Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

duminică, 15. aprilie 2012, 13:08

Alte monturi...?

Frati pescari de SOMN, chiar nu folositi si alte monturi la pescuitul mustaciosului nostru? :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 24. iunie 2012, 20:19

Hmm, am inteles ca montura os se foloseste mult pe Mures.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

marți, 3. iulie 2012, 12:19

eu folosesc montura tensionata

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 4. iulie 2012, 07:25

cum vine asta ?
Get Rich or Die Tryin'

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 4. iulie 2012, 16:31

aaa, de geamandura era vorba. ok ms
Get Rich or Die Tryin'

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 12. iulie 2012, 01:02

Salut.Eu am incercat de cateva ori numai noaptea pluta asta cumparata din Romania .Am avut doua atacuri, dar din pacate nu am reusit sa prind nimic.Prima data mi-a furat carasul si a doua oara doar l-a polizat.Imi place la nebunie cum se prezinta montura asta, momeala sta la luciul apei.O folosesc numai noaptea atunci cand somnul mananca sus si pe langa maluri.Sunt convins ca o sa prind la montura asta.Cineva dintre voi a prins cu pluta Koos?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 12. iulie 2012, 05:40

Salut Mane,
poti sa spui te rog daca e montura macara descrisa aici Metode sau e o alta montura?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 12. iulie 2012, 11:32

Salut.Da zoran, e vorba de montura macara.

10

sâmbătă, 13. aprilie 2013, 08:59

:ochi: Mane,
La montura de la Koos se obtin rezultate, eu o folosesc la Dunare; daca e somn in zona, ai satisfactii! Eu i-am adaugat un plumb suplimentar! :pauza:

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 13. aprilie 2013, 12:34

Salut,
Aici pe lacul unde pescuiesc de obicei se folosesc technicile urmatoare:
- clasicul tub berman (cele mai bune rezultate). Eu inca nu practic, deoarece am bete fine, doar de spinning, max 80gr;
- metoda cu antena lunga (Koos). Se pune nu departe de mal, in jurul copaciilor din mal, sau alte ascunzisuri; Anul trecut am incercat si eu, dar varianta mea era cu plumb la un capat, si era greu de lansat pentru batul meu; Acuma e in final varianta noua, light;
- metoda din imagine, (posibil e de la Koos, dar nu sint sigur). Utilizezi de 2 ani, fabricate de mine (dar cel din imagine e de pe internet, cu respect pentru autor), rezultate bune la alte spoecii, stiuci, salai. Avantajul e ca pot regla stratul pescuit, ziua la fund, noaptea spre suprafata;
- una la care nu stiu cum se numeste pe romaneste, in ungureste e 'úsztatás'. Practic se utilizeaza o pluta, sau o bila de polistirol, si aproape de acesta se pune ancora cu pestisorul viu (fara plumb). In felul acesta pestele momeala se poate inota in stratul superior al apei.
Asta vreau sa incerc si eu, pentru ca e foarte simpla.
Daca cineva are experienta, voi multumi pentru sfaturi.
fir intins
»labrie« a adaugat urmatoarea poza:
  • 7365_mid.jpg

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 13. aprilie 2013, 14:00

Da este montura " KOOS cu pluta culisanta", una din monturile folosite la somn de titratul pescar maghiar FERENC KOOS. Este si un mic film pe saitul " energofish ", unde pescarul maghiar prezinta citeva monturi folosite de el.

13

duminică, 14. aprilie 2013, 22:51

:ochi: Mane,
La montura de la Koos se obtin rezultate, eu o folosesc la Dunare; daca e somn in zona, ai satisfactii! Eu i-am adaugat un plumb suplimentar! :pauza:

cum folositi montura?-
adaugati pe firul principal,in spatele monturi un plumb culisant ?
-plumbul culiseaza liber pana pe fundul apei?
- ati montat un opritor care nu lasa plumbul sa culiseze pe o distanta mai mare de ....?
-plantati montura sau o lansati de pe mal?...daca o lansati nu se incurca la lansare?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 14. aprilie 2013, 23:22

Eu pana acum nu am avut rezultate bune la montura asta insa cred ca am mari sanse cand se aude somnul cum rapeste la suprafata in lunile calde ale anului si cred ca peste cateva saptamani cand se face mai cald o sa folosesc in fiecare partida o lanseta cu pluta asta(acum folosesc montura os)
Se adauga un plumb culisant in spatele monturii, FARA OPRITOR.Eu o lansez cu metoda celor doua lansete dar se poate si lansa fara probleme insa la distanta mult mai mica.

15

luni, 15. aprilie 2013, 10:03

:zambet: Corect, Mane! :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 15. aprilie 2013, 15:17

Eu pana acum nu am avut rezultate bune la montura asta insa cred ca am mari sanse cand se aude somnul cum rapeste la suprafata in lunile calde ale anului si cred ca peste cateva saptamani cand se face mai cald o sa folosesc in fiecare partida o lanseta cu pluta asta(acum folosesc montura os)
Se adauga un plumb culisant in spatele monturii, FARA OPRITOR.Eu o lansez cu metoda celor doua lansete dar se poate si lansa fara probleme insa la distanta mult mai mica.

Mai adaug ceva:pun un plumb fix de 30 de grame la baza plutei pentru ca asa imi ridica pestele momeala in pozitie ideala.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 16. aprilie 2013, 08:26

Salut Mane,
poti sa spui te rog daca e montura macara descrisa aici Metode sau e o alta montura?


In articol scrie:
"montura-os este formată din 2 plute mari sau 2 bile de styreopor (diametru de cel puţin 100 mm), care vin fixate pe un tub subţire de plastic, lung de 1,5 – 2 metrii"

Tubul acesta de plastic trebuie sa fie rigid sau merge si tub siliconic folosit de crapari? Puteti sa-mi dati niste exemple de tuburi din cele folosite de voi?
Multumesc
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 16. aprilie 2013, 08:30

Da, sa fie rigit, pt ca pestele sa nu-l indoaie. Poti folosi la nevoie si o tija din lemn, sau o nuia de alun...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 17. aprilie 2013, 00:15

Ca sa nu facem confuzii e vorba de doua monturi diferite, montura macara cea din prima poza si montura os din a doua poza:

Cu montura macara pestele momeala sta exact pe luciul apei si face zgomot ce atrage mustaciosul :buaaaah: iar cu montura os se pescuieste sul luciul apei la 30 cm, 40cm, 50 sau chiar mai mult depinde cat facem de lung forfacul.Cred ca trebuie facute de cel putin 1,5m lungime ca in felul asta sa putem face forfacul mai lung, dar nu asa de lung ca montura os pentru ca pestele momeala sa nu ajunga la firul principal sa se icurce.Eu mi-am facut doua monturi os de 1,10m lungime pentru ca nu am gasit tub mai lung :doarecapu: dar pe viitor le fac mai lungi, asta e experimentez si eu :zambet: .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 17. aprilie 2013, 05:11

Reusita a 2-a montura! Tu ai facuto? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tag-uri folosite

montura