Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Cristi_Ger«

Răspunsuri: 15

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Sibiu / Friedrichshafen

Profesia: Fachkraft für Lagerlogistik

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 7. martie 2015, 10:02

Achizitionare motor termic 15 cp 4T .

Anul trecut am achizitionat o barca conflabila mercury 320 Sport sh . Anul fabricatie fiind 2011. Barca venind cu roti ajutatoare de transport .

Compartimente siguranță: 3+1
Greutatea suportată: 570 Kg
Locuri: 5
Putere motor: max - 20 HP (max 62 kg )
Greutatea : 62 Kg



Doresc achitionarea unui motor termic de 15 cp 4T ( neavand nevoie de permis in Germania ) . Am incercat cu un motor termic de 6 cp , 3 persoane + bagaje (in jur de 250 kg cu totul ) si nu am fost prea multumit cum glisa. Am pus ceva banuti deoparte in achizitionarea unui motor mai mare sh ,dar cat mai nou cu putinta. Sunt cam incepator in motoarele termice 4T .

Acuma despre motor:
Motorul vreau sa fie fiabil in timp , il achizitionez pt o periodata lunga de timp.
90% barca o voi folosi pe un lac mare (ca. 17 km lungime ) si restul pe Rin ( Germania ) .
Deoarece bugetul este limitat la 1500-1600 euro ,nu imi permit un motor nou. Motorul vreau sa fie cel putin din 2009- cu cat mai putine ore de functionare.
Bineinteles motorul trebuie sa aiba cizma scurta.


Imi plac motoroale Yamaha am citit numai lucruri bune despre ele ,dar la pret te omoara :doarecapu:
Ce motor imi recomandati ?
Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 7. martie 2015, 10:38

am mai zis si o repet: oricare din modelele Suzi, Yami, Honda, Mercury sunt indestructibile in conditii de exploatare normala pentru noi (pescuit sportiv). dk ai o pensiune in delta si sunt exploatatede niste turbati care isi bat joc de ele atunci se schimba treaba.
Atentie ca la motoarele pe carburatie nu se pot determina orele de functionare!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 8. martie 2015, 06:36

...Doresc achitionarea unui motor termic de 15 cp 4T ( neavand nevoie de permis in Germania )...


Salut Cristi, imi pare rau daca iti stric planurile, dar regula fara permis abia peste 15 cp nu e valabila pe Rin! Aici ai nevoie de permis deja de la 5 cp. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare