Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 9. februarie 2015, 13:36

Un alt tip de mulinetă, fără rotor, mai uşoară şi mai puternică??

Ce spuneţi de o mulinetă care în loc de rotor să aibă doar un braţ fix, care să facă parte din corpul mulinetei, per ansamblu să păstreze forma şi o parte din principiul de funcţionare?

Ca şi plus ar fi greutatea care se reduce prin dispariţia a două treimi din greutatea rotorului, putere mai mare/uzură mai mică la angrenaje, lungime puţin redusă, restul caracteristicilor rămânând cam aceleaş, raport de recuperare, puterea frânei, capacitatea tamburului.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 9. februarie 2015, 15:19

Ceva de genul?


ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 9. februarie 2015, 15:45

Din ce am văzut alea sunt cu tambur fix şi rotor. Cea despre care vorbesc deocamdată cred că nu-i decât la mine-n cap :rizi: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 9. februarie 2015, 15:49

dk e la tine in cap si poti obtine o greutate redusa si acealeasi caracteristici cu mulinetele conventionale pune mana si deseneaza, dute la OSIM si inregistreaza principiul, mergi la un atelier de mecanica fina si construieste una dupa care ia un costum si o cravata si ia o caruta de bani de la marii producatori!
fara nicio gluma!

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 9. februarie 2015, 22:20

Din ce am văzut alea sunt cu tambur fix şi rotor. Cea despre care vorbesc deocamdată cred că nu-i decât la mine-n cap :rizi: .
Nu prea le am cu mecanica, dar o mulineta cu tambur fix functioneaza cam asa - o parte din miscarea de rotatie imprimata manivelei se transforma in miscarea de du-te/vino a axului , implicit a tamburului care va determina modul de asezare a firului pe tambur iar alta parte se transmite rotorului care asigura infasurarea firului pe tambur.
Tamburul nu face corp comun cu axul, sunt solidare prin intermediul franei, ca sa zic asa.
Daca eliminam rotorul si il inlocuim cu un brat fix, tamburul va trebui sa aiba si o miscare de du-te/vino si o miscare de rotatie, implicit mulineta nu va mai fi una cu tambur fix. Presupun ca se poate face ceva de genul, din punct de vedere mecanic...ma gandesc ca e asemanator cu ambreiajul de la masini. Problema care mi se pare dificila e asigurarea unui sistem de franare precum si complexitatea unui astfel de mecanism. Nu stiu daca vom castiga ceva in ceea ce priveste fiabilitatea, greutatea si robustetea ansamblului.
Parerea mea. :zambet:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 9. februarie 2015, 22:48

multe minuni s-au creeat de la niste idei aparent inposibile!

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 10. februarie 2015, 07:08

dk e la tine in cap si poti obtine o greutate redusa si acealeasi caracteristici cu mulinetele conventionale pune mana si deseneaza, dute la OSIM si inregistreaza principiul, mergi la un atelier de mecanica fina si construieste una dupa care ia un costum si o cravata si ia o caruta de bani de la marii producatori!
fara nicio gluma!

Sti care-i problema aici, marii producători nu prea vor să cumpere nimic, au echipele lor şi se rezumă la ce dau echipele şi la ce mai fură de pe Youtube. Am vorbit cu un prieten despre aspectul ăsta şi a povestit că a avut ceva invenţii utile şi a fost refuzat.

Totuşi fiind vorba de mulinete cred că o să încerc, o să modific una şi să vedem ce iasă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 10. februarie 2015, 08:34

dk o pui pe you-tube fara drepturi de autor, de ce ti-ar da cineva ceva?
dk o inregistrezi la OSIM ca si principiu nu au ce face in cazul in care vor sa o implementeze!
succes!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 10. februarie 2015, 08:37

Apropo de inregistrari, patente etc., o alta opinie: :)

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 10. februarie 2015, 09:05

Salutari,
un patent de genul acesta il poti scie doar cu ajutorul unui avocat specializat in patente.
Ptr o nimica toata de inventie marunta sunt zeci de pagini de scris ptr a putea acoperi o foarte mare parte a produsului, si variante ale acestuia.
Ptr o mulineta de genul, probabil citeva sute de pagini, cu f multe schite, cu mii de fraze, cu multe schimbari in texte ptr a putea acoperi si multe variante. O mini schimbare, si patentul este “ocolit”. Ia enorm de mult timp, costa o gramada de bani si nervi… efectiv nu se merita. :noroc:

In afara de asta trebuie investigat serios daca nu cumva exista deja o astfel de inventie, pe toate continentele.
Poti anunta patentul si la risc, adica fara sa faci investigatii... dar daca exista deja ceva asemanator, ai pierdut timp si banuti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 10. februarie 2015, 09:06

pai care este parerea ta?
sa nu mai faca nimic? sau sa e apuce sa produca mulinete?
ca sa le produci eficient iti trebuie investitii de milioane! sa comanzi componentele din china ai problema calitatii si dk nu ai relatii bune cu 3rd p inspectors ai o problema si mai mare de calitate!
el trebuie sa manufactureze 1-3 buc si cu ele sa se promoveze! aici pana la urma NU VORBIM DOAR DE MULINETA ASTA CI DE ORICE ALTA IDEE!
Salutari!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 10. februarie 2015, 09:08

Poate sa-si puna idea pe hartie, si sa o trimita unui producator, sau la mai multi. Poate il premiaza cu ceva, daca nu cere nimica si daca nu precizeza ca are patent scris. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 10. februarie 2015, 09:12

cristiGalati, cred ca tipul ala din filmuletul ce l-am postat explica destul de clar de ce anumite lucruri nu merita facute.
Evident ca sunt si alte pareri dar mie mi se pare credibil ce zice.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 10. februarie 2015, 09:53

Cel mai simplu ar fi o colaborare cu una din mărcile producătoare, ei au tot ce trebuie legat de patente, etc., doar că nu cred că acceptă decât cadouri.

Totuşi o să încerc, le scriu la mai mulţi şi sunt curios ce o să-mi răspundă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Subiecte asemănătoare