Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »Diogene«

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 1. martie 2015, 08:43

Eu ti-am spus ce s-a intamplat pe un baraj care-l bat si-l pescuiesc de 10 ani.Indiferent ce ai spune,stiu sigur ce s-a intamplat acolo.Stiu ce inseamna un baraj "viu"si am vazut ce inseamna unul dupa 4-5ani in care somnul a facut legea.E vorba de Avrig,dar tu sigur nu stii pe unde e sau ce s-a intamplat acolo.Acel baraj il cunosc cu ochii inchisi,cum ziceam ani de zile l-am luat la pas sa zic asa,il cunosteam mai bine ca majoritatea localnicilor.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 1. martie 2015, 08:47

Si eu iti pot da destule exemple de lacuri sau baraje unde pestele a disparut complet, si nu eeste deloc somn in ele. Multi din Timis cunosc de exemplu barajul Latunas. Sti cit stai acolo s amai prinzi un crap? Sti cit stai acolo sa mai prinzi un biban? Sti cam cit timp investesti sa prinzi vreo 2-3 carasi?
Poa sa-ti povesteasca cei din zona ce peste se prindea inainte, si ce se mai prinde acuma... :nunteleg:

Repet, nu este somn in apa. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »Diogene«

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 1. martie 2015, 09:35

Poate e prea de dimineata....eu ti-am dat un exemplu de ce se intampla intr-un loc unde somnul apare,se inmulteste excesiv,etc si tu ce faci?Imi zici de locuri unde nu e somn dar nu se prinde nici altceva.Asa,si?Scuze,dar cred ca vorbim limbi diferite si chiar nu vreau sa-mi stric duminica.
Sa ai o zi faina si linistita. :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 1. martie 2015, 09:39

Imi zici de locuri unde nu e somn dar nu se prinde nici altceva

Nu, iti dau un exemplu de apa unde nu era somn, dar era foarte mult peste acuma vreo 15 ani. Si acuma nu se mai prinde, din cauza pescarilor si a braconierilor.
Ca exemplu comparativ cauta la lacurile de langa Bucuresti, unde se prind somni multi si mari de peste 2 metri si care se elibereaza, unde apa e plina si de alte specii de pesti. Dar nu se braconeaza! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »Diogene«

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 1. martie 2015, 09:48

Sa ai o zi faina si linistita.
ps:stiu mai bine ca tine ce s-a intamplat la Avrig asa cum stiu si aia de au dat legea cu eliberatul somnului in alte tari.Nu le poti stii pe toate,te inteleg,e greu de acceptat uneori lucrul asta.Dar no,tine de individ in parte. :zambet:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 1. martie 2015, 10:06

Sa ai o zi faina si linistita.
ps:stiu mai bine ca tine ce s-a intamplat la Avrig asa cum stiu si aia de au dat legea cu eliberatul somnului in alte tari.Nu le poti stii pe toate,te inteleg,e greu de acceptat uneori lucrul asta.Dar no,tine de individ in parte. :zambet:

Diogene, eu sint de parere ca exact tu esti cel ce nu vrea sa accepte! :nunteleg:
Ti-am mai scris, si iti mai scriu, si sper ca acuma sa intelegi... NU exista studii, sau dovezi ca somnul poate distruge o specie de pesti dintr-o apa, deci ceea ce spui tu nu este adeverit, este doar o presupunere, la fel ca si in Italia. De aceea nu pot sa dau crezare presupunerilor tale, ptr ca nici macar tu nu poti sti 100% ce se intampla sub apa. Dar adevarul este ca in toate apele din Europa cu somn, nu a disparut nici o specie din cauza lui, ci doar din cauza omului! Si aici sunt foarte multi factori, unul dintre ei fiind canalizarea raurilor si poluarea acestora.

Dar bine, hai, treaca de la mine, sa presupunem ca la Avrig somnul a distrus tot restul pestelui... :apl: se prinde mult somn acuma acolo? normal ar trebui sa fie raiul pescarilor de somn... :gandesc:

Si acuma hai sa te mai intreb ceva... cam citi petisori apreciezi tu (la numar, nu kilograme), mananca un avat pe zi? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 1. martie 2015, 10:19

haideti sa lasam discutiile despre cat mananca rapitorii pentru ca lantul trofic isi poarta singur de grija!

aici este vorba despre legalitate si moralitate pentru ca distrugerile in natura sunt facute de oameni si nu de pestii din apa!
Am sa dau un alt exemplu, asa de dragul discutiilor:
dk pun poze cu 3 somotei de 1 kg bucata luati acasa de cineva atunci toata lumea se inflameaza dar dk pun poze cu 3 salai de 1 kg/buc in carlig pe monturi de somn care inevitabil vor muri, nu mai este nicio problema ci chiar primesc aprecieri!

nu cele de mai sus sunt problemele ecosistemelor din Romania ci sunt altele mult mai nocive!
nu vreau sa generez un val de discutii referitor la cele de mai sus ci am vrut doar sa mai adaug un alt unghi din care pot fi privite lucrurile!

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 1. martie 2015, 10:24

ink ceva interesant:
am ajuns anul trecut in delta, pe unul din 'locurile mele" de pescuit care era ocupat de 2 pescari cu varste venerabile! stand de vorba cu ei mi-au zis ca aveau deja 3 zile de cand erau acolo si prinsesera cativa carasi fiind foarte dezamagiti si sustinand ca nu mai e peste in apa! eu pana seara am prins 7 crapi la 20 m distanta de ei :nunteleg:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 1. martie 2015, 12:30

... oau ... cate puncte de vedere ... si cam fiecare vorbeste la modul cel mai individual cu putinta ...

punctul meu ... eu nu omor pestii, pescuiesc doar cu artificiale si nu retin absolut nici un peste. pentru ca "giovanni" n-a avut de lucru si in urma cu 40-50 de ani a aruncat somni in Po NIMENI nu ma poate obliga pe mine sa omor o fiinta vie doar pentru ca nu este originara a locului si ca un x-ulescu nu a avut ce face acum nu stiu cati ani. nu ma intereseaza cat mananca acel rapitor sau ca el nu are ce cauta acolo, eu il eliberez fix in locul din care l-am scos ... natura stie sa se regleze singura, asa cum a facut-o mii de ani. Sunt cazuri cand mi-as dori parca sa fiu prins in flagrant de vreo garda in timp ce eliberez un somn, sau un avat.

oricum ... e amuzant cum sunt persoane care nu cunosc situatia si isi dau cu parerea de parca ar fi direct implicati ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 1. martie 2015, 12:43

Adevarul este ca forumul este despre si pentru pescuitul la somn.Deci e normal ca este pestele vizat/apreciat pe acest forum.Indiferent de metoda de pescuit ...Recunosc ca nu sunt de acord cu multe monturi , momeli vii (cum ai zis , salau la kil in montura? :rizi: ),etc de pe aici ,insa eu am inteles de mult ca pescarii (in special spinningarii) sunt doar acceptati :rizi: pe aici mai ales cand nu vorbesc de spinning la somn. Sincer asta si fara sa lezez sper pe cineva.Pentru cine crede ca s-ar regasii mai bine pe un alt forum ,dedicat 100% spinningului ,indiferent de specia vizata ,chiar profit de ocazie sa va anunt ca a mai aparut un forum ,al unui coleg de aici ,care este exclusiv pentru spinning! :bucuros2: Asa ca ,din fericire ,exista multe alternative.Ahhh si clar va spun ca noul forum incurajeaza C&R si este total antibraconaj! Ca sa nu se supere cineva pe mine nu o sa postez aici numele site-ului ,insa daca sunt persoane interesate de noul forum ...pe privat cu cea mai mare placere!

In rest sa aveti o zi buna si ,daca doriti , sa va ganditi totusi unde o sa se ajunga pe Ebro sau Po peste 20-30 ani ...Indiferent cat pare de absurd ce zic eu acum ,dar sa stiti ca si natura are regulile ei se adapteaza , normal,insa uneori este nevoie de timp ca sa repare ce a stricat omul :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 1. martie 2015, 12:45

Ca sa nu se supere cineva pe mine nu o sa postez aici numele site-ului ,insa daca sunt persoane interesate de noul forum ...pe privat cu cea mai mare placere!


De ce s-ar supara cineva? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 1. martie 2015, 13:01

Ok.Multumesc Zoran.
Forumul este http://www.spinningclub.ro si este administrat de Claudiu. Sa fie intr-un ceas bun! :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 1. martie 2015, 13:08

Ok.Multumesc Zoran.
Forumul este http://www.spinningclub.ro si este administrat de Claudiu. Sa fie intr-un ceas bun! :prieteni:


Felicitari Claudiu, sa fie intr-un ceas bun si cu reusite maxime contra braconajului! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »Diogene«

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 1. martie 2015, 13:39

Am sa dau un alt exemplu, asa de dragul discutiilor:
dk pun poze cu 3 somotei de 1 kg bucata luati acasa de cineva atunci toata lumea se inflameaza dar dk pun poze cu 3 salai de 1 kg/buc in carlig pe monturi de somn care inevitabil vor muri, nu mai este nicio problema ci chiar primesc aprecieri!

Total de acord cu tine.Si mai sunt de acord cu cei care prind legal somn in limita bunului simt si aleg sa-l duca acasa,asa cum nu pot sa accept braconarea lui prin tot felul de mijloace.Atat despre postarea ta Cristi. :ochi:
.Cat despre ce cred altii ca as stii sau nu,chiar nu ma intereseaza.Insa cand ai impresia ca tu stii tot ce se intampla in lumea asta si esti atat de categoric incat dai procente de 100%,dpmdv.ai o problema.Grava.Si e una de atitudine in care vrei sa ai intotdeauna dreptate si oricine are o cu totul alta parere,greseste.Si asta e Zoran.Inteleg ca e forumul creat de el,dar daca nu poate accepta si alte opinii,pareri,ne salutam si 'la revedere".Am mai facut o data lucrul asta,dar intre timp am crezut ca s-a schimbat ceva.Pare ca m-am inselat si oricum vad ca apar si" oamenii de bine"cu sfaturi de bun ramas :rizi: .Am inteles ca nu am fost agreeat inca de la inceput si multi se intrebau de ce am reveni,chiar pe mp. :rizi: Bine ca sunt acceptate persoane care sunt cunoscute ca practica pescuitul la somn destul de dubios.Dar asta-i o alta poveste si cum bine zicea cineva,"sa nu scormonim in butoi".Deci Zoran,daca crezi ca poti accepta si alte opinii,pareri in afara de a ta, bine.Daca nu,ai acceptul meu de a-mi bloca contul si sa auzim de bine.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 1. martie 2015, 13:55

Deci Zoran,daca crezi ca poti accepta si alte opinii,pareri in afara de a ta, bine.Daca nu,ai acceptul meu de a-mi bloca contul si sa auzim de bine.

Parerea sau opinia ti-o accept cu drag, deci deja pui si tu altfel problema...dar sa spui ca tu sti exact ca din cauza somnului sa distrus populatia pe un anume lac, nu pot sa accept, ptr ca nu-mi aduci dovezi! nimeni nu are dovezi in acest sens. Si tu nu-mi poti aduce dovezile de a fi deacord cu tine, lucru care ar trebui sa-l accepti, la fel cum nu-mi poti raspunde citi pestisori mananca pe zi un avat...:noroc:

Iar chestia cu contul, aici nu am nici un motiv sa-l blochez, de ce? Nu inteleg de ce bati apropouri la asa ceva... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 1. martie 2015, 14:29

Ilie, chiar nu inteleg de ce te "aprinzi" asa de tare.

E dreptul lui Zoran sa aibe idei si principii (chiar de apreciat un om cu principii), la fel cum e dreptul tau sa ai idei si principii. Totodata fiecare dintre voi are dreptul sa nu fie de acord cu ideile sau principiile celuilalt. Atata timp cat din punct de vedere legal si moral nu incalcati legea prin incurajarea ideilor si principiilor proprii...treaba voastra. Am mai zis-o si cu alta ocazie. Cea mai mare "calitate" a omului o reprezinta "liberul arbitru". Atata timp cat fiecare "pe persoana fizica" raspunde pentru propriile actiuni, nu inteleg de unde atata "tevatura".

Daca Zoran vrea sa elibereze 1000 de somni, treaba lui (daca o face in Germania, sau Spania sau Italia, o face cunoscand legile din tarile respective si supunandu-se rigorilor legilor respective), daca o face in Romania...treaba lui ce face. La fel cum si tu Ilie, daca vrei sa eliberezi 1000 de avati si 100 de somni, indiferent unde o faci, o faci pe raspunderea ta si asumandu-ti responsabilitatea pentru asta. Si daca nu vrei sa eliberezi acei somni, atata timp cat sunt prinsi regulamentar (metoda si cantitate)...treaba ta.

Recunosc ca, cateodata si eu cred ca stiu adevarul absolut(si desi de cele mai multe ori chiar asa e :)) ), pot accepta ca sunt om si eu si...se intampla sa mai gresesc (desi foarte rar spre deloc :)) )
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »Diogene«

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 1. martie 2015, 14:52

Attila,imi dau cu parerea doar despre locul unde pescuiesc eu.Aici nu ma
poate combate
nimeni din cei
care nu stiu
locul nici
macar de pe
harta.
Am dat cumva raspunsuri fata de alte locuri?Nu cred,am spus doar ca cei care au dat acea lege stiu probabil cel mai bine de ce au facut-o.Tu ma intrebi de ce m-am aprins,dar daca incepeam sa-l contrazic pe Zoran cum ca eu stiu mai bine ce se intampla pe Rin,cum suna?Bineinteles nepescuiind niciodata acolo.Ce zici,intelegi cam unde bat?Cam asa a sunat si postarea lui Zoran vis a vis de barajul de la Avrig,unde eu pescuiesc cam de 10 ani,asa cum spuneam.Daca imi zici si acum ca eu am o problema... :rizi: Din ce-mi aduc aminte nu cred ca am zis nimic cand i-ai zis lui Zoran ca e cam naiv daca crede ca poate compara Germania cu Romania. :gandesc:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »Diogene«

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 1. martie 2015, 15:11

Si acum sa-i raspund lui Zoran cam cat mananca un avat.Habar n-am.Insa stiu ca nu face ravagii pe un rau mic cum e Oltul,asa cum face somnul.Probabil pe ape mari
gen Rin sau Dunare acest lucru nu e semnificativ.Si da,vreo doi ani pe Avrig a fost Mecca pescarilor de somn din zona dar si din judetele vecine.Stiu de somni 40-50kg prinsi la clonc dar si mai mici la stationar sau pripon.Practic zona a suferit o transformare,e rulota langa rulota din aprilie pana-octombrie.Pana acum 5ani cand practic somnul a "explodat"pe acest baraj,erau perioade cand nu intalneam pescar pe cateva sute de metrii.Barajul era plin de avat,crap,caras,stiuca.Acum?Acum e jale,nu mai vad spectacolul avatilor si nici spinarile crapilor.Dar ce stiu eu,nu?Ma bucur ca in doi ani s-a mai redus populatia de somn,aici da,factorul uman a fost principalul motiv.Dar asa poate cum zic multi,natura isi spune cuvantul si se vor" intoarce "ceilalti pesti.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 1. martie 2015, 15:52

:)
Ilie, eu i-as zice oricui ca e "cel putin naiv" daca indrazneste sa compare Germania cu Romania. Cel putin legat de pescuit si cel putin cand se doreste aplicarea legilor dupa modelul "de afara". Si imi sustin parerea cu argumente in fata oricui (a se vedea postarile mele legat de acest aspect). Cine vrea sa aplice "reteta de afara" folosind "ingrediente romanesti"...este cel putin naiv. Nu zic ca nu e bine intentionat...dar...naiv.


Sincer, si eu cunosc un caz "interesant" legat de fluctuatia pestilor dintr-un lac de acumulare. Acum vreo 20 de ani, se prindeau FOARTE multi pasnici. Orice "papagal" putea pleca acasa cu cateva zeci de obleti, ceva carasi....Si rapitori se prindea relativ bine stiuca (doar stiuca, clean si biban contau ca rapitori). La un moment dat, populatia de pasnici cunoscut un declin formidabil. Abia daca mai vedeai cativa obleti.... Asta la 3-5 ani dupa ce AJVPS-ul local facuse o populare cu somni si salau.

Concomitent cu disparitia "pasnicilor", rapitorii (bibanii in special) au cunoscut o "explozie" de invidiat. Apoi, dupa o perioada, au inceput sa dispara bibanii. Suspectul de serviciu: salaul. Insa populatia de salau nu a cunoscut un "boom" demn de remarcat. Atunci cine a decimat bibanii? Urmatorul suspect: somnul. Dar nici somni nu au fost prinsi atat de multi incat sa justifice fluctuatiile efectivelor de pesti... Acum in apa respectiva, rapitori au mai ramas doar 2: salaul si somnul.

Curios e ca, in ultimii ani, au reaparut "pasnicii", bancuri uriase de obleti se pot observa la suprafata, pescuitul la platica nu mai reprezinta o "utopie". Si toate astea cu toate ca somnul se gaseste in exemplare mai multe (si mai mari).. Si toate astea, fara vreo populare externa.

M-a intrigat oarecum aceasta fluctuatie a efectivelor de pesti, si singura concluzie la care am ajuns eu e ca, fluctuatiile nivelului apei au influentat cel mai mult aceasta variatie a speciilor. Dupa ani la randul cand icrele pasnicilor ramaneau pe uscat, vreo 2-3 ani la rand, intre lunile aprilie-iunie, nivelul apei din baraj a ramas relativ constant... In perioadele de "declin", in aceeasi perioada, apa varia intre aprilie si iuni cu pana la 3-4 m.

Concluzionand, as vrea sa pot da vina pe somni pentru variatia pestilor din lacul respectiv, dar nu as avea dovezi. La fel cum nu am nici dovezi ca NU ei ar fi de vina.... Insa, daca este "ajutata", natura va gasi intotdeauna o varianta sa echilibreze cumva balanta.

PS in perioada de "boom" al bibanilor, salaul se prindea cel mai bine (de departe), la pesti (naturali sau artificiali) pattern biban. Il ultimii ani, culorile naturale au revenit la putere :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 1. martie 2015, 16:23

Ilie, inca ceva...

Sunt convins ca tu, ca pescar ce ai batut apa respectiva atata timp, esti cel mai in masura sa emiti teorii legate de ce se intampla acolo. La fel cum eu pot emite "teorii" pe ape pe care le-am pescuit intensiv, asa poate emite si Zoran pe apelui lui, si anem pe apele lui... Ca teoriile noastre difera de la caz la caz...se prea poate.

Tocmai de aceea incercam sa inteleg de ce esti asa de "afectat" de parerile altora. TU stii prea bine adevarul tau si gata. Cand sunt pe malul apei, putin ma intereseaza pe mine de ce parerea are X sau Y de pe forumul xxx.ro sau yyy.ro.

Mi-e mi-ar parea rau daca te-ai autoexclude din nou de pe forumul asta, pentru ca mie chiar imi plac persoanele care spun ce gandesc (chit ca uneori asta deranjeaza, cel putin la nivel de idee).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Subiecte asemănătoare