Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

101

marți, 18. februarie 2014, 15:06

Sa o stapanesti sanatos,acum asteptam poze cu stiuci. :bravo:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

102

marți, 18. februarie 2014, 15:31

sa o stapanesti sanatos si sa-ti fie firul tot intins la ea ;)
ps. Shimano nu e singurul producator la a carui mulinete li se mai infasoara firul pe knob sau pe tambur la baza knobului ( se mai intampla si la alte case chiar pe la varfuri de gama). Din punctul asta de vedere sunt modele mai reusite si mai putin reusite. :nunteleg:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

103

marți, 18. februarie 2014, 17:28

Multumesc de urari! Sunt cu atat mai fericit cu cat prietenul Micutzu face achizitii de spinning la greu :rizi:

104

marți, 18. februarie 2014, 18:40

sa o stapanesti sanatos prietene si fara incidente.
cat despre tamburi si pastrarea lor............exista solutii foarte bune si ieftine protectie pentru tambur de rezerva | muliNETe
eu mi-am luat si chiar merita, desii nu am mulinete din astea scumpe ca unii oligarhi (se stiu ei care sunt :zambet: )

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

105

marți, 18. februarie 2014, 19:51

Prietene multumesc! Anem nu se refera la tamburul de rezerva ...ala nu-l prea duc cu mine si cand il duc ...Trebuie protejat tamburul de pe mulineta la lovire de pietre pe mal,etc sa nu se ciobeasca in buza.Ma rog ,ala de rezerva la fel.Nu ma stresez!Am eu alte preocupari ...sambata imi aduc batul de la Cluj! Impresii dupa!

Oligarhi ? Mda ...aia de prin Vilcea :limba: si aia de si-au luat azi Legend Extrem si motor de barca... :apl: :prieteni:

Răspunsuri: 10

Membru din: 23. ianuarie 2014

Locație: Aiud

  • Scrie un mesaj privat

106

marți, 18. februarie 2014, 20:05

vezi ce poate sa faca omul in 30 de km:bucuros2:

ps legend elite......cred....da e fain ca l-ai vazut si tu :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

107

marți, 18. februarie 2014, 20:15

Despre ce "LE" este vorba, daca tot sunteti la capitolu` "dezvaluiri"? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

108

marți, 18. februarie 2014, 20:15

Iote oligarhu'! :rizi: Batul este bestial!!! Felicitari si astept sa ajungi sa udam investitiile :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

109

marți, 18. februarie 2014, 20:20

Despre ce "LE" este vorba, daca tot sunteti la capitolu` "dezvaluiri"? :)

Greu de spus ...Un Legend Elite LES70MF ...Numai ca inelele sunt titanium cu zirconiu cred ...Sau habar nu am ca nu au pastila! Sau o fi doar niste sarma de titanium invartita pe acolo :rizi: Cert este ca inelele unt extrem de elastice si totusi tari ...Salau scrie pe batul ala! :bravo:

Răspunsuri: 10

Membru din: 23. ianuarie 2014

Locație: Aiud

  • Scrie un mesaj privat

110

marți, 18. februarie 2014, 20:21

Despre ce "LE" este vorba, daca tot sunteti la capitolu` "dezvaluiri"? :)
Sincer...eu nu stiu :doaaamne: , vazut , placut acum 3 saptamani...... o sa intru in posesia lui sambata. Inca nu le prea am cu denumirile astea :gandesc:
De salau...dintr-o bucata...7'....

Răspunsuri: 10

Membru din: 23. ianuarie 2014

Locație: Aiud

  • Scrie un mesaj privat

111

marți, 18. februarie 2014, 20:23

Iote oligarhu'! :rizi: Batul este bestial!!! Felicitari si astept sa ajungi sa udam investitiile :noroc:
Parca eram cocalar cu masina aia......... :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

112

marți, 18. februarie 2014, 20:31

Aha... deci ii blank dintr-o bucata facut custom cu inele SF :rizi: .
Sa-l folosesti sanatos!
Si tu zamfi, sa folosesti sanatos mulineta noua! (cu toate ca daca-mi trimiteai tamburu`/fluturele de la Stradic, ti le strunjeam io sa nu se mai agate... :rizi: )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

113

miercuri, 19. februarie 2014, 05:57

Sa o folosesti sanatos Zamfi.
poti sa imi spui ce raport de recuperare are, am gasit mai multe variante, 4sau5?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

114

miercuri, 19. februarie 2014, 16:31

cu toate ca daca-mi trimiteai tamburu`/fluturele de la Stradic, ti le strunjeam io sa nu se mai agate...


Crezi ca e tarziu ?

Deci impresii la cald ...Pai cred ca mai simplu este sa pun o poza ,cu mentiunea ca puteam pune mai multe :nervos: Si cu mulineta in folosinta mea si data la un amic pe balta "sa vada cum e" si care a zis ca el ...veci! :zid: Uite poza:



Asa ca daca pana acum aveam o parere prosta doar despre betele de spinning Shimano( chiar si varful lor de gama cu cotor tras in piele care sta in genunchi in fata unui St.Croix :drac2: ) ,din acest moment nu ma mai intereseaza nici mulinetele! :zid: Orice morisca de 200 lei de la Daiwa nu face acest lucru dintr-un motiv simplu ...au o alta gandire pentru "imbinarea" tamburului cu fluturele! Stai sa vezi ce misto ca punea cate o spira si pe buza aia mica sub fluture :rizi: Deci dragilor ,care vreti sa-mi vindeti /daruiti o supermulineta Stella , va rog cu respect sa o tineti pentru voi!Multumesc de intelegere! :prieteni:

Sigur ca o sa spuneti ca firul o fi de vina ( ca au pescuit azi doi pescari cu ea si nu or fi nebuni toti! :limba: ) ,personal nu cred ,dar oricum PA biciclistilor!!!! :nu:

...
Ps: in rest mulineta e minunata :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

115

miercuri, 19. februarie 2014, 16:34

@cristiV

Raportul este de 1:5 .Multumesc de urari ,dar bicicleta asta asta te poate baga in pamant :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

116

miercuri, 19. februarie 2014, 16:42

:rizi: … Zamfi, din pacate nu vad poza (interdictii de la locul de munca) dar din ce povestesti inteleg ca ai probleme si cu asta in ceea ce priveste firul.

Chiar nu stiu ce sa zic … acum pe bune, mie unul treaba aia mi se intampla doar cand pescuiam cu o mulineta slabuta de la AbuGarcia. In rest, indiferent cu ce mulineta pescuiam nu aveam surprizele alea (cred ca de vreo 2 ori la un Exceller de 3000) … si Biomaster-ul e folosit intens de mai bine de un an. Si am avut perioade in care aveam pe tambur fir care mai putin si dadea pe langa. Am folosit doar fire de 15lb pe el … nu stiu cum s-o comporta cu fire mai subtiri.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

117

miercuri, 19. februarie 2014, 16:58

Pai ce sa mai zic frate? Am dat cu firul asta cu o Cabelas Tournament ZX si nu am patit NICIODATA chestia asta! Am patit-o cu Stradicul si acum cu asta ...Ca sa fiu sigur ca nu sunt eu nebun ,i-am dat-o pe balta unui amic si ...Este pur si simplu incredibil!!!! Nu pot sa cred ca o mulineta de 200 euro este mai prosta decat una de 70 dolari! :soc: Dar daca te uiti la Daiwe o sa-ti dai seama de ce nu se poate intampla asta ...Acuma nu te gandi ca nu pot pescui ,insa deja am ticul de a ma uita la tambur :zid:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

118

miercuri, 19. februarie 2014, 17:05

din pacate nu cred ca am fire atat de subtiri pentru a le incerca pe Biomaster ... poate mai am pe undeva vreo 30 de metri :rizi: de PP de 10lb, sau pe vreo mulineta ... trebuie sa ma uit.

incearca sa pui un fir putin mai gros sa vezi daca iti face aceleasi figuri. apropo, ce fir folosesti?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

119

miercuri, 19. februarie 2014, 17:08

Nu te obosi cu PP de 10 lbs ca nu se intampla nimic rau! Nici cu monofilament! Firul este un Samurai Braid de la Daiwa ,de 15 lbs ,insa lumea spune ca este cat PP de 5 lbs la grosime...Plus ca este exagerat de moale ..."curge" pe mulineta!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

120

miercuri, 19. februarie 2014, 17:09

O sa-l rog pe Zoran sa-mi aduca de Pasti cand vine niste fir de 0.08, sa-l pun pe Stradic.
Mor de curios sa vad daca si mie mi se intampla... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare