Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 17. aprilie 2013, 07:16

Salut Mane, concepe un sistem (un opritor deasupre monturii os) astfel încât, după ce dai contră, montura os să se elibereze şi să culiseze liber pe fir. Elimini carabina dintre montura os şi linia principală, pui montura direct pe linia principală. Poţi folosi sistemul din pozele de mai jos, nu se desface decât la contră, poţi lansa fără probleme. În loc de tijă de inox poţi folosi tijă de plastic de 5cm lungime pe care o legi cu textil de tija monturii os (astfel nu o pierzi după contră, varnişul din vârf nu cade când se eliberează firul).
»ovidiu« a adaugat urmatoarele poze:
  • opritor.jpg
  • opritor 1.jpg
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 17. aprilie 2013, 07:22

@Mane81 - poti sa dai mai multe detalii despre montura os? ce tub? ce plute? etc... Merci.
Incepator in pescuitul somnului

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 17. aprilie 2013, 15:08


Reusita a 2-a montura! Tu ai facuto?

Da eu am facut-o.

Salut Mane, concepe un sistem (un opritor deasupre monturii os) astfel încât, după ce dai contră, montura os să se elibereze şi să culiseze liber pe fir. Elimini carabina dintre montura os şi linia principală, pui montura direct pe linia principală. Poţi folosi sistemul din pozele de mai jos, nu se desface decât la contră, poţi lansa fără probleme. În loc de tijă de inox poţi folosi tijă de plastic de 5cm lungime pe care o legi cu textil de tija monturii os (astfel nu o pierzi după contră, varnişul din vârf nu cade când se eliberează firul).

Am inteles ce zici, insa care e sensul sa o fac culisanta pe linia pricipala? :nunteleg:

@Mane81 - poti sa dai mai multe detalii despre montura os? ce tub? ce plute? etc... Merci.

Tub subtire de pvc cumparat de la OBI de 110cm si doua plute din polistiren cu diametrul de 10cm cumparate de la un magazinul de jucarii, copii de aici fac globuri pentru pomul de iarna cu ele.As fi vrut sa le fac de 150cm lungime dar nu am gasit tub :doarecapu:.Am tras forfac gros prin tub, am facut gauri in plute, le-am infipt pe tub(am folosit si putin lipici si niste opritoare din camera de bicicleta), am prins agrafe la ambele capete si gata :zambet: Foate simplu dar mi-ar fi placut sa le fac putin mai lungi.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 17. aprilie 2013, 15:39

Merci Mane81. Poate fi lansata din mana de pe mal? Nu am posibilitate de plantare.
Incepator in pescuitul somnului

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 17. aprilie 2013, 15:57

As fi vrut sa le fac de 150cm lungime dar nu am gasit tub .
La noi se gaseste tub pt. instalatii electrice cu diametru exterior de 10mm cred ca la lungime de 3m. Nu-i foarte rigid dar e suficient.
Eu am o montura facuta din asa ceva si-i OK.
Ca plute merg folosite plutitoare de WC... :rizi: .



----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 17. aprilie 2013, 17:46

Merci Mane81. Poate fi lansata din mana de pe mal? Nu am posibilitate de plantare.

Se poate lansa de pe mal insa la o distanta destul de mica, incearca metoda celor doua lansete si vei castiga metri buni :pescuit:




Citat de la »mane81«



As fi vrut sa le fac de 150cm lungime dar nu am gasit tub .
La noi se gaseste tub pt. instalatii electrice cu diametru exterior de 10mm cred ca la lungime de 3m. Nu-i foarte rigid dar e suficient.
Eu am o montura facuta din asa ceva si-i OK.
Ca plute merg folosite plutitoare de WC... .




:bravo: A ta ce lungime are? asa ca sa imi fac o idee pentru monturile viitoare.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 17. aprilie 2013, 18:31

A mea (montura... :) ) are 90cm.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 17. aprilie 2013, 19:09

In weekend dau o fuga prin magazine gen Baumax, Obi... si caut tuburi, plutitoare de wc si alte acareturi pretabile acestei monturi.
Cred ca la montura asta poate intra si altceva, stiuca, salau....

Plumbul culisant pe linia principala trebuie sa fie mare?
Incepator in pescuitul somnului

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 17. aprilie 2013, 20:20

Nu stiu ce sa zic de plumb, probabil conteaza si de marimea pestilor momeala ce ii pui in carlig, plumbul sa fie atat de greu incat pestii momeala sa nu ti-l poata misca de pe fund.Eu folosesc de 200 si 300 de grame si cred ca exagerez putin numai ca prin canalul in care pescuiesc trec niste mici vapoare ce fac valuri destul de mari si imi misca foarte des plumbul de pe fund.Probabil pe lac ajunge si 100 si 150 de grame.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 18. aprilie 2013, 06:36

Am inteles ce zici, insa care e sensul sa o fac culisanta pe linia pricipala?


Am uitat de plumbul de jos care este între lansetă şi pluta os, nu-şi are sensul.

Nu-şi are sensul propunerea mea - asta am vrut să spun :rizi:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 18. aprilie 2013, 07:16

Am uitat de plumbul de jos care este între lansetă şi pluta os, nu-şi are sensul.
Parerea mea este ca are sens.
Pozitia normala a liniei / monturii os ii desenata mai jos.
"Osul" se invarte in jurul verticalei "os - plumb", FARA CA pestele sa se poata incurca in fir (nici in partea verticala deoarece osul este mai lung decat forfacul, nici in portiunea de la plumb la lanseta, deoarece este scufundata de plumb).

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 18. aprilie 2013, 09:26

:apl: mi se pare geniala montura asta si nu doar pentru somn...

Daca scrieti in google "bile polistiren" o sa gasiti gramada, de diferite diametre, ~1leu bucata

De ex la omfal.ro:

Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 18. aprilie 2013, 09:50

Pe apa statatoare: plumbul e f important la aceasta montura, pt ca altfel pestele ar colinda tot lacul si nu ar ramane in zona vizata. (ajunge-n ierburi, copaci, mal...)
Pe apa curgatoare: plumbul e f important la aceasta montura, pt ca altfel montura este trasa de curent in permanenta in mal (din cauza unghiului dintre lanseta si montura)
Pe apa curgatoare: NU ai nevoie de plumb daca pescuiesti din barca, pe aceeasi linie cu barca (dar in acest caz nici de montura os nu e nevoie, o pluta simpla este de-ajuns)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

34

joi, 18. aprilie 2013, 10:24

Pt. Diccosmin -Sibiu
Bile de polistiren se pot gasi in Bucuresti, la Dragonul 7, sunt 4 la tipla, cam 3 lei tipla; au densitatea buna!
Ca tija eu folosesc elementul doi de la telescopica....e ok? :pescuit:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 18. aprilie 2013, 10:52

Merci Iku, dar n-am posibilitatea sa cumpar de acolo, o sa caut in Sibiu sa vad daca gasesc.
Incepator in pescuitul somnului

36

joi, 18. aprilie 2013, 12:21

Eu am folosit varfuri de schimb pt. lansete. Nu-i musai sa fie de 100 cm de lungi, merge si de 60-70. Mi-am facut plute din polistiren si pt. modelul "macara" si pt. modelul "os"; plutele nu le lipesc pe tija pt. ca prefer sa le fixez cum am eu chef cu banda de camera de bicicleta pe varful de lanseta. Prin varful de lanseta se poate baga si sarma rezistenta in loc de fir.

37

joi, 18. aprilie 2013, 20:43

Salutare la toti.
Mi-a venit o idee :gandesc: ............o sa incerc la Dunare montura "macara", cu "Sideplan", fara plumbul culisant...doar un plumb mic de 20-30 gr. fix la baza monturii(cum a zis Mane) :bravo:
Ce ziceti, o sa functioneze?
:noroc:

38

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 23:41

Se prea poate! :)

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 22. aprilie 2013, 07:09

Cătă nu cred că o să meargă. Din ce am văzut eu la testele cu side-planul curentul trage pluta de uneori o bagă sub apă (pluta de 100g şi mai rar cea de 150g), va ridica plumbul şi tija va sta aliniată cu luciul apei.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 10. iunie 2013, 12:03

Duminica am testat montura OS, desi nu am avut nicio captura prezentarea momelii cu acest sistem imi place mult.
Lipsa unei capturi poate fi cauza de:

1. Locul de pescuit nu a fost potrivit,
2. Montura OS mica, distanta intre plute doar de 50cm => pestele momeala se afla la ~50cm sub luciul apei (urmeaza sa realizez o montura mai mare, 80cm)
3. Pestele momeala nu a fost apetisant (am pus un salau cat palma, fiind singurul peste din ziua respectiva - prins la feeder)
Incepator in pescuitul somnului

Tag-uri folosite

montura