Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

261

duminică, 30. noiembrie 2014, 20:32

Ce fir pui pe ea , sau ai pus, Emil ?
Frumoasa achizitie, imi trage si mie cu ochiul.


Nu ma cheama Emil insa raspund eu :zambet: Ne-am cumparat si eu si Anem cate una de fiecare si am pus amandoi fir Gigafish Powerline 0,25mm.Pana acum mulinetele sunt ok numai ca trebuie sa treaca ceva timp in care sa prindem ceva somni sa vedem daca am facut alegere buna :noroc:



Adi, raspunsul ti l-a dat Mane intre timp. Adaug doar ca mai am doi tamburi de la Advantage care se potrivesc. Pe alea am PP de 40lbs si PP de 65lbs.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

262

duminică, 30. noiembrie 2014, 22:34

asa ceva a incercat cineva ?
»kingofbeasts« a adaugat urmatoarea poza:
  • exsence.jpg

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

263

luni, 1. decembrie 2014, 13:02

asa ceva a incercat cineva ?


la un moment dat ma manca pe mine modelul BB de 4000 ... ma incanta mult pretul si raportul de recuperare. chiar sunt curios si eu daca vor fi ceva pareri ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

264

luni, 1. decembrie 2014, 15:20

la un moment dat ma manca pe mine modelul BB de 4000 ... ma incanta mult pretul si raportul de recuperare. chiar sunt curios si eu daca vor fi ceva pareri ...

alea ma tenteaza si pe mine :ochi: bine , se adauga la ele un corp de aluminiu la doar 315 grame pentru o mulineta de 4000 :buaaaah: si un angrenaj de forta gandit de saltwater :zambet: pentru un pescuit la somnici din barca pe apele patriei e mai mult decat ok (si mi ales pentru jigging :ochi: )

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

265

marți, 2. decembrie 2014, 18:39

Adi, raspunsul ti l-a dat Mane intre timp. Adaug doar ca mai am doi tamburi de la Advantage care se potrivesc. Pe alea am PP de 40lbs si PP de 65lbs.[/quote]

Multumesc Mane si Emil pentru informatie.

Prima achizitie va fi o mulineta pentru clonc, dar aici merg pe mina domnului Profesor.. :ochi: si apoi urmeaza Daiwa daca ne ajuta cineva acolo sus. :ciao:

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

266

marți, 2. decembrie 2014, 21:20

seamana foarte mult cu shimano TP 4000 FC,
caut si eu o mulineta cu raport de recuperare mai mic pt. jiguri mai grele

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

267

miercuri, 3. decembrie 2014, 22:02

seamana foarte mult cu shimano TP 4000 FC,
caut si eu o mulineta cu raport de recuperare mai mic pt. jiguri mai grele
DAM Quick 2000 FD sau Okuma Raw II 30.

Ce vrei sa faci cu ea, oricum nu prea iesi la pescuit?? :zambet:

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

268

joi, 4. decembrie 2014, 05:45

Sti ca raman la shimano, iar o dunare tot mai vizitez ... :drac2:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

269

joi, 4. decembrie 2014, 06:46

Mortal exsensul ala..foarte probabil ca la inceputul sezonului care vine o sa am si eu una.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

270

joi, 4. decembrie 2014, 09:16

Sti ca raman la shimano, iar o dunare tot mai vizitez ... :drac2:
Mai gandeste-te...DAM-ul e la reducere in momentul asta :pauza: , recuperare 66,4 cm pe tur, doar greutatea e un pic mai mare, depinde pe ce lanseta vrei s-o pui.
Bine, Okuma are sistemul ala eliptic un pic bizar... :gandesc:

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

271

joi, 4. decembrie 2014, 20:24

raman la cele 2 mulinete, vreau pt. NFC 2oz.

poate mai vine cineva cu pareri.... :zambet:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

272

miercuri, 10. decembrie 2014, 21:44

raman la cele 2 mulinete, vreau pt. NFC 2oz.

poate mai vine cineva cu pareri.... :zambet:


Care sunt cele doua pe care ai pus ochii?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

273

miercuri, 10. decembrie 2014, 22:40

raman la cele 2 mulinete, vreau pt. NFC 2oz.

poate mai vine cineva cu pareri.... :zambet:


Care sunt cele doua pe care ai pus ochii?
Momentan oscileaza intre Pampers si Milupa... :rizi: :rizi:

Dupa cate il cunosc, Biomaster si Twin Power. :ochi:

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

274

joi, 11. decembrie 2014, 05:48

Da , pampers este pe primul loc :zambet:
twin power 4000fc si exsensul 4000

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

275

joi, 11. decembrie 2014, 13:39

Da , pampers este pe primul loc :zambet:
twin power 4000fc si exsensul 4000


De Exsence nu stiu nimic, la fel cum nu am avut nici un contact direct cu TwinPower-ul FC (doar prin magazine la rece), dar citesc mai multa lume pe forumuri care nu lauda prea mult TP FC-ul ala. Multi spun ca e clar mai jos decat versiunile precedente ale TP-urilor.

La Daiwa sa inteleg ca nu te uiti deloc? Pentru lanseta de care pomeneai o Daiwa de 3000 ar sta bine de tot … ceva care pe langa corpul si tamburul metalic sa aibe si rotorul tot metalic (chiar daca pana la urma la dimensiunile alea chiar nu are asa mare importanta acest aspect).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

276

joi, 11. decembrie 2014, 21:34

Detin un TP 3000SFC, pe care il folosesc la vobler si sunt destul de multumit de ea,
iar cu daiwa am avut ceva probleme si... fiecare cu ale lui :zambet:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

277

joi, 11. decembrie 2014, 22:25

Am avut un dam la vanzare (DAM Quick royal 960), l-am dat unui pescar de pe alt forum si mi-a confirmat ce banuiam si eu, mulineta este super robusta si facuta din materiale rezistente pentru astfel de pescuit. Mie unul mi-a facut o impresie deosebita, ca parere personala cred ca pentru spinning la somn, este peste orice, in categoria ei de pret, asta din pipaite si din parerea cumparatorului care a si desfacut-o si pescuit-o vreo 2 luni si cu ceva rezultate, nu notabile inca.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

278

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 12:00

Avand nevoie de inca o mulineta in special pentru pescuitul avatului si in mare parte doar cu voblere mi-am cumparat zilele astea un TP 2500 FB Japan.Am vazut ca sunt useri care au si folosesc aceasta mulineta si as dori sa aflu ce parere personala au despre ea.Eu inca nu am apucat sa o invart decat prin casa,la rece si mi-i se pare ok.In afara de jocul usor,inainte-inapoi al tamburului, specific dealtfel la mulinetele Shimano,nu am ce-i reprosa.O voi incarca cu un fIr Savage Gear Finezze pe care l-am folosit anul asta din vara si de care eu unul am fost incantat.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

279

duminică, 11. ianuarie 2015, 17:40

Avand nevoie de inca o mulineta in special pentru pescuitul avatului si in mare parte doar cu voblere mi-am cumparat zilele astea un TP 2500 FB Japan.Am vazut ca sunt useri care au si folosesc aceasta mulineta si as dori sa aflu ce parere personala au despre ea.Eu inca nu am apucat sa o invart decat prin casa,la rece si mi-i se pare ok.In afara de jocul usor,inainte-inapoi al tamburului, specific dealtfel la mulinetele Shimano,nu am ce-i reprosa.O voi incarca cu un fIr Savage Gear Finezze pe care l-am folosit anul asta din vara si de care eu unul am fost incantat.


Am eu un FB de 2500 Made in Japan si e o mulineta in care te poti baza. O am de vreo 3 sau poate chiar 4 ani si nu m-a lasat la greu ... chiar daca am dat cu ea inclusiv cu naluci de 50 si ceva de grame. Ce nu imi place la ea ... la unul dintre tamburi nu se mai aude caraitul ala de la frana (a picat piesa aia si am pierdut-o) si faptul ca se simt angrenajele in ea in timp ce o invarti. La vobler nu e deloc deranjant dar la jig nu pot pescui cu ea prea bine. Frana e OK si lucreaza cum trebuie.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

280

duminică, 11. ianuarie 2015, 18:53

Mersi Emile,am citit undeva intr-o postare de a ta de acel inconvenient de care zici.Sincer eu nu l-am simtit la rece dar nici nu pot sa zic ca poate nu-i asa.O sa vad eu la primavara care e treaba cu ea.Special am luat-o cum ziceam ptr.voblere si mai ales ptr.genul celor facute de mine in ultima vreme.Oricum speram la mai multe pareri,dar aici lumea e ca in parlament,pe partide.... :rizi:
»Diogene« a adaugat urmatoarea poza:
  • P1000647.JPG
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Diogene« (11. ianuarie 2015, 19:04)