Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 17. februarie 2015, 10:01

2015 - Bratul Chilia - noutati pentru pescari

Frati pescari, sa incercam sa adunam pe acest topic noutatile despre pescuitul pe bratul Chilia. :noroc:
De exemplu, prima veste pe 2015 este ca drumul de la Tudor Vladimirescu - Patlageanca - Ceatalchioi - Pardina, s-a aranjat, circulandu-se cu viteza chiar! :welcome:
Bineinteles, asa arata acum, pana incep ploile... :drac2:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 17. februarie 2015, 11:27

interesant ar fi dk ai cumva idee de taxa "Raduta" cat mai este!

3

marți, 17. februarie 2015, 12:39

Pe Bratul Cernovca si Bratul Babina-Cernovca, cele doua brate "secundare" aflate aval de Chila Veche, in toamna, taxa era de 50 lei/zi.
Dupa vanzoleala asta juridico-politica, POATE se va reglementa si treaba cu RADUTA! ..... Barem sa-i faca acte, stim una si buna! :zid:

4

luni, 23. februarie 2015, 16:58

Fratilor pescari,
Mai este putin si se-ncheie luna asta si voi incepe pescuitul! Mi-am turnat plumbi suficienti, mi-am facut revizia la mulinete si bete (chiar asa, v-ati facut revizia? ) , am facut cateva achizitii deosebite, in fine, ma pot lua la tranta cu mustaciosul http://forum-pescuit-la-somn.com/wcf/images/smilies/box.gif
Intentionez ca-n martie , pe la jumatatea lunii, sa fac o sedinta de pescuit pe Chilia! :bucuros2:
Daca mai sunt echipe care doresc sa tinem legatura, putem sa-ncercam! :prieteni:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 23. februarie 2015, 17:21

Nu uitati revizia la motoare si barci...
Eu am constatat ca mi se futu impelerul , noroc ca am constatat acasa si nu pe apa...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 23. februarie 2015, 20:44

si eu am cisma data jos ca sa schimb rotorul la pompa de apa! :apl:
tre sa mai schimb siuleiurile si dk nu apare cumparator pentru ea pana la sf sapt viitoare.........la apa cu ea!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 24. februarie 2015, 07:33

mi se futu impelerul
eu am cisma data jos ca sa schimb rotorul la pompa de apa!
.....cam dupa cat timp e bine sa schimbi rotorul pompei de apa ? :nunteleg:
.....datorita imbatraniri materialului :gandesc: .
........pentru cei cu motoare.... YAMAHA......
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 24. februarie 2015, 07:36

Service-urile zic anual. Eu am motorul de 3 ani si fiind second, nu stiu cand sau daca a fost schimbat vreodata...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 24. februarie 2015, 07:49

Eu am motorul de 3 ani si fiind second, nu stiu cand sau daca a fost schimbat vreodata.
si al meu e din 2008, are putine ore pe apa.......... dar timpul nu iarta...... imbatranim :necajit: :doarecapu:
o sa-l desfac sa-l schimb ..........multam Ovidiu :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 24. februarie 2015, 10:09

eu am schimbat odata la 2 ani!
ptr 50 - 80 lei nu merita sa stai cu gandul: k dk ramai fara racire?
salutari

11

marți, 24. februarie 2015, 12:12

Pentru a putea pescui pe bratul Chilia, aveti nevoie de urmatoarele acte:
-ARBDD permis de pescuit;
-ARBDD permis acces in Delta pentru persoana;
-ARBDD permis acces pentru auto;
-ARBDD permis acces pentru ambarcatiune;
-Politia de Frontiera permisul de granita , pe baza copiei de pe cartea de identitate si copia de pe permisul de pescuit Delta(de la ARBDD).
Fire intinse! :pescuit:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 24. februarie 2015, 13:36

su nu uita de taxa lui Raduta!

13

marți, 24. februarie 2015, 15:26

De pe la Pardina in sus...daca mai este taxa asta de anul asta........

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 24. februarie 2015, 20:05

Ce este taxa lui Raduta?o fii si asta din PDL mita pt Basescu?
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 24. februarie 2015, 21:27

Salut,
Din pacate pescuitul pe Bratul Chilia si anume (km 40 - km 0) este concesionat de ARBDD firmei Raduta Sporting Tours.Km 40- Km 0 include si bratul Babina si Cernovca, ostroavele Babina si Cernovca, Bratul Musura pana la varsarea sa in golful Musura.
Taxa 50 ron pe zi.

Concesionarul “a primit dreptul de a valorifica resursa piscicola a zonei pe segmentul de pescuit comercial si pe segmentul de pescuit sportiv. Activitatea de pescuit sportiv se practica in baza contractului de concesiune, a actelor de reglementare emise de ARBDD, in conditiile legii, in baza regulamentului propriu.”
Am fost in in 2014 si nu am platit , eram singutul pescar sportiv din zona motiv de apa tulbure etc nu au mai venit paznicii dar cred ca daca eram mai multe barci in zona ne taxau fara drept de apel.

Ca un obicei impamantenit nu se prezinta nici un act de concesiune , regulament chitantele nu sunt stampilate si inseriate (prin 2011 chitantele semanau cu biletele de film )
Babina ca brat nu poate fi pescuit de oricine fara acceptul lui Raduta sau fara a fi inscris in asociatia lui.
Paznicii daca nu incaseaza rapid taxa o cam dau in duritati si pot deveni agresivi. :box:
Anul trecut “regulamentul propriu” includea: pescuitul se efectueaza de la rasaritul la apusul soarelui, in regimul C&R cu maxim 4 lansete cu un singur carlig si plumb pierdut. La rapitor, pe teritoriul concesiunii numai cu artificiale.

Fata de anii trecuti concesiunea sa micsorat ( era cuprinsa si zona amonte Chilia Veche , bratul Tataru Ostrov Tataru)

Acum nu stiu o fi buna, o fi rea concesiunea asta cert e ca nu se mai da cu electric , nu mai sunt plase in mal si toane , zona e accesibila numai pe apa , locuri f putine de campare (doua sau trei pe Cernovca) , e mai liniste fata de alte zone ale Deltei si parca si pestele sa mai refacut fata de alte zone unde de ciortanime nu scapi.

Oricum cu tot deranjul concesiunii :nervos: zona e superba.
Si inca ceva: taxa de 50 ron nu exclude taxele si permisele eliberate de ARBDD mentionare mai sus de colegul Iku.
Sper sa ajung si anul asta pe Cernovca. :pescuit:

:ciao:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 24. februarie 2015, 21:59

nu sunt de acord cu taxa lui Raduta dar tare imi este frica ca dk se desfiinteaza o sa ajunga si chilia ca si Sfantu, dika fara peste!

17

marți, 24. februarie 2015, 22:53

Sa nu ne amagim, crezand ca, fiind concesionat, pestele este protejat, etc.. Este vorba acolo de afaceri mari ( vezi toate concesionarile barajelor, unde pescarii industriali nu fac altceva decat distrug precum lacustele),
iar vis-a-vis de populare, peste tot acestia fac precum in complexul Razelm -Sinoe, unde Bitner si Dana Nastase au facut JAF, sub masca legala a concesionarii... :gandesc:

18

marți, 24. februarie 2015, 23:00

Service-urile zic anual. Eu am motorul de 3 ani si fiind second, nu stiu cand sau daca a fost schimbat vreodata...

daca este ala cumparat de la Doru, Suzuki 6cp, iti spun ca nu a fost schimbat niciodata.

Raduta a fost unul din cei mai mari braconieri, iar ulterior a devenit unul din cei mai mari hoti cu acte "in regula" - la ce tunuri a dat cu fondurile europene pe piscicultarura...........

19

miercuri, 25. februarie 2015, 14:49

Da, pescuitul este un domeniu unde se face greu inventarul ....vorba aia: pestele e acoperit de apa!! :inchinare:

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 25. februarie 2015, 18:46

Salut,

Nu vreau cumva sa credeti ca sunt vreun pro Raduta sau pro concesiune, pur si simplu am descris situatia din zona.
Sunt total de acord cu afirmatiile lui iku si adiwolf, dar deocamdata cam asta e situatia, concesiunea e valabila, taxele sunt in vigoare.
Eu oricum sunt un fan al zonei, nu al lui Raduta.