Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 19. februarie 2015, 13:34

Barca Aluminiu 5m

Am facut o noua barca din aluminiu lungime 5.10 latime 1.75 inaltime 65cm,pesca 0.10 greutate 90kg.Intarituri puternice cu 4 nervuri ambutisate si 3 corniere la fund.
Se poate face orice modificare pe interior toate vor fi sudate 100%.










Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 19. februarie 2015, 15:45

Foarte faina Ecy, meserie!
Tabla ce grosime are? Si cit e jos de lata? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 19. februarie 2015, 16:43

barca are tabla speciala 2mm latimea in partea de ios 125 iar sus 170 lungime 510 adincime 65

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 19. februarie 2015, 18:42

foarte faina. La ce pret ar fi ?
Ai posibilitate sa faci si din tabla ceva mai groasa ? 3-4 mm ?

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 19. februarie 2015, 19:29

da se poate face din 2 3 4 5 mm

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 19. februarie 2015, 20:26

da se poate face din 2 3 4 5 mm


ok dar pretul la una cu tabla de 3-4 mm la aceasi lungine ...?
si o observatie la colturile din pupa....nu stiu cat de rezistente sunt cu atatea pocnituri,john boaturile sunt sudate cordon pana jos.. :nunteleg:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 19. februarie 2015, 21:00

am scris sudura complecta adica cordon continu iarpretul depinde care cel de 410 sau 510

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 20. februarie 2015, 07:24

nu exista pop nituri pe exterior pretul creste doar la materiale munca mea ramine la fel ocoala de 2 /4 costa 900 ron labarca de 410 lungime intra 2 coli lacea de 510 intra 2 coli de2/4 plus inca 2 coli 2/1 plus teava cornierele etc pretul de 900 ron este la coala de 2mm iar la 3mm in iur la 1400 ron :saluti:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 20. februarie 2015, 16:45

Si pretul final este de ... pentru barca de 4m si de ... pentru barca de 5m cu material gros de 2mm. Cu material de 3mm costa...; cu material de 4mm costa ...; cu material de 5mm costa....
Ofer / nu ofer factura si cele de trebuinta pentru inmatriculare.
Pretul contine / nu contine TVA.
Garantie pentru o perioada de...
Hai omule ca nu este greu...
Eu chiar vreau sa cumpar o barca de 5-6m pe care sa montez cel de al 2-lea motor de 25cp. Ramane de vazut daca o iau de la tine sau ma limitez la una din produse PAFS. Money talks.

P.S. Ma intereseaza un pret final si nu unul negociabil. Imi convine => pun "botu'", nu-mi convine => cumpar din alta parte.

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 20. februarie 2015, 19:36

pentru o barca de 410 tabla 2mm pret 1400 e.....pentru 510 tabla 2mm pret 1700 e la 3mm 4mmcosta in plus doar pretul in functie de grosimea materialului ..peste 2mm nu am avut comenzi toti clientii au ramas la 2mm..dar pot sa fac fara probleme :cafea:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 20. februarie 2015, 20:27

:salut: Fara suparare Valer dar mi-se pare ca esti cam retinut sa dai preturi pt ce ti-se cere...daca ai fost intrebat cat costa la toate dimensiunile si grosimile tu ai cam cotito... trebuie sa stii cat este pretul ca nu numai noi ne uitam pe saitul asta si doar asa poate sare iepurele...Asta in cazul in care vrei sa le vinzi... :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 20. februarie 2015, 21:03

am scris mai inainte si anume daca tabla de 2mm la dimensiunea 4/2 costa 900 ron atunci 3mm la dimensiunea de 4/2 este inca iumatate din cealalta ..tabla se calculeaza la kg...si asa mai departe cu celelalte...tabla de 2mm dimensiune 2/1 costa190 ron atunci.....repet nu am avut cereri la tabla 3..4..5..mmlucrul meu este acelasi doar pretul la materiale difera ...daca cineva doreste un pret exact am sa il fac pentru ca nu il am acum calculat

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 20. februarie 2015, 21:17

Valer, aproape ca am inteles care sunt preturile. La celelalte intrebari inca nu mi-si raspuns. Am rabdare si astept inainte de a lua o decizie, dar nu pot sta la nesfarsit. Eu cred ca intrebarile puse sunt firesti. Daca-mi comand o barca din fibra mi se comunica pretul, daca barca este omologata, daca se poate inmatricula (acte care sa ma ajute in sensul asta), ce motorizare suporta etc etc etc. Tu eviti raspunsurile.
In momentul asta oscilez intre o barca de-a ta de 5,1m, cu toate ca-i cam scurta pentru necesarul meu sau o mikrolotca facuta in Tulcea de 6m (nu modelul pe care il am in prezent de 6,5m ci modelul identic cu o lotca pescareasca dar cu oglinda ingusta pentru motor). :relax:

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 20. februarie 2015, 21:24

eugen miine dimineata iti fac un calcul exact cit costa barca 510 cu tabla de 3mm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 20. februarie 2015, 21:59

Valer, nu-i nevoie sa-mi mai faci niciun pret. Am stiut singur sa imi calculez pretul din putinele informatii pe care le-ai dat pana acum. Pentru tine totul se rezuma la bani. Eu am solicitat in doua posturi si altceva in afara de pret. Tu esti precum un tonomat... Pret, pret si numai pret.
Renunt la acest subiect. Iti doresc vanzari multiple, dar altora, nu mie.

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 21. februarie 2015, 06:54

am scris mai inainte si anume daca tabla de 2mm la dimensiunea 4/2 costa 900 ron

Vreau si eu :buaaaah: Un nr e cont ceva?
...cogito ergo sum.

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 21. februarie 2015, 11:03

iunior care dintre cele doua :welcome:

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 21. februarie 2015, 11:17

barca de 510 3mm 19oo euro barca de 410 3mm 1650 euro cele de 2mm am scris mai sus ..trimite mesai pe privat multumesc ..

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 21. februarie 2015, 11:56

Valer, nu-i nevoie sa-mi mai faci niciun pret. Am stiut singur sa imi calculez pretul din putinele informatii pe care le-ai dat pana acum. Pentru tine totul se rezuma la bani. Eu am solicitat in doua posturi si altceva in afara de pret. Tu esti precum un tonomat... Pret, pret si numai pret.
Renunt la acest subiect. Iti doresc vanzari multiple, dar altora, nu mie.


Eugen, Valer nu are firma de construit barci. Aceste barci le construieste doar ca hobby!
Pe de alta parte, la o barca de pina in 100 kg nu e nevoie de mai mult de 20 cp, deci cu un motor de 20 cp nu trebuie inmatriculata. Dpmdv o inmatriculare aduce doar costuri suplimentare.

Ca persoana particulara as cauta sa ma incadrez la max de motorizare 20 cp, ptr ca sa nu fiu nevoit sa insriu ambarcatiunea! E mult mai convenabil asa...

In cazul lui Valer, daca ar decide din start ca doreste inmatricularea ambarcatiunii, ar trebui respectate urmatoarele, dupa cum scrie in:

Citat


ORDIN nr. 1079 din 24 iunie 2014
pentru stabilirea procedurilor privind evidenţa şi înmatricularea ambarcaţiunilor de agrement, condiţiile tehnice şi încadrarea cu personal navigant a acestora şi avizarea operatorilor economici pentru desfăşurarea activităţilor de agrement nautic
...........
CAPITOLUL II:

Evidenţa ambarcaţiunilor de agrement în construcţie

Art. 3 - (1) În cazul în care o persoană fizică sau juridică construieşte pe teritoriul României o ambarcaţiune de agrement care nu intră sub incidenţa Hotărârii Guvernului nr. 2.195/2004 privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă şi/sau punere în funcţiune a ambarcaţiunilor de agrement, înaintea începerii construcţiei acesteia trebuie să obţină autorizaţia de construcţie emisă de către căpitănia portului/oficiul de căpitănie în a cărei zonă de jurisdicţie se execută construcţia.
(2) Pentru obţinerea autorizaţiei de construcţie, persoanele juridice sau fizice care construiesc o ambarcaţiune de agrement în România vor depune la căpitănia portului/oficiul de căpitănie următoarele documente:
a) cerere-tip de emitere a autorizaţiei de construcţie;
b) proiectul tehnic, avizat de ANR sau de către o organizaţie recunoscută autorizată în condiţiile legii de ANR, prin care se atestă că ambarcaţiunea este conformă cu normele tehnice de construcţie obligatorii.
(3) În baza documentelor prevăzute la alin. (2), căpitănia portului/oficiul de căpitănie eliberează autorizaţia de construcţie.
(4) Construcţia ambarcaţiunii se va supraveghea de către inspectoratul tehnic al ANR, din zona în care aceasta se construieşte, din punctul de vedere al respectării proiectului avizat, al respectării normelor tehnice de construcţie şi al respectării cerinţelor de dotare conform art. 72 alin. (1).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 21. februarie 2015, 12:51

Zoran, eu deja am 2 motoare de 25cp. Pentru barca ce urmaza sa o cumpar imi trebuiesc acte pentru inmatriculare. Cea de a 2-a barca (asta pe care urmeaza sa o cumpar) urmeaza a fi disponibila pentru inchiriat (peridoc + barca + motor). Nu-mi permit sa inchiriez o barca ce nu are niciun aviz, nu este testata de cei abilitati etc. Nu contest faptul ca acest modell de barca este copie dupa una consacrata, avizata, testata etc, dar nu este aceea. Daca o cumparam pentru uz propriu aproape ca era altceva (imi asumam riscurile de rigoare doar in ceeace ma priveste, lucru pe care nu-l pot face cand este vorba de alte vieti).
Am inteles faptul ca Valer nu poate oferi cele necesare inmatricularii => I am out of this. :ciao:

Subiecte asemănătoare