Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

dan-

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

561

vineri, 24. martie 2017, 08:29

Multumiri tuturor de sfaturi,scuze de intarziere..am avut o traverada lunga si nu am avut net. Am sa merg pe spheros. Poate fi folosita si la cloncanit?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

562

vineri, 24. martie 2017, 09:21

care versiune de Spheros vrei sa o cumperi si in ce marime?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dan-

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

563

vineri, 24. martie 2017, 11:00

Spheros 8000PG caci vad ca toti o recomandati,cu toate ca Spheros SW 6000 mie imi pare mai ok,un rulment in plus,x ship si o greutate mai mica cu aprox 100 gr..nu inteleg de ce nu ar fi mai buna. Si raportul de recuperare e un pic mai mic... Care ar fi motivul ca 8000 PG sa fie mai buna?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

564

vineri, 24. martie 2017, 11:41

motivul pentru care 8000PG e "mai buna" ... pai e simplu, nu cunosc Spheros-ul SW 6000 si atunci nu o pot recomanda. Recomand Spheros 8000 PG pentru ca e aproape identica cu Saragosa F pe care o pescuiesc de ceva timp fara sa am nici o plangere.

Din cate am vazut Spheros-ul SW 6000 nu este deloc o mulineta de lepadat si in multe locuri am vazut-o recomandata sau chiar laudata (vezi aici printre altele: Spheros SW - AlanHawk.com ). dar nu pot sa spun nimic despre ea din moment ce nu am pescuit-o la propriu. da ... pot spune ca se invarte relativ OK, ca mi se pare o mulineta foarte urata si prost proportionata, ca mi se par OK combinatiile de culori (care insa palesc in fata "design"-ului :rizi: ) dar nimic mai mult.

daca ai posibilitatea sa le ti in mana ... alegi la momentul respectiv cea care ti se pare mai OK.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dan-

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

565

vineri, 24. martie 2017, 12:23

Multam mult de raspuns Anem. Citesc ce zice si Alan si o sa decid. Poate are cineva sau a pescuit mulineta asta Spheros 6000 SW si imi poate spune cum se comporta.