Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

181

joi, 19. iunie 2014, 20:21

Saragosa SW 6000, sau de ce nu chiar Stella SW 6000 :zambet:


diferenta prea mare de pret intre cele doua mulinete :doarecapu:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

182

joi, 19. iunie 2014, 21:23

Am scapat Banax-ul de 6000 la mustata, s-a vandut chiar inainte sa sun eu! :nervos:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

183

vineri, 20. iunie 2014, 07:45

Stella SW are un pret exagerat pentru ce peste se poate prinde I data pe an intr-un concediu!!

Nu, categoric nu din punctul meu de vedere!!

Sant multe alte mulinete sub pretul Stellei care fac aceleasi lucru cu bani mai putini!

Pret exagerat!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

184

vineri, 20. iunie 2014, 07:52

Stella SW are un pret exagerat pentru ce peste se poate prinde I data pe an intr-un concediu!!

Nu, categoric nu din punctul meu de vedere!!

Sant multe alte mulinete sub pretul Stellei care fac aceleasi lucru cu bani mai putini!

Pret exagerat!


Sunt de acord cu tine 100%, trebuie doar sa gasim alternativele mai ieftine :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

185

vineri, 20. iunie 2014, 09:16

De acord cu alternativele ...Insa sa fie Daiwa :rizi: Uite un exemplu: ieri m-am intors de pe Clisura dintr-o expeditie scurta . Scurta dar extrem de interesanta...Vijelioasa chiar uneori :rizi: In fine. Am vazut insa cum rezista o simpla mulineta Cabelas Tournament ZA 2500 ,o mulineta ieftina,facuta de Daiwa pentru Cabelas.Bine,nu se mai fac dar daca cineva are una de 1500 de vanzare ...o cumpar! :bravo: Ca sa revin ,cu mulineta aia pescuia amicul din Clisura.Sa va spun ce tzepe dadea sau cand agata jigul sa vezi tu contre.Nici nu ma mir ca a rupt anul asta cica doua cotoare de bat! Se ridica pielea pe mine cum tragea ,cu textil , in mulineta aia! Si nu ceda! Eu dadeam cu o bicicleta :rizi: de vreo trei ori mai scumpa decat Cabelasul ala ,dar nu aveam curaj sa fac din alea...

Ps:uneori platim jucarii scumpe doar pentru ca suntem niste copii mari ... :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

186

vineri, 20. iunie 2014, 09:31

Am avut eu Daiwa Capricorn 4500j, este usoara pt. marimea ei se invarte bine dar nu te da pe spate

Merg pe mana lui Anem :bravo:

Era una dintre mulinetele din lista lui recomandata catre Mane 81 si chiar El spunea ca ar fi vrut sa o cumpere in ceva vreme dar nu a gasit-o in shop!

Asa ca sint linistit ,ca pentru ceea ce-mi trebuie mie este mai mult decat suficienta!


Doriane, toby zice bine ce zice. O mulineta usoara pentru marimea ei care isi va face treburile foarte bine fara a da pe spate cu felul in care merge sau prin aspect. E pur si simplu o mulineta pe care sa te poti baza. Iti recomand ca atunci cand o desfaci pentru intretinere sa ai mare grija la holsuruburi … eu am reusit sa fac praf niste filete in plastic si acum nu reusesc sa strang cum trebuie pick-up-ul (e vorba de alt model de Daiwa)

Saragosa SW 6000, sau de ce nu chiar Stella SW 6000 :zambet:


Nu pomenesc nimic de Stella pentru ca orice as spune este de prisos. Saragosa am invartit una prin magazin si mi se parea OK. Nu ii inteleg pe cei de la Shimano de ce au ales culoarea aia de rahat, pentru mine e prea alba si bling-bling-oasa :rizi:

De acord cu alternativele ...Insa sa fie Daiwa :rizi: Uite un exemplu: ieri m-am intors de pe Clisura dintr-o expeditie scurta . Scurta dar extrem de interesanta...Vijelioasa chiar uneori :rizi: In fine. Am vazut insa cum rezista o simpla mulineta Cabelas Tournament ZA 2500 ,o mulineta ieftina,facuta de Daiwa pentru Cabelas.Bine,nu se mai fac dar daca cineva are una de 1500 de vanzare ...o cumpar! :bravo: Ca sa revin ,cu mulineta aia pescuia amicul din Clisura.Sa va spun ce tzepe dadea sau cand agata jigul sa vezi tu contre.Nici nu ma mir ca a rupt anul asta cica doua cotoare de bat! Se ridica pielea pe mine cum tragea ,cu textil , in mulineta aia! Si nu ceda! Eu dadeam cu o bicicleta :rizi: de vreo trei ori mai scumpa decat Cabelasul ala ,dar nu aveam curaj sa fac din alea...

Ps:uneori platim jucarii scumpe doar pentru ca suntem niste copii mari ... :noroc:


Zamfi, tu nu puteai trage de mulineta ta in halul ala pentru ca stiai cati bani ai dat pe ea. Dar te asigur ca poti sa faci si tu linistit aceleasi treburi fara sa ai probleme. Daca ai sti cum am folosit eu BM-ul ala ai ramane surprins ca inca mai are suruburi pe el. Si totusi merge foarte bine.

Ai putea detalia putin partea cu
ieri m-am intors de pe Clisura dintr-o expeditie scurta . Scurta dar extrem de interesanta...Vijelioasa chiar uneori :rizi:
… nu de altceva dar mi-ai facut o pofta incredibila de clisura.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

187

vineri, 20. iunie 2014, 09:42

Adevarul e ca inca mai pescuiesc cu o Ecusima 3000, si a naibii inca nu se rupe... totusi i-am lipit manerul rabatabil cu glue sa ramana vesnic deschis... Avea o tendinta in drill cu pestii maio mari sa se desfaca :D
Pe de alta parte, cusiguranta nu se prind mai multi pesti cu jucarii japoneze scumpe..., dar cand pescuim cu ele, apare un sentiment asmanator cu iubirile din tinerete...
Sau poate doar eu simt asa... :)
In continuare pescuiesc cu ryobi cu aceiasi placere.. dar exista si placeri mai mari :)
Pana la urma cea mai frumoasa zi este intotdeauna cea de azi... Azi de maine, sau de peste o saptamana... Fie cu 2 rulmenti sau cu 14, important e sa invartim o mulineta pe mal de apa

Pfff , ce vreme filozofica e afara :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

188

vineri, 20. iunie 2014, 10:59

… nu de altceva dar mi-ai facut o pofta incredibila de clisura.

Ai putea detalia putin partea cu
Citat de la »zamfi«
ieri m-am intors de pe Clisura dintr-o expeditie scurta . Scurta dar extrem de interesanta...Vijelioasa chiar uneori
… nu de altceva dar mi-ai facut o pofta incredibila de clisura.


Pai ...nu e mult de povestit :)
Am mers in zona Bazias-Pojejena, pentru prima data! Propriu zis am pescuit ...o zi :bucuros:Ma rog de la ora 9-16,30. Din barca, chitit DOAR pe salau! Am prins in final ceva salai ,nu foarte grozavi ,stiuca (frumusele...) ,avati (din intamplare :rizi: ) .Nici un atac de somn.Nu erau pescari pe apa, nu era miscare de peste! Insa trebuie sa spun ca am prins cea mai tare ploaie pe Dunare (si nu numai !) in barca! O ploaie incredibila ,ireala ...Cu tunete ,fulgere , debit instantaneu care ne-a pus la scos apa din barca :soc: cu canciocul ala .Un drum de cca 15 km ,impotriva ploiii si a vantului ,cu un motor de 15 cp. Trei persoane in barca de tabla.Infernal! Ma gandeam asa...la un moment dat ... ce ar fi daca s-ar strica motorul! :rizi: Oricum ,una peste alta a fost frumos , am vazut pestele ,am mai ratat , am vazut locuri frumoase ,oameni noi, care promit si care ma fac sa las deoparte ...Delta!
Cum ii spuneam si colegului Ovidu U. la toamna ...ii omor! :rizi: Pozele nu mi-au ajuns inca de la colegul si oricum nu prea sunt pentru forumul asta :zambet: deoarece pestii erau pe agrafe si nimeni nu a avut chef de poze "artistice" pe vremea aia ! Si oricum aici e un forum pentru somn ,asa ca salaii si stiucile si avatii...

Ps: asta in urma unei discutii cu un coleg de forum care nu intelege ce cauta poze cu alti pesti decat somnii pe forum! :pauza:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

189

vineri, 20. iunie 2014, 11:25

Anem ,

Mi-ai luat vorba din gura,

Exact la chestia asta m-am gandit prima data cand am vazut Saragosa SW!!

De aceea inclinam mai mult spre 8000f ca si culoare.

Am citit pe un forum ca pana la urma culoare a care se vede este in albastru inchis si nu un negru, si ca nu ar arata f rau!

Ei acum mai gandesc si ma voi decide.

Problema e ca nu am gasit mai ieftina de 200 lire. :buaaaah:
La banii astia ar fi varianta California, sau din Italia de pe eBay! :gandesc:

Pretul este pentru Sargosa 8000f,cealalta o pot lua la vreo £210 din Germania !!! :gandesc:

Saint putin dezorientat!

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

190

vineri, 20. iunie 2014, 19:40

Prieteni Pescari,
Am primit mulineta,Daiwa Capricorn 4500j....Este o bijuterie fara sa exagerez chiar imi place f. mult,
multumesc Anem, Mane1, si chiar celorlalti care au comentat acest subiect!
Acum sa vedem cum se comporta cu cei de 1,8 +++ :zambet:
Daca aveti intrebari, cu cea mai mare placere va raspund :bravo:
Sa aveti o seara buna! :ochi:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

191

sâmbătă, 21. iunie 2014, 00:32

Prieteni Pescari,
Am primit mulineta,Daiwa Capricorn 4500j....Este o bijuterie fara sa exagerez chiar imi place f. mult,
multumesc Anem, Mane1, si chiar celorlalti care au comentat acest subiect!
Acum sa vedem cum se comporta cu cei de 1,8 +++ :zambet:
Daca aveti intrebari, cu cea mai mare placere va raspund :bravo:
Sa aveti o seara buna! :ochi:

S-o stapanesti cu folos, cu placere si cu firul intins! Nu te-ai gandit si la Cabelas Prodigy? Este aceeasi mulineta, doar mai ieftina putin, nu stiu daca si mai greu de gasit, cum se pare!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

192

sâmbătă, 21. iunie 2014, 07:02

Nu, nu stiu nimic de acea mulineta.

Acum ma concentrez spre o Saragosa 8000/6000

Asta va fi urmatoarea! :bucuros2: :ochi:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

193

sâmbătă, 21. iunie 2014, 07:50

S-o stapanesti cu folos, cu placere si cu firul intins! Nu te-ai gandit si la Cabelas Prodigy? Este aceeasi mulineta, doar mai ieftina putin, nu stiu daca si mai greu de gasit, cum se pare!



Am avut o cabelas prodigy , a2a serie... dupa 2-3 partide, am avut acest drill cu un somnic juvenil, si de la urmatoarea lansarea am constatat ca incepuse sa rontaie... 1 drill de 3-4minute cu power pro de 10lbs

Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

194

sâmbătă, 21. iunie 2014, 21:18

am folosit daiwa sol 3000 si am trecut la '11 shimano twin power 4000
frana cu putere mare si care lucreaza lin e un aspect important in alegerea unei mulinete de spinning pt somn.
inca nu am motive sa trec la stella, chiar si asa, consider fitze mulinetele ce le am, inclusiv pt salau (certate, bradia).

@zamfi, ai fost in zona cu stuf, zona ce eu o credeam protejata? aduce mult a delta zona respectiva si de mult mi-am dorit s-o pescuiesc :)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

195

vineri, 11. iulie 2014, 22:32

Am o mulineta penn spinnfisher 3500 v,am cumparat-o pentru o lanseta Never Crack de 2.40 20-120gsi am constatat ca ansamblul nu se echilibreaza,iar in timpul partidelor imi oboseste mana.Acuma cred ca imi trebuia o mulineta mai mare ,mai grea ,vreau una tot de la peen ,dar nu stiu ce marime.

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

196

vineri, 11. iulie 2014, 22:54

Mi-am cumparat mulineta Fin Nor Inshore 5000 si am puso pe un bat colectia noua de la DAM - MAD CAT WHITE DELUXE 2,7 m.
Un spining la somn mai usor, tot echipamentul are 640 gr.
Ce parere aveti?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

197

sâmbătă, 12. iulie 2014, 06:13

Am o mulineta penn spinnfisher 3500 v,am cumparat-o pentru o lanseta Never Crack de 2.40 20-120gsi am constatat ca ansamblul nu se echilibreaza,iar in timpul partidelor imi oboseste mana.Acuma cred ca imi trebuia o mulineta mai mare ,mai grea ,vreau una tot de la peen ,dar nu stiu ce marime.


Da, asta asa este, daca echipamentul nu este bine echilibrat si lanseta trage in fata, iti oboseste mana, incheietura mainii. Dar cred ca si lanseta e putin cam prea grea, iar mulineta prea usoara. Incearca sa cauti o lanseta la 2,4 m care are cam 250 gr, sau 2,7 m la 270-280 gr. Astea se lasa f bine echilibrate cu mulinete de 550-600 gr. Astfel iasa un combo f bun de spin la somn.

De ex un MAD CAT WHITE CAST KING - 2.70M 50-160G - 8KG MAX. DRAG are o greutate de "doar" 260 grame.

Alte lansete recomandate si potrivite in varianta 2,4 m, lasand pretul deoparte, ar fi:
WFT Charisma Power 2,40m 30-120g => 200 gr
WFT Pro Salt Baltic Pilk 40-150g, 2,40m => 230 gr
WFT Pro Salt Speed Pilk 50-200g, 2,40m => 240 gr

Mi-am cumparat mulineta Fin Nor Inshore 5000 si am puso pe un bat colectia noua de la DAM - MAD CAT WHITE DELUXE 2,7 m.
Un spining la somn mai usor, tot echipamentul are 640 gr.
Ce parere aveti?


MAD CAT WHITE DELUXE - 2.75M 150-350G - 20KG MAX. DRAG cintareste deja 320 gr, si plecind de la Drag-ul de 20 kile, as pescuio chiar si la stationar! Ptr mine este o lanseta ptr spin greu, in curent puternic, cu pilkere de +150 gr. Ptr un astfel de pescuit, de ex in Portile de Fier am inteles ca se pescuia asa cit era voie pina la baraj, trebuie insa si mulinete solide! mai degraba un 6000 sau 8000 cu o greutate de circa 600 gr.

Lanseta MAD CAT WHITE DELUXE + Fin Nor Inshore, dupa datele de greiutate: 320 gr + 385 gr (muli+fir= 405gr) = total ~ 700 gr, s-ar putea sa nu se echilibreze bine, sa traga in fata si sa oboseasca mana, chiar mai rau ca la combo Never Crack 2,4 m 20-120 gr cu o greutate de 320 gr + 380 gr Spinfisher 3500, fiind cu 30 cm mai lunga, centrul de greutate putin mai in fata (teoretic!).

Fin Nor Inshore cu 385 gr (light metal si Alu) este o mulineta super ptr un spin light, de ex cu naluci de pina in 40 gr, care se lasa usor recuperate prin apa, care nu opun o rezistenta prea mare (de ex oscilante de 25-40 gr, gume subtiri de 12-15 cm cu greutate in cap, sau voblere cu bataie usoara, nu agresiva). O mulineta cu o frana f buna, care aduna firul specific Fin Nor, si intra destul de mult fir, circa 160-180 m de 0,30-0,35 mm. Pina acuma nu am auzit reclamatii sau plangeri despre aceasta mulineta.

Acest Fin Nor Inshore 5000 l-as imperechea mai degraba cu o lanseta scurta, de 2,1 -2,4 m la 200-240 gr greutate proprie, si as folosi-o si la clonc si la spin pe verticala si in unele situatii de spinning light, mai ales din barca.
Ca si combo de spin greu, as merge pe lansete de 2,4-2,7m cu 250-280 gr greutate proprie, maxim cu 330 gr + mulineta potrivita care sa echilibreze bine comboul (550-600 gr).

Daca te impaci bine cu White Deluxe + Inshore, si nu ti se pare ca trage in fata, de ce nu?! Insa sa ai grija la mulineta cind pescuiesti cu naluci heavy, totusi, are "doar" 385 gr! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

198

sâmbătă, 12. iulie 2014, 10:54

Cei care folositi combouri de spinn greu incercati sa folositi cu predilectie priza inelar-degetul mic pe lanseta pentru a va folosi mai bine de greutatea mulinetei in echilibrarea comboului. Apoi, e mai indicat sa adaugati cateva zeci de grame in coada unei lansete lungi decat inlocuirea mulinetei cu una cu cateva sute de grame mai grea. :ochi:
Se gasesc butt-capuri (dopuri de lanseta) din cauciuc cu discuri de lest care se pot adauga pe lanseta acasa de catre oricine in 2 minute. Costurile sunt infime dar efectele sunt maxime. :zambet:
Mulineta zic eu ca trebuie aleasa in functie de alti factori si anume ,robustete, fiabilitate , capacitatea de fir pe care s-o inghita si capacitatea de franare. :ochi: Mai mult, dintre doua mulinete cu parametrii similari si caracteristici similare e mai indicata cea mai usoara nu cea mai grea.
Altfel , daca inlocuiesti mulineta cu una mai grea pentru echilibrarea comboului, te poti trezi in situatia in care incheietura nu-ti mai oboseste asa de tare insa iti obosesc bicepsii , tricepsii si mai ales umarul , timpul maxim de pescuit confortabil ramanand acelasi sau chiar diminuandu-se.

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

199

sâmbătă, 12. iulie 2014, 11:43


Se gasesc butt-capuri (dopuri de lanseta) din cauciuc cu discuri de lest care se pot adauga pe lanseta acasa de catre oricine in 2 minute. Costurile sunt infime dar efectele sunt maxime.

Unde as putea gasi ( butt-capuri )pentru ca ma intereseaza ?

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

200

sâmbătă, 12. iulie 2014, 12:14

Scrie pe Google, Fuji EWBC21 si tre sa gasesti ceva care arata asa :


La noi nu stiu exact daca e pe undeva si daca da unde insa afara se gaseste si sunt destui care pot aduce inclusiv eu.