Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

61

miercuri, 25. iunie 2014, 19:48

Le intepi cu acul de cusut si le intinzi pe ata de papiota , bagi cate rame vrei , cum a zis Iku si apoi legi capetele atei si ai un inel de ata cu rame pe ea...si inelele astea le legi de forfac, carlig, ancora...

62

miercuri, 25. iunie 2014, 20:05

ok, am inteles si multumesc pt raspunsuri.
nu este de mine treaba cu cusutul ramelor pe montura si personal consider ca treaba asta nu cred ca imi poate aduce mai multi pesti decat daca incarc in stil clasic o ancora si un carlig.
inca odata multumesc pt raspunsuri

raoul888

Oblete

Răspunsuri: 5

Membru din: 10. august 2014

Locație: Apahida,Cluj

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 12. august 2014, 20:31

alte monturi

Buna,imi puteti arata niste monturi fara pluta/baliza pentru pescuitul de pe mal in ape curgatoare? :zambet:

raoul888

Oblete

Răspunsuri: 5

Membru din: 10. august 2014

Locație: Apahida,Cluj

  • Scrie un mesaj privat

64

miercuri, 13. august 2014, 21:27

Hmm, am inteles ca montura os se foloseste mult pe Mures.

:salut: vrau sa fac o partid de vineri pana dumnica pe Somesul Mare si nu ma pot hotar ce montura sa folosesc,ceva ideii?

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

65

joi, 14. august 2014, 08:09

Poate sa explice cineva,

Cum se pun intestinele de macrou pe calig, sau ancora !

66

joi, 14. august 2014, 08:19

se cos cu ata de papiota, se infasoara tot cu ata si se leaga de carlig...ar fi buna o poza sau un filmulet de la cei de la Galati unde merge cu asa ceva.

67

joi, 14. august 2014, 09:57

Gabi, asa arata la montura cu un ac intestinele de macrou! :noroc: :pescuit:
»iku« a adaugat urmatoarea poza:
  • iku mm 1a.jpg

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

68

luni, 18. august 2014, 20:42

Partea cu lungimea mai mare ca cea a forfacului am inteleso ca era logica, nu intelegeam de ce sa le 1m sau 2m, tehnica e pescuit aproape de suprafata, asa am inteles, corectati daca gresesc.

Se pescuieste exact ca la pluta normala de suprafata, la adancime relativ mica (dar nu zero, pentru aia se poate folosi montura "macara").
Faptul ca sunt doua plute si o tija intre ele serveste la ancorarea monturii fara a se incurca pestele cu firul principal, in rest nu-i nici o diferenta semnificativa fata de montura cu pluta.

Partea cu lungimea mai mare ca cea a forfacului am inteleso ca era logica, nu intelegeam de ce sa le 1m sau 2m, tehnica e pescuit aproape de suprafata, asa am inteles, corectati daca gresesc.

Se pescuieste exact ca la pluta normala de suprafata, la adancime relativ mica (dar nu zero, pentru aia se poate folosi montura "macara").
Faptul ca sunt doua plute si o tija intre ele serveste la ancorarea monturii fara a se incurca pestele cu firul principal, in rest nu-i nici o diferenta semnificativa fata de montura cu pluta.

Ramele se leaga in doua randuri, precum intestinele de macrou...


poti explicita cum adica "se leaga in doua randuri" ?!!
cum le legi?

Da, Adi, in primul rand se leaga pe fir, deasupra ochetului, cu ata de papiota , un numar de 10-15 rame albe(negre), dupa care mai adaogi un rand peste ele. Continuam apoi pe ac(ancora), legand un rand de rame cu ata, fara sa acoperim varful carligului, dupa care intepi 5-6 rame intr-un singur loc.
Fir intins! :pescuit:

Chiar daca e vechi topicul nu mai deschid altul, care e legatura intre distanta dintre plute

Distanta dintre plute trebuie sa fie mai mare decat lungimea forfacului astfel incat pestele sa nu se poata roti in jurul firului principal.
Montura se foloseste la pescuit in apropierea suprafetei si de la caz la caz, poate fi mai mult sau mai putin eficienta.
Salut. Am fost si eu la o partida de pescuit, tot cu aceasta montura. Dar ce pot sa fac ca am pus un caras de aproximativ 20 cm, si cand am scos montura mi-a picat fata jos. Era atat de incalcit ca n-am vazut asa ceva in viata mea. Firul mono de 0.50 s-a facut ca arcul din pix. noroc ca cu chin cu vai l-am desfacut, dar a trebuit sa tai o bucata de vre-o 1 m din fir. Aceasta ar trebui sa impiedice pestele sa se incalceasca cu firul principal, cum s-a incalcit si ce pot sa fac sa nu se mai intample? Mentionez ca am folosit plumb de 120g si firul l-am tras pana vedeam ca prima bila intra in apa. Exista sa fi tras pestele plumbul incat sa se largeasca firul? In acest caz sa folosesc un plumb mai mare?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

69

luni, 18. august 2014, 20:56

"Geometric" vorbind, daca (1) forfacul este mai scurt decat distanta dintre plute si (2) firul de la plumb la prima pluta este intins atunci pestele nu are cum sa ajunga sa se roteasca in jurul firului principal... asa ca fie forfacul tau a fost mai lung (de ex. daca pestele poate trage fir prin acel tub dintre plute) fie firul catre plumb a devenit "moale" dintr-un motiv sau altul. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

70

luni, 18. august 2014, 21:37

Si daca ar fi venit spre mal sa presupunem, ar avea puterea sa traga toata montura cu tot cu plumb mai spre mal? Ca atunci s-ar explica, numai ca oare ar avea atata putere sa traga dupa el un plumb de 120g?

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

71

marți, 19. august 2014, 12:50

O merge faza asta si la ramele negre din delta ?
Ramele se leaga in doua randuri,
.. pana sa le legi............ asa se scot :) :
... :ochi:

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

72

joi, 21. august 2014, 14:22

Nu a incercat nimeni metoda asta? :gandesc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

73

vineri, 30. ianuarie 2015, 23:55


Tag-uri folosite

montura