Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 15. aprilie 2012, 19:02

Mulinete spining

:salut: ,
la pescuitul somnului cu artificiale, pe linga momeli, este f importanta si mulineta folosita.
As vrea sa stiu de la cei ce practica spiningul la somn, cine ce mulinete foloseste, si nu numai modele si marime, ci si ce este important pt fiecare la o mulineta spining de somn!

Va rog si parerile celor ce vor sa se apuce de aceasta metoda :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 16. aprilie 2012, 10:09

Nimeni nimica? Nici o parere?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 16. aprilie 2012, 15:04

CRISTOS A INVIAT! Pai eu cred ca asa cum spunea Anem despre alegerea lansetei in functie de pescuit din mal sau din barca cred ca ar trebui sa facem si cu mulinetele in tot cazul sa fie o mulineta solida cu o buna frana fin ajustabila sa infasoare bine firul multifilament sa se echilibreze bine cu lanseta. cred ca pentru barca ar fi buna si un model de gen 400-500 iar din mal un model gen 600 cu un tambur mai mare pentru inmagazinarea a 150-200metri fir textil cu diametru 0. 30-0.40!cat despre o marca anume depinde si de buget gusturi :)

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 16. aprilie 2012, 16:18

Foarte bine pusă problema.
Pescuiesc din barcă cu o mulinetă Shimano Aspire 4000 FA,

sau un Serenity de 3000 super suficient.
De de mal se schimbă problema......Ryobi Arctica 8000 sau Ryobi Applause 6000 și în cazuri excepționale Shimano Aero Technium XTB 12000,

este bine să ai fir mult și calitativ pe mulinetă.......
:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 16. aprilie 2012, 17:17

prefer mulinete full metal cu angrenaje suficient de puternice dar sa nu fie foarte grele . prefer sa fac unele compromisuri la rezistenta si capacitatea de fir inmagazinata decit sa utilizez echipamente foarte grele .



in ordine aleatoare mulinetele mele de somn sunt :
DAM M1
( asta chear nu e dedicata somnului dar mie imi place la nebunie )
Cormoran black star 9pif 3000
Rozemeijer saphir3500 ( cast )

tinind cont ca pescuiesc la spining din barca nu utilizez fire foarte groase sau super rezistente . de la 15 lbs la 26 kg .
in aceste alegeri tin cont si de talia pestilor din zona ( nu sunt excesiv de mari )
nu consider ca trebuie un tractor in loc de mulineta , ajunge o mulineta cu frina de buna calitate un fir pe masura pestelui si a batului . pestele nu se scoate ,,din mulineta " de mulineta te ajuti sa recuperezi firul sau sa cedezi fir in functie de peste si situatie iar pompajul si drillul se face din bat si din mina pescarului .


As vrea sa stiu de la cei ce practica spiningul la somn, cine ce mulinete foloseste, si nu numai modele si marime, ci si ce este important pt fiecare la o mulineta spining de somn!



la ori ce mulineta pt mine e important :
sa fie full metal
angrenaj rezistent
frina robusta si tot odata sa lucreze cit mai lin fara hopuri
capacitate de inmagazinare fir minim 100 m din tipul de fir ales .
pe cit posibil waterproof
greutate redusa
pret de bun simt si raport calitate pret pe masura :zambet:

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 16. aprilie 2012, 19:18

Eu folosesc Penn Fierce 6000 si sunt foarte multimit de ea. Cine are Penn stie tot.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 17. aprilie 2012, 10:00

Mulineta mea de baza e un Daiwa Advantage de 3500 fara care nu plec de acasa in cazul in care merg sa caut somnul. Pana acum nu am sa ii reprosez nimic. Initial am cautat una de 4000 pentru un plus de fir pe tambur dar negasind m-am gandit ca e mai mult decat OK si asta ... imi intra o rola de PowerPro de 65lb pe ea ceea ce consider ca e suficient.

Pe post de rezerva ar fi un Exceller de 3000 care totusi mi se pare putin cam prea mic pentru somn si parca simti ca se chinuie putin cand recuperezi chestii mai grele si un Abu Garcia Revo de casting cu care insa nu am apucat sa ies dupa somn, scopul lui initial era stiuca sau eventual ceva bassi pe niste balti dar ulterior vazand ca stiuci nu prea sunt si bassi nu sunt ceea ce ma gandeam ca ar fi am decis sa il bag la somn.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

8

marți, 17. aprilie 2012, 11:51

Nu am o mulineta speciala pt spinning la somn, folosesc Daiva Exceler 3000 deocamdata si daca ma ajuta dumnezeu poate reusesc achizitionarea uneia de 4000 insa ramane de vazut daca se merita sau nu
Mai am o mulineta de cast o Abu Garcia C3 5501 pusa pe un bat de casting si pe care intentionez ca anul acesta sa o folosesc la pescuitul la clonc.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 17. aprilie 2012, 19:50

Stradic 6000FB, inainte am avut un Slammer 460.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 17. aprilie 2012, 20:02

De de mal se schimbă problema......Ryobi Arctica 8000 sau Ryobi Applause 6000 și în cazuri excepționale Shimano Aero Technium XTB 12000,

este bine să ai fir mult și calitativ pe mulinetă.......


Larry, esti multumit de Ryobi Arctica? Ce parere ai de Ryobi Arctica 6000, este suficienta pt spining de pe mal?

Stradic 6000FB, inainte am avut un Slammer 460.


Bruno, de ce ai schimbat Slammer-ul 460, nu era ok?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 17. aprilie 2012, 20:22

Era OK, mai ales ca l-am traumatizat si pe el pe la PF2 cu pilkere de peste 100gr, dar cea mai mare buba era ca nu imi apartinea :zambet: Bineinteles ca proprietarul stia la ce si cum il folosesc, intre timp s-a apucat si el de somn si l-am returnat.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 17. aprilie 2012, 20:59

Si eu folosesc si recomand mulinete robuste la somn (si de fapt,de altfel, tot echipamentul de somn trebuie sa fie robust).
Caracteristici Obligatorii:
-full metal
-frana cu rezistenta mare
- cat mai simpla ca mecanism
- tambur cu capacitate mare
- usoara
- angrenaj robust cu raport mic de multiplicare preferabil sub 5.0:1 (de regula prefer mulinetele gandite pentru apa sarata din punctul asta de vedere)
- pe cat posibil waterproof
- raport mic de recuperare (centimetrii de fir recuperati pe tura de manivela) asta pentru ca la somn se aplica regula conform careia cu cat sta mai mult naluca in apa in timpul recuperarii cu atat mai mari sunt sansele de atac.
Anul trecut am folosit un Cormoran Black Star 9pif 3500 si D.A.M Quick 2000 FD (asta are deja 2 ani de spinning la somn). Desi initial cormoranul mi-a facut ceva nervi pana si-a facut rodajul, la final de sezon am fost multumit de ea . Totusi in locul ei pentru anu asta am luat un D.A.M Quick Master 740 care nu are antirevers ( si deci are un punct slab mai putin ) si are data o rezistenta a franei de 16 kilograme forta.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 18. aprilie 2012, 07:54

Larry, esti multumit de Ryobi Arctica? Ce parere ai de Ryobi Arctica 6000, este suficienta pt spining de pe mal?

Ce pot să zic.......arată bine și îsi face treaba, pentru mine două chestii contează la o mulinetă de spining la somn, frână eficientă și capacitatea tamburului, dacă se poate să fie și ușoară .
Ryobi Arctica 6000, este suficientă pentru spining de pe mal......a fost partidă când în circa trei ore am avut patru somni și nici unu sub 180 cm și am fost mulțumit de alegerea făcută, o lansetă și o mulinetă pe măsură. :gandesc:
De regulă am la mine două lansete, una de forță și una medie de tatonare .......și un gram de inspirație . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 18. aprilie 2012, 08:45

Mi-am comandat o mulineta Ryobi Arctica 6000 CF, greutate doar 400 grame, deoarece multi au laudato ca ar fi super buna la spinning somn. Sunt putin deceptionat de axul mulinetei, deoarece se vede clar ca e cam subtirel, iar dupa o incercare de schimb de tamburi, am constatat la magazinul de unde am cumparato, ca potriveste chiar si tamburul de la marimea 4000 pe axul de 6000.

Hmm, mai am timp 2 saptamini sa ma gindesc bine, sa o pescuiesc la spining din barca sau sa o dau inapoi la magazin!?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 18. aprilie 2012, 09:31

Mi-am comandat o mulineta Ryobi Arctica 6000 CF, greutate doar 400 grame, deoarece multi au laudato ca ar fi super buna la spinning somn. Sunt putin deceptionat de axul mulinetei, deoarece se vede clar ca e cam subtirel, iar dupa o incercare de schimb de tamburi, am constatat la magazinul de unde am cumparato, ca potriveste chiar si tamburul de la marimea 4000 pe axul de 6000.

Am probat tamburul de la Applause 6000 pe Arctica 8000, se potrivește perfect același diametru la ax, diferă capacitatea tamburului (0,470mm-180m......0,405mm-150m).
400g......ai cântărit-o ? :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 18. aprilie 2012, 11:48

Da, am cintarito: 410 grame (400 sta pe cutie). Este vorba de modelul CF. Pe internet si in cataloage sta gresit 590 de grame.
Voi masura astazi grosimea axului si te voi informa.

Arctica 7000 CF cica sa aibe undeva la... 500 grame.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 18. aprilie 2012, 18:04

Am deschis un subiect pentru Ryobi Arctica 6000 CF, chiar aici.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 18. aprilie 2012, 20:32

detin un Shimano Spheros 8000PG, un pic cam grea, dar sper sa isi faca treaba

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 27. aprilie 2012, 08:30

Concluzii

Mulinata de spinning la somn trebuie sa fie:
- full metal
- frana cu rezistenta mare
- cat mai simpla ca mecanism
- tambur cu capacitate mare
- usoara
- angrenaj robust cu raport mic de multiplicare preferabil sub 5.0:1
- pe cat posibil waterproof
- raport mic de recuperare

Si daca folositi mulinetele cu frina strinsa la 6 kg, ceea ce ar fi cam la 75% din maxim, atunci puteti fi siguri de reusita in drill si de protejarea mulinetei. (frina la mulinetele spining sa aiba o putere maxima de cel putin 8 - 9 kg!)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

20

joi, 3. mai 2012, 23:34

Citat

( frina la mulinetele spining sa aiba o putere maxima de cel putin 8 - 9 kg!)

nu am vazut la spinning o asemenea mulineta

Subiecte asemănătoare