Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

461

sâmbătă, 12. decembrie 2015, 07:50

Acelasi model pe Amazon e nitel mai scump..

Amazon.com : Shimano Biomaster 5000 SW-A XG saltwater spinning reel : Sports & Outdoors


Se pare ca e de japan ,model 2013..

Cauta pe PLAT biomaster sw10000hg/saltwater


Exista si power gear ,tot marimea aceea..tu hotarasti pentru ce iti trebuie..Eu unul m-am luat un'' 2011'' ,cu 4.8 la 1
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

462

sâmbătă, 12. decembrie 2015, 08:01

Pe PLAT in Japan costa un 5000PG 195,-€. Pare un pret f bun, o mulineta excelenta ptr pescuit si la stiuca cu naluci mai mari. :noroc:

Nu stiu ce model o fi, din ce an, este albastru inchis cu gri...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

463

sâmbătă, 12. decembrie 2015, 18:22

195 ,dar mai este si transportul si vama, si faptul ca de pe piata japoneza nici una nu are tambur de schimb,fir-ar..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

464

sâmbătă, 12. decembrie 2015, 19:29

Exista vreo diferenta enorma intre Biomaster SW si FB? Ca asta din urma e si pe piata din Europa, la un pret OK, raport de recuperare mai mic, 4,8:1...

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

465

duminică, 13. decembrie 2015, 12:24

Mulinete spining

Rezistenta la apa de mare care este foarte coroziva.

Exista Biomaster SW 5000 PG cu recuperare 4.8:1 Amazon.com : SHIMANO NEW 13 BIOMASTER SW 5000PG Spinning fishing reel : Fishing Reels Stella : Sports & Outdoors

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

466

duminică, 13. decembrie 2015, 16:31

Asa este, dar si aici ( Amazon) se adauga taxe vamale si TVA. Poate gasesc pe cineva sa o aduca din State.

Astazi am schimbat la niste voblere mai mici ancorele ( cu Owner nr 1 si 2) si inelele despicate ( cu Predatek de 1mm ). Am schimbat si inelul de la barbeta.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

467

luni, 14. decembrie 2015, 16:00

Rezistenta la apa de mare care este foarte coroziva.

Exista Biomaster SW 5000 PG cu recuperare 4.8:1 Amazon.com : SHIMANO NEW 13 BIOMASTER SW 5000PG Spinning fishing reel : Fishing Reels Stella : Sports & Outdoors


M-am exprimat gresit. Ma refeream la diferente in partea mecanica. Daca nu sunt, pentru pescuit in apa dulce nu se merita SW-ul. Iar in ceea ce priveste protectia la coroziune, mai important decat SW-ul producatorului e o intretinere regulata dupa fiecare iesire, apa sarata sau nu, asta chiar am constatat-o. Locuiesc la 5 minute de mare. :ochi:

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

468

luni, 14. decembrie 2015, 16:17

pentru pescuit in apa dulce nu se merita SW-ul.
si eu cred ca asa este. Adica nu e necesar.

Dar, la biomaster 5000 nu gasesc PG fara SW

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

469

luni, 14. decembrie 2015, 17:23

pentru pescuit in apa dulce nu se merita SW-ul.
si eu cred ca asa este. Adica nu e necesar.

Dar, la biomaster 5000 nu gasesc PG fara SW
Daca acel PG se refera doar la raportul de recuperare, Biomaster 5000 FB are 4,8:1, exact cat are si SW 5000 PG.
Diferenta de greutate e de 15 gr intre cele doua si frana e data de 10 kg pentru FB si 11kg pentru SW.
Dar, cum spuneam, nu stiu daca sunt diferente la nivel de mecanism.

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

470

luni, 14. decembrie 2015, 18:51

merci, Nemo !

trebuie sa mai scriu ceva : raspunsul e prea scurt.
ma bucur sa avem aceeasi pasiune.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

471

joi, 31. decembrie 2015, 07:55

Tamburul de la Ryobi Arctica CF 7000 se potriveşte la cea de 8000?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

472

vineri, 8. ianuarie 2016, 16:06

A aparut un nou model de Biomaster SW in 3 variante: 4000, 8000 si 10000. In afar de design stie cineva cam ce diferente ar fi? :gandesc:
Momentan am gasit sa se comercializeze doar in Italia si Germania...

Am tot cautat dar nu gasesc nimic concret...
Diferenta de pret e relativ mica(aprox. 30 euro, in functie de marime).

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

473

vineri, 8. ianuarie 2016, 16:47

A aparut un nou model de Biomaster SW in 3 variante: 4000, 8000 si 10000. In afar de design stie cineva cam ce diferente ar fi? :gandesc:
Momentan am gasit sa se comercializeze doar in Italia si Germania...

Am tot cautat dar nu gasesc nimic concret...
Diferenta de pret e relativ mica(aprox. 30 euro, in functie de marime).
Nu cumva sunt doar variantele HG si PG?
Intre astea e diferit raportul de recuperare, culoarea bratului manivelei si forma manerului.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

474

vineri, 8. ianuarie 2016, 17:08

Ca sa pot sa dau un exemplu este vroba de mulineta din linkul
Vendita MULINELLO PESCA SHIMANO BIOMASTER SW - BOBINA FISSA - MULINELLI

Pe mine m-a interesat in mod special varianta de 8000. Intre cea veche si cea noua eu am gasit doar ca aia noua are cu 5gr in plus si evident difera culoarea. Am mai vorbit cu cineva si cica ar avea si un rulment in plus, dar nu stiu nimic sigur. In catalogul Shimano eu nu am gasit nimic, nici pe forumuri... Asa ca nu stiu ce sa zic. Una peste alta oricum vroiam 8000sw, asa ca am comandat-o deja pe asta ''noua din 2016''...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

475

vineri, 8. ianuarie 2016, 18:57

Ca sa pot sa dau un exemplu este vroba de mulineta din linkul
Vendita MULINELLO PESCA SHIMANO BIOMASTER SW - BOBINA FISSA - MULINELLI

Pe mine m-a interesat in mod special varianta de 8000. Intre cea veche si cea noua eu am gasit doar ca aia noua are cu 5gr in plus si evident difera culoarea. Am mai vorbit cu cineva si cica ar avea si un rulment in plus, dar nu stiu nimic sigur. In catalogul Shimano eu nu am gasit nimic, nici pe forumuri... Asa ca nu stiu ce sa zic. Una peste alta oricum vroiam 8000sw, asa ca am comandat-o deja pe asta ''noua din 2016''...


Asta "noua" e SW-A, aia din link-ul pus de tine e modelul anterior. :noroc:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

476

vineri, 8. ianuarie 2016, 19:42

hhmmm....deja sunt in ceata... nici nu stiu ce am comandat. Daca e asa, atunci de ce aia veche costa mai mult? Si de ce ei spun ca asta e aia noua? Maine ma duc sa pun la punct situatia: sa vad ce am comandat si sa modific maine comanda in caz ca e nevoie. Poate e ceva ce nu am inteles eu bine...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

477

vineri, 8. ianuarie 2016, 19:54

hhmmm....deja sunt in ceata... nici nu stiu ce am comandat. Daca e asa, atunci de ce aia veche costa mai mult? Si de ce ei spun ca asta e aia noua? Maine ma duc sa pun la punct situatia: sa vad ce am comandat si sa modific maine comanda in caz ca e nevoie. Poate e ceva ce nu am inteles eu bine...


Pai intra si tu pe catalogul Shimano 2016 si vezi ca modelul nou e SW-A.....
Ai cumparat de pe magazinul ala de ai pus link-ul? Daca da vezi ca o puteai gasi putin mai ieftina :gandesc:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

478

vineri, 8. ianuarie 2016, 20:04

Am comandat-o pana la urma de la un magazin de articole de pescuit din zona. Ma ajunge 320euro si ajunge miercuri. Asta ar fi modelul nou 2016. Cealalta varianta era modelul vechi pe 290 si ceva de euro la aceeasi dimensiune. Eu am avut de la inceput in cap SW-A de 8000 si pe ala l-am cerut. Poate el nu a inteles SW-A si mi-a propos modelul nou 2016 la 320 euro. Am acceptat, dar ma duc maine sa vad ce am acceptat. Aaaa....si mi-a zis ca la modelul nou ar avea un rulment in plus la aceeasi greutate(stie ca am o problema cu greutatea mulinetei). Ma duc maine inca o data pana acolo sa imi spuna exact ce am comandat...
Apropo...ceva italieni mi-au laudat foarte tare firul Vastar. Stii ceva despre el? Ei spun ca e mai bun decat PP...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

479

vineri, 8. ianuarie 2016, 20:15

Am comandat-o pana la urma de la un magazin de articole de pescuit din zona. Ma ajunge 320euro si ajunge miercuri. Asta ar fi modelul nou 2016. Cealalta varianta era modelul vechi pe 290 si ceva de euro la aceeasi dimensiune. Eu am avut de la inceput in cap SW-A de 8000 si pe ala l-am cerut. Poate el nu a inteles SW-A si mi-a propos modelul nou 2016 la 320 euro. Am acceptat, dar ma duc maine sa vad ce am acceptat. Aaaa....si mi-a zis ca la modelul nou ar avea un rulment in plus la aceeasi greutate(stie ca am o problema cu greutatea mulinetei). Ma duc maine inca o data pana acolo sa imi spuna exact ce am comandat...
Apropo...ceva italieni mi-au laudat foarte tare firul Vastar. Stii ceva despre el? Ei spun ca e mai bun decat PP...


Pai daca ti-a propus modelul nou 2016 asta trebuie sa fie SW-A (descarca catalogul Shimano si o sa vezi la ce ma refer) oricum si daca ar fi modelul vechi sunt convins ca e super ok si ala :noroc: Ai cumparat modelul PG?(asta e indicat la spinning dupa mustaciosi)
Nu cunosc firul Vastar.....si experimente nu mai vreau sa fac :rizi: la spinning PP si la stationar GigaFish ca sa evit surprizele!

Are cineva Spheros SW sau Saragosa SW marimea 6000??? ma intereseaza cat fir textil de 0,4 intra pe tambur :noroc: cred ca nu suficient pentru spinning la somn de pe mal :gandesc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

480

vineri, 8. ianuarie 2016, 20:53

Are cineva Spheros SW sau Saragosa SW marimea 6000??? ma intereseaza cat fir textil de 0,4 intra pe tambur cred ca nu suficient pentru spinning la somn de pe mal

.dupa patania din vara....mos craciun a venit cu :cadou: ....Taffi-Tackle Unlimited Vertical 1,95m 120-220g - lanseta ptr vertical si clonc
........................................................................... Shimano Saragosa SW 5000
............................................................................ Grand Slam Braid, 50 lb (22.6 kg) test, .012 in (0.30 mm) diam, Fluorescent Yellow, 150 yd (137 m)
.......un combo perfect......zic :bucuros:
.....ps....la Saragosa 6000sw incarcarea tamburului cu fir va fi ok !!!
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA