Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

501

luni, 25. ianuarie 2016, 14:17

[.....]

Nu stiu de ce am impresia ca vei ramane la Shimano.... :ochi:


am reusit si eu sa citesc ce a avut de zis "Alan Hawk" ... merci de link, eu unul cu siguranta voi ramane fidel celor 2 firme concurente.

oricum, criminala chestia asta de pe site-ul lui:



nu mi-o pot scoate din minte :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

502

luni, 25. ianuarie 2016, 14:51

Da, la faza cu vazelina radeam si eu ca prostul in fata monitorului...are un articol intreg cu raspunsurile firmelor legate de anumite sesizari venite de la pescari. Prima data se neaga totul cu inversunare, se discrediteaza reclamantul pe motiv de folosire necorespunzatoare, apoi se minimizeaza problema si pina la urma firmele mai "serioase" corecteaza defectul, asa, mai pe ascuns si anul urmator e prezentat ca un avans tehnologic major. :rizi:
Asta daca nu scot o aberatie ca cea legata de greutate si vazelina.. :rizi:


In fine, momentan ramanem la Daiwa si Shimano, astia se pare ca mint cel mai putin. :ochi:


Singura diferenta din punctul meu de vedere e ca Shimano propune mai multe modele fiabile in gama de pret cuprinsa intre 150-300 euro care sa poata fi folosite la spinning greu. Daiwa ofera doar Exceler Oceano si Capricornul, modele mai mult de jig decat spin si poate Blastul, dar asta din urma cam sufera la capitolul capacitate fir.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

503

luni, 25. ianuarie 2016, 15:16

:rizi: ... eu am scris "raman la cele 2 firme concurente" mai mult din repsect pentru Daiwa ... pentru ca sincer m-am cam lecuit de ele in urma celor incercate. nu neg faptul ca mi-ar placea sa incerc o Catalina dar de cand cam toate modelele lor mai OK au acel "Mag-Seal" ma voi abtine sa le cumpar. nu imi place deloc ideea si sper sa se intoarca inapoi la etanseitatea clasica.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

504

luni, 25. ianuarie 2016, 15:57

Emil ,nici o sansa sa se intorca la etanseitatea clasica.
Certate 2016 pune accent tot pe air rotor,mag seal si ...corp monococa.
Partea care contine mecanismul principal nu mai este formata din carcasa si capac, ci dintr-o carcasa care are in lateral o flansa uriasa in mijlocul careia se afla roata dintata principala si manivela si care are pe exterior un filet,sau cel putin eu asa vad din imaginea de pe sit-ul lor.

Seamana cumva cu carcasa de la Zeebas ,desi acolo flansa laterala este fixata in suruburi..

In alta ordine de idei,as fi curios daca si-au rezolvat problemele la antiretur..
Este oarecum ciudat..magseal,monococa si antireturul -prastie..

antirevers Daiwa | muliNETe
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

505

luni, 25. ianuarie 2016, 17:49

Am citit articolul....

Raman la Shimano pentru moment :zambet: am in minte un Biomaster sw-a marimea 8000, cu toate ca am citit ce a scris nenea Hawk despre Biomaster SW:

"The same thing is true for the Biomaster SW. The reel is flawless, but it offers nothing that the Spheros SW doesn't. The only good reason to buy a Biomaster SW is if you can buy it cheaper than a Spheros."

Practic daca as lua Biomaster SW as plati cu 150 de euro mai mult si as cumpara de fapt un Spheros SW numai ca difera foarte mult greutatile mulinetelor.Spheros-ul sw de 8000 are aproape 700 de grame pe cand Biomasterul marimea 8000 are 545 ceea ce e o mare diferenta pentru cine pescuieste la spinning cateva ore cu lanseta in mana.Practic cu diferenta de 150 de euro cumpar grame in minus la mulineta... :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

506

marți, 26. ianuarie 2016, 15:27

Emil ,nici o sansa sa se intorca la etanseitatea clasica. [.....]


nasoala faza ... pe mine ma scoate din sarite minunea aia de mag-seal ... nu pot concepe ideea de a avea nevoie de nu stiu ce lubrifianti speciali care trebuiesc inlocuiti periodic si servisarea ei devine o mare bataie de cap.

corpul ala e interesant ... structural vorbind s-ar putea sa aduca anumite avantaje la o greutate mai mica. depinde cum e si facut.

Am citit articolul....

Raman la Shimano pentru moment :zambet: am in minte un Biomaster sw-a marimea 8000, cu toate ca am citit ce a scris nenea Hawk despre Biomaster SW:

"The same thing is true for the Biomaster SW. The reel is flawless, but it offers nothing that the Spheros SW doesn't. The only good reason to buy a Biomaster SW is if you can buy it cheaper than a Spheros."

Practic daca as lua Biomaster SW as plati cu 150 de euro mai mult si as cumpara de fapt un Spheros SW numai ca difera foarte mult greutatile mulinetelor.Spheros-ul sw de 8000 are aproape 700 de grame pe cand Biomasterul marimea 8000 are 545 ceea ce e o mare diferenta pentru cine pescuieste la spinning cateva ore cu lanseta in mana.Practic cu diferenta de 150 de euro cumpar grame in minus la mulineta... :rizi:


cele aprox. 150 de grame merita Mane ... stii foarte bine cum e sa dau cu Saragosa-ul de 8000 timp de doua ore fara strop de activitate ... iti vine sa-ti smulgi mana si s-o arunci in apa :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

507

miercuri, 27. ianuarie 2016, 07:09

Pai flansa aia ,daca se infileteaza in corp dupa cum pare, trebuie sa fie foarte precis prelucrat filetul.Cativa milimetrii stinga ori dreapta si roata dintata se apropie sau se departeaza de pinion..Daca o desfaci ca sa o gresezi,cum stii cand o infiletezi ca ai atins pozitia optima? Cum se fixeaza in pozitia aia?Filetul nu este perfect etans si daca ajunge apa acolo cu mizerie ori sare si se usuca apa ramanand mizeria, o sa fie o problema desurubarea ei si va necesita o cheie speciala..tare as vrea sa vad un tutorial despre servisarea unei astfel de mulinete..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

508

miercuri, 27. ianuarie 2016, 07:37

Emil ,nici o sansa sa se intorca la etanseitatea clasica. [.....]


nasoala faza ... pe mine ma scoate din sarite minunea aia de mag-seal ... nu pot concepe ideea de a avea nevoie de nu stiu ce lubrifianti speciali care trebuiesc inlocuiti periodic si servisarea ei devine o mare bataie de cap.




La noul stradic fk,cei de la shimano au pus accentul pe un sistem format din protectii din cauciuc care protejeaza f. bine rulmentul antirevers si corpul mulinetei in partea dinspre rotor.Cel putin in partea superioara-frana-ax-rulment antirevers protectiile alea de caucuc sunt al naibii de eficace.OPlus canu e nici o filozofie sa le montezi si dupa aia sa le montezi la loc cand servisezi mulineta..Ca si minusuri la stradic fk, are doar o bara de de sustinere la axul vierme si se pare ca tot mecanismul este montat in capacul fara picior al mulinetei..ceea ce este destul de ciudat..

La noul twin power ce mi-a placut a fost ca pe linga protectia la fel de buna a rulm. antirevers ,roata dintata secundara care preia miscarea de rotatie de la pinionul principal transmitand-o axului vierme este facuta din alama sau bronz nu stiu exact, si are dinti marunti.Totodata sub rulmentul antirevers are o placa cu rolul de a tine mai bine fixati capetii de la barele de culisare si capatul axului vierme, ceea ce in practica ar trebui sa duca la reducere jocului longitudinal al axului pe care il are orice shimano ..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

509

miercuri, 27. ianuarie 2016, 07:59

Ca si minusuri la stradic fk, are doar o bara de de sustinere la axul vierme si se pare ca tot mecanismul este montat in capacul fara picior al mulinetei..ceea ce este destul de ciudat..
Gigi, nu ştiu cât de eficiente sunt două bare de culisare în sensul că pentru a lucra simultan cele trei puncte de sprijin paralele toleranţa cred că ar trebui să fie de ordinul sutimilor pentru că de arcuire nu prea poate fi vorba, în ce priveşte capacul fără picior aici e altă poveste.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

510

miercuri, 27. ianuarie 2016, 09:04

Gigi, conceptul folosit la Certate este unul misto de tot si daca este facut cum trebuie la nivel teoretic ar trebui sa garanteze o aliniere OK in interior si intr-o oarecare masura totul ar fi mult mai compact. Ramane de vazut cum va fi pana la urma pentru ca una este o poza sau proiectul pe hartie si alta poveste e ansamblul real.

Cu etanseitatea totul se poate rezolva cu o garnitura in capatul filetului iar capacul ala se va infileta atata cat filetul permite … adica probabil in corp filetul are o anumita lungime in capatul caruia probabil va exista o scarita (umar) unde se va afla si ceva garnitura de cauciuc. Capacul ajuns la capatul filetului va garanta strangerea si pozitionarea corecta iar garnitura etanseitatea.

Sincer mie imi place conceptul respectiv … acum ramane de vazut cum rezolva treaba cu antireversul si maraitul specific mulinetelor lor. Daca nu ar avea Mag-Seal mai mai ca m-ar interesa o mulineta de genul aleia … dar la un pret mai decent evident (daca e OK, maine poimaine acelasi concept il vor baga si in clasele mai ieftine)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

511

miercuri, 27. ianuarie 2016, 11:03

Sincer si eu as fi tentat de una.
Numai ca la Daiwa nu poti sa ai baza ca ce scot pe piata e suficent de mult testat.
Sta dovada faptul ca la prima serie de Tatula(TVS-o noutate,nu?) exista frecare prea mare in lineguide si un unghi destul de abrupt,incat unii au ales sa nu incarce tamburul pina sus..Iar generatia urmatoare avea o geometrie modificata in asa fel incat sa elimine neajunsurile primei serii..deci era berechet loc de''mai bine''
Insa cine a dat banii pe mulinete din prima serie, sa ales cu probema respectiva..

@Ovidiu..daca ar fi toleranta cateva sutimi nu stiu daca ar mai culisa..trebuie toleranta mai mare si tocmai pentru asta eu cred ca doua bare de culisare fac treaba mai buna decat una singura.La twinpower ori stella au ramas tot doua bare..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

512

miercuri, 27. ianuarie 2016, 17:41

se pare ca acel corp dintr-o singura bucata este disponibil doar la seriile 3500-4000 ... cele sub mergand pe varianta clasica:

Citat

MONOCOQUE BODY

Strength is everything in a larger reel. A solid base is the most important component for any reel. 16 Certate HD introduces an all-new design… Monocoque Body. The Monocoque body is a symmetrical, one-piece structure that will revolutionize future generations of spinning reel design.

The Certate HD (heavy duty) 3500 and 4000 models were designed for offshore fishing or lure casting from rocky shores to target hard fighting fish like Kingfish. They need to be strong and resilient to the elements. Originally the HD models were extremely popular, introduced more than 10 years ago. Daiwa re-introduces the HD models into the 16 Certate range, with a focus on body strength that is delivered through this revolutionary new body design.

The gears of the new Certate HD models are embedded in the one-piece Monocoque body construction. Previously the body and a side cover/plate held the gearing in place. The new design allows the HD models to be more rigid, with a better sealing mechanism, heralding the arrival of the next generation in reel design

The new HD models will give anglers opportunities for more powerful fishing styles with lighter tackle.

-Monocoque Body (HD models)
-Mag Seal
-Mag Sealed Line Roller
-Magseal Bearings
-Airbail (one piece construction)
-ABS II
-Zaion Air Rotor
-Rotor Brake
-Silent Oscillation
-Real Stopper
-Aluminium machine cut handle
-ATD – Automatic Tournament Drag


pacat de acel "Mag-Seal" bagat peste tot si de ne-siguranta anti-reversului pentru ca una de 4000 la somn ar fi fost o idee :bucuros: ... chiar daca pretul este putin cam sus si exista alte variante mai OK la pretul respectiv atat in "casa Daiwa" Catalina 2016 cat si evident la concurenta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

513

joi, 28. ianuarie 2016, 06:37

Chiar nu pot sa ii inteleg de ce nu sunt in stare sa faca un sistem fiabil,cu arcuri spiralate si nu cu cleme din alea..da,un 35000 ar fi tare pentru pescuitul la somn..sau 4000
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

514

luni, 29. februarie 2016, 12:14

:rizi: :rizi:
Si ce se arata in zare, Biomaster clasic sau SW? :ochi:


Cred ca Biomaster FB o sa isi cumpere, eu i-am sugerat Sustain FG pentru ca e mai "aratos" :zambet:


A venit FB-ul normal de 5000 … nu versiunea SW. M-am grabit putin sa o iau de frica sa nu apara modelul nou al carui sasiu probabil se va baza pe noul concept ce este prezent cam pe toate mulinetele si care pe mine nu ma prea da pe spate. Plus ca citisem la un moment dat pe un forum anumite chestii cum ca ar intentiona si cei de la Shimano sa foloseasca pe ceva mulineta o chestie asemanatoare cu Mag-Seal-ul de la Daiwa care pe mine ma ingrozeste.

Momentan nu pot spune multe despre ea ca am iesit doar o data. Se invarte bine, a prins si ceva peste, unul chiar mi-a miscat de cateva ori frana care a lucrat impecabil, se invarte usor si per ansamblu imi place cum se simte in mana si senzatia pe care mi-o da. Sunt convins ca va scoate multi somni si avati in anii ce vor urma.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

515

luni, 29. februarie 2016, 12:34

Da` de ce sunteti asa de impotriva conceptului de "mag seal"?
Dupa ce m-am uitat la filmuletul de mai jos, inclin sa cred ca-i o chestie destul de cool nu numai sa etansezi folosind acel ulei special si magneti ci si sa tii uleiul unde vrei folosind acelasi principiu.
Stiu ca nu-i "clasic" da` de ce trebuie sa fie neaparat prost... s-a dovedit a fi asa?

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

516

luni, 29. februarie 2016, 13:47

Costi, ceea ce am impotriva ideii de Mag-Seal nu are nici o treaba cu eficienta lui … singura mea problema este cea legata de mentenanta si ideea de a tot cumpara “vaselina speciala” tot la 2 ani de zile (asa ceva citisem pe un forum). Prefer variantele de etanseitate clasica … chiar daca mulineta va rula putin mai greu. Poti sa ii spui “pitic” de-al meu daca vrei …

La fel cu noul sasiu de la Shimano … sincer pe mine nu ma incanta catusi de putin. De cand am luat in mana prima mulineta pe noul sasiu am ramas dezamagit de cum imi statea in mana. Ei o tot dau cu apropierea centrului de greutate de mana si senzatia de "usurime" … dar eu vad lucrurile putin diferit si fizica pe care o stiu eu imi spune ca daca luam doua mulinete de 300 de grame, una pe sasiu nou cu centrul de greutate mai sus si una pe sasiu vechi cu centrul de greutate mai jos (si putin mai in spate) mult mai bine va sta pe lanseta cea de-a doua si la aceeasi greutate imi va echilibra mult mai bine lanseta decat prima dintre versiuni.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

517

luni, 29. februarie 2016, 20:31

Pe mine ma incanta sistemul ala cu ulei magnetic . Capsulat. Ca eu nu-mi fac mentenanta la mulinete ...Dupa doi ani le vand si iau altele.Deci :bravo: Acuma ma bucur mai tare ca intra si Shimano in logica asta , deoarece mai nou folosesc 80% Shimano , deci m-am scos cu noile modele! Cand or aparea alea cu mag-seal.Pardon, asta-i la Daiwa ! Sa vedem cum il boteaza Shimano :buaaaah:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

518

luni, 29. februarie 2016, 20:37

Pai din ce-am inteles eu, treaba asta cu lichide/uleiuri magnetice nu-i nici pe departe inventata de Daiwa. :)
Probabil ca o sa se intample ca la vaseline: cu cat dai pe 10g de la Shimano/Daiwa/etc. cumperi 1Kg de la altii care activeaza in industrie si nu in pescuit, la aceeasi calitate. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

519

marți, 1. martie 2016, 14:12

:rizi: :rizi:
Si ce se arata in zare, Biomaster clasic sau SW? :ochi:


Cred ca Biomaster FB o sa isi cumpere, eu i-am sugerat Sustain FG pentru ca e mai "aratos" :zambet:


A venit FB-ul normal de 5000 … nu versiunea SW. M-am grabit putin sa o iau de frica sa nu apara modelul nou al carui sasiu probabil se va baza pe noul concept ce este prezent cam pe toate mulinetele si care pe mine nu ma prea da pe spate. Plus ca citisem la un moment dat pe un forum anumite chestii cum ca ar intentiona si cei de la Shimano sa foloseasca pe ceva mulineta o chestie asemanatoare cu Mag-Seal-ul de la Daiwa care pe mine ma ingrozeste.

Momentan nu pot spune multe despre ea ca am iesit doar o data. Se invarte bine, a prins si ceva peste, unul chiar mi-a miscat de cateva ori frana care a lucrat impecabil, se invarte usor si per ansamblu imi place cum se simte in mana si senzatia pe care mi-o da. Sunt convins ca va scoate multi somni si avati in anii ce vor urma.

Tare ma mananca sa mi iau si eu ,eram setat pe varianta SW,cu raport PG,dar cred ca asta FB este fix ce trebuie,raport 4,8,300 de grame.Sa mi spui si mie te rog ce fir ai pus pe ea si cat a intrat.Un Spider de 0.30,200 m nu cred ca intra..

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

520

marți, 1. martie 2016, 21:11

momentan am pus pe ea 150-160 de metri de PowerLine de 0,21 plus vreo 15m de PP 65lbs plus vreo 40 de mono de 0,25 :rizi: care este strict de umplutura neavand nod intre PP si mono ... adica PP-ul e legat direct de tambur.

intra surprinzator de mult fir pe ea, dar nici vorba de 200 m de 0,3 ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm