Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

81

vineri, 19. aprilie 2013, 09:51

De rezistat, luni intregi, conditia sa aiba lemn suficient, iar ca mod de pastrare, sa nu ii lasati in soare; mereu la umbra si au viata lunga! :bravo:
»iku« a adaugat urmatoarea poza:
  • iku vs1.jpg

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

82

marți, 30. aprilie 2013, 11:22

Este drept ca nu am citit tot topicul dar nu vad pe nimeni sa spuna ceva despre "Hadina" nimeni nu a pescuit dupa somn la hadina ?.....pe vremea cand dadeam la stationar in special pe timp de noapte pescuiam cu asa ceva exclusiv si am avut rezultate bunute ...ca fapt dives pe hadina am avut si doua rupturi ....

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

83

marți, 30. aprilie 2013, 13:46

Lipitoare neagra de pamant,tipar, mate macrou,etc.....

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

84

marți, 30. aprilie 2013, 14:55

Este drept ca nu am citit tot topicul dar nu vad pe nimeni sa spuna ceva despre "Hadina" nimeni nu a pescuit dupa somn la hadina ?.....pe vremea cand dadeam la stationar in special pe timp de noapte pescuiam cu asa ceva exclusiv si am avut rezultate bunute ...ca fapt dives pe hadina am avut si doua rupturi ....
Daca prin "hadina" intelegi "un fel de țipar" (ca asa scrie intr-un dictionar da` io n-am auzit pana acum termenul) atunci raspunsul este: da, am pescuit si cred si eu ca-i o momeala f. buna. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

85

marți, 30. aprilie 2013, 21:09

De tipar te asigur eu ca nu este tipar cu toate ca forma corpului se aseamna mult si nici nu creste asa mare ajunge la maxim 25 de cm si traieste in malul din marginea apelor .nu are ochi iar gura sa este ca o venmtuza ....dar e a dreack de bun la somn si mreana mare

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

86

marți, 30. aprilie 2013, 21:49

De tipar te asigur eu ca nu este tipar cu toate ca forma corpului se aseamna mult si nici nu creste asa mare ajunge la maxim 25 de cm si traieste in malul din marginea apelor .nu are ochi iar gura sa este ca o venmtuza ....dar e a dreack de bun la somn si mreana mare
Pfoaaa... nici macar n-am vazut atunci.
Daca ai ocazia, fa o poza odata si arata-ne si noua creatura. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

87

marți, 30. aprilie 2013, 22:54

hadina=cantalupa :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

88

miercuri, 1. mai 2013, 17:12

de hadina nu am auzit, dar de cantalupa da
din descriere nu prea par a fi una si aceeasi, deci.......poze ceva??

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

89

miercuri, 1. mai 2013, 17:18

Chiscar ...Asa se cheama pe la Hunedoara :rizi: Buna momeala ,mai ales la mreana mare!

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

90

miercuri, 1. mai 2013, 19:17

Daca-i vb. de chiscar, atunci acesta este Chişcar - specie de pește - Povesti Pescaresti

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

91

miercuri, 1. mai 2013, 21:39

Daca-i vb. de chiscar, atunci acesta este Chişcar - specie de pește - Povesti Pescaresti
Pai da numa` ca ala are ochi (in poza) iar Rapace zicea ca "hadina" aia n-are... :) .
Oricum, "ticalos" animal chiscaru ala... dupa ce-ti suge sangele te mai si mananca... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

92

joi, 2. mai 2013, 10:37

Baieti acuma ca sa raspund tuturor si sa si exemplific ...Hadina o cunosc sub aceasta denumire sin zona mea de origine Pe raurile Siret si Moldova, cu siguranta nu este chiscar ala are doi colti langa cap cu care te inteapa si se mai numeste si fata in unele zone..... am gasit si in delta iar localnicii o cunosc sub aceeasi denumire, am sa va dau linckul cu un video unde este o hadina micuta vie asa poate va edificati si imi spune-ti si cum se denumeste in alte zone cei ce o cunosc DSCF0006 - YouTube

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

93

joi, 2. mai 2013, 11:08

Daca zici ca are doi colti langa cap s-ar putea sa fie gâriță (asa se numeste in zona Bacau)
Nu gasesc nimic pe google despre gâriță totusi...
Always C&R

IonutFishing

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

94

joi, 2. mai 2013, 11:12

Nu Ionut hadina nu are coltisori la cap chiscarul mic pana in 12 cm are sau fata i se mai spune pe la noi ,vezi video din postul anterior aia este hadina ..este plina de sange si cand o pui pe carlig incepe sa lase o dara de sange in apa

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

95

joi, 2. mai 2013, 12:34

Greseala mea, nu am fost atent :doarecapu:
Dar aia de iti ziceam eu...ce bune mai erau la stiuca odata...demult...Si mai era o specie, tot asa alunecoasa, molana ii zicea(prin unele parti moina), la aia intra somnul... :gandesc:
Always C&R

IonutFishing

96

joi, 2. mai 2013, 13:38

Baieti acuma ca sa raspund tuturor si sa si exemplific ...Hadina o cunosc sub aceasta denumire sin zona mea de origine Pe raurile Siret si Moldova, cu siguranta nu este chiscar ala are doi colti langa cap cu care te inteapa si se mai numeste si fata in unele zone..... am gasit si in delta iar localnicii o cunosc sub aceeasi denumire, am sa va dau linckul cu un video unde este o hadina micuta vie asa poate va edificati si imi spune-ti si cum se denumeste in alte zone cei ce o cunosc DSCF0006 - YouTube


interesanta lighioana
nu am vazut nicaieri asa ceva

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

97

joi, 2. mai 2013, 19:56

Apoi de ce nu vb. pe limba mea, adica moldoveneste???? Pestele la care te referi, adica cel cu doi spini la capatul operculilor, se numeste zvarluga! Se zbate destul de energic cand vrei s-o prinzi in mana, te inteapa cu cei doi tepi daca nu esti atent, totul numai sa scape.Este destul de rara, eu o mai gasesc prin canale de irigatii in care apa mai mult stationeaza decat curge. N-am incercat cu ea la somn, nici la stiuca, recunosc ca mi se pare destul de simpatica si mi-i mila de ea, asa ca o eliberez imediat cum o prind, mai mult accidental, cand vreau sa-mi prind carasei ptr. stiuca. A fost unul din pestii copilariei, dar mai mult decat orice m-am atasat de grindel sau moina prin alte parti, adica de asta Grindel - specie de pește - Povesti Pescaresti , acesta a fost primul meu peste prins, cu vreo 39 ani in urma. :zambet:

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

98

joi, 2. mai 2013, 21:11

Eu sunt tot de pe malul Siretului si am vazut asemenea exemplare si mai mari si mai mici ca cel prezentat de rapace prin *82 cred cand au inchis portile barajului de la Bucecea iar eu cu cativa amici de pescuit am intrat sub baraj sa pescuim la biban in baltile ramase. Asa am observat aceste vietuitoare, dar parca erau prinse cu acea ventuza de pietre. Nu stiam cum se numeste si ne dadeam cu presupusul fiecare. Ce mi-a atras atentia atunci erau acele gauri in locul operculilor. In zona mea "chiscar" spuneau localnicii la tipar pe care il gaseam in niste balti pline de mal si vegetatie. Asa i se mai spunea bibanului- costrus iar morunasului-haut.
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

99

joi, 2. mai 2013, 21:43

Noua Ochi este sub protectie in Germania, ocrotit de lege, la fel ca si lipitoarea, tiparul, anghila si coropisnita.

De ce se tinde a crede ca momelile greu procurate sunt cele mai bune? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

100

joi, 2. mai 2013, 22:20

Daca ai manca caviar toata ziua nu l-ai mai considera o delicatese Zoran ,cred ca acelasi lucru se intampla si cu somnul cu cat e mai rara momeala cu atat mai atractiva mai ales daca ii place gustul acesteia..