Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

421

vineri, 4. decembrie 2015, 23:03

Zoran, si eu am vazut, chiar saptamana trecuta, o Stella 3000 facuta praf in pescuit marin de un peste undeva la 8-10 kg, dar n-a fost vina mulinetei ci a celui care dadea la manivela. :zambet:
Norocul respectivului ca se pot comanda piese de schimb.

Revenind - TP-ul e o mulineta buna, dar reclama care spune ca e o Stella mai ieftina e un pic exagerata, in sensul ca si Sandero e un fel de Ferrari mai ieftin, ambele fiind masini. :rizi:


Un articol care compara cele doua mulinete (TP SW4000XG si Stella 2500FI):


https://jeanpaulcharles.wordpress.com/2015/06/17/le-moulinet-shimano-twinpower-sw-4000-xg/



Deosebirile, din pacate, sunt la nivelul materialelor si tehnologiei folosite la mecanism. Concluzia e ca TP e o mulineta buna dar care nu prea isi justifica pretul, Biomasterul, Spherosul nou sau chiar Stradicul oferind performante apropiate la un pret mult mai mic.






PS. Mai in gluma, mai in serios si fara sa am intentia sa supar pe cineva - inteleg si sunt de acord ca multe artificiale au nevoie de inele si triple schimbate pentru a pescui la somn, dar nu cred ca e nevoie de agrafe si vartejuri de +100 de kg cand pescuiesc cu o mulineta a carei forta de franare reala e maxim pe la 15 kg si cu fir de 30-40 kg rezistenta. :ochi:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Nemo« (4. decembrie 2015, 23:12)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

422

sâmbătă, 5. decembrie 2015, 07:50

Multi pleaca de la ideea ca sunt "profesori" in pescuit, si pot face fata, oricarei situatii, unui somn sanatos cu echipament de salau.

Uite, sa iti dau un exemplu... iti intra un somn de 40 kg pe linie de stiuca/ salau: lanseta 100 gr, fir 0,25 mm (25 kg), mulineta 4000 cu frana de 8 kg, ancore schimbate ce duc la circa 15 kg si snap de 40 kg.

Asa mi-a intrat mie la Dunare, si de pe mal NU l-as fi scos niciodata! Curentul puternic era in favoarea lui, si un stop cu mana pe tambur nu imi puteam permite. In momentul stopului cu mana, fortele sunt enorme si tensiunea din linie distruge ceva... asa ca am plecat cu barca dupa el, si a durat cca. 25 min de drill vertical ca sa il scoatem. Dureri de maini, rinichi si oboseala drill-ului nu le pun ca negative, insa lanseta de 2,7 m Speedmaster XH s-a indoit ca guma, niciodata nu am vazut-o asa de "bleaga". Bruno poate confirma, a fost de fata...
Acuma, gandestete ca ai fi fost pe mal, fara barca, si intra un somn de 80 kg :gandesc:

Un alt exemplu...

- Larry pescuieste la Galati din barca, si a scos in ultimii ani deja muuuulti somni capitali la spinning. Nu are prea multe agatatori in zona unde pescuieste, si are destule lansete si mulinete de salau in marimea 4000. Si totusi, NU da dupa somni decit cu mulinete de 8000!

- Octavian a prins un singur somn la spinn, cu mulineta de 8000. Era unul de 2,2 m parca, adica in jur de 70 kg, si poate spune daca ar da tintit dupa somn cu mulineta de salau de 4000.

- Marco a dat la clonc pe Rin intr-o zona deschisa, fara crengi sau alte obstacole in apa, cu lanseta Shimano inline de 120 gr actiune, cu mulineta de 4000 si fir de 0,30 mm. I-a intrat in apa de 4 m un somn care, in citeva secunde a tras 100 m de fir de pe mulineta si a taiat firul peste un dâmb de pietre. A 2-a zi, cu echipament sanatos, un somn de cca. 60 kg a fost scos in 10 minute din apa, in acelasi loc.

- Gigi Semlecan a avut deja citiva somni sanatosi pe linie de salau. Nu i-au distrus nici mulineta, si nici lanseta... dar, se dezgatau in drill.

- Cristi a fost la Dunare acum vre-o 2 ani, si a dat de un loc unde rapeau somnii. In apropiere curentul era puternic, si somnii intepati o luau direct in curent, folosindu-se de puterea acestuia. Parca au pierdut vre-o 4 somni in seara aceia, din rupturi de fir si o mulineta distrusa, in timp ce franau probabil cu mana tamburul. Surubul de la recuperatorul unui Penn Atlantis 7000 a fost smuls afara... cam astfel de forte se exercita la stoparea tamburului in dril cu un capital sanatos.



- un utilizator al forumului, din Arad, la clonc pe Mures a pierdut imediat dupa contra un somn capital. S-a rupt firul de 0,30 mm la nodul de legatura cu leaderul. Frana stransa tare, somnul foarte aproape de barca, tensiune enorma in fir. PA! si pussy :)

...si exemple din astea sunt destule.

PS. Mai in gluma, mai in serios si fara sa am intentia sa supar pe cineva - inteleg si sunt de acord ca multe artificiale au nevoie de inele si triple schimbate pentru a pescui la somn, dar nu cred ca e nevoie de agrafe si vartejuri de +100 de kg cand pescuiesc cu o mulineta a carei forta de franare reala e maxim pe la 15 kg si cu fir de 30-40 kg rezistenta.


Parerea mea este ca da, e nevoie. Ca sa fi stapan pe situatie, oricand si in orice imprejurari, ai nevoie sa stopezi uneori tamburul cu mana, sa ti bivolul in loc sa nu intre prin crengi, sau peste pietrele din apa, sau sub malul opus. Eh, si stop-ul asta nu il poti face decit daca ai suficient power in orice angrenaj al liniei.

Dar cum am spus, fiecare sa incerce cum crede, candva va intelege puterea unui somn imbracat, si de ce se fabrica mulinete solide de 8000 si lansete speciale ptr spinning la somn. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

423

sâmbătă, 5. decembrie 2015, 20:27

Ce am scapat eu nu are legatura cu marimea echipamentului.Pur si simplu mai rateaza si pestii,adica nu dau bine si se intzeapa superficial.
Vreau sa zic ca toata vara,am dat cu fir gros de la gigafish si la fiecare iesire lanseta aia mai zdravana a fost cu mine cu textil de 0.24 si leader de 0.60mm.Al dracului daca a dat vreunul pe linia asta, bine, a si fost un an ''de exceptie''. Culmea a fost ca la prima iesire dupa ce am schimbat firul cu unul mult mai subtire si suplu ,da' la prima iesire ,m-am si trezit cu unul la capatul firului..nah, s-a dezgatat..vorba aia..''ghinion'''..dar nu are nici o legatura cu echipamentul..daca ar fi sa compar FS -904 cu shimano speedmaster as zice ca shimano e o ''mortaciune'' pe linga fliiping-ul ala american,daca ii da n placa osoasa oricum nu io strapunge,sunt zeci de cazuri cand nu-i poti strapunge placa osoasa nici cu lansete dedicate pt. clonc..se poate ca varful carligului sa nu loveasca perpendicular,ci dintr-o parte, si daca ai ''barbierit'' inainte niste pietroaie sa nu mai intepe cum trebuie..cauzele pot multe,nu neaparat dimensiunile echipamentului..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

424

sâmbătă, 5. decembrie 2015, 22:38

Gigi, tu nu ti-ai dat seama din postarea anterioara ca Zoran dadea cu lanseta de 100g la salau? :rizi: :rizi:
Eh, cati pescari atatea idei... noi sa fim sanatosi... :).
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

425

duminică, 6. decembrie 2015, 04:42

Oare de ce nu se pune de catre nimeni problema daca e "etic" sa pescuiesti "subdimensionat"??? Mie mi-e mila de toti pestii pe care i-am pierdut cu fire, plumbi, carlige, blinkere s.a.m.d in boturi, pentru ca stiu ca multzi dintre ei au cam pierit din cauza asta. A pescui cu echipament suficient de solid tine de respectul fatza de vietatea peste. Pentru comoditatea lansarilor sau placerea drilului nu as risca ranirea sau moartea atitor pesti capitali, ca despre ei e vorba.
No offence

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

426

duminică, 6. decembrie 2015, 06:51

Gigi, tu nu ti-ai dat seama din postarea anterioara ca Zoran dadea cu lanseta de 100g la salau? :rizi: :rizi:
Eh, cati pescari atatea idei... noi sa fim sanatosi... :).
:noroc:


Am pescuitncativa ani cu Speedmasterul ala de 270/100g tot la salau... Am si prins cativa somni, dar de obicei 1-1.5m
Lanseta nu este asa ranga cum ar parea in descrieri, iat pentru Dunare si jiguri 20-70 se descurca foarte frumos.
Zoran clar a invatat pescuitul la somn pe alte ape fata de apele noastre, includ aici si Dunarea.
Cate zone fierbnti de somn sunt pw Dunare? Sunt sigur ca "prajitura" ca la Galati e destul de rar. Si atunci cand pescuesti intr-un loc unde stii ca orice trasatura e somn de 1.5-2.5m , obligatoriu ca ai la tine echiment de BFT (bluefin tuna), mulinete 8-10.000 etc
Intr-un singur loc oe Chilia am dat dedicat dupa somn, la jig oe apa de 25m si chiar si acolo am folosit pp de 30lbs, deci nu prea gros, lanseta de apa sarata (rapture GulfStream) light jigging 2.20m/+200g cw. Rezultat : 2 somnici de appx 1.3m (25 si 30lbs pe boga) cu lanseta aia (380g) si mulineta tica taurus 3000, am scos pestii in sub 3minute, fara sa le dau 1cm de fir.
Cu lanseta aia nu voi da la salau , "ca poate imi da somn". Lanseta are 380g, taurusul 430... No way . dau cu ea doar unde imi miroase a somn...
La salau /avat pescui cu lanseta de 2.40/10-40g (sau ceva 50-120g pt jiguri de 50-110g)si la salau de +3kg deja e un pic de drill/placere. Daca imi va da somn de +1.50m pe.lanseta aia, o sa zic: "ambelito" cu accentul pe belito

Concluzionand, Zoran are perfecta dreptate, cu exceptia situatiilor cand avem lansete heavy de salau, fir de macar 15lbs, leader si apa fara stabilopozi, macarale, copaci etc , unde poate avem ceva sanse, in rest trebe echipament dedicat de spinning la somnic, chiar daca seamana cu sculele de pescuit oceanic...

Fir intins!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu.U« (6. decembrie 2015, 06:58)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

427

duminică, 6. decembrie 2015, 07:37

Cate zone fierbnti de somn sunt pw Dunare? Sunt sigur ca "prajitura" ca la Galati e destul de rar.


Nu stiu ce sa zic... somnii sunt pe Dunare raspanditi pe toata Dunarea, nu doar la Galati. Deci dupa parerea mea, ori unde pe Dunare se poate gasi un loc fierbinte ptr spinning la somn. Doar ca trebuie cautat si pescuit.
Eu in zona Bazias cunosc 3 locuri fierbinti unde vin somnii la rapit, si unde s-au prins la spin in anii trecuti exemplare de pina in 40 kg. Ce erau mai mari, au rupt.

Chiar si Anem povestea de un loc unde a avut citeva atacuri consecutive de somni, dand dupa avat de pe mal. Deci clar locuri fierbinti. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

428

duminică, 6. decembrie 2015, 07:49

Ca si actiune pe varf Speedmasterul merge mult mai bine pe woblere.
Oricum discutia asta a mai fost..cat de etic este sa dai cu echipamnet subdimensionat.
Pai daca tot anul pescuiam cu fir textil gros si leader de 0.60 prindeam 1-2 pesti..
A fost un an ingrozitor..nu am gasit conjuncturi in care rapitori se manifestau in primul rand cu agresivitate teritoriala,semn ca sunt putini ca si numar-multumim din inima pentru dubla perioada de prohibitie, dar-ar canceru' in matzele tuturor braconierilor si celor care le stau in spate,asta asa,in paranteza..
Rapitorii care i-am gasit erau activi pentru hranire..in apa milioane de alevini 1-3 cm...no, cu ce naluca sa dam ,daca nalucile de 5-7 cm sunt ignorate total??De alea mari nu mai vorbesc, ii interesa pe ei de cranck-uri cu bile ca pe mine de fizica atomica..
Cum sa arunc woblere 3-5 cm cu echipament greu??Cum sa le fac sa ''danseze ''prin apa??Cum faci sa tremure guma doar atat cat trebuie ,daca salaii care o ''jurizeaza'' sunt mai exigenti decat Foa, Hadean si Patrizia la un loc??Senzatia era ca si cum ai incerca sa faci scobitori cu securea de despicat butuci..
Am incercat woblere mici supralestate pentru dimeniunea lor si asta mi-a mai adus cate un peste ,plus rateurile de rigoare..plecari pe frana pina in mijlocul curentului si rupturi, woblere cu evolutie de exceptie(n-am fost inspirat sa il dublez,zicand ca ''las ca asta e de proba'')zac si acuma pe undeva pe fundul Muresului..Daca e sa o luam pe etica...
Zoran are dreptatea lui cu echipamentul zdravan, dar acolo unde se poate cu asa ceva..Dunarea este infinit mai darnica decat Muresul...Dunarea este un ecosistem mai sanatos decat Muresul se vede dupa culoarea apei,plante,dupa cum se misca pestele..Muresul este eutrofizat, este plin de alga maronie si de fitofagi..zonele excavate ce au curent slab si pe canicula sunt adevarate generatoare de astfel de ape maronii, ca si ceaiul..Am pescuit cu Cata prin septembrie ...canicula..cote mici ...nu mai plouase de nu stiu cand..Am vrut sa filmam cum inoata cateva woblere de ale mele cu un go pro..Eram ancorati in curent si eu tineam woblerele la o palma de suprafata si Cata tinea camera la 20cm de ele..in conditii de luminozitate maxima, la amiaza..Ei bine ,nici nu se vad in film decat o silueta vaga, atat de tulbure si de maronie era apa..si asta in plin curent..Aceasta alga sau ce naiba este ,distruge tot oxigenul din apa,pestii fiind foarte apatici.. Deageaba ai echipament greu..ei nu raspund la acesta..decat foarte rar,accidental..Cam asta e situatia..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

429

duminică, 6. decembrie 2015, 07:58

Gigi, clar! Ptr situatia ta, pe Mures, cu jiguri mici si gume de 3 cm, sau alte naluci mici, este perfect cu ce dai.
Si eu am dat la Dunare la avat cu voblere de la tine de 3,5 cm cu lanseta UL, si fir de 0,06mm.

Dar nu inteleg... daca eu am prins bine pe Dunarea cu curent puternic, cu shaduri de 12cm si cu jigguri de 20, 30 pina in 50 gr cu lanseta de 2,7m/100 gr, de ce este atata de amuzant? :gandesc:
Ca vorba aia, am prins cu acest combo si salai micuti de 30 cm, si am prins si salai frumosi, si am prins si somn de cca 40 kg :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

430

duminică, 6. decembrie 2015, 08:09

Dar nu inteleg... daca eu am prins bine pe Dunarea cu curent puternic, cu shaduri de 12cm si cu jigguri de 20, 30 pina in 50 gr cu lanseta de 2,7m/100 gr, de ce este atata de amuzant?

Facem ce facem si iar ne intoarcem la discutia asta. :)
Dupa cum ai spus, partidele pe care le-ai facut la salau se pot numara pe degete... faptul ca ai prins atunci, o data, cu scule supra-dimensionate (si cu struna de otel) nu reprezinta un criteriu de alegere a sculelor de salau.
Din cate stiu, colegul cu care ai pescuit atunci si care dadea deasemenea cu scule "de balauri" tocmai s-a intors de la o alta partida de cateva zile pe Dunare... cati salai a prins de data asta? :)
Ma repet: cei mai multi pescari pe care-i cunosc printre care ma numar si eu pescuiesc la pestele A cu echipament pt. pestele A si nu cu "corcituri", "ca poate intra pestele B". Daca vrei pestele B, da la pestele B cu echipament pt. pestele B.
Stiu ca nu o sa ajungem la consens da` nah, mai imi dezmortesc degetele. :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

431

duminică, 6. decembrie 2015, 09:04

Gigi, clar! Ptr situatia ta, pe Mures, cu jiguri mici si gume de 3 cm, sau alte naluci mici, este perfect cu ce dai.
Si eu am dat la Dunare la avat cu voblere de la tine de 3,5 cm cu lanseta UL, si fir de 0,06mm.

Dar nu inteleg... daca eu am prins bine pe Dunarea cu curent puternic, cu shaduri de 12cm si cu jigguri de 20, 30 pina in 50 gr cu lanseta de 2,7m/100 gr, de ce este atata de amuzant? :gandesc:
Ca vorba aia, am prins cu acest combo si salai micuti de 30 cm, si am prins si salai frumosi, si am prins si somn de cca 40 kg :nunteleg:
Nu este nimic de ras..tu ai dat confotm conditiilor..nici eu nu as fi dat de exemplu cu light-ul linga insula unde e curentul ala puternic ,apa de 12 m si copaci intregi scufundati..as fi dat cu ce as fi avut mai puternic..

Tu zici ca ai prins si mari si mai mici..foarte adevarat...dar perioada in care ai dat este chiar la deschidere, moment in care toti pestii sunt foarte activi, cei care au depus se hranesc ca sa compenseze, daca sunt mai multi e agresivitate si rezultatul este ca iti da hotarat pe tot ce ai..E ca si cum ar juriza la master sef un Foa, Hadean,si Patrizia care nu au mancat de o saptamna...ti-ar manca orice preparat integral ,nu doar l-ar gusta..Insa dupa ce perioada aia trece, vei avea 3 master sefi, satui, bine hraniti care doar vor gusta ,si nu din orice si oricum aruncat pe farfurie..ci doar dintr-un playting foarte reusit si atragator pentru simturile pe care le stimuleaza..Vor conta cantitatile,culoarea,etc..nu mai merge sa pui sos de portocale cu polonicul ,trebuie sa il picuri artistic in figuri geometrice ...cu linguritza..Eee,atunci e alta treaba..pescuind grosier nu vei prinde decat accidental...rezultatele mai mult sau mai putin constante si consistente vor veni daca ai control perfect asupra echipamentului ,si din pacate singura optiune in cazul acesta este finetea..Unde in primavara prindea cu fir gros acuma la aceeasi viteza de curgere a apei masterseful de sub prag nu mai este dispus sa plece din locul lui si sa deschida gura mare sa inhate cu totul jigul, acuma trebuie ca naluca sa treaca cat mai aproape de el,si cat mai incet sa il stimuleze suficient,incat sa se hotarasca daca pune botul sau nu..si vrem nu vrem trebuie fir subtire, care nu ia apa, dar vai, astea sunt sensibile la frecusuri, deci lanseta trebuie sa fie oleaca mai blinda, mulineta ceva mai mica sa echilbreze bine ansamblul,si uite asta o ia la vale bolovanul..cert este ca daca am avea peste la cote normale nu am ajunge in situatii dintr-astea...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

432

duminică, 6. decembrie 2015, 09:36

Ma repet: cei mai multi pescari pe care-i cunosc printre care ma numar si eu pescuiesc la pestele A cu echipament pt. pestele A si nu cu "corcituri", "ca poate intra pestele B". Daca vrei pestele B, da la pestele B cu echipament pt. pestele B.


Nu Informer, parerea mea este alta... si anume, ptr pestele A de pescuit pe lac poti folosi lansetele ce le pescuiesti tu, care "sunt atata de senzitive ca simti ficare frunza" cu ea. :rizi: Dar la Dunare, in curent si apa de peste 6-8 m, nu poti pescui eficient cu aceasi lanseta de 2 m ce o folosesti tu pe lac. Si invers deasemenea nu... doar ca tu nu poti concepe acest stil de pescuit la Dunare.

Uite, au fost 2 pescari in aceasi barca, pe zona Gaura cu Musca, unde curentul e puternic si apa e adanca. Au fost cu un Fox Rage de 2,4 m par, extrem de teapan, parca e si dat pina in 85 gr lanseta. Cealalta a fost Berkley-ul care l-am vandut, cel de 2,1m si 40 gr. Mulinetele, firele si gumele erau aceleasi. Deci la Fox Rage s-au prins cca 12 salai, iar la Berkley doar 2. Dintre cei 2 prinsi la Berkley, unul nu a fost remarcat la atac, ci pur si simplu a ramas agatat. Cu jiguri de 45 - 50 gr lanseta Berkley se indoia si balansa in apa fara ca pescarul sa sesizeze trasaturile la timp, sa poata reactiona.

Eh, am primit lanseta inapoi, ptr ca pescarul respectiv cauta ceva ptr salau, dar ptr a putea pescui cu gume de 10-12 cm, cu jigguri de pina in 50 gr in zona respectiva. Deci nu ca lanseta nu e ok ptr pescuitul salaului, nu ca nu este destul de senzitiva, doar ca ptr anumite conditii la Dunare e nevoie de ceva mai par. Si eu ma descurc excelent cu Speedmasterul meu, atata la Dunare cit si pe Rin.

Acuma sa iti explic si cum a pescuit Martin la Dunare. Fiind apa foarte linistita, au putut da cu 15 gr si la apa de 11 m. A folosit lanseta Antares de 2,7 cu actiune MH 14-40 gr. A avut la el si Antaresul XH de 50-100 gr, dar nu a fost cazul sa il foloseasca.
In fine, au prins o perioada unde Dunarea efectiv a stat, nu curgea, iar salaii erau atata de letargici ca NIMENI nu a prins nimica. Ei au fost totusi castigatori cu un total de 8 salai, cel mai mare de 5 kg. Mult sub asteptarile lor, si mult sub ce a prins Dan cu Speedmaster de 3 m chiar cu 3 saptamani inainte, cand Dunarea curgea normal...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

433

duminică, 6. decembrie 2015, 09:50

... doar ca tu nu poti concepe acest stil de pescuit la Dunare.

:rizi:
Te inseli... eu POT concepe sa dai la Dunare la salau cu lansete mai heavy, cu toate ca la concursurile anuale de salau la care am mers la Dunare n-am vazut pe nimeni sa depaseasca 60 - 80g, pescuind la Ogradena aproape pe senal... da` ma rog, o fi fost de fiecare data apa linistita. :)
Ce in schimb nu vreau eu sa concep este atunci cand dai la salau cu nu stiu ce "cozi de matura si funie de remorcat vapoare" ca POATE INTRA SOMN sau dai la acelasi salau cu "cablu de otel de macarale" ca POATE INTRA STIUCA. :rizi:
Exagerarile sunt intentionate, am vrut doar "sa subliniez ideea". :)
:noroc:

In fine, au prins o perioada unde Dunarea efectiv a stat, nu curgea, iar salaii erau atata de letargici ca NIMENI nu a prins nimica. Ei au fost totusi castigatori cu un total de 8 salai, cel mai mare de 5 kg. Mult sub asteptarile lor, si mult sub ce a prins Dan cu Speedmaster de 3 m chiar cu 3 saptamani inainte, cand Dunarea curgea normal...


Sa-ti zic io ce cred despre localnicii astia care traiesc din pescuit: pe acei putini care pescuiesc cu undita n-ai sa-i vezi stand zi lumina ca sa prinda un salau sau o stiuca. Localnicii astia merg la locurile pe care le stiu bine ca "fierbintI", pescuiesc "juma` de ora" si daca nu merge nimic, pleaca acasa sa-si sape rosiile.
In schimb alti pescari ce stau pe apa toata ziua si nu numai, ori ca ninge ori ca sunt 40grade, ori ca trage ori ca nu, e firesc ca pana la urma sa mai si prinda ceva... aia nu inseamna in mod necesar ca sunt mult mai "profesori", sunt in schimb insistenti / perseverenti si asta e imposibil sa nu se reflecte in rezultate... parerea mea. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

434

duminică, 6. decembrie 2015, 11:15

:rizi: ai tu ce ai cu 40 de grade...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

435

duminică, 6. decembrie 2015, 11:51

Zoran, si eu am vazut, chiar saptamana trecuta, o Stella 3000 facuta praf in pescuit marin de un peste undeva la 8-10 kg, dar n-a fost vina mulinetei ci a celui care dadea la manivela. :zambet:
Norocul respectivului ca se pot comanda piese de schimb.

Revenind - TP-ul e o mulineta buna, dar reclama care spune ca e o Stella mai ieftina e un pic exagerata, in sensul ca si Sandero e un fel de Ferrari mai ieftin, ambele fiind masini. :rizi:


Un articol care compara cele doua mulinete (TP SW4000XG si Stella 2500FI):


https://jeanpaulcharles.wordpress.com/2015/06/17/le-moulinet-shimano-twinpower-sw-4000-xg/



Deosebirile, din pacate, sunt la nivelul materialelor si tehnologiei folosite la mecanism. Concluzia e ca TP e o mulineta buna dar care nu prea isi justifica pretul, Biomasterul, Spherosul nou sau chiar Stradicul oferind performante apropiate la un pret mult mai mic.






PS. Mai in gluma, mai in serios si fara sa am intentia sa supar pe cineva - inteleg si sunt de acord ca multe artificiale au nevoie de inele si triple schimbate pentru a pescui la somn, dar nu cred ca e nevoie de agrafe si vartejuri de +100 de kg cand pescuiesc cu o mulineta a carei forta de franare reala e maxim pe la 15 kg si cu fir de 30-40 kg rezistenta. :ochi:
Am citit asa zisul review al francezului si m-am spart de ras..Acuma nu stiu cine o fi tipul, o fi vreun inginer specializat in mecanisme fine, o fi avand firma care produce mulinete.. dar sa te pui sa zici ca '' e o prostie'' cum au ales cei de la shimano o chestie sau alta..mi se pare deplasat rau..Sa zici ca twin power-ul e la nivelul spherosului..mi se pare exagerat..nu stiu ce vrut cu reviewul asta..daca e twin power vs stella ce cauta speros-ul si biomaster in ecuatie??Si ce se astepta, sa fie twin power-ul la nivel de stella??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

436

duminică, 6. decembrie 2015, 15:19

Rog recomandare pentru o mulineta de spinning, de top.
merci
multumesc pentru aceasta discutie.

Eu am retinut cam asa :
a) daca pescuim pe Dunare ( posibil Somn + 2m) = mulineta 8000 si mai mult
b) daca pescuim pe Somes sau Mures ( Somn mediu dorit 1,5 m) mulineta de minim 2500 ( Stella - calitate inalta ), optim 4000
c) cu cat echipamentul este mai "heavy" cu atat prindem mai greu ( mai putini) pesti

privind producatorul si modelul mulinetei, inca nu m-am dumirit. Evident ca exista o legatura serioasa intre pret si caliate. Pentru mine, la spinning, greutatea este foatre importanta.
raman pe mai departe recunoscator pentru orice recomandare.


despre celelalte elemente din discutii ( inele despicate, ancore, agrafe... si fire) nu vreau sa fiu off topic.
Dar imi spun parerea:
- firul cat mai subtire
- ancore cat mai rezistente si ascutite
- elementele de legaura cat mai rezistente

437

duminică, 6. decembrie 2015, 16:39

:salut:
Omu' cu sapca rosie este un reper in Franta in ceea ce reprezinta spiningul la somn :bucuros2:
Sper sa va ajute clipul in luarea deciziei optime. :bucuros:
De la minutul 24:19 se poate trage o concluzie iar eu am reusit sa-mi explic sintagma: "Asta inseamna sa fi pescar(mafiot) :rizi: adevarat"

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

438

duminică, 6. decembrie 2015, 17:02

:salut:
Omu' cu sapca rosie este un reper in Franta in ceea ce reprezinta spiningul la somn :bucuros2:
Sper sa va ajute clipul in luarea deciziei optime. :bucuros:
De la minutul 24:19 se poate trage o concluzie iar eu am reusit sa-mi explic sintagma: "Asta inseamna sa fi pescar(mafiot) :rizi: adevarat"



Tare Faza!!! Ptr Informer asta ori ii fomist, ori ii fanatic... numa' pescar nu-i :rizi: :rizi: :rizi:

M-ar interesa tare ce echipament foloseste, ce lanseta, ce fir, ce mulineta... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

439

duminică, 6. decembrie 2015, 17:08

Ptr Informer asta ori ii fomist, ori ii fanatic... numa' pescar nu-i

Nu-i "normal" omu` ala... :apl: .
Pe de alta parte, n-am zis niciodata ca "fanaticii" nu-s pescari... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

440

duminică, 6. decembrie 2015, 17:20

Ahh, am uitat sa spun faptul ca avem si noi romanii "fanatici" din-astia,dupa cum stim, sunt cei care ne fac week-endurile mai frumoase, postand mereu poze cu avati,somni, salai,etc.Le multumesc pe aceasta cale. :apl:
Scuze de off-topic.
:noroc:

Subiecte asemănătoare