe si mai grele), lansetele sa fie nu de 2,7 ci de 3 metrii lungime (dar si astea sunt mai grele si mai dezechilibrate) si atunci putem cistiga vreo 10 metrii la lansarea artificialelor usoare.

Deci, sumar:
minimum 0,25 mm - din barca si loc deschis fara obstacole in apa
minimum 0,35 mm - din barca unde sunt obstacole in apa sau de pe mal
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 27. aprilie 2012, 23:04

Zoran
poti sa imi recomanzi un fir de 0,25 mm cu ,, tractiune" de 25 kg ? chear si un 0,35 cu ,, tractiune " 35 kg

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 05:15

Da sigur:

http://www.mur-tackle-shop.de/de/Berkley-Whiplash-Crystal-Wunschlaenge_1300.html

Spiderwire-Stealth-Tracer

Spiderwire-Ultracast

Gigafish Powerline Gelb sau Gigafish Red Royal

Penn International Braid Yellow

WFT KG Strong
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 29. aprilie 2012, 11:17

Ah, si pe asta l-am uitat:

Berkley Ultracat
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 30. aprilie 2012, 18:06

Eu mi-am luat unStren de 0,25 - 40 lbs.Pare ok ,dar vreau sa-l vad in timp ...

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 27. mai 2012, 20:38

asi dori o recomandare de fir textil testat de voi , cu rezistenta buna in timp , cit mai rotund posibil , nu panglica ! , cu o rezistenta pe la 20/25 kg cit mai subtire in diametrul real . toate astea conteaza la spining in curent deci trebuie sa fie indeplinite cit mai multe din cerinte :zambet:


multumesc anticipat

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 27. mai 2012, 21:56


asi dori o recomandare de fir textil testat de voi , cu rezistenta buna in timp , cit mai rotund posibil , nu panglica ! , cu o rezistenta pe la 20/25 kg cit mai subtire in diametrul real . toate astea conteaza la spining in curent deci trebuie sa fie indeplinite cit mai multe din cerinte


multumesc anticipat


Mai asteapta cam ... o luna. Atunci pot sa-ti recomand ceva pe cinste. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 27. mai 2012, 22:32

Sunt tare curios....am tot probat de mă ustură buzunarul . :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 28. mai 2012, 22:08

o luna ? nu e cam mult ? daca mai trebuie sa si astept dupa el sa vina din state ..... :necajit: :necajit: :necajit:
asta este , asteptam , ca are Larry dreptate cu buzunarul

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 28. mai 2012, 22:19

Larry, explicane si noua tehnica de pescuit la spining practicata de Tanzilli.
Eu am incercat la spining dar fara rezultat.
Cu ce momeli artificiale prinzi mai bine?
Shad, twiste, oscilanta sau vobler.
Explica-mi si mie tehnica asta sa prind si io macar unulde 3 kg.
As fi tare curios sa vad daca prind.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 28. mai 2012, 22:30

sundex, localizarea somnilor inseamna mult, urmeaza sa vezi orele la care mananca dupa care insistenta isi va spune cuvantul ... somnul il poti prinde la oricare dintre artificialele amintite de tine si fiecare apa are specificul ei. trebuie sa vezi care sunt pestii prada si ce stil de recuperare prefera ... iesi pe apa cat mai mult si capturile vor veni ... :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare