Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 2. mai 2012, 17:15

:salut: Eugen,
la clonc poti pune:

Varianta 1: un plumb de 100 - 250 de grame pe forfah, la o distanta de circa 15 - 200 cm de carlg/ ancora. Tragi calamarul pe forfaf si legi cu fir textil deasupra si sub plumb, pt ca calamarul sa ramana fix pe plumb. Pe cirligul de jos poti pune tentaculele, ramele sau un pestisor. Asa ai un Plomb-teaser natural :pauza:

Varianta 2: tai fisii calamarul si il pui pe ancore/ cirlige ca si ramele.

De fâlfăit fâlfâie de la mișcarea minimala a bărcii destul de bine! La clonc nu vine somnul sus de la vibratiile momelii, ci ale cloncului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 2. mai 2012, 17:40

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:14)


Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 2. mai 2012, 19:23

:salut: Eugen,
la clonc poti pune:

Varianta 1: un plumb de 100 - 250 de grame pe forfah, la o distanta de circa 15 - 200 cm de carlg/ ancora. Tragi calamarul pe forfaf si legi cu fir textil deasupra si sub plumb, pt ca calamarul sa ramana fix pe plumb. Pe cirligul de jos poti pune tentaculele, ramele sau un pestisor. Asa ai un Plomb-teaser natural :pauza:

Varianta 2: tai fisii calamarul si il pui pe ancore/ cirlige ca si ramele.

De fâlfăit fâlfâie de la mișcarea minimala a bărcii destul de bine! La clonc nu vine somnul sus de la vibratiile momelii, ci ale cloncului.


Eu am folosit rondele din tentacule de calamar pe care le-am taiat fisii, dar vad ca e la voi se gaseste si altfel de calamar. Hmmmmmm, o sa caut si pe aici, mi se pare mult mai eficienta montura prezentata, dar eu am folosit un forfah scurt, cum folosesc francezii. Mi se pare ca la intepat e mult mai eficient, mai ales daca tii firul in mina.
»Bruno« a adaugat urmatoarele poze:
  • monturi.jpg
  • Capture.JPG

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 2. mai 2012, 20:07

Eu gasesc multe tipuri de calamar marea fiind la o ora. Cel mai des utilizez rondele care chiar in toate congelatoarele de la cele mai mici pravalii gasesti. Se pun pe montura ca si ramele :
Bruno, aceleasi monturi utilizez si eu. Dar am pus pozele deja.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 2. mai 2012, 21:16

Eu am folosit rondele din tentacule de calamar pe care le-am taiat fisii

Bruno, ai prins cu ele pe Dunare?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 2. mai 2012, 21:18

Tudor, vara trecuta am insistat destul de mult cu rondele, la un moment le taiam in 3 fisii si puneam cite una pe fiecare cirlig al triplei ca sa fie buchetul mai mare, dar nu au vrut sa puna botul. Am incercat si mixt cu rime, dar singurele atacuri si capturi le-am avut la rima solo, in rest doar urmariri. Chiar nu imi explic de ce, biotopul este cam acelasi ca si la voi.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 2. mai 2012, 21:18

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:14)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 2. mai 2012, 21:21

Nici eu nu am prins inca la calamar. :nunteleg: Tot incerc, dar degeaba. Thomas a prins, nu asa bine ca la rame sau peste viu, dar a prins.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 2. mai 2012, 21:27


Bruno, ai prins cu ele pe Dunare?


Nu Zoran, nu am avut nici macar atacuri, doar urmariri, urmate de refuz . In majoritatea cazurilor se ridica deasupra, ridicam si eu momeala, dar pleca definitiv.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 2. mai 2012, 21:40

Poate ca nu sunt inca invatati cu calamar. Eu am prins si aici si in Spania. Poate ca pestii sunt mai obisnuiti cu creaturi marine. Pe Loara se urca chefalul pana la 500km de ocean si calamar este in toate pravaliile. Ma gandesc, ca, ca si la boilies, pestilor le trebuie o perioada ca sa-si dea seama ce e mancabil.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 2. mai 2012, 21:57

Poate ca nu sunt inca invatati cu calamar. Eu am prins si aici si in Spania. Poate ca pestii sunt mai obisnuiti cu creaturi marine. Pe Loara se urca chefalul pana la 500km de ocean si calamar este in toate pravaliile. Ma gandesc, ca, ca si la boilies, pestilor le trebuie o perioada ca sa-si dea seama ce e mancabil.


Chiar la asta ma gindeam. Oricum eu am sa mai incerc vara asta, dar vreau neaparat cu calamari in genul celor din video-ul lui Zoran. Sper sa gasesc!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 3. mai 2012, 05:11

Daca nu gasesti aduc eu pe 27 iulie. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 3. mai 2012, 07:36

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:15)


puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 24. februarie 2014, 00:21

calamari potriviti se gasesc in RO la magazinele Selgros. 40-50 ron set de 10 bucati.
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 24. februarie 2014, 19:52

Am incercat si eu pe Olt, cu calamar din Metro, dar fara succes. E drept ca si cloncanitul meu, nu stiu daca ii atrage sau ii pune pe fuga.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 25. februarie 2014, 10:58

Calamarul in Metro sau SelGros este vreo 2,5 lei/kg. Iti pui in punga pe care si cati doresti. Din constatarile mele, calamarul bun pentru cloncaneala este acela mic dar cu tentaculele cat mai lungi (se pot alege). In 2013 nu am pescuit cu calamar deoarece am incetat cloncaneala prin septembrie in favoarea crapului, platicii si stiucii (pescuit stationar). Ultima oara cand am folosit calamar la clonc a fost de 3 sau 4 decembrie 2012, data cand am invatat sa ia o gura de aer curat o moaca de vreo 5kg.

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 15. iulie 2014, 17:57

Metoda asta functioneaza la fel de bine si la pescuitul de pe mal?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 15. iulie 2014, 18:11

Se prinde la calamar si la stationar de pe mal. Totusi momeala numarul 1 de pe mal e pestele viu(parerea mea)

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 15. iulie 2014, 21:26

Eu la calamar nu am prins decat atunci cand apa avra 4 grade si asta la... clonc (ultumul prins asa a fost anul trecut pe 4 decembrie). Am incercat calamarul mereu in perioada aprilie - noiembrie dar fara niciun rezultat. L-am incercat anul trecut la stationar pe Arges intr-o perioada in care somnul urca din baraj pe rau si toata lumea prindea la de toate si... nimic. Am prins atunci la rama si la carasel am ratat de 2 ori, dar la calamar.... CANCI.

Subiecte asemănătoare