Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 15. aprilie 2012, 19:06

Lansete spining

:salut: ,
la pescuitul somnului cu artificialesi la fel ca si mulinetele, pe linga momeli, este f importanta si lanseta folosita.
As vrea sa stiu de la cei ce practica spiningul la somn, cine ce lansete foloseste, si nu numai modele si marime, ci si ce este important pt fiecare la o lanseta spining de somn!

Va rog si parerile celor ce vor sa se apuce de aceasta metoda :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 16. aprilie 2012, 10:09

Nimeni nimica? Nici o parere?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 16. aprilie 2012, 10:30

nu consider ca am neaparat experienta necesara sa imi dau cu parerea in privinta asta dar daca stau si ma gandesc ceea ce se cauta de la o lanseta de spinning pentru somn ar fi ceva cat mai usor si cat mai puternic. in privinta lungimii e evident ca fiecare se simte mai bine cu anumite lungimi plus ca trebuie pomenit si faptul ca unii pescuiesc de pe mal unde o lanseta mai lunga te ajuta si e destul de necesara in timp ce alti pescuiesc din barca unde o lanseta mai scurta poate isi face treaba mai bine. evident ca trebuie luate in calcul si greutatile pe care cineva vrea sa le lanseze si daca ar fi sa intram in mai multe detalii atunci conteaza foarte mult si locurile in care pescuiesti. adica in cazul in care pescuiesti pe o balta e clar ca nu ai nevoie de o lanseta la fel de puternica precum ai nevoie pe un rau unde sa fie curenti cat de cat puternici ca sa nu mai pomenesc de pescuitul sub baraje sau in zone cu multa agatatura, unde daca nu ai o lanseta puternica pestele il vei scoate doar prin noroc.

eu, pescuind de pe mal ma impac foarte bine cu o lansete de vreo 2,6m care arunca pana in vreo 70 de grame, cel putin atat e declarat dar arunca linistita inclusiv 90 de grame sau chiar 105 si care pana acum nu a dat dovada ca nu ar avea suficienta putere. nu are rost sa pomenesc de nume pentru ca poate nu are atata importanta ... vorba aia, numele se alege si in functie de buget dar ceea ce conteaza cel mai mult e sa fie cat mai puternica fara a iti rupe mana si dupa 7-8 ore de pescuit sa nu iti mai simti bratul.

nu vreau (cel putin momentan) o lanseta mai puternica (care sa arunce greutati mai mari) pentru ca nu de putine ori se pescuieste la somn inclusiv cu voblere mai mici care de abea sar de 15 grame pe care nu as putea sa le gestionez la fel de bine cu o lanseta prea puternica asa ca momentan sunt mai mult decat multumit de ceea ce am.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 16. aprilie 2012, 11:22

Eu utlizez trei lansete spinning. O Aston de popping exotic de 3m daca am nevoie sa lansez la distanta. Dar nu am mai utilizat-o de mult pescuind numai din barca. Nu cautati alta lanseta Aston, firma a facut faliment de cativa ani. Mai am lanseta SGT 206 facuta mai degraba pentru pescuitul vertical insa merge bine si cu naluci grele :




A fost facuta in numai 200 de exemplare pentru membrii "silurus glanis team". Asa ca e si ea de negasit.
Mai am o black cat fun stick, usoara, scurta si excelenta din barca. Ea vine cu mine la toate iesirile.

Pentru bait casting am o Rosemeijer jerk it 60-120gr si o Aston facuta la un singur exemplar pe comanda (pentru mine) chiar inainte sa faca firma faliment.


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 16. aprilie 2012, 11:53


... eu, pescuind de pe mal ma impac foarte bine cu o lansete de vreo 2,6m care arunca pana in vreo 70 de grame, cel putin atat e declarat dar arunca linistita inclusiv 90 de grame sau chiar 105 si care pana acum nu a dat dovada ca nu ar avea suficienta putere...


Hm, de pe mal definiv mult prea slaba pentru pescuitul la somn, mai ales pentru riul Po, unde toti expertii din Germania recomanda lansete spining de 200 grame! Anem, asta este si parerea mea, dar astept cu nerabdare dovezile contrare ;)


dar ceea ce conteaza cel mai mult e sa fie cat mai puternica fara a iti rupe mana si dupa 7-8 ore de pescuit sa nu iti mai simti bratul.


Aici iti dau dreptate, insa majoritatea care pescuiesc cu lansete mai grele decit cele pt salau sau avat, au diferite tehnici:
- spiningul cu pauze, adica 5 - 10 minute spining, 5 - 10 minute pauza. Asa rezista mult mai mult pina la obosirea bratului si sansele de a prinde perioada de rapire a somnilor sunt mai mari.
- spiningul tinind lanseta mai sus de mulineta si minierul lansetei intre picioare, astfel greutatea lansetei nu intra in totalitate in brat.

Alte pareri mai exista? Ce se poate spune despre... lanseta moale vs. lanseta tare la contra, in momentul muscaturii?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 16. aprilie 2012, 12:12

Zoran, nu spun ca nu ai si tu dreptatea ta dar crede-ma ca lanseta respectiva chiar daca nu arunca 200 de grame e puternica, adica poti sa tragi linistit de ea ca nu face nazuri. Nu stiu de expertii din Germania care pescuiesc la somn dar iti spun ca lanseta am luat-o dupa o serie de recomandari de la multi indivizi de pe forumurile italiene, indivizi care intr-adevar nu au titulatura de experti dar a caror poze cu somni m-au convins ca stiu despre ce vorbesc. Pe aici din cate am citit si vazut cele mai uzuale lansete pentru spinning-ul la somn sunt:
- G.Loomis Pro blue
- Lamiglas Kenay King
- Rhino nu mai retin ce model
- Shimano BeastMaster (sau SpeedMaster)
- si ceva de pe la Berkley si BlackCat despre care se spune ca sunt foarte grele (nu le-am incercat personal)

Avand o oarecare preferinta pentru Lamiglas-uri eu am ales un G1319 si atat de mult mi-a placut lanseta incat in momentul in care am vazut ca in catalogul lor seria G1000 a devenit rosie (nu suport ideea de a pescui cu o lanseta rosie) m-am decis sa imi mai iau una care sa o am de rezerva dar si pentru eventualitatea in care vrea si prietena mea sa incerce sa traga de vreun somn. Mai am inca un Lamiglas care arunca pana in vreo 60 de grame (in realitate zboara peste 100) pe care initial am luat-o sa pescuiesc la stiuca cu jerk-uri dar vazand ca stiuca nu e atat de “deasa” pe cat se povesteste am decis sa o bag la somn vreodata dar inca nu am apucat sa dau cu ea ca e de cast si destul de scurta pentru a o pescui de pe mal.

Pentru mine iti spun sincer ca nu e o solutie chestia aia cu pescuit 5-10 minute dupa care facut pauza tot atata timp. Am la dispozitie foarte putin timp liber pentru pescuit si atunci cand ies pe o apa prefer sa pescuiesc non-stop si nu sa fiu nevoit sa ma opresc pentru ca nu imi mai simt umarul :rizi: La mine partida de pescuit dureaza vreo 6-8 ore fara sa fac pauze mai deloc, de cele mai multe ori nu ma opresc nici macar sa fumez o tigara linistit ... fumez in timp ce pescuiesc si nu de putine ori ma trezesc ca mi o sete de mor chiar daca am apa in rucsac tot timpul, dar pur si simplu nu vreau sa ma opresc nici macar sa beau apa :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 16. aprilie 2012, 13:11

utilizez 3 lansete in functie de: cerintele locului ( curenti , adincimi ,lac sau curgator etc ) , dimensiunea pestelui pe care il suspectez ca e in zona , dimensiunea si tipul nalucilor ......
20-40 g si 2,4 m ( medium )
21-56 g si 2,28 m ( fast )
45-120 g si 1,83 m ( bat de cast )
in curind va fi gata si numarul 4 (secret deocamdata )
pescuiesc din barca in 98% din cazuri

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 16. aprilie 2012, 17:10

Utilizez patru lansete in functie de stilul folosit .
1.DreamFish Spin II 2,70 90 -250g, sunt foarte mulțumit de ce a demonstrat că poate.......mal.
2.E.T. Spin Blade 2,70 80-120g, poate mai mult decât arată.....mal și barcă.
3.Damokles RSH Shad 3,05m 35-85g, lansări lungi......mal.
4.NewAge Vertical 1,70m 80-270g, în probă .....barcă.




:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 16. aprilie 2012, 17:49

Larry,
observ ca nici o lanseta sub 120 grame actiune! Mergi pe...siguranta, sau de ce le-ai ales asa de tari?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 16. aprilie 2012, 19:20

Eu la spining folosesc un Balzer Magna MX-9 Pro Wels : Actiune 25 – 300 gr , Lungime 3,15 m. Batul ii Super Super Super! Special de spining la somn.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 16. aprilie 2012, 22:00

Larry,
observ ca nici o lanseta sub 120 grame actiune! Mergi pe...siguranta, sau de ce le-ai ales asa de tari?

Este una, 3.Damokles RSH Shad 3,05m 35-85g, lansări lungi......mal.
Și E.T. Spin Blade 2,70 80-120g la prima vedere pare foarte moale, cu jiguri de 80 grame zici că nu face față, dar nu este așa, are o rezervă de forță extraordinară...... la primul somn, prins cu ea, de 180 cm m-am jucat,al doilea de 204 cm a fost ceva de vis, nimeni de pe mal nu ne-a dat nici o șansă, dar am dat pronosticurile peste cap.... :pauza:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »LARRY« (16. aprilie 2012, 22:21)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 16. aprilie 2012, 22:15

Eu la spining folosesc un Balzer Magna MX-9 Pro Wels : Actiune 25 – 300 gr , Lungime 3,15 m. Batul ii Super Super Super! Special de spining la somn.

Am și eu două Balzer Magna MX-5 square de 2,70 m 35-300g, dar de trei ani le țin la naftalină, nu m-am împăcat cu ele.....inele multe și mici.
Poate le mai dau o șansă anul acesta........... :gandesc:

:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »LARRY« (17. aprilie 2012, 13:04)


13

marți, 17. aprilie 2012, 12:01

Am pescuit pana acuma la somn cu o undita St Croix Wild River de 1/2 - 2oz si 8'6', asadar 2.58m si 56gr, dar duce mai mult de atat, iar de anul acesta mai bag o indita de casting de >120gr

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 17. aprilie 2012, 12:14

Parerea meaca , cele mai bune bete de spining si nu numai sunt cele de la Rhino Black Cat si anume modelul : RHINO BLACK CAT LIFFTER 2,70 m si RHINO BLACK CAT BUSTER 2,85 m pentru spining. La aceste doua modele firma iti da garantie pe viata la blanc .
Urmariti videoclipul de mai jos care va va spune totul :
Rhino DF
- YouTube

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 17. aprilie 2012, 12:43

Parerea meaca , cele mai bune bete de spining si nu numai sunt cele de la Rhino Black Cat si anume modelul : RHINO BLACK CAT LIFFTER 2,70 m si RHINO BLACK CAT BUSTER 2,85 m pentru spining.






tu vorbesti de bete de SPINING ??? la 500 de grame bat de spining ? tare curios sunt cine da la spining cu 500g batul si 500g mulineta ? dupa 1 ora iti cade mina din umar si o duce curentul de nu o mai gasesti .

cam ori ce bat 500g el sau cw ( cast weight ) 500 g trebuie sa poata sa ridice 10/ 12 kg usor .

mai multe nu pot sa zic ca nu cunosc nici batul nici marca .

vezi ca sunt uni care au bete de 145 g cu cw 20-40 g care ridica in bat aceeasi greutate sau mai mult . parca stau mai bine in mina la spining :zambet:

PS mai sunt niste coreeni care stau in picioare pe batul pus orizontal pe paleti si batul nu se rupe !

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 17. aprilie 2012, 13:08

Cele 2 lansete de la BC nu sunt pt spinning, ci sunt pt pescuitul de pe mal, stationar.
Mai multe lansete de la BC (adica Zebco) au garantie pe viata pe blank.
Lansetele de spinning de la BC sunt in general destul de grele si trag in fata (ca. 360 grame), adica centrul de greutate nu este in piciorul mulinetei. Astfel iti oboseste repede incheietura.

Dar nici lansetele de 145 g cu o act. de 40 g nu sunt concepute pt pescuitul somnului!!!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 17. aprilie 2012, 21:48

eu zic ca trebuie sa existe o corelatie intre mai multe elemente , si sunt mai multe criterii in functie de care isi alege fiecare lanseta.
Pentru ca vorbim de spinning in primul rand vorbim de usurinta echipamentului si pentru ca vorbim de somn in primul rand vorbim de forta lui. Astfel batul pentru spinning la somn trebuie sa fie usor si puternic. Abia apoi vorbim de rapiditate, putere de aruncare, talia pestilor urmariti , locuri (riu sau balta) modalitate (mal sau barca) si alte asemenea criterii.
Din pacate degeaba ii spui cuiva ce echipament folosesti daca nu-i mentionezi si criteriile de mai sus fiindca recomandarea nu-i va fi de folos si dimpotriva e posibil chiar sa-l incurce. Nu pot sa-i fac recomandari de bete eu care pescuiesc pe barajele de pe Olt (sau intre ele) celui care pescuieste pe barajele de pe Dunare sau de pe Ebru (ori intre ele).
Practic o recomandare de bat pentru somn o vad sa sune cam asa:
"pescuiesc pe Olt (pe baraje si intre ele) de regula din barca dar ocazional si de pe mal. folosesc voblere , rotative si linguri cu greutati cuprinse intre 6 si 45 grame cel mai frecvent . Talia pestilor in zona e in medie cuprinsa in intervalul 4 - 25 de kg , exemplarele mai mari fiind foarte rare. Practic un pescuit la distanta si din acest motiv folosesc fir textil si prefer bete cu actiune moderata sau moderat rapida pentru o mai buna intepare si o mai mare precizie pe lanseu. pentru a beneficia de un raport forta - greutate redusa- cw mic (mic pentru somn ca in general ar fi in clasa MH sau H) am ales batul D.A.M Nanoflex Pike M 2,70m cw 30-60 gr. care:
- imi ofera suficienta lungime pentru lanseuri lungi si precise si totodata permite o buna intepare la distanta
- datorita actiunii moderat rapide si a lungimii imi ofera si un bun control in dril
fiind suficient de indulgent la plecarile bruste ale somnului mai ales in curenti puternici
- desi are plaja cw cu o clasa mai sus decat ar pretinde nalucile pe care le folosesc uzual totusi imi permite o foarte buna manipulare a acestora
- este suficient de flexibil ca sa nu percep vibratia nalucilor in umar ca pe un ciocan rotopercutor
- este foarte senzitiv astfel incat sa pot sesiza si muscaturile mai fine la distanta si sa intep in timp util (desi vara nu prea e cazul ) sau sa simt contactul cu diverse obstacole din apa si sa corectez imediat evolutia nalucii. practic, la nevoie pot sa si jiguiesc cu batul asta daca jigurile sunt pe plaja lui de aruncare.
- pentru performantele pe care le ofera este foarte usor (forta si putere de aruncare)"

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 18. aprilie 2012, 08:37

...Talia pestilor in zona e in medie cuprinsa in intervalul 4 - 25 de kg , exemplarele mai mari fiind foarte rare. Practic un pescuit la distanta si din acest motiv folosesc fir textil si prefer bete cu actiune moderata sau moderat rapida pentru o mai buna intepare si o mai mare precizie pe lanseu. pentru a beneficia de un raport forta - greutate redusa- cw mic (mic pentru somn ca in general ar fi in clasa MH sau H) am ales batul D.A.M Nanoflex Pike M 2,70m cw 30-60 gr...


Salut kingofbeasts,
sorry, dar nu pot sa inteleg si nici nu vreau sa admit ideea ca somnii peste 25 kg sunt putini. ;)
Somnii cu cit sunt mai mari sunt mai greu de prins, iar multi pescari pleaca in cautarea somnilor doar cu lansete si mulinete pt salau, chiar si cu momeli destinate salailor, si nu pestilor de +2m, care nu pot aduce rezultatele dorite.
Pe un forum german au fost luati peste picior pescarii de spining care se duc pe Po cu lansete de 150 de grame, chiar si putin huiduiti: pestii fiind mari sunt f puternici, e nevoie de echipament hardcore, pt ca nu doar 1 din 10 somni mari sa fie pozati, iar restul sa inoate mai departe cu zeci de metrii de fir textil in gura.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 18. aprilie 2012, 09:57

Zoran , in zona Sibiu - Fagaras pana in 1995 somnul (si nu numai el ) a fost specie disparuta din cauza poluarii . In 1995 ca urmare a unui accident ecologic mai mare , o fabrica din Fagaras a fost obligata sa populeze cu peste riul Olt si atunci AJVPS Fagaras , pe banii acelei fabrici a populat cu circa 5000 bucati puiet de somn in barajele de la Arpasu si Scoreiu. Tinand cont de faptul ca in zona asta apa e mult mai rece decat la ses si somnul se hraneste o perioada mai mica din timpul anului (in medie somnul iese la mancare cam cu 3 saptamani mai tarziu si intra la iernat cam cu 2-3 saptamani mai devreme decat la Dunare ) ceea ce determina o dezvoltare mai lenta a acestuia te invit sa faci si tu calculele sa vezi la ce dimensiuni ar fi putut ajunge pestii aia introdusi atunci. Daca iei in calcul si faptul ca procentul de supravietuire e sub 5% din pestii introdusi si ca pestii aia s-au reprodus prima data abia 4 ani mai tarziu (pentru ca nu putem vorbi de o populatie stabila decat din momentul in care specia respectiva incepe sa se reproduca) o sa vezi ca populatia majoritara are varsta sub 13 ani . Ai pus tu mai demult un tabel cu dezvoltarea somnului (pe rapitori.ro). Te rog sa te uiti acolo si sa faci singur matematica.
Trecand peste asta insa, pentru ca situatia din zona mea e exceptia de la regula si nu regula, sunt de acord cu tine la faptul ca pescuitul somului se face cu echipament adecvat . De fapt de asta am si zis ca fiecare isi alege echipamentul in functie de mai multe criterii printre care si talia pestilor si forta apei care ambele influenteaza direct alegerea privind puterea lansetei.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 18. aprilie 2012, 10:12

forta apei care ambele influenteaza direct alegerea privind puterea lansetei.

Forța apei.......bine punctat, felicitări)))))))))))))) :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Subiecte asemănătoare