Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »alexdavid«

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 13. februarie 2015, 14:05

cantalupe

am vazut in topicul despre pastrarea ramelor denumirea de cantalupe,deci ce sunt cantalupele?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 13. februarie 2015, 14:56

Niste rame cat un pepene... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 13. februarie 2015, 15:26

:salut: Informer ai sa te transformi in desinformer,cantalupele nu sunt niste rame ci sunt o specie de lipitori de pamant .Reprezinta una din cele mai bune momeli ptr somn mai ales ca sunt foarte cautate ptr carnea lor tare(reziste foarte mult in carlig si nu prea pot fi furate din carlig de somotei)si ptr perioada destul de mare de supravetiuire sub apa,agitandu-se .Am sapat ha de padure dupa ele avantajul fiind ca stau la un loc cu ramele negre dar sunt foarte rare.Au o culoare frumoasa ciocolatiu-violacee iar cand le prinzi in mana sunt rigide ca niste bete.Am sa caut o poza ca sa le vezi.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 13. februarie 2015, 15:33

:salut: Am. gasit o poza.
»cristina« a atasat urmatoarele fisiere:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 13. februarie 2015, 15:36

Am invatat si eu ceva. :apl:

  • Autorul acestui subiect este »alexdavid«

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 13. februarie 2015, 15:38

stiu ce sunt lipitorile de pamant si mai stiu ca sunt extrem de rare.acum vreo 10 ani in delta la o astfel de lipitoare am avut poate captura vietii mi-a luat 200m de 0,50 fara sa apuc sa clipesc lasandu-ma cu ochii-n soare.nu stiam ca se mai numesc si cantalupe.dupa parerea mea alaturi de tipari sunt cele mai eficiente momeli la somn.multumesc cristina

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 13. februarie 2015, 15:47

:salut: In Galati astea se vand cu preturi cuprinse intre 3si 5 ron bucata in functie de marime si sunt foarte cautatede cunoscatori.Eu am avantajul cunoasterii a unor locuri si le sapam noi.Cele mai bune rezultate la somn le-am avut la coropisnita si cantalupa ,de ramele negre nu se agatau decat somoteii mici ,asa ca nu prea folosim rame..Unii pescari fac buchet de cantalupe asta daca au destule si e foarte apetisant ptr somni.Cred ca facand un top al momelior cele mai bune(naturale) ar arata cam asa: tipar (1),cantalupe(2) ,coropisnita(3) si restul .

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 13. februarie 2015, 20:27

salut. Am prins si eu anul trecut 1 bucata cautind rime la dunare.Auzisem de lipitori de pamint da nu stiam cum arata.Cum dunarea era foarte tulbure si pestele nu minca la nimic m-am hotarit sa incerc si lipitoarea .Dupa citeva zeci de minute am avut un atac deosebit de puternic in lanseta.luat prin surprindere nu am apucat decit sa tin de lanseta fara sa intep si dupa citiva metri de fir pestele s-a dezgatat si a luat si lipitoarea cu el.Nu inteleg cum a facut pentru ca m-am chinuit destul de mult sa bag cirligul prin ea pentru ca avea pielea foarte tare. anul asta o sa caut mai multe acum ca stiu unde sa le gasesc.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 13. februarie 2015, 21:12

:salut: Exact ce am spus mai sus,foarte putine momeli surclaseaza cantalupa.Mie imi place sa le caut ptr ca trebuie sa fii foarte atent ca de multe ori ori cand sapi trebuie sa ai ochiul format sa le vezi ca poti sa le confunzi cu o crenguta.Dar cel mai tare imi place sa caut coropisnite mai ales ca un pescar batran m-a invatat o tehnica care iti usureaza munca si asa sapatul a devenit mai mult un hobby.

10

vineri, 13. februarie 2015, 21:13

:salut:
Cantalupa, cred ca-i un fel de "regionalism" in ale pescuitului.Pun pariu ca daca mergeam la Galati si-i spuneam cristinei da- mi si mie un kukotz sau shnaider, ma lua "la bataie"... :rizi:
"cantalupa" cred ca vine de-aici:http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Cantalup., informer a remarcat de fapt!
:noroc:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 13. februarie 2015, 21:17

:salut: Da poate fi un regionalism eu cunoscand doar aceasta denumire ,daca ii spui altfel chiar ca nue stiu despre ce vorbesti.

12

vineri, 13. februarie 2015, 21:18

Daca tot stiti pe unde se gasesc...nu ne spuneti si noua ? Si coropisnitele Cristina ? Tehnica ? In ce fel de gunoi le cauti ?

13

vineri, 13. februarie 2015, 21:23

Daca tot stiti pe unde se gasesc...nu ne spuneti si noua ? Si coropisnitele Cristina ? Tehnica ? In ce fel de gunoi le cauti ?
La TM, e mai complicat cu tehnica...." la piatza"- 2 ron/buc :bucuros:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 13. februarie 2015, 21:28

Coropisnitele se gasesc in gunoi de grajd VECHI... in cel proaspat se gasesc rame rosii. :)
In judetul Bihor, pe Crisuri se pescuieste in mod frecvent cu "lipitori negre"... astea seamana mai mult cu ramele decat cu lipitorile de apa, nu sunt asa plate, sunt mult mai tari decat ramele de pamant, cresc in zone cu mult mal... si nu "se lipesc". :)
Cantalupi sunt pepeni... de unde apropo-u` de mai devreme... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 13. februarie 2015, 21:30

:salut: Gufisor daca iti dezvalui secretul v-a trebui sa te impusc( glumesc) pentru cantalupe si rame negre te astept la Galati si mergem sa sapam,.Eu nu caut coropisnitele in gunoi ptr ca vara gunoiul se usuca si ele ori sapa si fug la adancime ori pleaca spre o zona mai umeda,eu le caut pe malurile canalelor de irigatii,pe malul baltilor in general pe malul apei mai ales in damburile mai inalte unde este multa iarba sau chiar in mal,depinde de loc.Este mult de scris asa ca va urma in episodul urmator. :bucuros2:

16

vineri, 13. februarie 2015, 21:34

sigur vin in sf martie, aprilie sper sa fi fost si inundata zona spre Braila

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 13. februarie 2015, 21:40

:salut: Zona aia e inundata de anul trecut,e apa pana in dig dar in alta parte am locurile.

18

vineri, 13. februarie 2015, 21:44

Sper pana pe 11 sa pot face macar o iesire ...la Galati ...pe baraj la mine sper sa se incalzeasca mai repede apa.

19

luni, 16. februarie 2015, 00:57

Pare-se ca abia dupa 25 martie vremea ar fi cat de cat propice pescuitului...oricum , de rame putem face rost chiar incepand cu 10 martie! :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »alexdavid«

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 14. iunie 2015, 23:06

Salut.Este cineva care vinde in bucuresti lipitori de pamant?sau cineva care poate face rost contracost bineinteles?

Subiecte asemănătoare