Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 29. mai 2012, 05:42

Da, insa se pot face enorm de multe greseli si se poate investi chiar ani buni de cautat si incercat. De aceea, consider ca daca fiecare isi destainuie din modul de prindere si explica cum este structura apei unde pescuiesc, restul pot adapta pe apa pe care pescuiesc stilul potrivit si sa elimine din start tot ce n-au facut bine.

De ex, a fost un an cind dupa 11 iesiri, adica aproape 6 saptamani, n-am vazut coada de peste. Am scris pe un forum in Germania si am rugat daca poate cineva sa-mi dea un pont, cum sa fac sa prind, ca eram disperat! Intr-un final am primit un raspuns care mi s-a parut ok, unde erau de vreo 3x "dar atentie, trebuie sa faci asa.. si nu asa.." Erau niste chichite la care a trebuit sa am grija. Am iesit seara pe apa si rezultatul a fost: 90 - 105 - 176 cm. Cind am scris feedback-ul, au zis ca asa ceva nu se poate! Dimineata primesti ponturile si seara te lauzi cu 3 somni :rizi:
Dar i-am prins multumita celui ce s-a destainuit. :apl:

La spining la fel, se pot face muuulte greseli! De aceea, i-as fi si lui Larry si tie Anem recunoscator daca ati da niste ponturi pt spinning. Pescuiti in 2 ape diferite, una adanca ca o fantina, cealalta plina de somni la suprafata, fiind o apa destul de mica in comparatie cu Dunarea. La fel si Kzoli, ar fi fain daca ar explica putin cum face el pe Mures. Si daca avem si un prinzator pe Olt, am acoperi 4 tipuri diferite de ape! :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 29. mai 2012, 10:49

Zoran, treaba nu sta tocmai asa cum spui tu si degeaba userul X spune cum face, cu ce pescuieste si in ce moduri pentru ca totusi vorbim de ape diferite si pana la urma sti prea bine ca totul se schimba de la o zi la alta chiar si pe aceeasi apa ... daca cineva vrea sa prinda somni la spinning deja exista suficienta informatie pe forum pentru a il ajuta sa prinda. Dar nu totul depinde de informatiile de aici, din contra, cel mai mult conteaza insistenta si insistenta si nu in ultimul rand insistenta.

Ca sa iti dau un exemplu. Pana anul trecut nu ma atragea catusi de putin somnul, din contra, ma enerva chiar atunci cand pescuiam la avat si mai prindeam cate unul pe care nu aveam cum sa il scot din apa din cauza echipamentului. La un moment dat satul pana peste cap sa imi tot las voblerele prin gurile somnilor am zis ca totusi ar fi ceva sa incerc sa ii prind. Asa ca mi-am cumparat echipament si avand in vedere rata cu care ii prindeam cand pescuiam dupa avat am zis ca va fi floare la ureche sa dau de ei. Ei bine, situatia nu a fost tocmai asa, din contra am pescuit dupa ei de mi s-a urat pana sa prind unul. Sunt cativa amici cu care mai vorbeam pe privat (cativa sunt inclusiv aici pe forum) si stiu foarte bine cati nervi mi-am facut o perioada de vreo 4 sau poate chiar 5 luni pentru ca nu reuseam sa prind, nu stiu cum se facea dar cand pescuiam dedicat dupa somn nici de-al naibii nu prindeam unul si din cand in cand luam cate o pauza si pescuiam la avat, ei bine, ca si facut exact atunci imi intra un somn de imi venea sa arunc tot ce aveam in apa. Dupa vreo 3 luni de insistenta cu echipament corespunzator intr-o dimineata cand inca era bezna a venit momentul mult asteptat ... am luat un somn prins cu un vobler facut de mine dar care din pacate dupa nici 10 secunde de drill s-a dus naibii facandu-mi praf agrafa. In acel moment moralul meu era efectiv la pamant dar am continuat sa insist pana a venit momentul mult asteptat, in noaptea de Helloween cand a iesit unul de 143 de cm. Cel care vrea sa pescuiasca la somn sunt de parere ca trebuie sa se inarmeze cu multa rabdare si sa se mentina tare pe pozitie fiind in stare sa aibe parte de multe gherle pentru a prinde unul ... dupa ce vine primul nu ii va parea rau catusi de putin de timpul pierdut iar urmatorii vor veni ceva mai usor as zice eu.

Deci, degeaba cineva incearca sa zica felul in care prinde el pentru ca diferentele de la o apa la alta sunt mari la fel cum partidele din doua zile succesive nu sunt la fel. Conteaza sa fi pe apa, sa vezi obiceiurile pestilor din locurile respective si evident sa insisti cat de mult poti in speranta de a captura unul.

Plus ca nu multi sunt de acord sa scrie in public modul exact prin care prind ei pesti ... si motivele as zice ca sunt foarte evidente.

ps : un alt exemplu sa vezi diferentele dintre ape ar fi faptul ca de exemplu in locurile in care unii useri de pe aici pescuiesc Yo-Zuri Crystal Vibe-ul de 9cm la somn e criminal ... in schimb pe aici am insistat cu el de nu imi mai simteam mana si nu am avut nici macar un rateu cu el :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 29. mai 2012, 11:46

Larry, explicane si noua tehnica de pescuit la spining practicata de Tanzilli.
Eu am incercat la spining dar fara rezultat.
Cu ce momeli artificiale prinzi mai bine?
Shad, twiste, oscilanta sau vobler.
Explica-mi si mie tehnica asta sa prind si io macar unulde 3 kg.
As fi tare curios sa vad daca prind.



sundex, localizarea somnilor inseamna mult, urmeaza sa vezi orele la care mananca dupa care insistenta isi va spune cuvantul ... somnul il poti prinde la oricare dintre artificialele amintite de tine si fiecare apa are specificul ei. trebuie sa vezi care sunt pestii prada si ce stil de recuperare prefera ... iesi pe apa cat mai mult si capturile vor veni ..


Este mai mult decât ți-aș fi putut explica eu......ceea cea spus Anem este foarte adevărat, dacă reușești să localizezi un loc unde se HRĂNEȘTE somnul, jumătate din treabă este ca și făcută, orele de hrănire sunt în funcție de anotimpuri ( dacă ai timp încearcă seara 21-00 h ) un pont, toamna încearcă să pescuiești între ORELE 12-16 și garantat o să ai surprize plăcute.....eu pescuiesc mai mult la shaduri ( Relax Kopito 4L" col. s003, s057, s002, s007 și Storm Projointed de 5"care sunt greu de procurat ), nu necesită mare tehnică, miști shadul încet pe substrat gen dinte de ferăstrău dar mult mai lent față de stilul de pescuit la șalău, majoritatea atacurilor sunt pe ridicare ori mulinare lentă între ape când observi că se hrănește la suprafață......un sfat, nu încerca să câștigi distanță la aruncare dând drumul la fir după ce shadul a bătut apa, multe atacuri sunt pe cădere, control continuu..... multă încredere în ceea ce faci și capturile vor veni .
Anul acesta am dat prima dată cu o cicadă și a fost ceva deosebit, a intrat rapid în topul preferințelor........voblere cele de la Salmo, fără pretenții pentru pescuit de noapte exclusiv ( mă refer la mine).
Și mergi pe siguranță, măcar la început până capeți experiență.......aceste sfaturi vin din partea unui începător în spining, eu ........doar tu decizi modul și stilul care te prinde mai bine și care îți aduce mai multe satisfacții, până la urmă la asta se reduce totul . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »LARRY« (29. mai 2012, 12:00)


Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 13. iulie 2012, 00:46

la vobler foloseam 20lbs iar anul asta am trecut la 30lbs doar din cauza fricii nu ca as fi avut ceva eveniment neplacut....
am avut doar 3 pierduti pana acum: 2 la jig, am avut 10lbs si loc aproape imposibil iar unul pe 20lbs la vobler a plecat cu ancora si inel despicat...
folosesc doar power pro, dupa mai multe sondaje are cel mai bun feedback dintre toate textilele
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 13. iulie 2012, 05:35

dupa mai multe sondaje are cel mai bun feedback dintre toate textilele


Daca pescuiesti mai subtire de 60 lb, as putea cu drag sa-ti recomand si Powerline de la Gigafish, de 0,25 mm (28 kg), cu care se arunca f bine. Cel de 0,21 mm (40 lb) e folosit de multa lume la salau.
Acum au scos si un fir nou, mult mai bun decit tot ce este deocamdata pe piata (parerea mea!): GIGA-TEC. E perfect rotund si se astfel se lasa lansat ca un monofilament.
In 2 saptamani o poti vedea live, aduc cu mine o rola de 0,40mm, pt spinning la somn. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 19. iulie 2012, 15:48

la vobler foloseam 20lbs iar anul asta am trecut la 30lbs doar din cauza fricii nu ca as fi avut ceva eveniment neplacut....
am avut doar 3 pierduti pana acum: 2 la jig, am avut 10lbs si loc aproape imposibil iar unul pe 20lbs la vobler a plecat cu ancora si inel despicat...
folosesc doar power pro, dupa mai multe sondaje are cel mai bun feedback dintre toate textilele


avand in vedere ca pescuiesti pe Dunare cautand special somnul eu unul as incerca fara dar si poate un fir mai gros, m-as duce pe minim un 50lbs preferand chiar 65 sau mai gros. cel de 65 de la PowerPro e un fir de care eu unul am ramas foarte surprins. dintr-un motiv sau altul e mult mai placut in pescuit decat unul de 40 (nu stiu cel de 50 cum e) si nu e la fel de sarmos. cel de 40 mi se pare chiar mai sarmos decat unul de 80 ... si chiar nu inteleg de ce ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare