Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

201

sâmbătă, 12. iulie 2014, 12:15

am folosit daiwa sol 3000 si am trecut la '11 shimano twin power 4000
frana cu putere mare si care lucreaza lin e un aspect important in alegerea unei mulinete de spinning pt somn.
inca nu am motive sa trec la stella, chiar si asa, consider fitze mulinetele ce le am, inclusiv pt salau (certate, bradia).

@zamfi, ai fost in zona cu stuf, zona ce eu o credeam protejata? aduce mult a delta zona respectiva si de mult mi-am dorit s-o pescuiesc :)

Scuze ca doar acum am vazut intrebarea.Nu am fost in zona protejata ,desi am inteles ca la spinning se poate pescui si acolo.Am dat pe dupa niste insule ,in bratele formate pe dupa ele. Stiuca este! :)

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

202

sâmbătă, 12. iulie 2014, 17:05

Scrie pe Google, Fuji EWBC21 si tre sa gasesti ceva care arata asa :
La noi nu stiu exact daca e pe undeva si daca da unde insa afara se gaseste si sunt destui care pot aduce inclusiv eu.
OK merci fain ! Revin cu mp

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

203

sâmbătă, 12. iulie 2014, 22:04

Lanseta are 320gr cantarita de mine 308,iar mulineta 379 la care mai adaugi si greuta tea firului,asta inseamna ca la lanseta am nevoie de o mulineta de 600 gr.?

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

204

sâmbătă, 12. iulie 2014, 22:35

M-am gandit si la treaba cu greutatea suplimentara.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

205

duminică, 13. iulie 2014, 07:23

Lanseta are 320gr cantarita de mine 308,iar mulineta 379 la care mai adaugi si greuta tea firului,asta inseamna ca la lanseta am nevoie de o mulineta de 600 gr.?


Normal nu, la mulineta respectiva ai nevoie de o lanseta de 200-230 gr. :zambet: Pt un combo light.

Eu am o lanseta de 2,4 m (actiune 170 gr) ce are greutate proprie 250 gr. Aceasta se echilibreaza perfect cu o mulineta de 620 gr (cu fir cu tot). Voi incerca sa pun o mulineta de 400 gr si iti spun cum sta in mana...

Sa nu intelegi gresit, nu am spus ca la o lanseta de 320 gr tra sa-i pui o mulineta de 600 gr doar ptr echilibru! Nu, am spus doar ca cu asa o mulineta se achilibreaza bine ansamblul. Solutia lui kingofbeasts este f buna, mai ales daca ai deja cumparate accesoriile. Dar, am spus ca, cu o lanseta heavy, care oricum bate la 300 gr, as imperechea o mulineta pe masura, solida, marimea 6000-8000 care sa poata lansa si recupera fara probleme si naluci grele, de 80-100 gr, pe o durata lunga.

De ex, la jerk de stiuca unde se lanseaza si naluci grele si se zmuceste mai tot timpul de lanseta, facind socuri in mulinbeta, nu cunosc sa existe mulineta care sa reziste acestui stil. De aceea s-a trecut la multiplicatoare. La spinning la somn, daca folosesti mult naluci mari si grele, ai nevoie de o lanseta si o mulineta solida, puternica. Degeaba echilibrezi lanseta cu greutati in capat, mulineta de 3500 tot se va duce de ripa daca o soliciti in permanenta cu naluci grele!
Daca dai numai cu voblerase mai usoare dupa somn, pina in 30 gr, atunci nu ai nevoie de o lanseta heavy, solida si grea, poti folosi o lanseta de in jur de 200-220 gr greutate proprie: WFT Charisma Power 2,40m 30-120g => 200 gr

Personal am o lanseta de 2,1 m, de 3 oz (cca 85 gr) dintr-o bucata, greutate proprie 210 gr, ce se fol la pescuit de ton, cu mare putere in cotor. Mulineta de 600 gr nu echilibreaza lanseta deloc. In cazul asta, voi pune una de 400 gr ptr a o putea folosi la spin cu naluci mai light, iar cealalta de 2,4 m cu act. de 6 oz (cca 170 gr), greutate proprie 250 gr, o pot pescui cu naluci grele.
:gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

206

duminică, 13. iulie 2014, 11:00

Mulineta o sa ocuplez cu un spin blade de2.40 30-80.Iar pentru lanseta o sa caut o alta mulineta mai mare.

dan_bau

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 30. iunie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

207

luni, 14. iulie 2014, 23:01

Salut
O Stella 4000 jdm model 2004-2007,4,6:1recuperare, face fata pentru un spinning mai "light" la somn ???
Foloseste cineva ?
Multumesc.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

208

marți, 15. iulie 2014, 07:45

Salut
O Stella 4000 jdm model 2004-2007,4,6:1recuperare, face fata pentru un spinning mai "light" la somn ???
Foloseste cineva ?
Multumesc.


Vorbim de Stella, mulineta despre care se zice ca e destul de bunicica? :) da sigur ca face fata...
Iti intra aproximativ 120m de textil de 30lbs pe ea... si te vei descurca onorabil... Totusi la somnii intre 41 si 270kg s-ar putea sa vrei sa fi fost marimea 10000 si firul de 150lbs
Spor!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

209

marți, 15. iulie 2014, 08:00

Salut
O Stella 4000 jdm model 2004-2007,4,6:1recuperare, face fata pentru un spinning mai "light" la somn ???
Foloseste cineva ?
Multumesc.


Vorbim de Stella, mulineta despre care se zice ca e destul de bunicica? :) da sigur ca face fata...
Iti intra aproximativ 120m de textil de 30lbs pe ea... si te vei descurca onorabil... Totusi la somnii intre 41 si 270kg s-ar putea sa vrei sa fi fost marimea 10000 si firul de 150lbs
Spor!


Am cautat si pe forumuri din Germania reviewuri ca sa pot raspunde, ptr ca personal nu am avut... si am gasit ceva sris de Jan Gutjahr, care a pescuit zeci de mulinete si are experienta destula in drilluri. Spune ca e o mulineta f buna, dar care, la drill cu un somn f mare si puternic i-a indoit axul! A pescuit de pe mall. O mulineta care are mai putin de 350 gr are totusi si ceva mai putin material, chiar daca e din metal si costa sute de euro, nu este exclus sa se defecteze ceva la ea.
Tot asa am fost de fata cind un pescar a adus la magazinul din Rastatt o Daiwa saltiga de 3500 defecta, in urma unui drill cu un somn pe Rin.
Sunt exceptii, dar exista. :noroc:
Nu stii niciodata cind intradevar iti intra unul sarit de 70 kg, nu e nevoie de 270!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

210

marți, 15. iulie 2014, 08:11

Nu stii niciodata cind intradevar iti intra unul sarit de 70 kg, nu e nevoie de 270!


O da , cu siguranta, totusi e ciudata treaba cu axul indoit, inseamna ca nenea a blotat tamburul cu mana si firul era suficient de puternic... Cu siguranta marimea aia nu e indicata pentru epscuit dedicat la somn...darprobabil, colegul nu vrea o mulineta de 8-10000 de somn special...
Eu mi-am luat o Stella 4000SW (350g- mai mult metal decat Stellele de fresh water) tocmai in ideea de e a avea o mulineta mai puternica in pescuitul salaului si desigur eventualitatea intalnirii cu diversi somni... Acum pe ea am un fir de 30lbs, iar mulineta are un max drag de 11kg, dar cusiguranta imi ajunge si frana de 5-6kg pentru pescuitul uzual pe care-l fac la salau..chiar si in eventualitatea unui mustacila.

Oricum totul trebuie asortat, lanseta cu mulineta cu firul si nu in ultimul rand carligul... nu merge una mai buna, cealalta mai slaba... iar alegerea clar tine de experientele fiecaruia :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

211

marți, 15. iulie 2014, 08:19

Da, exista uneori situatii cind mai trebuie sa blochezi cu mana, cu toate ca nu-i recomandat din cauza tensiunilor necontrolate ce se nasc in linie. Din pacate nu se poate pescui doar in situatii ideale si nici nu se poate selecta marimea somnului.
Mai sunt si stilurile diferite de pescuit, cum spui tu, tu dai cu precadere la salau cu ea, si doar daca intra un somn sa poti face fata. Si tu pescuiesti din barca.

De ex, Okuma Cedros 50 are 450 gr si se foloseste f des la pescuit pe verticala. Se prind fara probleme si somni de 2,3-2,4 m cu ea din barca! La verticala! Sunt insa deja destui pescari care le-au distrus folosindu-le la spining... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

212

marți, 15. iulie 2014, 08:22

Raspunsul corect la intrebarea lui dan_bau era:
Da face fata, daca nu pui un fir mult mai rezistent decat frana mulinetei si nu blochezi tamburul cu mana ... Asta daca vrea sa isi protejeze mulineta, care clar nue destinata somnilor mari... , prin mare sa zicem +1.5m
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

213

marți, 15. iulie 2014, 08:23

Prieteni,

Dupa 2 saptamani de asteptare, am intrat in posesesia mulinetei Saragosa 8000f.

Ce este curios marimea acesteia este apropiata de Daiwa Capricorn 4500j care am achizitionat-o cu putin

timp inainte!

Acu sa vedem cum se vor comporta si unde este diferenta intre cele doua in pescuitul la spining! :gandesc:

Anem am intels ca si tu ti-ai luat una (Saragosa) cu ce fir ai incarcao pt pescuit spining la Dunare!

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

214

marți, 15. iulie 2014, 09:19

am intrat in posesesia mulinetei Saragosa 8000f.


S-o pescuiesti sanatos si cu fire incordate
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

215

marți, 15. iulie 2014, 09:46

Prieteni,

Dupa 2 saptamani de asteptare, am intrat in posesesia mulinetei Saragosa 8000f.

Ce este curios marimea acesteia este apropiata de Daiwa Capricorn 4500j care am achizitionat-o cu putin timp inainte!

Acu sa vedem cum se vor comporta si unde este diferenta intre cele doua in pescuitul la spining! :gandesc:

Anem am intels ca si tu ti-ai luat una (Saragosa) cu ce fir ai incarcao pt pescuit spining la Dunare!


Daiwa si Shimano au marimi diferite si da, un 4500 de la Daiwa este aproximativ echivalentul unui 8000 de la Shimano. Nu cred ca vei gasi mari diferente intre cele doua mulinete, sunt niste chestii facute sa faca fata unor solicitari mai mari dar fara nu stiu ce pretentii de “n”-spe rulmenti sau alte detalii de acest gen. Mie mi se par niste mulinete bune la un pret decent.

Nu iti pot raspunde la intrebarea cu ce fir as folosi pentru Dunare pentru ca nu am pescuit niciodata la somn pe acolo, tot timpul preferam sa pescuiesc la avat cu un echipament mult sub ceea ce folosesc la somn. Eu folosesc aici un fir de 80lb si intra la fix o rola de PP de 135 de metri. Ar merge si un 65 fara probleme dar asta ar insemna sa ii pui ceva fir pe sub pentru a iti umple tamburul cum trebuie. Eu am preferat 80-ul pentru ca imi umple tamburul la fix, tine PUTIN mai mult decat 65-ul la ceva frecari si la nevoie imi permit sa blochez tamburul :zambet:

ps: la Saragosa am observat ca daca urc cu frana peste aproximativ 7-8kg incepe sa se indoaie bratele rotorului :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

216

marți, 15. iulie 2014, 12:14

la Saragosa
.......nu are buton antirevers ???:nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

217

marți, 15. iulie 2014, 12:47

la Saragosa
.......nu are buton antirevers ???:nunteleg:


NU Dane, nici F si nici noua SW nu au ... si mai sunt cateva modele la care lipseste.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

218

vineri, 29. august 2014, 11:37

Cred ca sunt vreo 3-4 luni de cand ma invart dintr-o parte in alta si nu reusesc sa ma decid asupra unei mulinete. Orice ajutor ar fi bine-venit. O sa incerc sa explic putin de ce as avea nevoie si sunt deschis la propuneri care sa indeplineasca cerintele amintite.

Caut o mulineta care sa se invarta in jurul a 400 de grame, sa aibe o frana de minim 6kg forta si un tambur suficient de mare pentru a imi intra minim 130-150 de metri de textil de 40lb. Sa zicem ca pe moment limita de pret as pune-o undeva in jurul a 350 de euro.

Din pacate in casa Shimano am vazut ca e o diferenta imensa intre marimile 4000 (5000) si 6000 (8000), adica cele de 4000 sar putin de tot de 300 de grame in timp ce 6000-urile ajung aproape de 600 de grame, adica ori sunt prea usoare ori sunt prea grele. Pacat ca nu se mai fabrica marimea 5000 (momentan 5000-urile imprumuta corpul 4000-ului), ar fi picat la fix.

Daca ma uit la Daiwa marimile de 3500/4000 au exact greutatea pe care o doresc (de fapt pe lanseta pe care urmeaza a fi pusa mulineta momentan se afla o Daiwa de 3500 dar care e aproape bucati deja) si imi echilibreaza lanseta la fix. Din pacate dupa niste experiente nu tocmai placute cu firma asta sunt foarte indecis daca vreau sa merg pe mana lor sau nu. Daca ar fi totusi sa merg pe Daiwa atunci ma intereseaza o mulineta care sa nu foloseasca HOLSURUBURI prin rotor (de asta Advantage-ul e praf, totul pe rotor e fixat cu holsuruburi care au nenorocit filetul de plastic in care erau bagate iar acum nu le mai pot strange orice as face – si avand in vedere ca vorbim de somn nu sunt dispus sa topesc plasticuri pentru a “micsora” orificiul in care se infileteaza), deci preferabil ar fi sa aibe rotorul metalic (cazul SeaGate-ului) si neaparat imi doresc ca manivela sa se infileteze direct in angrenajul mulinetei (nu si la SeaGate :zid: ), nu cu piulita pe partea opusa pentru ca in timp capata prea multe jocuri.

Mulinetele care imi fac cu ochiul sunt urmatoarele:
Shimano Biomaster 5000 SW
Shimano Biomaster 5000 FB
Shimano Stradic 5000 FJ
Daiwa Seagate 3500 QD

Nu vreau marimi de 4500 (Daiwa) sau 8000 (Shimano) chiar daca vorbim de somn. Mulineta va fi folosita aproape strict pentru jigging dupa somn cu fire de maxim 40lb cel mai des pe niste canale unde in majoritatea cazurilor ma descurc inclusiv cu mulinete de 2500-3000.

Si da, avand in vedere ca este destinata aproape exclusiv jigurilor este foarte important cum pune firul pe tambur.

Recomandari?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

219

vineri, 29. august 2014, 12:01

E greu cu recomandarile ...Si eu trebuie sa ma gandesc pentru la anul la o mulineta de spinning exact in conditiile descrise de tine! :) Cand am fost anul asta in concediu am trecut prin Drobeta si am avut deosebita placere sa stau la o bere cu userul Toby :bravo: In afara faptului ca am simtit o reala placere sa stau la povesti cu el ,am avut ocazia sa ma joc cu trei mulinete de vis ( parerea mea): o Stella SW , o Daiwa Saltiga SW si nu stiu ce varf de gama de la Penn (asta era de clonc/stationar).Toate mulinetele erau impresionante ,insa Saltiga mi-a ramas in minte... Pentru spinning. Probabil ca nu o sa dau bani pe asa ceva decat daca castig la Loto (dar nu joc :rizi: ) ,insa ...

Acuma legat de mulinete "omenesti" si ma refer aici la cele postate de tine Desi Biomasterul aseaza firul boboc ,eu am senzatia ca nu este o mulineta de forta! Desi tu ai experienta pozitiva cu ea . Eu pe Mures cand vreau sa-mi bat joc de mulineta (adica dau cu voblere in curenti de te doare mintea) ,dau cu o Daiwa Laguna ,model vechi , care desi este veche refuza sa moara! E drept ca cele 320 g la o mulineta de 2500 inseamna ceva. Stradicul ala pare interesant .

Oricum ,eu personal o sa caut (am timp...) o mulineta Daiwa sau Shimano facuta in Japonia! Nu doar pentru piata japoneza,ci chiar facuta acolo.La 300 euro poti lua o Certate Hyper Custom de 4000,japan, 390 g, 8 kg drag ,etc. Trebuie rabdare si ...tutun! Dar tu parca fumezi :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

220

vineri, 29. august 2014, 13:13

Eu am un shimano TP Sw de 6000, nu am prins inca cu ea dar pare ce trebuie. Daca nu era asa grea, DAM-ul de il am la vanzare pare cea mai serioasa mulineta care am vazut-o vreodata, atat ca e pentru brate de fier!

Subiecte asemănătoare