Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 4. mai 2012, 06:02

:salut: Adiwolf,
problema la cele mai multe mulinete este ca nu scrie in datele tehnice puterea frinei. Deci aici nu ai putea zice cu exactitate ca nu exista sau ba astfel de mulinete.
La mulinete de marimea 3-4 poti gasi cu frana de 6 kg. Penn Atlantis 4000 are 19 lbs iar 5000 si 6000 are 22 lbs. Dar un exemplu la pret rezonabil ar fi Penn Sargus 5000 sau 6000 care are si el 9 kg. Apoi ar mai fi mulinetele de la Daiwa, unde cele mai scumpe mulinmete spining, cele cu frana "Ultimate Tournament Drag", alea au o putere de pina la 30 kg! De ce ar sari la modele mai ieftine sub 10 kg! Apoi de la Abu sunt mulinete Spining care au intre 18 si 20 lbs.
Oricum, mulinetele spining de somn sunt cele ce pot drilui fara probleme pesti si de peste 2 metrii, care de obicei sunt mulinete spining de mare! Rezistente, robuste, mai grele sau mai usoare, in functie de materialele folosite si de pretul lor.
Am un prieten in zona cu un Shimano si un Spro blue Arc. Voi incerca zilele astea sa ajung la el si sa masor frinele. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

22

duminică, 6. mai 2012, 23:39

Zoran,

in viziunea mea, o mulineta de spining, este o mulineta de marimea 4000 maxim si pana acuma nu am vazut cu frana mai mare de 7kg.
nu contest ca nu exista mulinete cu frana mai mare, dar eu nu am vazut la nimeni o astfel de mulineta si ma refer in mod special la spinning pentru ca pescuitul la stationar nu il practic la pescuitul somnului.
tu vorbesti tot timpul de pescuitul somnului si cand spui asta faci referire mereu la somni de 2 metri si peste, dar din toti cunoscutii mei pescari, aproape nimeni nu a prins astfel de pesti pe raurile noastre - am totusi doi foarte buni prieteni care anul trecut au prins un somn din acesta.
majoritatea dintre noi (cu mici exceptii) am prins somni cu mult mai mici, iar cu precadere pe raul Olt eu personal nu am auzit de nici un somn cu o asemenea marime prins de cineva
asadar, ce sa fac cu o mulineta de 6000?!
poate doar muschi ca in rest................ :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 7. mai 2012, 07:42

Asta asa este, Adi. Ai perfecta dreptate! Daca sti sigur ca nu sunt somni mari pe lacul sau raul unde pescuiesti, sau ca nu vei ajunge in alte zone sa pescuiesti unde poate sunt mai multi somni mari decit esti tu obisnuit, poti linistit sa dai cu mulineta marimea 4000, care este la multi pescari standard pt pescuitul la salau sau stiuca (pe langa modele de 2 - sau 3 mii).
Insa pe Mures sau Timis, aici stiu sigur ca somnii ajung lejer la dimensiuni de 2 metrii (de ce nu?) si ca unii au vazut chiar si rate luate de pe apa. Sau pe Dunare, acolo te poti astepta oricand la asemenea exemplare, pe care eu personal nu doresc sa le selectez prin fire, mulinete sau lansete slabe, care duc la terminarea drilului in favoarea somnilor.
Ceea ce vreau sa spun este ca, fiecare dintre voi va cunoasteti apele si locurile unde pescuiti, eu nu cunosc decat citeva: Timis, Mures, Dunare. De aceea generalizez la ceea ce cunosc.

Pe raul Olt am fost prin ... nu mai stiu exact, '95 - '97..., in orice caz am prins la lanseta sportex kevpike de 80 grame, abu de 4000, fir de 0,28 mono un somn de 13 kg, care in urma unui dril de 20 de minute sa agatat de ceva si a trebuit inca vreo 20 minute sa ma chinui cu barca sa-l scot. Avea alt fir si cirlig in gura de la un pescar de salau. Oricum, a avut ceva putere pt lanseta mea cu care dadeam la salau. Noaptea mi-a intrat la un Sportex de 50 lbs!!! cu un avat de vreo 1,5 kg in montura, un somn care a indoit lanseta de ziceai ca era de guma. Mi-a furat avatul din rapitura... Noi nu am avut forta necesara sa indoim acea lanseta cum a reusit somnul sa o indoaie. Tot atunci a venit si un mosulica care, cu twistere de 5 cm dadea la salau. Mai intia a scos un somn de 35 de kg (f f greu, dar l-a scos ca ne-am bagat noi cu barca dupa el), dupa care a mai avut 2 rupturi unde n-a avut ce sa schiteze. Era la barajul de la Babiciu. Dupa ce am plecat noi, dupa o saptamana (unul din baietii cu care am fost are socrii acolo), s-a dus vestea ca niste bucuresteni au luat un somn la vreo 80 de kg. Nu am vazut personal, s-ar putea sa nu fie adevarat. De atunci n-am mai fost pe Olt si nu mai stiu multe despre populatia de peste din acest rau, dar pe atunci, erau ceva exemplare...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 7. mai 2012, 08:53

dupa cum am mai spus, nu stiu, mie mi se pare un chin sa pescuiesti la spinning cu o mulineta prea mare ... adica mulineta pe care o am e de 3500 si are o frana ce tine aproape la 8kg forta. pana la urma pestele nu il scoti din mulineta si in cazul in care frana functioneaza OK totul se rezolva prin pompaje.

aici mai trebuie pomenit si de ce firma de mulinete vorbim pentru ca marimile astea difera de la firma la firma ... un daiwa in comparatie cu un shimano e intotdeauna mai mare daca vorbim de aceleasi numere. adica un daiwa de 2500 de exemplu e clar mai mare decat un shimano 2500 si mai robusta dupa parerea mea.

si daca tot am ajuns la marimi si firme atunci trebuie precizat de exemplu ca inclusiv cei de la Ryobi folosesc acelasi corp pentru mulinete de marimi diferite ... astfel incat daca X isi cumpara o mulineta de 4000 de la ei si Y una de 6000 de la aceeasi firma pana la urma cei doi au de fapt cam aceeasi mulineta atata ca una are un tambur mai mare, fapt care in afara unei rezerve de fir mai mare si eventual niste lansari mai lungi nu reprezinta nici un alt avantaj ...

din pacate pana acum nu mi-a dat un somn mai mare de 143cm pe mulineta de 3500, somn cu care nu am avut nici o problema, dar sper ca in viitor sa fie si ceva mai mare la celalalt capat pentru a vedea daca face fata mulineta ... eu sunt de parere ca da ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 7. mai 2012, 10:50

Si eu la spinning folosesc Stradic sau symetre de 4000 si mi-au ajuns pana acum. Xavier Vella a scos un 2m37 cu un symetre 4000 ieftin ca braga.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 7. mai 2012, 11:33

Salut Anem,
asta asa este cum spui, mulinetele difera de la firma la firma. Insa trebuie avut in vedere si pretul acestora si faptul ca, o mulineta de spining este mult mai des supusa la munca si efort decit cele de stationar. Si cu toate astea cele de stationar sunt atat de robuste! Nu doar pt dril, ci si sa faca fata recuperarilor de monturi, care uneori ajung la stationar sa fie destul de grele. In dril pompez din lanseta si apoi adun in gol.
Eu am prapadit si o mulinete de la Penn si una de la Shimano, doar prin faptul ca le-am supus la munca silnica, recuperand oscilante sau rotative prea mari mari, si nu doar wobblerase de 7 grame :(
Si cind mi-am dus la schimbat mulineta Penn de 3000, m-a intrebat cu ce naluci pescuiesc. Mi-a zis ca nu-s normal, pt alea am nevoie de cel putin marimea 5000, unde tot angrenajul este asa conceput sa nu se distruga la recuperari repetate de naluci mari, in curent puternic. In dril la spinning ca si la stationar, pompezi si de obicei mulinezi in gol adunind firul.
La feeder de ex. am omarat un Shimano de 3000 pt ca pescuiam cu cosulete de 60 - 80 grame. Nu la dril de platica de 2 kg sau mreana de 4 kg, ci efectiv si-au dat duhul de la recuperarile dese ale cosuletelor prea grele pt astfel de mulinete.

De ex la pluta am prins cu Abu C3 amuri de 18 kg, fara probleme. Am avut loc unde sa-i joc, si frina lucra excelent. Insa modelul Abu Cardinal C5, folosite de mine la pescuitul cu boiliesuri in primii ani, toate trei bucatile clancaneau dupa un sezon. Si cind recuperam plumbii dupa aruncare, ma durea mana de nu mai puteam! Asa ca, am oftat, le-am vandut si mi-am luat daiwa 5000, cu care puteam recupera plumbi de 120 grame fara probleme si de la 200 metrii (plantat), fara ca mulineta sa simta ceva sau sa-mi oboseasca vreo-data mana.

Bine-nteles ca la lanseta Daiwa de 60 grame actiune, care o folosesc la avat, am un shimano de 2500 pe ea, suficient pt firul mono de 0,20 mm si naluci de max. 15 grame, dar in cele mai multe cazuri wobblere de suprafata ce nu depasesc 10 grame.
Apoi mai am pe lanseta de salau de la shimano, cea de 100 grame actiune, un shimano de 4000.
Iar acuma, pt somn mi-am luat un Ryobi 6000 cu care nici nu simt nalucile grele la recuperare, oscilante sau wobblere de 35 - 45 de grame fara probleme. Am incercat si o oscilanta de 80 grame, pt aruncari la distanta f mari. Mulineta o aduce f f usor prin apa! E o placere sa pescuiesti cu ea, comparativ cu un Penn sau un Shimano de 3000 sau 4000, folosind naluci mari si grele.

Dar fiecare cum crede, mai ales daca nu va folosi niciodata naluci mari si spera la capturi doar ocazionale, atunci de ce nu un 4000?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Salut Tudor,
Din barca la verticala, sau de pe mal cu naluci mari si grele?

In Germania s-au cam obisnuit pescarii cu regula: pt 1 somn ai nevoie cam de 1000 de lansari la spinning, adica …munca! Dar asta e valabil in Germania, unde somnii sunt mult mai putini la numar decit in Spania, Italia sau sudul Frantei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 7. mai 2012, 11:53

L-a prins din barca la verticala cu un shad.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 7. mai 2012, 11:59

Hehehehe ... Zoran, faza aia cu voblerasele de 7grame e trasa de par :rizi: . Cei care ma cunosc ar putea sa iti spuna ca din contra, de obicei folosesc voblere putin supradimensionate pentru speciile la care pescuiesc. Si ca fapt divers iti pot spune ca sunt voblere de doar 15grame care daca le recuperezi intr-un curent normal iti da senzatia unui dril cu un avat de 1kg. Voblere de 7grame nu prea folosesc nici la avat darmite la somn. Din propria experienta iti pot spune ca un Daiwa de 3500 se descurca foarte bine atat cu voblere tip SDR (predatek-ul de care se vorbea intr-un alt topic la un moment dat) cat si cu oscilante de peste 90 de grame (mai mari nu am incercat) fara sa dea senzatia de oboseala. :bravo:

Motivul pentru care la stationar se folosesc mulinete atat de mari e destul de simplu de intuit .... nu o ti in mana iar in timpul drilului ma indoiesc ca simti greutatea mulinetei cand in celalalt capat ai vreun pestan care sare de 10kg.

La fel iti pot spune clar ca lanseta de 60 de grame plus o mulineta de 2500 de la shimano pe care ai mono de 0,2 nu se potrivesc deloc. Daca mai punem in calcul faptul ca folosesti voblere de 10-15grame cu ea si ca avatul nu e vreun luptator inascut eu ti-as zice mai degraba sa incerci o lanseta ce nu arunca mai mult de 30 de grame ... va fi mai usoara in mana iar drilul va fi mai placut :ochi: . Eu folosesc pentru avat o lanseta ce arunca pana in 17,5 grame (dar duce ceva mai mult) plus o mulineta de 3000 si textil de 15lb si am scos avati destul de frumosi cu combo-ul asta fara a imi face nici o problema.

Tot ca fapt divers iti pot spune ca mulineta ta Ryobi e mai mica (dar mai grea) decat mulineta pe care o folosesc eu la spinning chiar daca e un 3500 in comparatie cu un 6000 cat e cea pe care o folosesti tu. Deci pana la urma numere nu spun totul despre o mulineta. :ochi:

Si ca pomeneai inclusiv de pretul platit ... mulineta despre care vorbesc eu nu se incadreaza catusi de putin in categoria celor scumpe. De noua o gaseai (acum nu cred ca se mai face) undeva in jurul a 140 de euro care nu poti sa zici ca e cine stie ce suma.

Ps : si pomeneai de o mulineta shimano pe care ai facut-o praf la feeder. In primul rand shimano-urile au “numerele mici” adica un 3000 de la shimano e ceva de genul 2000 de la daiwa si cred ca ar fi fost OK sa pomenesti si ce model de shimano ai prapadit pentru ca sincer ma indoiesc ca poti face praf un twinpower de exemplu daca recuperezi cosulete din apa. In privinta penn-urilor nu spun nimic pentru ca nu am folosit asa ceva si nici macar nu am pus mana pe vreo mulineta de la ei ... acum ceva timp ma interesa un Battle sau Sargus (nu mai retin) dar am renuntat pentru ca avea un factor de multiplicare mult prea mare pentru ce voiam eu.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 7. mai 2012, 15:24

:salut: Anem,
stiu, am avut inainte o lanseta Cormoran de culoare verde mat, cu o act. parca de 28 grame. Era super faina, fina in varf si cu ceva putere mai mare in "cotor". Si am scos sute de avati cu ea, chiar si bucati de 6 kg. Cindva insa a cedat si mi s-a rupt varful la o contra, vreo 30 cm. N-a mai fost aceeasi lanseta dupa ce am folosito asa scurtata. :doarecapu:

Apoi mi-am luat un Daiwa Powermesh de 3 metrii si 60 grame act, cica pt pescuitul la salau conceputa. Isi face si asta treaba, chiar f bine, deoarece avatii pe Rin stau intr-un curent f puternic. Am avut si fir textil de 0,12. E drept, n-am avut nici o ruptura pina acuma, dar am pierdut mai multi avati in dril decit cu mono, de multe ori scoteam chiar ancorele indreptate. Si aici e un joc intre pestele țintă, lanseta, fir, momeala folosita, curentul apei...

Daca ar fi sa-mi iau acuma o lanseta pt avat, mi-as lua un Shimano Yasei Aspius (modelul alb, nu cel rosu). Dar deocamdata n-am nevoie. Vezi cum e, fiecare se descurca cu ce are sau cu ce poate mai bine :bucuros2:

Pt salau, cu jig, am un model mai vechi de Shimano Speedmaster Mort Manie, de 2,7 metrii si 100 grame act., greutatea lansetei fiind de 180 grame. Pe ea am pus acuma un Nexave 4000 cu fir textil de 0,21mm.

Mulinetele de la Shimano pe feeder sunt si ele Nexave, iar cea de la Penn era un Sargus, toate de clasa ieftina, in jur de 50 euro bucata.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 7. mai 2012, 18:30

Ce parere aveti de o mulineta Abu Garcia Suveran cu tambur de 4000, ce-i drept, nu-mi convine cat fir intra pe tambur, dar daca gasesc un strungar bun sa-mi mai faca vreo doi tamburi, sper sa o pot folosi la spinning pentru somn! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 9. mai 2012, 10:24


Apoi mi-am luat un Daiwa Powermesh de 3 metrii si 60 grame act, cica pt pescuitul la salau conceputa. Isi face si asta treaba, chiar f bine, deoarece avatii pe Rin stau intr-un curent f puternic. Am avut si fir textil de 0,12. E drept, n-am avut nici o ruptura pina acuma, dar am pierdut mai multi avati in dril decit cu mono, de multe ori scoteam chiar ancorele indreptate. Si aici e un joc intre pestele țintă, lanseta, fir, momeala folosita, curentul apei...

Daca ar fi sa-mi iau acuma o lanseta pt avat, mi-as lua un Shimano Yasei Aspius (modelul alb, nu cel rosu). Dar deocamdata n-am nevoie. Vezi cum e, fiecare se descurca cu ce are sau cu ce poate mai bine :bucuros2:

Pt salau, cu jig, am un model mai vechi de Shimano Speedmaster Mort Manie, de 2,7 metrii si 100 grame act., greutatea lansetei fiind de 180 grame. Pe ea am pus acuma un Nexave 4000 cu fir textil de 0,21mm.


Zoran, Powermesh-ul ala (nu cunosc lanseta deloc) dupa cum ziceai e conceputa mai mult pentru salau, deci probabil e foarte rigida si rapida in timp ce la avat e mai OK o lanseta cu varful putin mai moale tocmai pentru a nu iti indrepta triplele in momentul atacului. am pe aici niste amici care si ei pescuiesc la avat cu fire textile, lanseta ultra-fast si rigida, si indreapta triplele de parca ar fi din plumb cracii ... se minunau cand eu le spuneam ca doar o singura data mi s-au indreptat triplele si asta fara sa schimb cele originale de pe voblere (doar in anumite cazuri). ideea e ca in momentul atacului un varf mai moale te ajuta. eu la avat folosesc o lanseta care are varful moale, adica prima treime a lansetei e moale dupa care devine o mini-ranga avand multa rezerva de putere incat sa pot trage linistit chiar si in curentul cel mai cel un avat mai rasarit ... daca pui mana initial pe lanseta zici ca e o scobitoare si te intrebi daca e in stare sa scoata un peste de 2kg.

eu sunt de parere ca daca pescuiesti cu echipament supra-dimensionat omori din placerea pescuitului ... asta incepand din momentul lansarii (ma indoiesc ca se incarca bine o lanseta de genul cu un vobler de 10-15g) si continuand cu momentul recuperarii (nu cred ca simti prea bine cu lucreaza voblerele, mai ales cele dedicate avatului gen Thrill care doar produc un mic "tremurici") pana la momentul drilului cand iei avatul pe sus cu o lanseta de puterea aia. la asta as completa si cu greutatea echipamentului care nu isi are rost pescuind la avat.

dar cum bine ai zis ... "fiecare se descurca cu ce are sau cu ce poate mai bine" si in asta iti dau perfecta dreptate, pana la urma fiecare are stilul lui de a pescui si atata timp cat el se simte bine asa atunci nu mai e nimic de adaugat ...

si ca sa revenim la mulinete de spinning ... a incercat cineva un Twin Power sau Stradic de 5000-6000 la somn? cum face fata (inclusiv in timp) la artificiale care au chiar si 90 de grame?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Glad_I

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 26. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 3. octombrie 2012, 13:11

spheros 4000 sau 5000 pe un bromanodell de 2,13 si 20-120 gr? Nu am unde sa incerc 2 mulinete. Ca de 5000 nu am vazut in magazine. Poate ati incercat voi si imi puteti spune. Cu greutatea nu imi dau seama. Sau e cineva din cluj si poate sa imi arate un shimano marimea 5000?
Multumesc anticipat.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 3. octombrie 2012, 14:17

Citat

( frina la mulinetele spining sa aiba o putere maxima de cel putin 8 - 9 kg!)




nu am vazut la spinning o asemenea mulineta
D.A.M Quick Master 740 care nu are antirevers ( si deci are un punct slab mai putin ) si are data o rezistenta a franei de 16 kilograme forta.




N-am testat rezistenta data la capacitate dar am facut weeckendul trecut ceva teste in care la 8,4kg forta (maxim cat am putut aplica eu pe bat fara sa zbor din barca ) pe mulineta aproape ca nici nu se vedea ca e sub presiune (fir nu lasa deloc si asta fara sa fie frana stransa la maxim) .testul a fost facut adhoc impreuna cu niste prieteni ca sa vedem cat rezista firele cu care pescuim si niste strune home-made din monofilament de titan. ideea a fost simpla : luam betele pe rand si prindem agrafa de cantar urmand ca unu sa tina de cantarul electronic iar celalalt sa traga de bat pina ceva cedeaza (fir, struna,bat, mulineta ,agrafa sau orice altceva) . Din pacate eu n-am reusit sa pun suficienta forta pe bat astfel incat ceva sa cedeze (nici nu-s Jonny Bravo :) ). Pentru cei interesati de mai mult pe combourile mele rezultatele au fost astea:



1. Batul de salau: Loomis IMX 7 picioare actiune 7-21gr. + D.A.M Quick 2000FD + Spiderwire Ultracast 0,12+ aproximativ 2m de leader mono 0,28 Mistral ( FC coated legat de textil prin nodul "double uni knot') + agrafa duolock nr.2 : La 3,9kg forta s-a rupt firul (era foarte putin frecat chiar deasupra de leader). In configuratia asta cu vreo 2 saptamani mai inainte am scos fitofag de +12 kg


2. Batul de stiuca si avat (si de somn pana pun alte inele pe Nanoflex) D.A.M. Imperial Super Jig tuning (aprox 2,55m cw real necunost dar initial -pana sa-i tai din varf- avea 7-21gr.) + D.A.M. Quick Master 40 + Tuff Line 30lbs+ struna Cormoran Bungee Stell aproximativ 60 cm(hand made)+ agrafa duolock Sert nr.3 : la 8,5 kg era sa zbor din barca fara sa pot rupe nimic.



N-am facut probe si pe smucituri ci doar pe tras continuu.



In concluzie n-are rost sa iei echipament care sa reziste la forte mai mari decat poti tu sa aplici pe el pentru simplu fapt ca e doar o greutate suplimentara de carat .

Multi dintre noi trag pana fac batul covrig si se gandesc "mama ce tine asta, ce tare pot sa trag de peste, i-am rupt fasul " si in realitate daca masori abia pui 4-5 kg forta fara sa te protapesti in peretii barcii .

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (3. octombrie 2012, 14:22)


Glad_I

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 26. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 3. octombrie 2012, 17:00

Imi cer scuze pentru intrebarea postata mai sus dar acuma vad locatiile scrise sub nume. :)
Deci nici o sansa de intalnire.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 17. februarie 2013, 10:49

Ce parere aveți de mulineta Abu Garcia Cardinal 807 ?
O folosește cineva ?
:noroc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 19. februarie 2013, 09:53

Nimeni ? :gandesc:



O dau retur........... :necajit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 21. februarie 2013, 22:11

eu nu o cunosc.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 5. martie 2013, 17:08

Salut.Noua mea achizitie e Penn Atlantis 7000 :buaaaah: mi-o doream de mult, dupa foarte multe cautari pe net m-am decis sa o incerc.Acum la spinning am doua mulinete Ryoby Artica 2 marimea 6000 pe care mi-au intrat 110 metri Power Pro 0,43 si Penn Atlantis 7000 care are doi tamburi.Pe unul i-am pus tot un Power Pro de 0,41 si au intrat 180 de metri :buaaaah: iar pe celalalt as vrea sa ii pun un Power Pro de 0,46 100 lb.Credeti ca exagerez cu cel de 0,46?????ma gandesc sa folosesc bobina cu firul mai gros in anumite conditii ce sunt pe raul Po cand pe apa plutesc copaci imensi si tot felul de chestii care ar putea deteriora firul :gandesc: .Astea sunt mulinetele mele:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 5. martie 2013, 17:12

:apl:
Parerea mea este sa dai cu ceea ce ai acuma, cu 0,41! Mai asteapta cu al doilea tambur...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 5. martie 2013, 17:17

Salut.Noua mea achizitie e Penn Atlantis 7000 [.....]


:rizi: :rizi: :rizi: ... acum am inteles ceea ce voiai sa zici in privat :rizi: :rizi: :rizi: ... sa o stapanesti sanatos :bravo: cu cat mai multe capturi ...

nu te pune sa cumperi inca un textil pentru al doilea tambur ... foloseste-l pe cel pe care l-ai pus momentan si ulterior vezi de ce vei avea nevoie prin locurile alea :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare