Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

141

joi, 20. februarie 2014, 21:29

Si la ce pret e morethanu :)

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

142

joi, 20. februarie 2014, 21:48

la fel am zis si eu ca, la banii astia am nevoie de guler la palton nu la tamburul mulinetei :nervos:
ce sa-i faci daca lor asa li s-o parut mai sexy ... :nunteleg:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

143

vineri, 21. februarie 2014, 05:44

De aspectul asta ,adica de agatarea firului pe fluture,m-am temut si eu cel mai mult cand mi-am luat Ryobi Arctica CF.Dupa ....aproape un an de pescuit-si o folosesc des- am constat urmatoarele..daca firul e nou nu am nici o problema,nu agata pe fluture..Cand se duce camasa firului,si incepe sa se imbibe cu apa-apa care la noi acum e maronie,cu spume de aceeasi culoare-apai atunci mai se intimpla din cand in cand si accidente d-astea..Daca dau cu putin ulei siliconic pe frontul mulinetei,se intimpla foarte rar..Si cand se intimpla,zic ca ''castingu-i sfant'.. :rizi: dau cu ala de cast,si cind imi ingheata mana ,mi se pare ca aureola o trecut la ala de spinn.. :rizi: Si tot asa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

144

marți, 18. martie 2014, 07:58

În cazul Penn Slammer 560, ce urmări are faptul că nu aşează firul bine pe tambur? Face peruci în timpul lanseurilor sau se scurtează lungimea lanseului sau ...?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

145

marți, 18. martie 2014, 08:30

Estetic.
Se scurteaza lungimea de lansare (minimal).
Poate agata la lanseu spira in spira sau poate intra o spira intre celelalte si frana sa nu mai poata lucra liber.

Putem studia pe 24.04., mai aduc si un Spro Zalt Arc de 8000 ptr a vedea diferenta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

146

marți, 18. martie 2014, 10:37

Se scurteaza lungimea de lansare (minimal)

Nu-i chiar minimal efectul fiind direct proportional cu grosimea firului si cu textura lui (cat e de matasos sau de rigid) precum si de modul in care e impletit (in cazul textilelor) si se vede mai ales la spinning cu voblere sau linguri usoare .
Dar, dupa cum ai spus puteti face un workshop in care sa studiati problema la intalnirea de la Timisoara.
In plus , daca pui un fir gros care agata usor spira de spira , folosit la chestii care nu opun rezistenta in apa pe recuperare astfel incat firul nu se asaza foarte strans pe tambur, numarul de peruci creste substantial. Fenomenul apare mai les la jigging sau la voblere , pe recuperare "stop and go" in ape fara curent sau cu un curent lin.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

147

luni, 19. mai 2014, 10:29

O intrebare pentru pescarii de spinning pe care o pun cu speranta ca mai vin ceva idei noi.

Advantage-ul de 3500 incepe sa dea serioase semne de oboseala si sa zicem ca ma intereseaza o mulineta. Sa fie nici prea grea nici prea usoara, nici prea mare nici prea mica dar care sa aibe suficienta putere in ea incat sa nu imi fie frica sa trag cat de cat de ea. Exclud din start orice mulineta cu corpul de plastic. Ma intereseaza sa intre 100 de metri de textil de 50lb si preferabil ar fi sa nu sara de 250 de euro pretul ei. Mulineta va fi pusa pe o lanseta de 2,6m si probabil va fi folosita mai mult de prietena mea sau de mine pe anumite canale (pentru Po am sau voi avea chestii mai serioase).

In marea finala au intrat doua mulinete:

Shimano Stradic 5000CFD



Daiwa Seagate 3500QD



Fiecare are plusurile si minusurile ei. As pomeni ca Daiwa-ul are atat corpul cat si rotorul din metal (chestie care ma incanta la maxim) dar are minunea aia de Quick Drag care nu stiu in ce masura ma ajuta. Stradic-ul nu are nevoie de precizari pentru ca se stie rezistenta lui in timp, poate ce ar fi de pomenit este ca 5000-ul din seria asta este de fapt o mulineta cu corp de 4000 cu tambur mai mare si manivela usor supra-dimensionata (pe post de ps: nu pot sa suport culoarea Stradicului dar pana la urma pot trece peste).

Balanta inclina mai mult spre Stradic … pentru ca e Shimano si in trecut mulinetele care le-am avut de la Daiwa pot spune ca intr-un fel sau altul toate m-au dezamagit.

Astept opiniile si ideile voastre …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

148

luni, 19. mai 2014, 10:55

Quick drag-ul ala e o treaba buna cu mentiunea sa functioneze la fel de bine in timp; practic strangi si slabesti frana in mai putin de 1 rotatie...
In locul tau in bugetul ala as cauta o Tica Taurus 3500 sau 4500... Greluta, appx 450g dar tanc de mulineta
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

149

luni, 19. mai 2014, 11:28

In marea finala au intrat doua mulinete:


Eu as merge pe Daiwa, pe aia voiam sa mi-o iau inainte sa pun mana pe Stella SW. :bucuros:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

150

luni, 19. mai 2014, 12:22

Si eu zic ca tot Tica Taurus 4500,este foarte bine inchegata si are materiale de buna calitate.De la Shimano doar Stella este peste ea, iar de la Daiwa doar Saltiga si Catalina.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

151

luni, 19. mai 2014, 13:17

Personal ni as lua Stradic.Dar daca vrei este unul japan la bman pe rapitori.Arata interesant...

152

luni, 19. mai 2014, 14:51

tot pe rapitori este un taurus 4000, cu tambur d erezerva de 450, la 500 de lei

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »marian_popescu« (19. mai 2014, 14:57)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

153

luni, 19. mai 2014, 15:15

Merci fain tuturor de sugestii. Sincer, nu imi voi cumpara Tica pentru ca nu am incredere in firma respectiva. Foarte multa lume mi-a recomandat sau este foarte multumita de produsele Ryobi … eu m-am ars cu ele si in aceeasi categorie bag si produsele Tica. Cand am pierdut un somn care parea a fi mai mare decat orice am prins pana acum din cauza mulinetei mi-am promis ca nu voi mai cumpara anumite chestii.

Zamfi, nu e nici o graba cu mulineta pentru a o cumpara. Daca o iau maine sau peste o luna nu se schimba cu nimic situatia. Momentan inca mai am back-up-uri dar voiam pur si simplu sa ma informez din timp. Am deja o idee destul de clara formata dar am zis ca nu ar fi rau sa aud si recomandarile utilizatorilor care poate folosesc anumite mulinete.

Daca ar fi sa enumar avantajele Seagate-ului e clar ca-i mai puternica decat Stradic-ul. E putin mai grea si consider ca ar echilibra mai bine lanseta. Are corpul si rotorul din metal. Arata mai bine decat Stradic-ul. Este Saltwater … deci daca vreodata ma mananca sa pescuiesc acolo as fi partial acoperit. Singurele chestii care ridica semne de intrebare este QuickDrag-ul ala pe care ei il prezinta ca un avantaj plus o usoara reticienta fata de Daiwe. Din cele care le am pe acasa nicicare nu pot spune ca m-a multumit (ba pocneau piese, ba nu merge anti-reversul, PIESE PRINSE CU HOLSURUBURI, ba au jocuri deranjante, ba maraie etc).

Stradic-ul cu exceptia numelui si a increderi pe care o am in Shimano nu are nimic peste Daiwa (poate tamburul care eu il consider mai bune la Shimano) … ba din contra, nu imi place deloc culoarea si mi frica sa nu fie prea usoara pentru lanseta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

154

luni, 19. mai 2014, 18:56

Dar cum de nu mai cumperi inca un Biomaster? Mai mare. Oricum personal mi-a placut modelul lui Bman de Stradic.Are si rosu :rizi: De 5000. Nu stiu cum ai reusit sa strici Daiwele ca eu nu reusesc pur si simplu!!! Ca maraie ...e cunoscut ca de aia sunt tractorase :rizi: Insa mie imi dau o senzatie de forta ! Si chiar au viata in ele ! Acuma si Shimano mai cloncane...Stradicul daca-l iei ,mulineaza-l cu varful batului in jos la maxim si vezi oare nu zice nimica? :rizi: Unul din trei "vorbeste" cand e... ametit. Intradevar la Biomaster nu am gasit probleme de mecanism deocamdata.Curge frumos si are viata in ea mulineta. Imi place mai mult decat un TP 2500 FA de exemplu. Asa cum am mai zis poate ,singura mulineta Shimano care o voi mai cumpara vreodata va fi Stella. Vreodata...Restul ...tractorase!

Ps: nu te baga la Tica sau Ryobi. Tica am in Italia cateva ,pentru somn ,dar nu mi se par mulinete de spinning ca si brand! Ryobi nu-s rele ,dar depinde cine le face.Italienii "tai" (Tubertini) sunt varza!

CalinTM

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

155

marți, 20. mai 2014, 09:02

eu zic sa arunci si un ochi la asta Shimano Rarenium CI4 5000 FA; pare bine legata; puternica si usoara!

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

156

marți, 20. mai 2014, 09:09

Material : Ci4 ...deci nu e de metall . oare ce o fi ? :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

157

marți, 20. mai 2014, 09:13

Parerea mea este ca "metalul" nu mai este neaparat materialul nr.1 in anu` 2014... ca tot ce-i greu ii cel mai bun iar nu mai e de actualitate, nu mai vb de "tancuri rusesti". :rizi:
Nu vreau sa spun ca orice "plastic" e mai bun decat "aluminiu`" da` nici invers... :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

158

marți, 20. mai 2014, 09:28

Dar cum de nu mai cumperi inca un Biomaster? Mai mare.
[…..]
Nu stiu cum ai reusit sa strici Daiwele ca eu nu reusesc pur si simplu!!!
[…..]
Intradevar la Biomaster nu am gasit probleme de mecanism deocamdata.Curge frumos si are viata in ea mulineta. Imi place mai mult decat un TP 2500 FA de exemplu.
[…..]
Ps: nu te baga la Tica sau Ryobi. Tica am in Italia cateva ,pentru somn ,dar nu mi se par mulinete de spinning ca si brand! Ryobi nu-s rele ,dar depinde cine le face.Italienii "tai" (Tubertini) sunt varza!


Initial pe ala il aveam in minte doar ca apare la mijloc problema pretului. Adica mulineta respectiva nu va fi una prea des folosita si parca nu imi vine sa dau atatia bani pe o chestie care va fi folosita in 20 de iesiri pe an. Asta e un alt motiv pentru care Stradic-ul ala imi face cu ochiu … mai prietenos cu buzunarul.

Pai am 4 Daiwe. Doua Exceller-uri dintr-alea mai vechi de erau pentru piata din SUA de 3000 plus doua Advantage dintr-alea gri cu rosu, una de 1500 si una de 3500. Daca e sa le iau pe rand as zice asa:
1. Un Exceller cloncane intr-un mod destul de ciudat mai ales daca recuperezi intr-o anumita pozitie. Nu freaca nimic, nu merge mai greu … doar “cloncane” cumva si da senzatia ca rototrul i se dezechilibreaza pe moment. Celalalt Exceller nu are problema asta. Ambele mi se pare goale in interior si imi dau senzatia ca le lipseste ceva. Nicicaruia dintre ele nu ii merge anti-reversul cand afara a frig … mai nou unuia dintre ele (nu stiu la celalalt pentru ca e in cutie) nu ii merge nici atunci cand afara sunt 20 de grade. Mi se pare ca nu au forta. La ambele frana lucreaza ca pasta, doar in hop-uri … si sunt asa cam de cand le-am cumparat.
2. Advantage-ul de 3500. Asta a fost usor abuzat si nu am avut grija prea mare de el. I-am busit piesa care face legatura intre pick-up si rotor. Pick-up este prins de rotor cu HOLSURUBURI si cum rotorul e din plastic e clar ca i s-a busit filetul. Acum nu mai pot strange cum trebuie holsuruburile alea si chestia asta se vede – acum vreo 4 iesiri un somn mi-a dat pick-up-ul peste cap in momentul atacului. Evident ca nu l-am prins – de atunci mi-am promis ca nu voi mai cumpara o Daiwa cu rotor de plastic pentru ca folosesc holsuruburi pe ele. Mulineta maraie si se misca din toate incheieturile (e adevarat ca are 3 ani de pescuit la somn).
3. Advantage-ul de 1500 a fost folosit rar de tot. Are anumite jocuri care te fac sa iti fie frica in cazul unui peste mai mare si intr-un fel sau altul am reusit sa ii fisurez in mai multe locuri piesa aia din dreapta manivelei (surubul care prinde manivela pe corp) … l-am lipit dar parca nu e la fel.
Cam asta e povestea celor pe care le am eu.

Si eu am zis in repetate randuri ca biomaster-ul FB mi se pare mult mai OK decat un TP FB. Pur si simplu mulienta aia dupa un an jumate de folosinta si abuzuri in mod repetat se incapataneaza sa mearga foarte OK.

Tica nu mi se pare o firma serioasa (sorry fanilor, e doar parerea mea) iar de Ryobi nu mai vreau sa aud. Din cate am vazut PE NET, cam toate au acelasi sistem la frana frontala, care pe mine m-a dezamagit crunt.

eu zic sa arunci si un ochi la asta Shimano Rarenium CI4 5000 FA; pare bine legata; puternica si usoara!


Merci Caline de sugestie. Mane foloseste un Rarenium de 4000 de vreo 2 ani de zile si nu are absolut nici o problema cu el … e o mulineta foarte OK mai ales la pretul pe care il are. Doar ca mie nu imi place Ci4-ule ala …

Material : Ci4 ...deci nu e de metall . oare ce o fi ? :noroc:


Ci4 e un material plastic din compozitia caruia fibrele de sticla au fost inlocuite cu ceva fibre de carbon … in rest componenta este identica.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

159

marți, 20. mai 2014, 11:40

Dar cum de nu mai cumperi inca un Biomaster? Mai mare.
[…..]
Nu stiu cum ai reusit sa strici Daiwele ca eu nu reusesc pur si simplu!!!
[…..]
Intradevar la Biomaster nu am gasit probleme de mecanism deocamdata.Curge frumos si are viata in ea mulineta. Imi place mai mult decat un TP 2500 FA de exemplu.
[…..]
Ps: nu te baga la Tica sau Ryobi. Tica am in Italia cateva ,pentru somn ,dar nu mi se par mulinete de spinning ca si brand! Ryobi nu-s rele ,dar depinde cine le face.Italienii "tai" (Tubertini) sunt varza!


Initial pe ala il aveam in minte doar ca apare la mijloc problema pretului. Adica mulineta respectiva nu va fi una prea des folosita si parca nu imi vine sa dau atatia bani pe o chestie care va fi folosita in 20 de iesiri pe an. Asta e un alt motiv pentru care Stradic-ul ala imi face cu ochiu … mai prietenos cu buzunarul.

Pai am 4 Daiwe. Doua Exceller-uri dintr-alea mai vechi de erau pentru piata din SUA de 3000 plus doua Advantage dintr-alea gri cu rosu, una de 1500 si una de 3500. Daca e sa le iau pe rand as zice asa:
1. Un Exceller cloncane intr-un mod destul de ciudat mai ales daca recuperezi intr-o anumita pozitie. Nu freaca nimic, nu merge mai greu … doar “cloncane” cumva si da senzatia ca rototrul i se dezechilibreaza pe moment. Celalalt Exceller nu are problema asta. Ambele mi se pare goale in interior si imi dau senzatia ca le lipseste ceva. Nicicaruia dintre ele nu ii merge anti-reversul cand afara a frig … mai nou unuia dintre ele (nu stiu la celalalt pentru ca e in cutie) nu ii merge nici atunci cand afara sunt 20 de grade. Mi se pare ca nu au forta. La ambele frana lucreaza ca pasta, doar in hop-uri … si sunt asa cam de cand le-am cumparat.
2. Advantage-ul de 3500. Asta a fost usor abuzat si nu am avut grija prea mare de el. I-am busit piesa care face legatura intre pick-up si rotor. Pick-up este prins de rotor cu HOLSURUBURI si cum rotorul e din plastic e clar ca i s-a busit filetul. Acum nu mai pot strange cum trebuie holsuruburile alea si chestia asta se vede – acum vreo 4 iesiri un somn mi-a dat pick-up-ul peste cap in momentul atacului. Evident ca nu l-am prins – de atunci mi-am promis ca nu voi mai cumpara o Daiwa cu rotor de plastic pentru ca folosesc holsuruburi pe ele. Mulineta maraie si se misca din toate incheieturile (e adevarat ca are 3 ani de pescuit la somn)


Ai/ati incercat si modele mai noi de Exceler, sau Exceler Plus, cu corp si rotor metalic? Ma intereseaza mai mult pentru feeder/match, decat pentru spinning! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

160

marți, 20. mai 2014, 12:34

Pai eu am de exemplu o Exceller 4000 Z cu care dau la spinning (mai) greu .Multumit de ea .Am avut un moment cand am crezut ca raman fara mecanisme in ea :rizi: cu un somn de 2m+ ,zic eu. Atunci a fost la limita ,deoarece trebuia sa-l tin pe loc si cu mana pe tambur abia puteam .In final a dezdoit ancorele de pe vobler insa mulineta merge in continuare...Si este o mulineta chinezeasca , pe care am dat 300 lei .Cand pretul la Daiwa sare catre 200 euro incep tractorasele adevarate :bravo: Mie imi plac si probabil o sa-mi iau mai repede Morethan decat Stella :limba: Vreodata ... :ochi:

Subiecte asemănătoare