Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

61

joi, 19. aprilie 2012, 19:32

unde pescuiesci eu, anghila face senzatie! Ati vazut vreunu o anghila agatata de coada si lasata in apa? ati vazut ce harababura si ce scandal face in apa face continuu asa, am tinut un bat 4 ore in suport, sa vad daca se opreste anghila din zbatut, nu s-a oprit nici o secunda, si sa va spun secretul meu :) la anghila dau la pluta, 1 metru de luciu apei, anghila tinde mereu mearga pe fundul apei, o consider o momeala irezistibila pentru somn. Daca merg undeva si am anghile, dupa ce stau o ora intr-un loc si nu prind nimic, ma mut, nu este somn in zona. Nu mi sa intamplat niciodata sa merg cu anghile si sa nu prind, si nu e pescareasca. Problema e ca sunt scumpe si le gasesc foarte, foarte rar.


Eu am dat cu anghile pe Po, daca sunt corect intepate rezista si 3-4 zile. Aveam si bucati de 60-70cm in cirlig, pescuiam la drifting la 1m deasupra fundului peste zi, iar seara la fix urcam cu momeala pina la 1m sub luciu. Unde pescuiesti cu anghile? In Ro? Si cum faci rost de ele?

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

62

joi, 19. aprilie 2012, 19:44

pe po, pescuiesc, in ro dadeam cu rame. Eu le agat o singura data inspre coada unde incepe sa se suptieze. pentru ca daca o agati de la mijloc, ii tai mult din puteri, si se si incalceste, parca e nebuna, asa face in apa :))
Get Rich or Die Tryin'

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

63

joi, 19. aprilie 2012, 20:26

Primăvara, pe apă rece cea mai eficace este momeala puternic mirositoare.....gen mațe de macrou . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

64

joi, 19. aprilie 2012, 22:00

Am ceva ficat intr-un borcan

Am ceva ficat intr-un borcan, il tzin de vreo luna, il donez, il vrrea careva, ????ca mie groaza sa pescuiesc cu el :)) :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit:
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

65

vineri, 20. aprilie 2012, 05:50

Am ceva ficat intr-un borcan, il tzin de vreo luna, il donez, il vrrea careva, ????

Merci, dar al meu se regenereaza de fiecare data, asa ca n-am nevoie deocamdata de donatii... :rizi:

Eu le agat o singura data inspre coada unde incepe sa se suptieze. pentru ca daca o agati de la mijloc, ii tai mult din puteri, si se si incalceste, parca e nebuna, asa face in apa

Pina acum citiva ani asa se prindea anghila cam peste tot: spre coada. In zilele actuale, toti pescarii in cunostiinta, le prind ham la ceafa:
- ti bine anghila cu o cirpa. Cu un ac ascutit ii faci o intepatura dupa ceafa, pe sub pielita. 5 mm lungime e suficient. Cam pe directia unde sunt primele aripioare
- ca la montura cu boilies, faci un nod fara nod, lasi sub cirlig 5 cm o bucla din forfach, sau faci dintr-un fir mai subtire bucla.
- montezi o carabina, care cind o desfaci o poti introduce bine sub pielea anghilei

Se spune ca in coada are dureri mari, de aceea tinde sa se rasuceasca pe fir. Am pescuit ambele metode. Ceea prinsa la cap este intradevar mult mai buna.

Insa, cea mai tare momeala pe PO este si ramine platica si carasul prins acolo, pe apa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

66

vineri, 20. aprilie 2012, 06:51

:salut: pentru mine pescuind la stationar pe Ebro regiunea Amposta,Tortosamomeala nr 1 este chefalul viu chiar si de 1.5gk(cea mai mare captura) apoi crapul si ramele(cele mai multe moace pana in 5kg)la ficat n-am prins nimic; nici la broasca la peletzi halibut incerc vara aceasta la CASPE,CHIPRANA in aval am stat si toata noaptea cu ei pe fir de se desfaceau si nimic am sa inerc si la calamar! :zambet:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

67

vineri, 20. aprilie 2012, 07:12

thank's Zoran

maine o sa o incerc, ii fac si niste poze, sa vad daca am inteles exact cum se face
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

68

vineri, 20. aprilie 2012, 07:25

Cu proxima ocazie voi posta si eu un video.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

69

joi, 14. iunie 2012, 14:40

Momeli

:salut: Matele de pui,scoicile,ficatul de porc sunt bune pentru pescuitul la somn??

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

70

joi, 14. iunie 2012, 15:03

1:peste viu(caras, platica, mreana, crap)
2:anghila
3:calamar(montura aceia prezentata de Zoran cu pluta de grund in interiorul calamarului)
4:buchet de rame
5:ficat(am incercat de cateva ori si cu ficat alterat si m-am jurat ca nu mai incerc, pentru ca au fost niste experiente neplacute)

71

joi, 14. iunie 2012, 15:06

Dar matele de pui nu sunt bune@!@@!!

amaruk

Oblete

Răspunsuri: 10

Membru din: 13. iunie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

72

joi, 14. iunie 2012, 15:08

Matele de pui sunt bune pe ape murdare, dar trebuie sa le lasi putin la "macerat" sa inceapa sa miroase iar montatul pe ac devine un chin...o metoda e sa iti ajustezi monturile pentru asa ceva, de ex, isi faci montura in asa fel incat sa poti adauga mai tarziu acul cu forfah, cand matele sunt proaspete le pui pe ac in forma si cantitatea dorita iar apoi le lasi intr=o punga in soare pana se strica, cand vrei sa pescuiesti doar iti atasezi acul si momeala la linie fara sa te imputi de tot, metoda e valabila si pentru mate de stiuca si alte momeli care se vor stricate. la mate de stiuca am prins, mate de pui am folosit o singura data cand experimentam cu momeli dar fara success.

Scoicile eu am avut rezultate faine cu scoica, dar nu am luat mai mari de 4 Kg, scoicile de preferat sa fie scoase din apa in care se pescuieste, de ex pe olt foloseam scoici vara tarziu si toamna atunci cand incepeam sa le vad moarte prin apa, sunt scoase din carapace si carate de apa, in perioada asta somnul e obisnuit sa gaseasca scoici in apa si se hraneste intensiv. prinsul scoicilor in ac e alta poveste. spre sfarsitul verii 2 din 3 somni pe care ii prindeam scuipau scoici cand ajungeau pe mal.

Ficat de porc nu am folosit. Nu stiu.

Cred ca cel mai bine ar fi sa incepi cu momeli clasice si sa experimentezi treptat, eu folosesc 4 bete la stationar de pe mal, 3 cu momeli clasice si cu una experiemtez cate o momeala "exotica" daca e cazul.

apropo, a folosit cineva sapun si a prins? nu din auzite, hands on.

73

joi, 14. iunie 2012, 17:34

Oke mersi de explicatie!!!

74

vineri, 15. iunie 2012, 06:50

Dar matele de pui nu sunt bune@!@@!!


Matele de pui sunt excelente la clean mai ales toamna si iarna...

amaruk

Oblete

Răspunsuri: 10

Membru din: 13. iunie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

75

vineri, 15. iunie 2012, 08:23

Kzoli, pentru clean folosesti matele proaspete? La clean toamna am avut rezultate foarte bune cu boaba de porumb cruda...

76

vineri, 15. iunie 2012, 08:42

Kzoli, pentru clean folosesti matele proaspete? La clean toamna am avut rezultate foarte bune cu boaba de porumb cruda...

NU eu folosesc doar goange adica minivoblere si muste artificiale la clean, dar am amici care prind foarte bine cu asa ceva si da sunt proaspete adica cat se poate de proaspete... Eu pe vremuri am prins foarte bine la cubulete de cascaval cand cautam mreana cu bologneza ...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

77

vineri, 3. august 2012, 09:51

Stie cineva de unde se pot cumpara viermi de salcie, mai aproape de Bucuresti, eventual un magazin specializat, sau pe langa Dunare, pentru ca nu se prea gasesc informatii de acest gen pe net! Tot pe forum a aparut cineva care vinde, dar este prea departe si nu stiu daca se aduna cateva persoane interesate care sa justifice o comanda de vreo 3 milioane!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

78

vineri, 3. august 2012, 10:03

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:07)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

79

vineri, 3. august 2012, 10:06

Da` viermii astia de salcie nu poti sa-i cauti prin salcii putrede sau pe unde or fi stand? Sau is asa rari? :)
Scuze pt. ignoranta da` n-am pescuit cu/vazut niciodata respectivele lighioane. :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

80

vineri, 3. august 2012, 10:10

Aha, am inteles, pana acum, de fapt pana ieri, nu cred ca am mai auzit, iar cand merg in Delta, nu cred ca a amintit cineva la vreun magazin ca au si asa ceva. Un alt loc sau comerciant prin zona noastra, in Bucuresti, nu exista? Cum se pastreaza si cam cat rezista?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!