Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

61

joi, 13. februarie 2014, 07:36

...Mulinete spinning recomandate ...


Mulinetele recomandate de mine nu sunt "un obligatoriu", acestea le-am enumerat pt ca ori au fost deja discutate si de alti membrii ai forumului, sau din ce am citit despre ele pe alte forumuri germane. Sunt convins ca mai exista si alternative, cum ar fi Spro Blue Arc 755, sau alte mulinete de la DAM, Daiwa, Abu...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

62

vineri, 14. februarie 2014, 18:12

Eu va recomand tica taurus, pt pretul ei cred ca e una dintre cele mai reusite mulinete.Am folosit spheros de 8000,capricorn 4500j si altele mult mai scumpe ca astea, dar niciuna nu mi-a lasat impresia ca are puterea taurusului

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

63

sâmbătă, 15. februarie 2014, 19:01

Sper ca nu am gresit ,dar eu o sa-mi comand un Biomaster 3000 SFB pentru spinning.Cica sunt bune... :bucuros2: Anem ? :bravo:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

64

sâmbătă, 15. februarie 2014, 19:15

Daca este pentru somn, eu zic ca este cam mic, ia un 6000.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

65

sâmbătă, 15. februarie 2014, 19:38

Nu ,este pentru salau . Pentru somn ...Cu siguranta luam un 6000 dar inca nu simt nevoia :)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

66

sâmbătă, 15. februarie 2014, 20:03

Sper ca nu am gresit ,dar eu o sa-mi comand un Biomaster 3000 SFB pentru spinning.Cica sunt bune... :bucuros2: Anem ? :bravo:


:rizi: ... de mai bine de un an trag de una de 2500 fara sa am plangeri serioase la adresa ei ... si a si scos ceva pesti afara.

totul mi se pare OK, mai putin sunetul pe care il scoate frana (cam tare :rizi: ) si ti-as recomanda sa ai putin mai multa grija cu tamburii pt. ca am senzatia ca sunt din ceva material mai "moale" ai mei alegandu-se cu ceva zgarieturi datorita contactului cu pietrele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

67

sâmbătă, 15. februarie 2014, 20:49

Aha...Merci. :noroc: Sa vad cat de repede o invart!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

68

sâmbătă, 15. februarie 2014, 21:59

Aha...Merci. :noroc: Sa vad cat de repede o invart!


eu zic ca merita ... cred ca e mulineta care a prins cei mai multi pesti din cele pe care le am prin casa si care se invarte si cel mai bine dintre toate. Intr-un an si ceva de activitate a prins undeva in jur de vreo 250 de pesti (destui avati peste 2kg, cativa sariti de 3-4, vreo 12-15 somni pana in 25kg, un crap destul de sanatos :rizi: si cateva driluri cu alti somni mai mari si nervosi decat cei dati pe mal) si nu prezinta mai multe jocuri decat atunci cand era noua. Eu unul ma declar foarte multumit de ea si daca ar fi sa imi cumpar o mulineta noua tot una dintr-asta mi-as lua.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

69

sâmbătă, 15. februarie 2014, 22:11

anem,
ce fir ai pe ea? ce grosime?
nu de alta dar am eu o banuiala dupa ce am vazut "fluturele" care tine tamburul :gandesc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

70

sâmbătă, 15. februarie 2014, 22:12

Oauuuu!!! Se pare ca m-am orientat bine.Corp de aluminiu,raport de recuperare mic, nu Ci4,nu zaion .Doi tamburi .Aspectul.Si nu in cele din urma modelul de fluture ! Ca la Stradic eu zic ca au dat-o in bara "biciclistii" :drac2: Prietenii stiu de ce! Gurile rele spun ca este la nivelul unui TP pentru piata europeana.Nu are relevanta ,ca mai este pana sus in ...Stelle :) Am gasit-o in Ro ,am comandat-o insa astept luni confirmarea ! Daca nu o mai gasesc ...Zoran scrie pe mine! :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

71

sâmbătă, 15. februarie 2014, 22:15

anem,
ce fir ai pe ea? ce grosime?
nu de alta dar am eu o banuiala dupa ce am vazut "fluturele" care tine tamburul :gandesc:

anem,
ce fir ai pe ea? ce grosime?
nu de alta dar am eu o banuiala dupa ce am vazut "fluturele" care tine tamburul :gandesc:


Nu-i asa prietene! Nu este cel de Stradic ! Sper... :zid:
Oricum Anem fa te rog o poza doar cu fluturele si pune-o pe undeva ca apoi vedem .Merci.

Ps:ma omoara chestia cu "Ati scris ultimul mesaj bla,bla..." 30 secunde pauza! Ce naiba se infunda teava? :zid:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

72

sâmbătă, 15. februarie 2014, 22:21

Penn

servus pescari...am fäcut si eu primul pas in directzie...Am luat säpt trecutä o Penn-Spinfisher-V-Serie-SSV-5500...incä e goalä...si singurä

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

73

sâmbătă, 15. februarie 2014, 22:24

Nu-i asa prietene! Nu este cel de Stradic ! Sper...

Zamfi, sper sa nu intreb ceva ce-ai descris deja dar mai concret, ce anume reprosezi la Stradic?
Nu de altceva dar in general review-urile sunt destul de bune pentru o mulineta din categoria ei de pret.
Clar ca sunt si pareri contra... ca dealtfel la absolut orice mulineta.
Intreb pt. ca am si io una si vreau sa stiu la ce ar trebui sa fiu atent. ;)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

74

duminică, 16. februarie 2014, 05:11

anem,
ce fir ai pe ea? ce grosime?
nu de alta dar am eu o banuiala dupa ce am vazut "fluturele" care tine tamburul :gandesc:


am un PP de 15lb pe unul dintre tamburi si pe cel de-al doilea am avut tot un textil de 15 folosit pana la epuizare dupa care am pus un mono de 0,22 pe care inca nu am apucat sa il pescuiesc. De ce intrebi? Chiar m-ai facut curios ce probleme avea Stradic-ul cu tamburii sau fluturele.


Oricum Anem fa te rog o poza doar cu fluturele si pune-o pe undeva ca apoi vedem .Merci.


O sa ii fac Zamfi azi o poza si o postez.

E vreun motiv pt. care ai ales 3000-ul? Din cate stiu, parca intra mai putin fir decat pe 2500 datorita tamburului shallow. Nu?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

75

duminică, 16. februarie 2014, 09:13

il las pe Zamfi sa va explice el ce probleme avea.
eu nu am mulinete Shimano si nici mulinete de clasa superioara

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

76

duminică, 16. februarie 2014, 09:18

Pai am zis ca intra fir mai putin insa diametrul mai mare al tamburului ajuta la lansari...Am gresit? Pe fluturele de Fi un fir foarte subtire si moale detensionat agata de fluture! Apoi spira doi vine normal pe tambur si urmeaza peruca.Asta cam la 20 lanseuri odata in functie de pozitia galetului.Pare aiurea dar se intampla.DOAR cu fire extreme de ....salau.De fapt am mao scris asta...Nu sunt nebun...pe cuvant! :limba:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

77

duminică, 16. februarie 2014, 10:39

Pe fluturele de Fi un fir foarte subtire si moale detensionat agata de fluture! Apoi spira doi vine normal pe tambur si urmeaza peruca.Asta cam la 20 lanseuri odata in functie de pozitia galetului.Pare aiurea dar se intampla.DOAR cu fire extreme de ....salau.

Ahhh... m-am linistit, eu n-am fire extreme de salau... :rizi: .
Cre` ca am cateva mii de lansari cu PP de 10 si 15lb + Gigafish Powerline de 0.16 si n-am facut nici o peruca... da` chiar nici macar una... poate ai tu o "zvacnire din incheietura" mai interesanta... :rizi: .
No nu conteaza, bine ca nu-i mai grav... ma gandeam ca nu-i buna frana, angrenaju` etc. :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

78

duminică, 16. februarie 2014, 19:04



Oricum Anem fa te rog o poza doar cu fluturele si pune-o pe undeva ca apoi vedem .Merci.


O sa ii fac Zamfi azi o poza si o postez.


putin cu intarziere apare si poza. Sper ca se intelege OK:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

79

duminică, 16. februarie 2014, 19:16

Multumesc mult ! M-ai linistit complet! :bucuros2: Asa am vazut si eu fluturele ...in asta nu se poate opri firul ,deci ma gandesc ca e ok. Sa vad maine daca exista in Ro. Nu mi-ai zis insa parerea ta despre tamburul de 3000... :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

80

duminică, 16. februarie 2014, 19:44

Iar asta esta tamburul de la FI-ul meu.
Zamfi, in asta ti se agata firul sau la tine-i altfel?
»informer« a adaugat urmatoarea poza:
  • frana_tambur.jpg
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare