Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

541

joi, 5. ianuarie 2017, 18:53

Modelul 2500S il are un amic si dupa un sezon de tras pe Olt cica e cam obosit.E drept ca are drag doar de 4 kg modelul. Cred ca firmele cauta prea mult profitul si acest lucru se vede in mulinete. Am mai zis-o , dupa mine un Biomaster de 2500 isi face treaba excelent in banii aia. Sau , o parere, Mane cauta modelul PG de la TP .Cred ca e mult mai potrivit pentru tine decat C3000.

Eu pescuiesc numai pe rau si cred ca ar fi mai indicat o mulineta marimea 4000 decat una de 2500 ca sa reziste mai multi ani :gandesc: stiu ca are prietenul Anem Biomaster fb de 2500 si merge inca bine insa pare mult mai "tavalit" decat rareniumul meu de 4000.Mi-as lua maine biomaster fb de 4000 dar consider ca e putin cam greu are 290 de grame si alea 30 de grame in plus fata de cum pescuiesc eu acum(rareniumul fa de 4000 are 260g) cred ca se vor simti.Din cauza greutatii am scos din ecuatie Twin Power pg de 4000, singurele mulinete mai usoare marimea 4000 si cu raport de recuperare mediu sunt Stradic FB si Stella FI :rizi: Ma interesa modelul Twin Power c3000 ca fiabilitate, stiu ca are corp de 2500 numai ca fiind Twin Power ar trebui sa reziste un pic mai mult in timp sa zicem fata de un Biomaster FB 2500 :gandesc: [/quote]

Am un prieten, proprietar de magazin cu articole de pescuit. 80% din iesiri le face pe mare, restul la rapitor (stiuca, black-bass si somn) pe lacurile si raurile din jur. Si el si colegul lui de pescuit au avut Stella 3000 FI. Ambele mulinete au rezistat (cu service si schimbat unele piese ) cam trei ani, chiar mi-a aratat data trecuta rotile dintate, sau ce a mai ramas din ele. Acum, stiind ce si cum pescuiesc respectivii, pot sa-ti spun cu mana pe inima ca pe tine te-ar tine cam 10 ani.
Deoarece ceea ce fac indivizii e macelarirea mulinetei - apa sarata, rapitori marini, inclusiv ton de 15-20 de kg obosit in forta si, ca si relaxare, dat la stiuca si somn cu tot felul de deep diving cranckuri care la recuperare iti scutura si creierii. Si pescuit cam 200 de zile pe an.
Asta daca vrei sa faci o nebunie si esti dispus sa cheltui 500 de firfirici, cam cu atat gasesti una acum.

:rizi: :rizi: :rizi: Mi-a placut tare chestia asta:"pot sa-ti spun cu mana pe inima ca pe tine te-ar tine cam 10 ani"

Pina la urma cel mai important factor e cel subiectiv, sa-ti placa mulineta si sa-ti pice bine la mana.

Corect :bravo:

Mane … Zamfi zice bine cand spune de TP PG. Lasa Stella aia care costa prea multi bani si care nu se justifica pentru pescuitul pe care il facem noi. As mai intelege daca am pescui in apa sarata … dar la avat, salau si eventual vreun somnic ratacit nu cred ca are rost.

Da ma Emile ai dreptate insa: "si vive una volta sola" :rizi: :rizi: :rizi:
Acum sincer consider ca lansete si mulinete peste 200 si ceva de euro sunt mai mult un moft decat o nevoie, asta pentru multi pescari...bine clar ca sunt si exceptii...
Mai cred ca din cand in cand trebuie sa iti mai faci si cate un cadou pentru ca viata sa fie mai frumoasa :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

542

joi, 5. ianuarie 2017, 18:56

ahahahahahhaha ... sa o folosesti sanatos Mane. Un combo superb alaturi de NRX. Si pune mai mult fir pe tamburul ala ca vei avea nevoie sa lansezi departe :rizi:

de ce ai mai intrebat pareri daca tie mulineta iti era pe drum? :rizi:

ps: data viitoare cand vei pune mana pe Biomaster-ul de 2500 vei zice ca e alta mulineta fata de cum era ultima oara :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

543

joi, 5. ianuarie 2017, 19:03

ahahahahahhaha ... sa o folosesti sanatos Mane. Un combo superb alaturi de NRX. Si pune mai mult fir pe tamburul ala ca vei avea nevoie sa lansezi departe :rizi:

de ce ai mai intrebat pareri daca tie mulineta iti era pe drum? :rizi:

ps: data viitoare cand vei pune mana pe Biomaster-ul de 2500 vei zice ca e alta mulineta fata de cum era ultima oara :ochi:


Mersi.Nu era pe drum mulineta, m-am hoatarat acum 2 ore...am mers la magazin si am inchis ochii :rizi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

544

joi, 5. ianuarie 2017, 19:12

Si pune mai mult fir pe tamburul ala ca vei avea nevoie sa lansezi departe :rizi:


Am pus 180m de Power Pro 0,19, mai subtire nu pot sa pun pt ca intra somnici...rup...si eu ma enervez :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

545

joi, 5. ianuarie 2017, 20:01

Sa o stapanesti sanatos , Mane..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

546

joi, 5. ianuarie 2017, 20:05

Mersi.Nu era pe drum mulineta, m-am hoatarat acum 2 ore...am mers la magazin si am inchis ochii
:bravo: S-o stapanesti sanatos si cat mai multe capturi cu noul combo!!

Scula-i scula, felicitari ptr. decizie! :ochi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

547

joi, 5. ianuarie 2017, 20:07

Sa o stapanesti sanatos , Mane..

Mersi frumos! Am luat Shimano pentru ca am mult mai multa incredere decat in concurenta.
Daca vor fi probleme cu steluta, promit sa scriu pe aici :noroc:

S-o stapanesti sanatos si cat mai multe capturi cu noul combo!!

Scula-i scula, felicitari ptr. decizie!

Mersi frumos! :noroc:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

548

joi, 5. ianuarie 2017, 20:59

Felicitari, Mane! Cat mai multe capturi!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

549

joi, 5. ianuarie 2017, 21:32

Felicitari, Mane! Cat mai multe capturi!

Mersi! Acum sigur voi prinde mai multi pesti :rizi:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

550

joi, 5. ianuarie 2017, 23:20

ahahahahahhaha ... sa o folosesti sanatos Mane. Un combo superb alaturi de NRX. Si pune mai mult fir pe tamburul ala ca vei avea nevoie sa lansezi departe :rizi:

de ce ai mai intrebat pareri daca tie mulineta iti era pe drum? :rizi:

ps: data viitoare cand vei pune mana pe Biomaster-ul de 2500 vei zice ca e alta mulineta fata de cum era ultima oara :ochi:


Mersi.Nu era pe drum mulineta, m-am hoatarat acum 2 ore...am mers la magazin si am inchis ochii :rizi:
Mai bine iti astupai urechile sa nu auzi cum icneste cardul cand ai platit-o... :rizi: :rizi:

S-o folosesti sanatos spre disperarea rapitorilor din Italia. :ochi:
Eu am spus 10 ani ca pari om serios, cu toate tiglele pe casa, nu ca nebunii astia furiosi de aici. :rizi:


O curiozitate...cand a aparut FI-ul, avea rondelele de frana din pasla. Au schimbat intre timp sau a ramas tot asa?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

551

vineri, 6. ianuarie 2017, 00:00

ahahahahahhaha ... sa o folosesti sanatos Mane. Un combo superb alaturi de NRX. Si pune mai mult fir pe tamburul ala ca vei avea nevoie sa lansezi departe :rizi:

de ce ai mai intrebat pareri daca tie mulineta iti era pe drum? :rizi:

ps: data viitoare cand vei pune mana pe Biomaster-ul de 2500 vei zice ca e alta mulineta fata de cum era ultima oara :ochi:


Mersi.Nu era pe drum mulineta, m-am hoatarat acum 2 ore...am mers la magazin si am inchis ochii :rizi:
Mai bine iti astupai urechile sa nu auzi cum icneste cardul cand ai platit-o... :rizi: :rizi:

S-o folosesti sanatos spre disperarea rapitorilor din Italia. :ochi:
Eu am spus 10 ani ca pari om serios, cu toate tiglele pe casa, nu ca nebunii astia furiosi de aici. :rizi:


O curiozitate...cand a aparut FI-ul, avea rondelele de frana din pasla. Au schimbat intre timp sau a ramas tot asa?

Mersi frumos! Incerc sa nu arunc mulinetele prin nisip, asta mi-a ramas in cap dupa o partida la stationar pe Po cu ceva ani in urma :doarecapu: scartaiau toate atunci :rizi: in rest daca intra somni si trebuie fortati nu ma dau inapoi, asta e trebuie sa vad cat poate :noroc:
Nu stiu din ce sunt rondelele de frana insa daca sunt din pasla...e totusi o pasla japoneza :rizi: :rizi: :rizi:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

552

vineri, 6. ianuarie 2017, 17:02

Felicitari, Mane! Cat mai multe capturi!

Mersi! Acum sigur voi prinde mai multi pesti :rizi:[/quote
Cu siguranță nu, cunosc pescari care nu pescuiesc pe tulbureala ca murdărește Steluța, pe vânt nu ca o prafuieste pe ger nu că îngheață galetul și când sunt condiții ideale nu trage pestele, proastă alegere. :rizi:

P.S. S-o pescuiești sănătos, și condiții ideale. :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

553

vineri, 6. ianuarie 2017, 21:57


Mersi! Acum sigur voi prinde mai multi pesti :rizi:[/quote
Cu siguranță nu, cunosc pescari care nu pescuiesc pe tulbureala ca murdărește Steluța, pe vânt nu ca o prafuieste pe ger nu că îngheață galetul și când sunt condiții ideale nu trage pestele, proastă alegere. :rizi:

P.S. S-o pescuiești sănătos, și condiții ideale. :rizi:


Mersi! Azi din pacate am dat gherla :zambet: insa am pescuit pe apa tubure si am dat si cu steluta prin noroi pe Po....acasa am spalat-o :rizi:
Prima impresie e ca reusesc sa lansez incredibil de mult fata de rarenium fa :buaaaah: si a doua chestie buna e ca azi pentru cateva ore am pescuit la cateva grade sub zero(ingheta galetul la fiecare doua lansari incat trebuia sa suflu ca sa topesc gheata din galet) si antireversul a functionat ireprosabil :bucuros2:
Chestia asta cu antireversul o zic mai mult asa ca gluma insa recunosc ca m-am gandit ce ar fi fost daca ar fi avut si astia de la Shimano problema asta cum o are concurenta.......... :drac2: :rizi: :rizi:

dan-

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

554

joi, 9. martie 2017, 15:58

Salutari tuturor. As dori un sfat pt o mulineta de spining la somn cu deep divere mari,linguri mari si jiguri...f generoase. Eu m-am orientat spre shimano spheros 8000 pg,spheros 6000 sw si stradic 5000fk. Am un stradic 4000 CI4+ dar are un raport cam mare de recuperare si imi pare cam firava...
Ce ma sfatuiti? Sa ma orientez catre altceva? Sunt oare prea grele? Multam de m-o sfatui careva.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

555

joi, 9. martie 2017, 17:12

Dupa parerea mea nici una dintre cele enumerate nu vor rezista...Stradicul eventual modelul FJ daca-l mai gasesti . Era un Biomaster SW de 6000 la vanzare parca pe rapitori .Imi pare mai potrivit . Parere personala.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

556

joi, 9. martie 2017, 17:14

E greu sa gasesti o mulineta si usoara si sa faca fata la genul acela de naluci.Stradic 5000 si Spheros 6000 ar putea fi solutia.Eu unul voi opta pentru acest model

SUPER AERO SURF LEADER CI4
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

557

joi, 9. martie 2017, 17:23

Din lista celor scrise mai sus si pentru aplicatiile pomenite eu unul as merge pe mana Spheros-ului de 8000 PG. Nu vei avea finetea unui Stradic sau Biomaster dar cu siguranta vei avea puterea necesara la un pret destul de corect. Daca esti dispus sa arunci ceva mai multi bani atunci fara discutie mergi pe mana unui Biomaster FB dar de 8000. Cele de 6000 si 8000 au corpurile identice si diferenta este doar la tambur. Pe cel de 8000 iti va intra mai mult fir … chestie care te va ajuta avand in vedere c avrei sa o folosesti la somn.

Un Stradic de 5000 s-ar putea sa fie putin cam mic pentru necesitatile tale. Folosesc un Biomaster de 5000 … mulineta este superba si pana acum nu am nici o problema cu ea, doar ca sincer nu as baga-o pe o lanseta ce duce peste 100 de grame si deep-divere. Eu o am pe o lanseta data pana in 35 de grame (in realitate duce 70) si o pescuiesc cu chestii care de regula nu depasesc 50 de grame.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

558

joi, 9. martie 2017, 21:18

Salut Dan!
Și eu recomand Spheros PG 8000 ca și Anem si am vazut ca o recomanda si francezii ptr spinning greu.Eu am pescuit-o 1 ora cu lanseta Blinker Jorg 2.7m si cu fir PP 0.36.Se echilibreaza bine. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

559

vineri, 10. martie 2017, 07:17

Salut Dan, da, asa este, si Octav din Galati pescuieste tot acelasi combo: Blinker Jörg si Spheros PG 8000 :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

560

vineri, 10. martie 2017, 12:04

Si eu tot Spheros 8000 PG folosesc si face fata cu brio. Cu incredere ca nu dai greş cu Spheros-ul :bravo:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Subiecte asemănătoare