Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

81

duminică, 16. februarie 2014, 20:29

Asa este si la mine,normal...Probabil eu am o problema :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

82

luni, 17. februarie 2014, 19:32

E vreun motiv pt. care ai ales 3000-ul? Din cate stiu, parca intra mai putin fir decat pe 2500 datorita tamburului shallow.



Azi dupa o discutie cu reprezentantul magazinului am revenit si am comandat 2500 FB. Din pacate are aceiasi marime de tambur (diametru) ca si 3000 asa ca...Am castigat si vreo 30 lei la afacere :) Maine vine mulineta :buaaaah: O sa revin cu impresii legate de aceasta bicicleta cu referinte bune! :bucuros:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

83

luni, 17. februarie 2014, 19:54

Am avut doua la vanzare, mi s-au parut peste stradic la prima vedere, nu am pescuit cu nici una. Iarna mai e poate prindeai totusi un TP la vreo oferta. Sunt curios cum o sa ti se para la pescuit, in mod obiectiv :)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

84

luni, 17. februarie 2014, 20:47

Este peste Stradic! Cel putin la pret...TP la oferta ? Am prins pe client gold insa doar europene.Se pare ca nu difera grozav de Biomaster.JDM-urile nu au tambur de rezerva ,asa ca ...nu!Si oricum mai am nevoie de una de 4000 care poate fi si TP la oferta! Ex.pot sa iau un TP 4000 undeva la 900 lei.Insa pana nu vine batul de la Cluj nu stiu inca ce mulineta pun pe el.Pentru salau ajunge!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

85

luni, 17. februarie 2014, 21:13

in mod obiectiv


Consider ca sunt obiectiv tot timpul...Dovada ca am spus ca Stradicul FI m-a dezamagit! Dovada ca am spus ca celebrul Avid 8'6" MH nu-mi ia fata si nu-si merita banii de nou! De aceea l-am trimis la ...modificat :rizi: Nu cred ca a meritat ,dar o sa va spun.Dovada ca am spus ca nu-mi mai cumpar veci Zauber produs de/pentru Tubertini ! Sa mai zic? :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

86

luni, 17. februarie 2014, 21:59

Tyrael, o parere obiectiva ar fi ca Biomaster-ul FB e peste Twin Power-ul FB Made in Japan (deci nu FC, cu toate ca de asta am citit doar chestii negative). Poate s-a nimerit la mine o mulineta mai nasoala (nu de altceva, dar peste tot am citit numai de bine de FB-ul de la TwinPower) dar cert este ca toate angrenajele se simt in ea in timp ce mulinez, chestie extrem de deranjanta atunci cand dai la gume ... la avat nu e tocmai o problema.

Zamfi, nu cred ca vei fi dezamagit de Biomaster, astept pareri atat cand vine cat si dupa 10-15 partide.

ps: nu mai tin minte, ce nu iti placea la Avid-ul pana in 2Oz?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

87

marți, 18. februarie 2014, 06:06

Folosesc si eu un stradic de 2500FI, dar nu am avut parte de peruci niciodata.
pe un tambur am PP10 si powerline de 0,12
ma poate ajuta cineva unde este fabricat biomaster FB?
Doresc sa achizitionez si eu un 1000 si 3000.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

88

marți, 18. februarie 2014, 08:08

ma poate ajuta cineva unde este fabricat biomaster FB?
Doresc sa achizitionez si eu un 1000 si 3000.
.....toate se fac in Japonia....in Malayezia n-am auzit sa le faca. Am primit una cadou, de 4000 SW pentru apa sarata,are un singur tambur(ca mai toate Japonezele) :


....mulineta face toti banii dupa cum e lucrata si functioneaza :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

89

marți, 18. februarie 2014, 08:34

Tyrael, o parere obiectiva ar fi ca Biomaster-ul FB e peste Twin Power-ul FB Made in Japan (deci nu FC, cu toate ca de asta am citit doar chestii negative). Poate s-a nimerit la mine o mulineta mai nasoala (nu de altceva, dar peste tot am citit numai de bine de FB-ul de la TwinPower) dar cert este ca toate angrenajele se simt in ea in timp ce mulinez, chestie extrem de deranjanta atunci cand dai la gume ... la avat nu e tocmai o problema.

Zamfi, nu cred ca vei fi dezamagit de Biomaster, astept pareri atat cand vine cat si dupa 10-15 partide.

ps: nu mai tin minte, ce nu iti placea la Avid-ul pana in 2Oz?



Mulineta vine azi ! Maine voi prinde cu ea prima stiuca! :drac2:

Avidul da in nas! Parerea mea ! Deci pentru mana mea nu este echilibrat corespunzator.Cred ca nu doar pentru mana mea ,dovada ca baietii le incarca in cotor cu diverse gramaje...Plus ca inelele sunt deja depasite ...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

90

marți, 18. februarie 2014, 08:39

Dane, a mea e Malayesia si cred ca toate Biomaster-ele (cel putin pt. europa) de apa dulce sunt facute acolo. nu stiu nimic de seria SW.

Am inteles Zamfi, ma gandeam ca poate ai ceva plangeri la adresa blank-ului si de aia eram curios (pentru ca mie unul mi se pare cam prea moale pe varf - vorbim totusi de 2oz).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

91

marți, 18. februarie 2014, 09:05

Dane, a mea e Malayesia si cred ca toate Biomaster-ele (cel putin pt. europa) de apa dulce sunt facute acolo. nu stiu nimic de seria SW.
http://www.ebay.com/bhp/shimano-biomaster-spinning-reel
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

92

marți, 18. februarie 2014, 09:37

Oau e nasol rau dar... te rog sa ne arati si poze cu Avidul modificat :buaaaah:

Avidul da in nas! Parerea mea ! Deci pentru mana mea nu este echilibrat corespunzator.Cred ca nu doar pentru mana mea ,dovada ca baietii le incarca in cotor cu diverse gramaje...Plus ca inelele sunt deja depasite ...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

93

marți, 18. februarie 2014, 10:04

Dane, a mea e Malayesia si cred ca toate Biomaster-ele (cel putin pt. europa) de apa dulce sunt facute acolo. nu stiu nimic de seria SW.
http://www.ebay.com/bhp/shimano-biomaster-spinning-reel


SW se face in Japonia dar cele de apa dulce in Malaesya. In plus mai sunt si unele cu probleme dintre care am vazut una cu dantura uzata la a 3 partida dupa doar 5 driluri cu somni sub 10 kg. :doarecapu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

94

marți, 18. februarie 2014, 10:10

Cunosc si eu pe cineva care dupa ce a folosit vreo 4-5 ani un Saragosa de 8000 si a scos cu ea destui somni s-a decis sa o schimbe optand pentru un Biomaster de 8000 (nu stiu exact ce varianta). Dupa doar cateva iesiri si vreo 5 somni nu foarte mari se plangea ca are jocuri mai mari decat Saragosa-ul vechi si ceva nu era in regula in interior datorita unor sunete ce se auzeau. Nu am intrat mai departe in detalii pentru ca nu m-a mai interesat … dar e bine de stiut.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

95

marți, 18. februarie 2014, 10:24





Citat de la »danmiclau56«






Citat de la »anem«



Dane, a mea e Malayesia si cred ca toate Biomaster-ele (cel putin pt. europa) de apa dulce sunt facute acolo. nu stiu nimic de seria SW.
Shimano Biomaster Spinning Reel | eBay


SW se face in Japonia dar cele de apa dulce in Malaesya. In plus mai sunt si unele cu probleme dintre care am vazut una cu dantura uzata la a 3 partida dupa doar 5 driluri cu somni sub 10 kg. :doarecapu:
La Dan ii plac doar japonezelee :buaaaah: ....de aia :rizi: sunt cele mai gingase si totodata cele mai puternice kamikaze :inchinare:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

96

marți, 18. februarie 2014, 12:50

Nu numai lui ii plac doar japonezele :ochi: :zambet: si mai ales nu degeaba :drac2:
Cand mi-am desfacut Twin Powerul pe care l-am vopsit (ce sa-i faci nu suportam culoarea aia si am eu piticii mei cu negru la mulinete :limba: ) am ramas uimit de cat de putina uzura avea. Dupa atentie 8 ani de la producere! aproape ca nu se observa ca a fost folosita (foarte greu vedeai ceva pe dintii angrebajului cu ochiul liber). :ochi:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

97

marți, 18. februarie 2014, 13:33

Aici intervine in mod cert si priceperea si finetea pescarului(utilizatorului) material uman bun :apl: .
Daca este si calitate la angrenaj atunci pescuiesti pana la adanci ... La culoarea mulinetelor nu esti singur si mie imi place cel mai mult black-ul
La inceputul anului mi-am luat un Shimano Symetre 4000fl pare ok
Am pescuit doar o data -sa vedem daca stie sa struneasca macar un somn ,sunt tare curios ( de anul asta m-am schimbat de la Daiwa la Shimano) merci Anem :bravo:
»Florin_31« a adaugat urmatoarea poza:
  • 022255165945.SHSY4000FL.jpg

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

98

marți, 18. februarie 2014, 14:00

A venit mulineta :bucuros2: Primele impresii :

- nu a venit cu husa textila cu logo-ul Shimano;
-nu are sticluta cu ulei .Am sunat la magazin si a zis ca asa se livreaza...Probabil ca de aceea este o promotie in perioada asta :drac2: Baietii de la magazinul on-line au spus ca ungere mulinetei sa NU o fac cu acel ulei de la ei ...Vaselina de buna calitate! Ulei doar in galet ,pentru rulment ,unde este acel mic orificiu prevazut pt.ungere;
-are saibele ,scheme ,etc
-este MADE IN MALAESIA ...asta ca sa nu mai existe dubii;
-tamburul de rezerva identic cu originalul;

Acum ...:
- se simte ALTFEL decat un Stradic! La rece binenteles.Si asta ...Obiectiv! :rizi:
-culoarea neagra a tamburilor imi place in mod deosebit
-indiferent de cat de nebun ma considera unii :rizi: ,biciclistii par a fi tras niste concluzii si fluturele de pe Biomaster impreuna cu suprainaltarea buzei de pe tambur in zona fluturelui spun ceva ...
-mulinelul vine cu trei ani garantie Shimano:
-se echilibreaza bine cu Avidul de 7' MF2;

Concluzie la rece : a meritat ,mai ales daca tin seama de reducere.Bine este o poveste intreaga si cu reducereile la noi ,atat timp cat din Germania ma costa doar cu 115 ( cca 25-30 euro) lei mai mult (cu transport) si acolo nu era dat in reducere ...La noi reducere de cca 100 euro! :rizi:

Gata ca am de pus fir pe ea! :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

99

marți, 18. februarie 2014, 14:24

sa o folosesti sanatos Zamfi si sa iti aduca pe mal cat mai multe capturi pentru o poza ... sunt de parere ca nu vei fi dezamagit de ea.

a mea comparativ cu ce are a ta, are 2 ani garantie ( dar cu posibilitatea de a o prelungi la 3 ani daca o inregistrez pe site-ul shimano italia) si sticluta aia de ulei. nu cred ca avea husa, daca retin bine, folosesc husa de la twinpower pentru tamburul (ii) de rezerva pe care ii car catodata cu mine.

ps: ti-as recomanda sa fi putin mai atent cu buza de la tambur :ochi: ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

100

marți, 18. februarie 2014, 15:00

Multumesc Anem.O sa fiu atent cu tamburii.Am pus firele pe tamburi ,imi place cum aranjeaza firul... La rece si noua este fara sutime de joc! Sa o vedem la anul...Anem nu cred ca voi fi dezamagit de ea! Si de Stradic am fost multumit de FB si FD .Si de Fi daca ...Oricum baiatul la care i-am dat mulineta mi-a spus acum ca este foarte multumit de ea cum arata,etc.Asa ca ... :noroc:

Subiecte asemănătoare