Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 12. februarie 2015, 15:33

Ajutor ... lanseta spinning pt somn

Salutare tuturor,
Sunt nou pe forum si sper sa nu fi postat pe un topic gresit.
Doresc sa imi cumpar o lanseta pt spining la somn(nu foarte mare..) ce poate duce fara sa gafaie un jig de 60 gr si un shad de 12/16 cm.Pescuiesc pe Dunare preponderent din barca, in curent puternic si apa de 10-15 m adancime.Am un berkley pulse de 2,4 m si 15-50 gr dar nu face fata..Am in vedere un Hakuyo heavy spin de 2,4 m si 40-120 gr sau un ET Spin Blade tot de 2,4 m si 80-120gr.Care considerati ca ar fi apropriat? Sau nici una din lansetele mentionate nu se preteaza? As dori ca lanseta sa fie senzitiva pt a simtii si atacul unui salau ..Lanseta vreau sa o potrivesc cu o mulineta Shimano Spheros 4000.Lanseta Hakuyo o stiu- pare ok ca forta insa nu stiu cat de senzitiva este.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 13. februarie 2015, 01:11

Doresc sa imi cumpar o lanseta pt spining la somn(nu foarte mare..) ce poate duce fara sa gafaie un jig de 60 gr si un shad de 12/16 cm.Pescuiesc pe Dunare preponderent din barca, in curent puternic si apa de 10-15 m adancime.Am un berkley pulse de 2,4 m si 15-50 gr dar nu face fata..Am in vedere un Hakuyo heavy spin de 2,4 m si 40-120 gr sau un ET Spin Blade tot de 2,4 m si 80-120gr.Care considerati ca ar fi apropriat? Sau nici una din lansetele mentionate nu se preteaza? As dori ca lanseta sa fie senzitiva pt a simtii si atacul unui salau ..Lanseta vreau sa o potrivesc cu o mulineta Shimano Spheros 4000.Lanseta Hakuyo o stiu- pare ok ca forta insa nu stiu cat de senzitiva este.


Spin Blade tot de 2,4 m si 80-120g e ok ,dacă vrei mai senzitiva pt a simtii si atacul unui salau Spin Blade tot de 2,4 m si 30-80g. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 13. februarie 2015, 01:22

Lanseta este ET Spin Blade 80-120 g, în dril cu un somn de 2,03 m. :pescuit:

Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 13. februarie 2015, 10:23

Multumesc Larry!Eu am spus 2,4m pt ca asa am crezut ca e mai convenabil din barca.In clipul tau insa lanseta pare mai lunga de 2.4.Consideri ca e mai pretabila una de 2,7 sau 3 m?
Hakuyo sa inteleg ca ar trebui omisa ca fiind nesenzitiva?Si inca ceva te rog,Spin Blade de 30-80 gr se comporta bine cu un jig de 60 si un shad maricel12/16 cm in conditii de curent puternic si apa adanca?

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 14. februarie 2015, 09:51

Spin Blade de 30-80 gr se comporta bine cu un jig de 60 si un shad maricel12/16 cm

Se comportă ok dar cred că exagerezi cu mărimea shadurilor 10-13 cm pt. somn e destul, 16 cm in conditii de curent puternic si apa adanca e un adevărat calvar. :prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 14. februarie 2015, 20:28

Mersi Larry,o ultima intrebare:sa raman la optiunea de 2,4m sau 2,7 m?Pescuitul e preponderent din barca.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 14. februarie 2015, 22:39

Mersi Larry,o ultima intrebare:sa raman la optiunea de 2,4m sau 2,7 m?Pescuitul e preponderent din barca.


Pentru barcă e suficient 2,4 m , de pe mal recomand 2,6 m - 2,85 m (avantaje multiple).

P.S. Ești sigur că jigul de 60 g. este ce trebuie în condiții de curent puternic și 10-15 m adâncime ? :gandesc: Păstrează berkley pulse pt. șalău și un ET Spin Blade de 2,4 m si 80-120 g la somn și mai jonglezi din fire greutatea jigurilor. :prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 15. februarie 2015, 06:49

Asa am sa fac.Cat despre greutatea jigului ..cam sunt sigur! Dar cand dau cu shaduri mari/groase.Pt unul de 10/12 cm ma descurc si cu un 40 gr.Cu un fir mai subtirel.Multumesc inca o data.

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 17. februarie 2015, 13:11

P.S. Ești sigur că jigul de 60 g. este ce trebuie în condiții de curent puternic și 10-15 m adâncime ? Păstrează berkley pulse pt. șalău și un ET Spin Blade de 2,4 m si 80-120 g la somn și mai jonglezi din fire greutatea jigurilor.

Off...Spin Blade de 2,4 m nu se mai gaseste nicicum.Este un Spin Blade L&K disponibil.Este acelasi produs cu o alta denumire sau sunt diferente intre cele doua lansete.stie cineva sa imi raspunda?

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 17. februarie 2015, 13:24

Este cel bun din seria pt somn, e ok. :noroc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 17. februarie 2015, 15:03

Ok.Multumesc mult de informatie.

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 26. februarie 2015, 17:06

Vezi ca a postat un baiat pe rapitoro un 2.40,spune ca e nou....

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 27. februarie 2015, 16:51

mersi Brad..am vazut tarziu mesajul...s-a dat deja! Am ratat la mustata..

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

sfaturi, spining