Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

341

vineri, 27. martie 2015, 22:31

Ce parere aveti ,merge la somn ?


putin cam mica as spune dar in anumite conditii ar putea merge. mai nasol cu frana aia pe spate ... mie unul mi se pare tare "peste mana" ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

342

sâmbătă, 28. martie 2015, 07:32

Modelele de 4000 merg la somn, din barca. De pe mal te cam duce un exemplar mai imbracat pe unde vrea.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

343

sâmbătă, 28. martie 2015, 10:28

in primul rand te cam lasa fara fir instantaneu!

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

344

sâmbătă, 28. martie 2015, 11:23

Depinde pe ce fire... cand se pescuieste cu fir de 50-70lbs, normal ca intra 80m pe un 4000, din care lansezi 40 :)
Daca pescuiesti cu 20-30lbs si lasi ancora... E rozonabil si sigur se poate pescui pe mulineta de 4000... Totusi in triunghiul bermudelor, Gloucester, Galati si alte asemenea locuri cu pesti +2m si fire +50lbs, obligatoriu de la 6000 in sus
Chiar spuneam zilele trecute unui prieten sa-si ia Stella SW de 20000 sau chiar 30000 fir +100lbs si doar sa greseasca somnicul
:zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

345

sâmbătă, 28. martie 2015, 14:59

Si care e prietenul ala? :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

346

sâmbătă, 28. martie 2015, 15:07

:salut: , o alta problema ce poate aparea la mulinetele relativ micuțe de 4000, este puterea mica de recuperare a nălucilor mari. Cu oscilante de 60 - 100 gr in curent, sau voblere cu bătaie mare, duci chiar și o Stella de 4000 la "scârțâit". Un Spheros de 4000 si mai repede... :doarecapu: Daca vrei sa folosesti un 4000 la somn, atunci trebuie sa gasesti si naluca potrivita mulinetei...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

347

sâmbătă, 28. martie 2015, 15:08

Eu imi aleg mulineta in functie de fir si de naluca cu care voi pescui.Daca dai cu mulinete de 4000 cu cicade de 80g, si mai pescuiesti si 3 zile pe saptamana la stilul asta, o sa te tina mulineta o luna de zile.Daca dai mult la jig, atunci poti sa mergi pe 4000 fara probleme.Am un Aspire 2500 de la Shimano, pescuita numai la jig, face 3 ani , cateva sute de salaii,si merge impecabil, iar sezonul trecut ieseam si 5 zile pe saptamana.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

348

sâmbătă, 28. martie 2015, 18:34

De ce vorbim noi aici......8000 sa echilibreze ghioaga. :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

349

sâmbătă, 28. martie 2015, 18:38

Tu ai dreptate,dar exista si bete de somn care pot fi echilibrate bine cu mulinete de 4000.Nu este cazul la noi:)))

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

350

sâmbătă, 28. martie 2015, 19:03

Si care e prietenul ala?

Un baiat din Gloucester city, nu-l stii tu :p
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

351

sâmbătă, 28. martie 2015, 19:40

Eu tocmai astept un ryobi zauber de 4000. Pentru un pescuit ocazional la spining, din barca, mie mi s-ar parea suficient

Răspunsuri: 9

Membru din: 25. martie 2015

Locație: craiova

  • Scrie un mesaj privat

352

sâmbătă, 28. martie 2015, 22:08

mulineta

Mulineta se simte ca un tanc ,cam greuta 390 gr.Am pescuit cu ea la stiuca cu voblere mari ,frog,spinnerbait in combinatie cu un Lamiglas ce duce 40 gr.As vrea sa o combin cu un kenai king 1319 sau poate imi recomandati alceva ,din gama shimano .

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

353

duminică, 29. martie 2015, 08:14

shimano ssm270xh....primul speedmaster scos de ei.....nu spun ca urmatoarele nu sunt ok dar pe ala-l pescuiesc de 4 ani si nu are moarte adevarul este ca eu am mai scurtat un pic din varf deoarece-l folosesc exclusiv la somn.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

354

miercuri, 8. aprilie 2015, 18:43

Daiwa Seagate Hyper
Va amintiti ca am avut probleme cu mulineta asta............nu functiona antireversul.Atunci cand ma agatam fortam putin si antireversul incepea sa nu mai functioneze.Am dus-o la reparat si baietii de la magazin mi-au trimis-o la Daiwa Italia, am asteptat aproximativ o luna si jumatate si acum e iar la mine.Eu am avut o experienta neplacuta cu o Ryobi Artica cu cativa ani in urma avea probleme la frana, am trimis-o la reparat in garantie si mi-au trimimis-o inapoi fara sa rezolve problema :doarecapu:
Din cauza experientei negative cu Artica acum am preferat sa procedez in alt fel.Ma gandeam sa renunt la garantie si daca mi-o desface mecanicul de la magazin vede care e problema, o rezolva si eu platesc :gandesc: insa astia au preferat sa o trimita la Daiwa.
Cum crede-ti ca a venit mulineta? A rezolvat Daiwa Italy problema la antirevers? :rizi: :rizi:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

355

miercuri, 8. aprilie 2015, 18:56

Mane pun pun pariu ca mulineta sa intors exact cum a plecat. La fel de sanatoasa.. :rizi: Shimano The Best :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

356

miercuri, 8. aprilie 2015, 19:05

Exista doua marci de mulinete in lume,Shimano si Shimano :zambet:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

357

miercuri, 8. aprilie 2015, 19:28

Mane pun pun pariu ca mulineta sa intors exact cum a plecat. La fel de sanatoasa.. :rizi:

Da, s-a intors la fel cum a plecat.Cum am pus mana pe ea am fortat putin rotorul si gata antireversul nu mai functiona cum trebuie :nervos:
Chestia e ca ma asteptam la chestia asta...........parerea mea e ca in toata legatura asta:client-vanzator-mecanicul de la Daiwa ce pune mana pe ea-seful lui si altele e prea multa superficialitate :gandesc: Au pus aia de la magazin un abtibild mare pe mulineta unde au scris ca antireversul nu functioneaza.Cand ajunge acolo pe masa mecanicului aluia nu pot sa cred ca nu vede problema :gandesc:

Exista doua marci de mulinete in lume,Shimano si Shimano

Si eu sunt fan Shimano.........pana se rup si astea :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

358

miercuri, 8. aprilie 2015, 19:29

Exista doua marci de mulinete in lume,Shimano si Shimano :zambet:



:gandesc: ... ar mai fi una: Stella ! :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

359

miercuri, 8. aprilie 2015, 19:32

Si eu sunt fan Shimano.........pana se rup si astea



Mane, o Stelluta de 10mii pg, si te-ai scos forever :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

360

miercuri, 8. aprilie 2015, 19:32

Si la un Spheros am avut problema ca mi se slabea frana in timpul drilului..... si shimano mai are bube.

Insa la Daiwa am renuntat... mai ales ca la majoritatea iarna isi pierd antireturul.....

O mulineta care a fost ieftina si care pana acum chiar pare ok e o tica scrambler.

Insa la spinning la somn tot Shimano de la Spheros in sus as alege.