Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

101

duminică, 30. iulie 2017, 09:58

Zoran, iti dau perfecta dreptate, trebuia sa ma exprim mai clar - pentru locurile si pentru modul cum pescuiesc, folosirea unui inaintas de 0,4 - 0,5 e asumarea unui risc rezonabil. Asta inseamna bratul vestic si sudic la St. Cassien, pescuit de pe mal, adancimi pina la 5-6 metri, naluci pina in 25 grame.
Daca as iesi constant pe bratul nordic, din barca, adancimi pina in 25-30 metri, as fi tentat sa urc in grosimi.

Ce pot sa spun sigur e ca 0,24 mm e putin pentru somn. Atat aveam aseara pe feeder, cand a venit un individ care a luat platica de serviciu cu tot cu method feeder, a dat de trei ori din cap si dus a fost. :ciao:
Pescarul de langa mine prinsese unul mic cu 15 minute inainte. La boilies.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

102

luni, 31. iulie 2017, 05:25

Totusi am impresia ca recomandarile tale sunt mereu pentru a fi acoperit la orice monstru ar intra.


Pai, si nu am dreptate? Macar putina? Multi spun ca eu supradimensionez... oare? :gandesc: Oare multi dintre pescari nu subdimensioneaza? :noroc:
Daca as fi un scarbici, ti-as f spus ca este perfect asa... poate chiar si mai finut! Iar in gandul meu as fi gandit: numa' sa-i scape pe toti! :rizi:

Somnii cresc pina la 1,8m in toate apele. Toti somnii vor ajunge la 35-40 kg. Iar cca 20% din ei, ajung la +2m. Deci si pe Mures sunt exemplare "monstruase"... iar peste 2 m, adica 2,3 - 2,5m, cresc si ajung exemplarele exceptionale, cu gene puternice si sanatoase. Acestia sunt rari, intradevar, dar 1,8m poa sa intre la ordinea zilei. Problema este doar ca somnii, cand cresc, sunt mult mai precauti decit cei mititei. Atata tot... la fel ca si salaii mari. In perioada feb -aprilie acestia se prind ptr ca sunt neatenti si agresivi. Dar aceasi salai, poate cu 2-3 kg mai putine de icre, exista si in restul anului in apa.

Nah, chestie relativa pe care fiecare o vede cum doreste, si o aplica in cel mai bun mod pe care il indruma constiinta :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

103

luni, 31. iulie 2017, 19:45

Si eu am ras candva de Zoran zicand ca exagereaza.Dupa vreo cativa mari scapati , n-am mai ras. Omul are dreptate.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

104

luni, 31. iulie 2017, 22:17

Ok, am inteles. Deci de cat sa pun, un 0.8 mm?

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

105

marți, 1. august 2017, 00:12

Ok, am inteles. Deci de cat sa pun, un 0.8 mm?
Pune cu cat te simti tu confortabil, simti naluca si ii permite acesteia din urma sa lucreze cum trebuie in apa. Pina la urma ce invatam pe malul apei e mai important decat ce dezbatem la nivel teoretic pe forum. Asta e una din frumusetile pescuitului. :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

106

marți, 1. august 2017, 12:27

Ok, am inteles. Deci de cat sa pun, un 0.8 mm?
Pune cu cat te simti tu confortabil, simti naluca si ii permite acesteia din urma sa lucreze cum trebuie in apa. Pina la urma ce invatam pe malul apei e mai important decat ce dezbatem la nivel teoretic pe forum. Asta e una din frumusetile pescuitului. :ochi:


asta e probabil sfatul cel mai OK Aline.

daca ar fi de capul meu, avand in vedere firul de 30lbs pe care vrei sa il folosesti eu as merge pe un 0,7 ... e o grosime care inca nu influenteaza atat de mult evolutia nalucilor chiar si de 8-9 cm si are o rezistenta la frecare cat de cat OK. Cu 0,7 vei rupe tot timpul nodul la textil asa ca pregateste-te sa faci noduri :rizi: ... ceea ce e normal la somn unde inaintasul este cel expus si tot timpul va fi mai rezistent decat firul principal.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

107

marți, 9. iunie 2020, 19:57

Dupa ani si ani ... ma voi intoarce ...

Si iacata-ma.

Intre timp am schimbat vreo cateva lansete heavy (am dat mojocat, am pescuit de cateva ori cu un premier heavy, am avut si un lamiglas kenai spin si inca un lamiglas heavy de 7'6" am uitat modelul) am dat si mulineta heavy (BG4000) deoarece nu am prins nimic cu ele in cele cca 10-15 partide incercate pe Somes.

Mi-a si iesit din cap pescuitul heavy la somn ...

Pana am ajuns la Dunare si pe locul de salau intra din cand in cand trenul. Evident ca mi-a rupt, nu am putut controla nici unul din 3 muscaturi, am si schimbat locul ca numa ma enervam. Dar ideea s-a aprins din nou in capul meu, sa am un combo de spin la somn dar de data asta pentru Dunare si barca.

Acuma vreau ceva mai scurt, pana in 2m, suficient de senzitiv pentru jiguri, sa dau si cu cicade si eventual voblere (mai des rattling decat crank). Azi am comandat o mulineta vencata v-shot 4000 si fir powerline x8 tunna de 0,30mm.

Ma gandeam sa iau si o lanseta vencata v-shot pro de 1,9m. Pe magazinul pescardesomn apare ca avand o greutate proprie de 170gr. Combinat cu cele 340gr ale mulinetei iese un combo relativ usor si sper eu puternic. Am gasit pe net si o lanseta black cat solid fun din carbon solid, de 1.8m, cantareste 260gr, pare cam grea pentru spinning dar sunt convins ca e indestructibila. As incerca si un loomis 844 problue dar nu am gasit pe la noi.


Ce parere aveti de betele astea?

Subiecte asemănătoare