Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

301

luni, 2. februarie 2015, 06:38

Apropo, "Made in Japan" nu inseamna ca e fabricat integral la mama ei, doar ca e asamblat acolo si nu stiu cate procente din piese sunt fabricate la fata locului. Asta e valabil la toate produsele.

Da.... dar, si o firma austriaca producatoare de volane din piele si tapiterii de scaune ptr toti producatorii auto din lume, a exportat din sucursala Deta, jud Timis, produse de proasta calitate. Cu toate ca pielea era adusa de afara, toata linia de productie era adusa de afara, muncitorii atat in productie cit si la ctc erau din Ro. Asa a ajuns de ex in BMW-uri volane care miroseau a oaie! :soc: Unui muncitor ia venit ingenioasa idee sa ungă pielea cu său, sa se moaie, so o poata mai usor coase :rizi: Sau au schimbat ata de cusut cu ceva ieftin din pravalie, ca sa poata avea ei acasa ata de cusut de calitate. Cam cit credeti ca a rezistat ata acea la cusuturile de la tapiterii?

Nu e deloc usor sa faci un lucru de calitate cu bani putini :noroc:
Zoran ,si in Arad se produc volane din piele si centuri la firma Takata.Initial se numea Petri,pe vremea cand am fost eu angajat acolo.Managerul sef era un inginer roman de origine germana care intotdeauna ne spunea ca inaintea cantitatii este ..calitatea.Te asigur ca modelele de huse din piele care veneau drept mostre etalon din Germania, erau mult sub nivelul la care le produceau romanii nostri..Trebuia doar un lucru...sa nu ne f...la cap cu viteza..cand trebuia viteza...adio calitate..Managerul asta ,o priceput el cum sta treaba cu calitatea si viteza, si ne-a oferit un raport foarte atractiv timp de lucru-salariu.In doi ani ,Petri a devenit furnizor de clasa A pentru volane, avand clienti renumiti in lumea intreaga..BMW,Mercedes,Toyota etc....Au deschis chiar si o mica sectie pt. volane de lux imbracate in lemn de esenta rara..Nu era audit care sa nu fie trecut cu brio..''Minunea'' a incetat atunci cand japonezii de la Takata au preluat majoritatea actiunilor.Primul lucru pe care au tinut sa ni-l spuna a fost ca trebuie sa lucram mult mai repede, mult mai bine si pe bani mult mai putini..A fost momentul cand le-am spus ..auf wiedersehen..Managerul neamt care era aproape venerat de multi dintre muncitori si corpul de ingineri,a fost inlocuit cu un idiot roman cu un caracter de doi lei si restu'cuie.Care sa inconjurat ,evident, de idioti asemeni lui...Imi spun fostii colegi ce sa ajuns acolo..in privinta calitatii, a stresului, a salariilor mizere in raport cu ce trebuie sa faci si la cat te expui la toxicitatea de acolo..Ulterior am auzit , ca firma Takata a fost amendata cu o suma uriasa pentru nush ce scandal egat de volane..

Ideea este ca nu inseamna ca daca e ''japonez''..gata e un lucru perfect..globalizrea asta ,sileste firmele aflate in goanadupa profit maxim cu pierderi cat mai mici , sa faca compromisuri in ceea ce privste calitatea produdlui..asta este ,si va fi atata timp cat se mentine sistemul actual..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

302

luni, 2. februarie 2015, 06:41

Si nu este vina muncitorilor ,ci a celor care conduc..De la prostia alora din echipa de conducere se ajunge la faze de astea..Foarte posibil ca in goana dupa profit pielea aia sa fi fost dintr-un lot de rebuturi ,o bucata taiata pe capeti si deci mai scurta decat ar fi trebuit..dar cel care o monteaza nu poate comenta ca il arde la salariu,si in plus el are o norma....mare.Asa ca omul o facut cum o putut..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

303

luni, 2. februarie 2015, 07:14

Gigi, asta se intampla in tari ca Romania sau China, unde muncitorul cistiga f putin... Nu cunosc ce se intampla in etajele din conducere, eu ti-am dat 2 exemple de ceea ce s-a intamplat din cauza a citorva muncitori! Si la Eybel sa produs calitate, ca nu ramaneau peste 8 ani pe piata. Dar sunt convins ca in Austria nu avea cine sa aduca sau de oaie sa unga pieile, si nu organiza nimeni un "schimb" de ata de calitate la scara asa mare. nu zic nu, poate mai erau care isi insuseau cite o rola si in Austria, dar asta nu se simtea in calitatea produsului. Am dat doar 2 exemple cit de stupid se poate reduce calitatea unui produs daca il asamblezi in tari cu salarii low...

Calitatea a foarte multe produse sufera de pe urma asamblarii in China. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

304

luni, 2. februarie 2015, 09:31

Valoare si pret

Servus colegi de Forum….
Mä tot fortez ( mintal si financiar) la o molinetä mai scumpä/ mai bunä (?)…Efortul este
preponderent mintal deoarece sunt convins cä scula de 220 de Euro costä la
“poarta” fabricii cam 60 -70 € si mintea mea nu se prea împacä ” cu mica diferentä”. Partea proastä e cä trebuie sä lucrez pentru bani astia….. Si apoi te trezesti cu probleme de material sau de prelucrare. Am ajutat la inventar un prieten care are un magazin de biciclete mai scumpe. Am väzut ce pret de achzitie are el si de asamenea pretul de vînzare cätre client…(multe componente shimano ). Pe scurt, el vindea la triplu… Clar are si cheltuieli..salarii chirie. Mä înteb care este valoarea…cä pretul e durere. Concluzia ca client…esti jupuit. Are cineva vreo solutzie…? La furat ? asta nu !
Cele bune de pe Rhin !

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

305

luni, 2. februarie 2015, 09:58

Chiar vroiam sa te intreb de treaba asta, ca nu figura rotorul metalic in descrierea tehnica...ne-am lamurit, o "mica" scapare a celor de la marketing.


Inainte, pe toate site-urile pe care te uitai era precizat ca atat corpul, cat si capacul si rotorul sunt toate din “SuperMetale” . Mai nou, vad ca de pe restul site-urilor a disparut specificatia respectiva si a ramas doar pe site-ul italian (• Corpo e rotore in metallo (Super Metal Body)) … dupa cum se vede inclusiv intr-o poza atasata mai sus la unul dintre mesaje. O sa le scriu un email indivizilor … sunt curios de raspuns.

@Anem, nu trebuie sa fi dezamagit..si la shimano pe mulinetele pe care scrie ca sant cu corp metalic,doar sasiul este metal, restul e ..plastic .Eu am c14, care cica zic ei ar fi mai rezistent decat metalul..ma indoiesc ca este asa..Asta nu inseamna ca mulineta nu este buna, fiabila..Stiu ca daca am grija de ea si o folosesc la aplicatii light si nu o forjez, o sa ma tina.


Gigi, stiu ca nu vor fi probleme cu rotoarele din plastic (cu toate ca la Saragosa, daca strang frana spre 8-9kg incepe sa se deformeze rotorul :ochi: ) doar ca unul dintre motivele principale pentru care am ales Seagate-ul Hyper era tocmai acel rotor metalic … pur si simplu eram curios cum e o mulineta cu rotor metalic (in afara de “Arges” din anii 80 pe care o am si are rotor metalic :rizi: ). Si atunci e normal sa te enervezi cand vezi ca te mint ca ti-ar vinde ceva si de fapt te trezesti cu alte minuni acasa.

Cu aceasta ocazie pentru mine nu cred ca mai exista numele Daiwa … am 5 mulinete de la ei si sincer nicicare dintre ele nu se compara cu Shimano-urile pe care le detin. Si culmea, cu Shimano-urile nu am problemele pe care le tot am cu Daiwele, de la antirevers-ul care nu functioneaza pe frig, la piese rupte, crapaturi in anumite piese de plastic ce tin manerul, angrenaje pe care le simt in recuperare, holsuruburi ce au mancat plasticul in care se infileteaza etc.

Ps: hahahaha, am ras de m-am spart la faza cu pielea mirosind a oaie … imi si inchipui ce reactie aveau cumparatorii ce se puneau intr-o masina care mirosea ca la stana :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

306

luni, 2. februarie 2015, 11:26

Am väzut ce pret de achzitie are el si de asamenea pretul de vînzare cätre client…(multe componente shimano ). Pe scurt, el vindea la triplu…

Mishu, nu stiu cind ai vazut tu asta, dar recent ma gandesc ca nu, sau? Cred ca ai o imagine gresita in “cit se cistiga” in acest domeniu, pescuitul. Ptr ca eu cel putin nu imi pot permite mai deloc sa-mi iau pe stoc marfa multa exact din cauza preturilor mari inca de la producator, distribuitor! Ca sa iti dau un exemplu concret, adausul care il pun eu ptr a vinde marfa este intre 40% si 10%. Si ca sa fiu si mai concret, la maruntisuri este cca 40%, iar la scule ce costa mult, cca 10%.
Ca regula generala la magazinele din Germania, din cauza costurilor mari ptr salariati si chiriile ptr spatii, acestia NU pot vinde sub 70% adaus commercial. De fapt ar putea, dar la capat de an, au lucrat pe degeaba…
Sa iti dau un exemplu de vice-versa… acum 2 ani am avut licenta voblerelor Norizi pe Germania. Sti cite am reusit sa distribui la magazine? Zero.
Daca faci un calcul pe invers, adica pleci de la 20 € voblerele mari, din 2 bucati, pret vanzare recomandat de producator, unde eu ca distribuitor unic pe Germania am luat in calcul un adaus de 20%, vei ajunge sa la un pret de iesire din fabrica de 8,-€. Iar producatorul efectiv nu a putut realiza voblerele la acest pret. Eh, si aici s-a oprit distribuirea catre magazine inainte de a incepe.
Nu stiu daca ma crezi, dar am avut serii de mulinete la care am avut un adaus de doar 7%! Cind mai vi pe la mine pot sa-ti arat cataloagele ptr Händler, si te vei convinge ca nu-i pe departe 3x. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

307

luni, 2. februarie 2015, 11:33

Servus colegi de Forum….
Mä tot fortez ( mintal si financiar) la o molinetä mai scumpä/ mai bunä (?)…Efortul este
preponderent mintal deoarece sunt convins cä scula de 220 de Euro costä la
“poarta” fabricii cam 60 -70 € si mintea mea nu se prea împacä ” cu mica diferentä”. Partea proastä e cä trebuie sä lucrez pentru bani astia….. Si apoi te trezesti cu probleme de material sau de prelucrare. Am ajutat la inventar un prieten care are un magazin de biciclete mai scumpe. Am väzut ce pret de achzitie are el si de asamenea pretul de vînzare cätre client…(multe componente shimano ). Pe scurt, el vindea la triplu… Clar are si cheltuieli..salarii chirie. Mä înteb care este valoarea…cä pretul e durere. Concluzia ca client…esti jupuit. Are cineva vreo solutzie…? La furat ? asta nu !
Cele bune de pe Rhin !
Stii, treaba asta cu adausurile comerciale e valabila la absolut toate lucrurile pe care le cumparam, nu doar la mulinete, si daca o sa stai sa te gandesti de fiecare data cand cumperi paine la tot lantul parcurs de la bobul de grau....o iei razna. :doaaamne:

Acum sa revenim la mulinete - prima data sa te orientezi spre ceva ce-ti place si sa te impaci cu ideea ca nu va fi perfectiunea intruchipata, poate sa fie si Shimano Stella.

Magazinele de pescuit au de regula adausuri mai mari, ce spuneai referitor la biciclete - chirii, salarii, etc...
Magazinele online au preturile ceva mai mici. Trebuie doar sa le compari si sa astepti.
In perioada asta sunt inca reduceri - se lichideaza vechile stocuri ca sa faca loc produselor noi.

Varianta urmatoare e amazon, eBay si site-urile asemanatoare.
Sau mica publicitate cu anunturi de articole second hand - astea din urma sunt cam cu dus si intors, mai ales in cazul unor mulinete, si in special mulinete de spinning. Am luat mulinete de crap, noi, la jumate de pret si chiar sunt noi - persoana le cumparase online la pachet cu alte produse si talpa era prea mare pentru suportul de pe betele lui.
Ideal e sa vezi produsul pe care il cumperi, sa poti sa-l pipai.
Sloganuri de genul - "ca nou, curatat dupa fiecare iesire, degresat si uns lunar" sunt, ca sa spun asa, putin exagerate.

Si mai e varianta targurilor si expozitiilor de pescuit, la fel, acum e perioada lor.

Mult succes. :zambet:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

308

luni, 2. februarie 2015, 11:45

Gigi, stiu ca nu vor fi probleme cu rotoarele din plastic (cu toate ca la Saragosa, daca strang frana spre 8-9kg incepe sa se deformeze rotorul ) doar ca unul dintre motivele principale pentru care am ales Seagate-ul Hyper era tocmai acel rotor metalic … pur si simplu eram curios cum e o mulineta cu rotor metalic (in afara de “Arges” din anii 80 pe care o am si are rotor metalic ). Si atunci e normal sa te enervezi cand vezi ca te mint ca ti-ar vinde ceva si de fapt te trezesti cu alte minuni acasa.

Shimano Saragosa are rotorul din plastic? Este SW? :soc:

Am avut una în mână, ce nu-mi place la ele este raportul de recuperare prea mare. Dacă mi-aş permite aş lua Tica Talisman sau Tica Taurus, raport de recuperare 4,3 .....
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

309

luni, 2. februarie 2015, 12:01

Gigi, stiu ca nu vor fi probleme cu rotoarele din plastic (cu toate ca la Saragosa, daca strang frana spre 8-9kg incepe sa se deformeze rotorul ) doar ca unul dintre motivele principale pentru care am ales Seagate-ul Hyper era tocmai acel rotor metalic … pur si simplu eram curios cum e o mulineta cu rotor metalic (in afara de “Arges” din anii 80 pe care o am si are rotor metalic ). Si atunci e normal sa te enervezi cand vezi ca te mint ca ti-ar vinde ceva si de fapt te trezesti cu alte minuni acasa.

Shimano Saragosa are rotorul din plastic? Este SW? :soc:

Am avut una în mână, ce nu-mi place la ele este raportul de recuperare prea mare. Dacă mi-aş permite aş lua Tica Talisman sau Tica Taurus, raport de recuperare 4,3 .....
XGT-7 mai exact. Adica o combinatie de carbon si poliamida, asemanator cu Zaionul de la Daiwa.
Si Saragosa SW e aproape identic cu Spheros SW, are cu un rulment in plus, ceea ce nu e mare lucru, si la Spheros poti sa schimbi bucsa din dreapta cu un rulment.

Ce nu mi-e clar e sistemul de oscilatie - la Spheros e trecut Varispeed, ceea ce e cel mai bazic si ieftin sistem, utilizat la gama P4 (Nexave, Exage), la Saragosa intr-un loc apare cu Aerowrap2, in altul cu Varispeed.
Ca si rotorul metalic de la Seagate... :nervos:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

310

luni, 2. februarie 2015, 12:27

Shimano Saragosa are rotorul din plastic? Este SW? :soc:


Eu am versiunea F … adica asta:





… deci modelul precedent asteia pe care ei o cheama SW. Din cate stiu si aia este OK pentru pescuit in apa sarata. Si da, are rotorul din ceva plastic … si daca strang frana undeva pe la vreo 8-9kg incepe sa se deformeze (se apropie de tambur toata partea cu galetul). Nu pot spune ca ma deranjeaza treaba asta pentru ca rareori sunt cu frana la 7kg.


Ce nu mi-e clar e sistemul de oscilatie - la Spheros e trecut Varispeed, ceea ce e cel mai bazic si ieftin sistem, utilizat la gama P4 (Nexave, Exage), la Saragosa intr-un loc apare cu Aerowrap2, in altul cu Varispeed.
Ca si rotorul metalic de la Seagate... :nervos:


Saragosa-ul F (deci nu SW) cica ar avea AEROWAVE :rizi: … te pierzi in atatea denumiri. Astea noi, SW, nu stiu …

Ps: le-am scris alora de la Daiwa Italia … sunt curios daca primesc vreun raspuns sau doar isi vor modifica specificatiile de pe site.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

311

luni, 2. februarie 2015, 12:50

Cred ca ai o imagine gresita in “cit se cistiga” in acest domeniu, pescuitul.

Aici nu- vorba de cîstig( pe care nu am de unde sä-l cunosc..deoarece nu-i cunosc cheltuielile) e vorba doar de ce trebuie eu sä plätesc ca client...si nu am încotro...Dau sau o las... :noroc: ...
Da..am o imaginatzie bogatä...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

312

luni, 2. februarie 2015, 14:06

La Spheros FB are aerowrap doar de la o anumita marime in sus,nu stiu exact(cred ca de la 8000 in sus)..probabil ca si la Saragosa la fel..Modelele mai mici aduna firul pe sistem cu cama.Banalul sistem pe cama(exage,aernos, spheros) la daiwa il gasesti la modele cu pretentii de top..cum ar fi asta,de exemplu..https://mulinete.wordpress.com/2012/05/1…agecustom/.Ce-i drept un sistem pe cama bine pus la punct..Cred ca ma paste un nou hobby..o sa imi tunez mulinetele cu piese facute la comanda acolo unde se cere, sa vedem ce o sa iasa..
Gigi, stiu ca nu vor fi probleme cu rotoarele din plastic (cu toate ca la Saragosa, daca strang frana spre 8-9kg incepe sa se deformeze rotorul ) doar ca unul dintre motivele principale pentru care am ales Seagate-ul Hyper era tocmai acel rotor metalic … pur si simplu eram curios cum e o mulineta cu rotor metalic (in afara de “Arges” din anii 80 pe care o am si are rotor metalic ). Si atunci e normal sa te enervezi cand vezi ca te mint ca ti-ar vinde ceva si de fapt te trezesti cu alte minuni acasa.

Shimano Saragosa are rotorul din plastic? Este SW? :soc:

Am avut una în mână, ce nu-mi place la ele este raportul de recuperare prea mare. Dacă mi-aş permite aş lua Tica Talisman sau Tica Taurus, raport de recuperare 4,3 .....
XGT-7 mai exact. Adica o combinatie de carbon si poliamida, asemanator cu Zaionul de la Daiwa.
Si Saragosa SW e aproape identic cu Spheros SW, are cu un rulment in plus, ceea ce nu e mare lucru, si la Spheros poti sa schimbi bucsa din dreapta cu un rulment.

Ce nu mi-e clar e sistemul de oscilatie - la Spheros e trecut Varispeed, ceea ce e cel mai bazic si ieftin sistem, utilizat la gama P4 (Nexave, Exage), la Saragosa intr-un loc apare cu Aerowrap2, in altul cu Varispeed.
Ca si rotorul metalic de la Seagate... :nervos:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

313

luni, 2. februarie 2015, 14:21

Eu zic ca-i important si de unde cumperi mulineta.
Am lucrat acu` ceva ani pt. o firma care ma trimitea destul de des cate-o luna, doua prin alte tari.
Cu ocazia unei asemenea deplasari am cumparat de la Bass Pro Shop o mulineta Daiwa CrossFire 2500 cu $25, in ideea s-o folosesc cu un bat de $15 cat sunt plecat si sa le arunc la sfarsit, ca sa n-am exces de bagaje.
Am blinkerit cat am stat acolo cu ea (la stiuca si bass) si la sfarsit, din cauza ca-mi placea foarte mult cum (inca) mergea, am luat-o acasa s-o mai folosesc si aici pana crapa.
Dupa 3 ani de folosire inca mergea impecabil... in consecinta am mai cumparat inca 5, diverse marimi care toate merg f. bine si-n ziua de azi. :)
Acu` vreo o luna de zile, i-am dat mulineta aia veche lui Ovidiu, pt gresare (n-a fost niciodata desfacuta) si m-a asigurat ca angrenajele sunt in stare excelenta.
Cred ca de la o mulineta ce nu depaseste 100RON, chiar nu se poate cere mai mult. :zambet:
(aceeasi mulineta am vazut-o si pe piata de la noi dar arata altfel decat ce-am luat de la BassPro... :nunteleg: )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 52

Membru din: 26. martie 2013

Locație: bucuresti

Profesia: jurist

  • Scrie un mesaj privat

314

luni, 2. februarie 2015, 16:56

mulineta spinning somn!

Am primit de curan cadou o mulineta mitchell big mouth 4000!
Intentia mea evidenta este de a o folosi in spinning-ul la somn de care vreau sa ma apuc incepand cu acest an!
Astept pareri din partea dumneavoastra referitor la aceasta mulineta!

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

315

duminică, 8. februarie 2015, 11:05

Noroc ca am mai citit (recitit) acest topic, ca era cit pe aci sa ma infing la o Daiwa Seagate ...ghinion ca sint cam debusolat, caut una de talia 4000-5000,
varianta pentru apa sarata , daca mai merg undeva la mare ...m-am uitat la shimano spheros sw, saragosa, biomaster, penn battle, fin nor..penn atlantis 5000 care se pare ca nu se mai fabrica si nu am ajuns
la nici o concluzie. O sa ma duc la magazin poate pot tine ceva in mina, mai dau la manivela..(si mai economisesc)
Problema de Full Metal este sigur o treaba buna, dar sint grele si hai sa fim sinceri ca ingineria mecanica n-a fost inventata de americani..si asta se simte la mulinetele lor .
Carcasele din materiale nemetalice sint mai usoare, dar deja prin natura lor mai putin rezistente la socuri, uzura , samd.
Multineta vreau sa o montez pe un STC, adica un bat din 4-5 bucati pe care-l pot transporta in geamantan, cu o actiune de ca. 40-80 gr, max 120 depinde de producator, la o lungime de la 2,4 -2,6 m.
Ceva propuneri ?

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

316

duminică, 8. februarie 2015, 11:12

Am primit de curan cadou o mulineta mitchell big mouth 4000!
Intentia mea evidenta este de a o folosi in spinning-ul la somn de care vreau sa ma apuc incepand cu acest an!
Astept pareri din partea dumneavoastra referitor la aceasta mulineta!


Pentru barcă e ok. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

317

duminică, 8. februarie 2015, 14:12

''OZN-uri'' de la Shimano, 2015.la mine a aparut cu optiunea ''translate''..

NEW ツインパワー[TWIN POWER]|スピニングリール|リール|製品情報|シマノ -SHIMANO-
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

318

marți, 10. februarie 2015, 10:56

''OZN-uri'' de la Shimano, 2015.la mine a aparut cu optiunea ''translate''..

NEW ツインパワー[TWIN POWER]|スピニングリール|リール|製品情報|シマノ -SHIMANO-


arata interesant si am vazut anumite chestii ce s-ar incadra la capitolul imbunatatiri (printre altele fluturasul de la frana ce il deranjeaza pe Zamfi :ochi: ) ... dar vad ca merg doar pana la marimea 4000 momentan.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

319

marți, 10. februarie 2015, 14:50

Da frate ai vazut ca se poate! :ochi: Acuma Anem ,stai sa vezi dracia naibii...ca mi-am luat de aproape un an un Rarenium 2500 in ideea sa-l folosesc doar pe balti la salau pe un ML .La 200 g se preteaza. Si ,culmea culmilor, desi mulineta e catalogata sub Biomaster ,desi l-am pescuit cu Sunline de 10 lbs si acum chiar de 6 lbs ...nu am probleme cu asezatul firului! :soc: :nunteleg: Bine,poate intr-o zi de pescuit pune o data sau de doua ori firul rau ,dar asta e chiar normal ! Na! Ce sa-i mai zici ? Cu Biomasterul de cand il pescuiesc cu PP de 15 lbs sunt cel mai bun prieten! :rizi: Deci e bune si bitzicli astia :rizi:

Acuma nu e cazul momentan ,dar noul TP arata bestial... :gandesc: Nu prea avem noi pesti de el ,da' na ...piticii lucreaza :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

320

marți, 10. februarie 2015, 15:02

Nu stiu Zamfi cum e Rarenium-ul cu firele subtiri (ma bucur ca nu iti face figuri) dar per ansamblu mulineta aia pot spune ca mi se pare foarte OK. Are Mane una de 4000 de care trage de vreo 3 ani cu fire de la 10lb la 40lb (cred) si in ciuda faptului ca pana acum nu a fost inca vreodata curatata se comporta exemplar. E adevarat ca nu ai aceeasi senzatie de “inchegare” pe care o ai cu mulinetele cu corp metalic dar se incapataneaza sa mearga surprinzator de bine … asta si cu precizarea ca a scos ceva pesti cu ea :gandesc:

de Biomaster iarasi as avea doar cuvinte de lauda. Cred ca sunt vreo 2 ani de zile de cand trag de a mea iar in urma cu vreo luna am deschis-o pentru prima data. Surprinzator de putina uzura pe dantura si interiorul surprinzator de curat … adica a strans ceva “negreala” prin anumite zone dar mult mai putin decat am vazut pe la alte mulinete.

De TwinPower-ul nou nu vreau nici sa pomenesc … pot doar spune ca imi place ce vad si consider ca anumite imbunatatiri sunt mai mult decat bine-venite. Nu vreau sa ma gandesc inca la vreo eventuala achizitie :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm